Skocz do zawartości

Praca inżynierska wędliny surowe / dojrzewające


zemat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Właśnie siedzę nad pracą inżynierską w której jest rewelacyjny temat "Analiza technologi wyrobów surowych, dojrzewających"

Zacząłem się rozglądać na bibliografią, może ktoś z Was ma jakieś ciekawe publikację (nie chodzi mi o podstawy)

 

Wędliny surowe to wyzwanie którego muszę się podjąć aby udowodnić to że mam fach w rękach i w głowie.

 

Istotą technologicznej produkcji fermentowanych, dojrzewających wędlin surowych jest przetworzenie nietrwałego surowca mięsno-tłuszczowego w wyrób gotowy, który odznacza się dużą trwałością, specyficznym profilem smakowo-zapachowym oraz dużą wartością odżywczą i energetyczną.

Kształtowanie jakości wędlin surowych jest uwarunkowane wieloma czynnikami zmienności technologicznych i tutaj myślę że mam pole do popisu ;)

 

 

 

 

Czy Wiecie że:

 

W wędlinach surowych produkowanych w Serbii, Bułgarii lub na Węgrzech wyczuwalny w niewielkim stopniu posmak sugerujący „rozpoczęcie się niekorzystnych zmian w tłuszczach” jest pożądany.

W tradycyjnej kiełbasie węgierskiej wysoka wartość liczby kwasowej (pow. 10), spowodowana aktywnością lipaz, nie świadczy o złej jakości wyrobu. Jełkości tych wyrobów nie stwierdza się ani sensorycznie, ani analitycznie.

Przy produkcji wędzonek nie jest wskazany surowiec o wysokiej wartości pH, ponieważ wolniej ulega obsuszaniu.

Niekorzystne drobnoustroje powodują nie tylko zepsucie wędlin, wpływają też negatywnie na ich konsystencję (np. Serratia liquefaciens i Proteus vulgaris). Powodują również przebarwienia i niekiedy wytwarzają gazy, czego efektem są otwory na przekroju.

Kultury bakterii o szybszej i szerszej aktywności przemiany materii (np. proteinazy) oraz bezpośredni dodatek preparatów enzymatycznych pozwoli w krótkim czasie wytworzyć w wędlinach komponenty aromatu

 

To samo dzieje się z naszą kiszoną kapustą i ogórkami gdzie służby robią zwrot z zaznaczeniem "towar popsuty" po negocjacjach dopiero trafia na talerze :D

Człowiek, który nie robi błędów, zwykle nie robi niczego,

Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technologia produkcji....m.in. jeden tomik poświęcony wędlinom surowym dojrzewającym. Nie pamietam całego tytułu, ani wydawnictwa, gdyż mam je w domu.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wędlinach surowych produkowanych w Serbii, Bułgarii lub na Węgrzech wyczuwalny w niewielkim stopniu posmak sugerujący „rozpoczęcie się niekorzystnych zmian w tłuszczach” jest pożądany.

Miałam okazję przekonać się o tym dawno temu.

Na początku lat siedemdziesiątych mieszkałam w akademiku z koleżanką pochodzacą z rodziny bułgarskich dyplomatów. Częstowała mnie kiełbasą, którą określała jako najlepszą, produkowaną w jej kraju. Wyczuwałam w wyrobie ten charakterystyczny posmak przeleżałego tłuszczu i tylko grzeczność skłaniała mnie do jedzenia tej kiełbaski. Nigdy nie przyzwyczaiłam się i nie zaakceptowałam tych smaków :sad: .

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to już mam, ale dzięki

 

Polecam książkę Stanisława Mariańskiego " The art of making fermented sausages"

 

http://www.amazon.com/Art-Making-Fermented-Sausages/dp/0982426712/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1263913376&sr=1-1

szkoda że to nie po moim języku :lol:

 

ale zobaczymy jak sobie da rady jakiś programik do tłumaczenia :cool:

Człowiek, który nie robi błędów, zwykle nie robi niczego,

Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pierwsze 3 części. Jak ktoś potrzebuje to zapraszam na pw.

ja mam wszystkie części

Człowiek, który nie robi błędów, zwykle nie robi niczego,

Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no napisał/a:

zemat, http://www.miesoiwedliny....ta&sid=zamo_mwk

 

to już mam, ale dzięki

pozostaje odwiedzić bibliotekę uczelnianą i szukać w kartotekach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za kilka miesięcy wszystkie te ksiązki, oraz wiele innych, będą dostępne w języku polskim najprawdopodobniej jedynie na naszej stronie.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

witam po długiej nieobecności jeżeli jeszcze jesteś zainteresowany tym tematem

to jestem w posiadaniu książki/skryptu o takiej tematyce wydanego przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (jeszcze wtedy AR ) z 1996 roku 64 strony

o tej tematyce nazywa się "Wybrane działy z technologii mięsa - Wędliny surowe "

mogę sprzedać z kilka zł .. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem w posiadaniu książki/skryptu

Ja posiadam mój skrypt( Klara, 10 miesięcy, 8,8kg) , do dzisiaj nie jestem pewny czy żyje :rolleyes:

moja żonka mówi "zdradzasz mnie" kiedy się z nią zajmuję :grin:

Dzisiaj dostała pomadkę z smalcu swojskiego z kurkumą, koperkiem i ziołami prowansalskimi.

:grin:

Pozdrawiam

http://images43.fotosik.pl/1180/cf5743008b743b6dm.png

"Kiedy pracuję, to pracuję, a gdy mówię, że pracuję, to tylko mówię."
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam za darmo rozdawać ? ja również musiałem za nią zapłacić

Drogi Kolego. Chyba WSZYSCY, którzy udostępniają skany SWOICH książek, kiedyś je kupili.

Ja tez udostępniam książki, które mam w posiadaniu (fizycznie), ale jakoś nie wymagam opłat za dostęp do nich. Czy jak pożyczasz książkę koledze, tez wymagasz opłaty? A wiesz co on z nią zrobi - xero, skan? Wydaje mi się, ze znalazłeś się w FAŁSZYWYM dziale :sad: :sad: :sad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no oczywiście że mogę pożyczyć ale jeśli książka kosztuje 10 zł to można sobie odmówić kilograma mięsa na kiełbasę i kupić książkę z resztą jeżeli coś nie jest strasznie drogie mam na myśli jakieś cegły kosztujące powyżej 100 zł powiedzmy to chyba każdego zadymiacza stać na taki zakup jakieś książki za 30 - 40 zł . Jeżeli coś jest niedostępne

bądź trudno dostępne a są takie pozycje na które nawet ja chętnie bym kupił a nie mogę to rozumiem idee skanowania ale weźcie pod uwagę coś co się nazywa własność intelektualna

 

takie jest moje zdanie nie ocenia nikogo zanim nie spojrzę na siebie i jeżeli mnie coś interesuje bardzo to a domniemany autor postu według mnie jest zaintreresowany to nie ośmieszał bym się kserując broszurę 60 stron

 

poza tym niestety nie mam dostępu do skanera widocznie za mało skanuje książek :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem o co mnie tak atakujecie kiedyś nie było na tym forum takich problemów

chcę sprzedać kilka książek korzystając z okazji natrafiłem na post że kogoś to interesuje to się zapytałem mam do sprzedania kilka może kilkanaście pozycji o tematyce przemysłu spożywczego nie mam skanera po pierwsze a po drugie nawet gdybym miał to jakoś mi się nie uśmiecha skanować 1000 czy 1500 stron

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.