Skocz do zawartości

Rolada boczkowa z polędwiczką


pis67

Rekomendowane odpowiedzi

Przepis na roladę z polędwiczką. Surowiec boczek skórowany - płat około30x35cm polędwiczka wieprzowa średniej wielkości farsz 15dkg wp.kl.III sitko 4mmx2, 35 dkg wp. kl.II sitko 8mm + peklosól 9g +woda 20 ml dobrze wyrobić z przyprawami razem około 0,5kg boczek i polędwiczka zapeklowane w solance 30dkg peklosoli i 3l wody przez 6-7 dni w temp.4-6 stopni. Moczenie ok. 3 godz. w zimnej wodzie . Ociekanie i wysuszenie powierzchni 12-24 godz w temp 4-6 stopni przyprawy do farszu pieprz 2g papryka słodka 5g żelatyna 5g Po osuszeniu boczek nacinamy w kratę i lekko tłuczemy tłuczkiem. Z polędwiczką postępujemy podobnie. Na boczku układamy posiekany czosnek - 2 ząbki lub wg. uznania gorczyca 5g suszony lub świeży szczypiorek wg. uznania Następnie na boczek nakładamy starannie wyrobiony farsz i polędwiczkę. Zawijamy roladę i starannie sznurujemy. Układamy na blasze wyłożonej folią aluminiową, posmarowaną olejem. Na dno lejemy pół szklanki wody. Roladę przykrywamy folią aluminiową, którą zdejmujemy po godzinie pieczenia. Wstawiamy do nagrzanego do 140 stopni piekarnika i w tejże temp. pieczemy nieco ponad dwie godziny do osiągnięcia wewnątrz rolady temp. 68-72 stopni. Po wyciągnięciu z piekarnika studzimy w chłodnym miejscu. Wystudzoną roladę oczyszczamy z tłuszczu i galaretki, zdejmujemy sznurek i ... :shock: Rolady boczkowe można też wykona w wersji wędzonej parzonej i wędzonej pieczonej. A przyprawy, co kto lubi. :cool:
Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać banicia przynosi też pozytywne skutki

Ja nie byłem i nie jestem banitą z wyboru, tylko z konieczności. Dlatego na boczku dużo kombinowałem z boczkiem. :grin:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepis szczegółowy wkrótce :grin:

No to czekam :smile: Na zdjęciu wygląda tak,że bez "popitki" można jeść :smile:

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... polędwicę można zamarynować w winie z rozmarynem, boczek normalnie zapeklować ... wędzić w gorącym dymie :) ... moim (rosyjskim) Gościom, bardzo taka "kombinacja" smakowała :)

pozdrawiam smakowicie, a Koledze Pis67 gratuluję eksperymentów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

razem około 0,5kg boczek i polędwiczka zapeklowane w solance 30dkg peklosoli i 3l wody przez 6-7 dni w temp.4-6 stopni

Pis'u powiedz proszę czy wzorujesz się przy peklowaniu przepisem, tabelą, na oko, na wagę, posiadanym naczyniem do peklowania ? tak pytam kolego z czystej ciekawości i bez żadnych podtekstów :grin: Piękny wyrób, robię taki wędzony pieczony.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie szkoda polędwiczki do rolady

To kwestia gustu. W moim przekonaniu poledwiczka w "kołderce" z boczku jest o wiele lepsza (smakowitość, soczystość) niż przygotowana solo.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się jak się to robi.

Bierze się sznurek i ....... :shock: się wiąże :grin: .

 

A na poważnie to pewnie w SDM tego uczą - widziałem też kiedyś instrukcję na stronie głównej (sory - :rolleyes: nie chce mi się szukać).

 

 

No dobra - :cool: już znalazłem :grin: :

 

http://wedlinydomowe.pl/articles.php?id=287

Pozdrawiam Wirus.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A konkretnie o te dodatkowe sznurki "wzdłuż" rolady.

 

Myślę że pis67 się wypowie . Moim zdaniem można je dołożyć , nawet tak gęsto że powstanie siatka . Pewno chodziło o to , by z rolady za bardzo nie " uciekały soczki "

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zazwyczaj te dodatkowe sznurki przewlekałem (to było dawno...) przy pomocy stalki, to znaczy po takim związaniu jak na instrukcji zostawiałem odpowiednio długi odcinek szpagatu i wkładając koniec stalki pod pętlę przeciągałem ten odcinek przędzy tyle razy ile uznałem za konieczne tzn. jak gęstą siatke chciałem uzyskać - nie wiem czy opisałem to dość precyzyjnie za chwilę postaram się to zademonstrować

 

 

Niestety butelka i włoczka córki ( :grin: ) to nie jest najlepszy materiał pokazowy...ale może Ci to coś pomoże

 

Pozdrawiam

Bogdan

Jeszcze nigdy nie było tak źle by nie mogło być jeszcze gorzej... ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wzorujesz się przy peklowaniu przepisem, tabelą, na oko, na wagę,

Gubię się w tych tabelkach, moja solanka standardowa 1kg peklosól na 10l wody, reszta to już praktyka, czyli długość i temperatura peklowania, w razie czego moczenie w zimnej wodzie, jak zapomnę wyjąć z solanki w odpowiednim czasie, który jest uzależniny od wielkości elementu. Czasem duże szynki nastrzykuję. Solanki robie zawsze dużo tak, że mięsko sobie swobodnie pływa, może dlatego nie korzystam z tabelek, bo tam i ilość solanki na kilogram mięska ma znaczenie. :grin:

 

 

jak widzę wyrób w ten sposób związany zastanawiam się jak się to robi.

Niżej odpowiedź, jak mam 1 sztukę to sobie potworzę jakiś wzór prosty. :cool:

 

jak sznurujesz z dwóch stron /nazwę to przeplatanie/ to jaki problem jest by tak zrobić na 4 razy czy 6

owinąć całość dookoła.

Jeszcze jedno. Wytopiony zastygnięty smalczyk zbieram i zjadam na chlebie, zaś galaretkę, która jest z reguły dość słona, dodaję do kiełbas lub podrobów. Nic w przyrodzie nie ginie. :smile:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj, w swojej Akademii Dziadek przedstawia, krok po kroku, dwa sposoby wiązania wędzonek: http://wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1173

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu to te dodatkowe przeploty sznurkiem to chyba służą po to by poprzeczne oploty szynki nie przesunęły się w czasie obróbki cieplnej wędzonek . Podziwiam to, ale z drugiej strony uważam je za zbędne. Podrożenie kosztów wyprodukowania gotowego produktu. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem, było warto przepis b. dobry! polecam, ja dodałem jeszcze suszonej papryki i ziól na całość.

 

http://monki.us/~tier/wd/rolada/idsc07950.jpg

http://monki.us/~tier/wd/rolada/idsc07953.jpg

http://monki.us/~tier/wd/rolada/idsc07970.jpg

http://monki.us/~tier/wd/rolada/idsc09714.jpg

 

Więcej fotek:

 

http://monki.us/~tier/wd/rolada/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.