Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Kiełbasa nie! z przepisu!

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

#41 Malinowy Bzyk

Malinowy Bzyk

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 214 postów
  • Miejscowośćcentrum i mazury

Napisano 30 kwi 2010 - 14:14

niech nowi wiedzą że mięso na kiełbasy peklujemy na mokro a na szynki na sucho ..... A CO.

Baranka strugasz?? jedno słowo zmienisz i wnioski przemieniasz kolego. nie peklujemy tylko,,,możemy zapeklować" a to różnica. Znam takich co tak robią i kiełbasa im wychodzi bardzo dobra ale robiąc tak trzeba wiedzieć jak?co?i w jaki sposób??ps. a mowiac o sobie takie rzeczy to żałosny jesteś... bez obrazy.

#42 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5079 postów
  • Miejscowośćz Narwi

Napisano 30 kwi 2010 - 14:33

Malinowy - forum nasze służy pomocą dla nie obeznanym w tym zawodzie. Nawet nie zwróciłeś uwagi na dawki soli przy poście Pis do jakich wędlin je stosujemy. w tej chwili piszesz złośliwe posty . Troszkę umiaru i dużo cierpliwości w odpowiedziach . Ja wiem że to trudne . O ile Ciebie uraziłem to bardzo przepraszam. A kiełbasa w tej chwili to już jest z autorskiego przepisu Pozdrawiam

#43 Malinowy Bzyk

Malinowy Bzyk

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 214 postów

Napisano 30 kwi 2010 - 20:04

Dziadek Ty mnie nie uraziłeś,jesteś ok. Fakt jestem nerwowy,bezpośredni i mówię w prost co myślę.A osoby które nie potrafią wytłumaczyć lub przekręcając dane moje słowa to uważam za pseudo fachowców.A sól w zależności od przeznaczenia i dalszej obróbki zależy. Od dłuższego czasu pojawiły się w handlu ,,szare wędliny" i powiem ze dość dobrze się sprzedają ale to też inna bajka co do użytej soli,solanki i ilości itp. Niektóre maja farsz ,,szary" a kiełbaśnice są moczone w peklosoli i wychodzi fajny efekt szarego oczka w przekroju..

#44 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 8072 postów

Napisano 30 kwi 2010 - 20:36

Skoro walisz w prost to wal.

Fakt jestem nerwowy,bezpośredni i mówię w prost co myślę.

Napisz że pijesz do mnie.

Napisałeś cytuję:

EEE to mało siedzisz w branży. Na mokro też można tylko trzeba wiedzieć jak i co dalej w poszczególnych procesach

A potem steki pytań od początkujących jak to w końcu jest.Na mokro czy na sucho.
To w końcu jak to jest ?

A to co za nowy wynalazek i teoria dziejów ?

Niektóre maja farsz ,,szary" a kiełbaśnice są moczone w peklosoli i wychodzi fajny efekt szarego oczka w przekroju..

Chcesz mi powiedzieć że jelita które są zasolone i namacza się je w wodzie żeby odsolić powtórnie się moczy w peklosoli ?
I według Ciebie nasiąkną na tyle peklosolą żeby zapeklować farsz w kiełbasie i zrobić szare oczko ?
Co za brednie tu wypisujesz.

#45 Andyandy

Andyandy

Weteran

• Użytkownicy
  • 2996 postów
  • MiejscowośćGdańsk

Napisano 01 maj 2010 - 10:19

grzegorz565, Przybywaj!!! na pojedynek!!! czekam w Kamienicy Królewskiej koło Sierakowic. Telefon znasz!!! Też mam czym walczyć, a "broni" u mnie dostatek.

#46 Malinowy Bzyk

Malinowy Bzyk

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 214 postów

Napisano 01 maj 2010 - 10:51

A to co za nowy wynalazek i teoria dziejów ?

Niektóre maja farsz ,,szary" a kiełbaśnice są moczone w peklosoli i wychodzi fajny efekt szarego oczka w przekroju..

Chcesz mi powiedzieć że jelita które są zasolone i namacza się je w wodzie żeby odsolić powtórnie się moczy w peklosoli ?
I według Ciebie nasiąkną na tyle peklosolą żeby zapeklować farsz w kiełbasie i zrobić szare oczko ?
Co za brednie tu wypisujesz.

A próbowałeś?? Sprawdź, posłuchaj ,,stary Wilku" ,, młodego wilka" hehehhe. Widzisz mało znasz technologi i o większości nie słyszałeś jak to sie robi i czy sie w ogóle robi,np z tym peklowaniem na mokro do kiełas( rzadko, rzadko ale sie robi na mokro) Jak zrobisz w koncu ta kiełbasę szara z oczkiem to daj znać czy to w ogolę prawda co mówię. Tylko nie dodawaj jaśminu czy cortinu lub coloru.

PS. a jak nie potrafisz zrobić to daj adres to Ci Taka kiełase wysle( z szarym oczkiem) Pozgrawiam

#47 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 8072 postów

Napisano 01 maj 2010 - 19:34

Malinowy Bzyk czy mogę prosić o recepturę na kiełbasę z "szarym" farszem w moczonych peklosolą jelitach ?
Myślę że nie tylko ja chętnie poznam jak należy zrobią taką kiełbasę.

