Skocz do zawartości

Cechy mięsa - Pytania do technologa


EAnna

Rekomendowane odpowiedzi

1. Czy tłuszcz w boczku zalicza się do twardych czy miękkich ?

2. Czy mięso w boczku zalicza się do kleistych czy raczej kruchych ?

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

1. Tłuszcz z boczku zalicza się do tłuszczów miękkich,

2. Mięso do kruchych (cokolwiek to by miało znaczyć bo jeszcze osobiście nie słyszałem o takiej klasyfikacj :wink: ), a najczęściej jest klasowane jako dwójka czyli tłuste nieścięgniste.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiście nie słyszałem o takiej klasyfikacj

Nie chodzi mi o formalną klasyfikację mięsa tylko o jego cechy użytkowe. Interesuje mnie ew. kleistość mięsa w boczku. Zdaję sobie sprawę, że jest to cecha wybitnie liniowa, ale przecież można to opisowo przybliżyć laikowi przez porównanie z innymi mięśniami. Mięso z boczku jest bardziej czerwone niż np. mięso ze schabu. Czy może świadczyć to o tym, że zawiera więcej kleju :???:

Czy można z boczku zrobić np. dobre, kruche kabanosy?

Jak boczek, jako surowiec, wpłynie na zwięzłość kiełbasy?

Podział na mięso ścięgniste i nieścięgniste to podział dyskretny, zero/jedynkowy.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można z boczku zrobić np. dobre, kruche kabanosy?

Ostatnie moje kabanosy były zrobione z boczku i około 30 % łopatki.

Boczek udało mi się kupić dość tłusty tak więc nic więcej nie dodawałem.

Kabanosy wyszły doskonałe, przy przełamywaniu wyraźny był "trzask" i to zarówno gorących prosto z wędzarni jak i po trzech dniach osuszania.

 

Eeee... ja technologiem też nie jestem ... :blush:

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF

 

Piszę poprawnie po polsku. (Przynajmniej się staram ;P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie moje kabanosy były zrobione z boczku i około 30 % łopatki.

W Twoim wypadku kleiste było mięso z łopatki.

 

Eanno

Z mięsa z boczku można zrobić bardzo dobre kiełbasy, należy pamiętać, że mniej lub bardziej czerwona barwa nie jest wyznacznikiem kleistości mięsa, a tym jak bardzo mięsień był używany przez zwierze za życia, decyduje o tym zawartość mioglobiny która magazynuje w mięśniach tlen.

O kleistości decyduje zawartość ścięgien, dlatego golonka ma tyle kleju.

 

Czy można z boczku zrobić np. dobre, kruche kabanosy?

Można ale z dodatkiem mięsa ścięgnistego (łopatka, golonka, wołowina ścięgnista).

 

Jak boczek, jako surowiec, wpłynie na zwięzłość kiełbasy?

Powiem tak: nie spowoduje że kiełbasa będzie się rozpadać, ale związać też nie zwiąże :wink: .

 

Ale ja też nie jestem technologiem, tylko samoukiem :sad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EAnna napisał/a:

Czy można z boczku zrobić np. dobre, kruche kabanosy?

 

 

 

Można ale z dodatkiem mięsa ścięgnistego (łopatka, golonka, wołowina ścięgnista).

Hm... :???: :???: :???:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EAnna napisał/a:

Czy można z boczku zrobić np. dobre, kruche kabanosy?

Można ale z dodatkiem mięsa ścięgnistego (łopatka, golonka, wołowina ścięgnista).

A po co nam mięso ścięgniste w kabanosach skoro mieszamy tak by nie uzyskać kleju :lol:

EAnno z samego boczku wyjdą bdb kabanosy :lol: /chyba, że jest bardzo bardzo tłusty/.

Już gdzieś kiedyś była dyskusja (chyba w kabanosach), że kruchość kabanosów to nie tak dobór mięśni jak odpowiednie mieszanie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EAnno z samego boczku wyjdą bdb kabanosy

Skoro tłuszcz jest miękki ( :question: ) to po podsuszeniu nie będzie wyciskany na zewnątrz?

 

Już gdzieś kiedyś była dyskusja (chyba w kabanosach), że kruchość kabanosów to nie tak dobór mięśni jak odpowiednie mieszanie

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=3679&highlight=mi%EAso++kabanosy

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim wypadku kleiste było mięso z łopatki.

Łopatka przed peklowaniem została pozbawiona ścięgien i błon.

Można ale z dodatkiem mięsa ścięgnistego

Do kabanosów nie dokładam mięsa ścięgnistego (raz dodałem wołowiny ale były to moje

pierwsze kabanosy :wink: )

Skoro tłuszcz jest miękki ( ) to po podsuszeniu nie będzie wyciskany na zewnątrz

Szczerze powiem, że nie zauważyłem nic takiego ale ... u mnie kabanosy nie mają szans na mocne obsuszenie :grin:

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF

 

Piszę poprawnie po polsku. (Przynajmniej się staram ;P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z czego robić kabanosy

To było przykładowe odniesienie, które miało przybliżyć subtelną istotę pytania :grin: .

Można było zapytać, czy dodatek boczku do kiełbasy myśliwskiej spowoduje wypływ tłuszczu po mocnym jej obsuszeniu :???:

Czy dodatek boczku podniesie czy obniży kleistość farszu w kiełbasie?

Może dzielę włos na czworo ale mimo, że każdy z naszych forumowiczów robi znakomite wyroby, mają różne poglądy na optymalny dobór mięsa :cool:

Na ogół mało się pisze o boczku w roli surowca na kiełbasy. Wynika to z jego samoistnych zalet. Jeżeli jednak ktoś chciałby użyć go w tej roli dobrze byłoby znać wszystkie za i przeciw.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ogół mało się pisze o boczku w roli surowca na kiełbasy

Bo to nie jest surowiec na kiełbasy. Owszem stosuje się jako wp kl II po dokładnej selekcji polegającej na wycięciu tłuszczy miękkich . Ja uważam że boczek boczkowi nie równy w zawartości mięsa i tłuszczu. Jako element najlepszy jako wędzony, parzony ,pieczony. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

Na ogół mało się pisze o boczku w roli surowca na kiełbasy

 

 

Bo to nie jest surowiec na kiełbasy.

I o taką odpowiedź chodziło w powyższym temacie.

Dziękuję DZIADKU za zwięzłe i rzeczowe podsumowanie.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o boczek i pachwinę .Przy tłustym boczku wycina się mięso starając się żeby było bez tego miękkiego tłuszczu.. Przy bardzo chudym boczku to już jest inna inszość. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
Witam! Kupiłem tylną noge wieprzową , ma lekki zapach podbny do suszonych jelit a błony między mięśniami w okolicy golonki są żółtawe też o podobnym zapachu . Ogonówka , mięsień półbłoiasty i tłuszcz przynich są ok. co mam o tym sądzić?

Pozdrawiam

Zeflik Tychy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem tylną noge wieprzową , ma lekki zapach podbny do suszonych jelit a błony między mięśniami w okolicy golonki są żółtawe też o podobnym zapachu .

 

Jeżeli uważasz że mięso jest nie świeże , oddaj do sklepu i żądaj zwrotu gotówki . W moim przypadku to zadziałało . Kupuję sporadycznie w sklepie i trafiłem na badziewie .

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem tylną noge wieprzową , ma lekki zapach podbny do suszonych jelit a błony między mięśniami w okolicy golonki są żółtawe też o podobnym zapachu

Jeżeli zapach Ci nie pasuje to natychmiast zwróć sprzedawcy.

Robiłam tak kilka razy, ponieważ mam bardzo wyczulony węch.

Raz oddałam całą karkówkę, bo wydawała mi się nieświeża.

Kilka razy wyczułam wnętraka. Wszystkie zwroty zostały przyjęte bez jednego słowa sprzeciwu.

Nie wiem, czy mięso macior wyróżnia się jakimś specyficznym zapachem?

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.