#48 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 5896 postów

Napisano 01 maj 2010 - 20:36

To i ja poproszę o ten przepis bo jestem ciekaw efektu.Wiem ,że jak do parzenia mięsa np ,na salceson doda się trochę peksoli to mięso mimo ,że nie było peklowane będzie czerwone ,ale ,żeby jelita namoczone w peksoli dawały podobny efekt to słyszę pierwszy raz.

#49 szuirad

szuirad

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 205 postów
  • Miejscowośćpodkarpacie

Napisano 01 maj 2010 - 20:57

Jak sie nie da pektosoli to tak właśnie wychodzi,środek szary w wiejskich kiełbasach czesto się to spotyka.

#50 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5079 postów
  • Miejscowośćz Narwi

Napisano 01 maj 2010 - 21:05

pektosoli

Peklosoli kolego-zapamiętaj. Pozdrawiam

#51 pis67

pis67

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 4187 postów
  • MiejscowośćNML

Napisano 01 maj 2010 - 21:45

Kiełbasy z szarym okiem mnie nie kręcą, na temat moczenia jelit w peklosoli też nie słyszałem. :shock:

#52 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5079 postów
  • Miejscowośćz Narwi

Napisano 01 maj 2010 - 22:20

Jelita konserwowane są na sucho solą i na mokro solanką- kto zna jej skład . Pozdrawiam

#53 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 8072 postów

Napisano 02 maj 2010 - 20:57

Otrzymałem na PW, ale że to receptura na kiełbasę tak więc udostępniam dla ogółu:

Witam. Odnośnie receptury to nie będę Ci podawał bo skład mięsa i przypraw Sam Sobie możesz odpowiedni dobrać według swego gustu i smaku.Ale ważne jest aby nie dawać peklosoli a jedynie sama sól kuchenna(około 1,8kg na 100kg lub troszeczkę wiecej według smaku,najlepiej spróbować farsz podczas mieszania). Następnie Należy przelać jelita w w roztworze woda+peklosol(ciepła woda, roztwór jak na 10l wody dasz 1kg peklosoli bedzie ok) Następnie napełniasz te jelita farszem.Osadzanie,wędzenie,parzenie jak większości przypadków kiełbas cienkich.Myślę że sobie poradzisz. Jak będę mógł to wstawię fotkę jak to powinno wyglądać w przekroju.Zycze udanego wyrobu. Ps. Wyjaśnie wszystkie twoje watpliwości i pytania co do tej kiełbasy.

#54 Malinowy Bzyk

Malinowy Bzyk

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 214 postów

Napisano 03 maj 2010 - 14:16

Ta receptura była pisana na szybko i dla tych co sie ,,znają ''(bardziej doświadczonych).

#55 Podlasiak

Podlasiak

Weteran

• **VIP-Organizator**
  • 1189 postów
  • MiejscowośćBiałystok

Napisano 03 maj 2010 - 14:28

dla tych co sie ,,znają ''

Dla tych co się "znają" polecam: http://www.masarnia.pl

#56 Malinowy Bzyk

Malinowy Bzyk

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 214 postów

Napisano 03 maj 2010 - 16:04

a ja polecam: http://www.portalspozywczy.pl/ To dla technologów żywności i nie tylko....

ewentualnie: http://www.agrosmak....emid=58&lang=pl to dla kierowników....

#57 Wujaszek Tom

Wujaszek Tom

Weteran

• Dyskusyjny Klub Absolwentów SDM
  • 1253 postów
  • MiejscowośćKonstancin

Napisano 03 maj 2010 - 16:53

Ktoś tu chyba powinien dostać żółtą kartkę !!!! :shock:

#58 Andyandy

Andyandy

Weteran

• Użytkownicy
  • 2996 postów
  • MiejscowośćGdańsk

Napisano 03 maj 2010 - 21:09

Temat jak zwykle został "zboczony" Jestem po produkcji i wędzeniu nowej wspaniałej kiełbasy - fotki udostępnię potem ponieważ zapomniałem aparatu. Tym razem kiełbasa była robiona z szynki baleronu boczku i pręgi. Wyszła bardzo chuda a zarazem nie sucha. Smak rewelacyjny i chyba nie będę się zastanawiał następnym razem nad łopatką dodatkiem podgardla itd. Muszę jednak uważać na pieprz gdyż zmieniłem dostawcę z 13 zł za kg na 22 zł. Jakość bez porównania i muszę uważać z ilością. Co do przypraw, całkowicie wystarczy sól, pieprz, czosnek i odrobina chili. Pozostały smak nadaje odpowiednia wędzarnia i dobrane drewno. Wędzę olchą i bukiem. Może wszystkiego nie umiem robić, ale trafiłem z swoją super kiełbasę. Przepis i wykonanie umieszczę z fotkami.
Ps. dzisiaj uwędziłem 46 pstrągów w deszczu i wyszły rewelacyjnie.

#59 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 4656 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 04 maj 2010 - 09:05

kiełbasa była robiona z szynki baleronu

Czy ten baleron to był surowiec wtórny :rolleyes: :grin:

#60 Andyandy

Andyandy

Weteran