Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Jak praktycznie ugotować szynkę.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 maciej49

maciej49

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 7 postów
  • MiejscowośćToruń

Napisano 03 cze 2010 - 13:39

Mam szynkę peklowaną i uwędzoną. Jak praktycznie ją ugotować nie posiadając termometru.Dziękuję za podpowiedź.

#2 Wnuczek

Wnuczek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1060 postów
  • MiejscowośćMazowsze.

Napisano 03 cze 2010 - 13:46

http://wedlinydomowe...orum/search.php
Jeśli ten link nie pomoże to poszukaj w domu kawałka drutu, może być szprycha od roweru. Takie coś można używać jako termometr.
Pzdr.

#3 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 5885 postów

Napisano 03 cze 2010 - 13:46

Będzie trudno bo musisz mieś nawet dwa termometry .Jeden do wody drugi z sondą do szynki.Szynkę najpierw wrzucasz do wrzątku i trzymasz w nim jakieś 15 min a potem parzysz w temp 80°C do uzyskania w środku 68-70°c.To tak w dużym skrócie.

#4 wiejas

wiejas

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 307 postów
  • Miejscowośćpawłowice

Napisano 03 cze 2010 - 13:47

tu masz wszystko http://www.wedlinydo...icles.php?id=21

#5 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 5885 postów

Napisano 03 cze 2010 - 13:48

Takie coś można używać jako termometr.

.

Ale trzeba mieć doświadczenie i wiedzieć gdzie tą szprychę przyłożyć i jak mocno musi być ciepła.Nie polecam dla niedoświadczonych.

#6 Paprykarz

Paprykarz

Stały bywalec

• Klub Przyjaciół Prosiaczka
  • 233 postów
  • MiejscowośćGolfsztrom

Napisano 03 cze 2010 - 15:25

Wg mojej tesciowej 1h na kilogram, wkładamy do wrzątku i nie dopuszczamy do ponownego zawrzenia.

#7 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5079 postów
  • Miejscowośćz Narwi

Napisano 03 cze 2010 - 16:00

» Wędzonki » Parzenie wędzonek
http://wedlinydomowe...opic.php?t=4548

#8 maciej49

maciej49

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 7 postów
  • MiejscowośćToruń

Napisano 03 cze 2010 - 17:52

Czyli po 15 min gotowania zostawić niech tylko wrzątek jak to sie mówi /pyka/ a może trafiłem na jakiegoś starego wieprza??????

#9 wiejas

wiejas

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 307 postów
  • Miejscowośćpawłowice

Napisano 03 cze 2010 - 18:05

to nie wiesz co pieresz?

#10 maciej49

maciej49

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 7 postów
  • MiejscowośćToruń

Napisano 03 cze 2010 - 18:10

ja dopiero zacząłem i nigdy nie miałem okazji nikogo podejrzeć. Chleb też się nauczyłem piec dzięki uprzejmości ludzi na różnych forach za co wszystkim dziękuję.

#11 wiejas

wiejas

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 307 postów
  • Miejscowośćpawłowice

Napisano 03 cze 2010 - 18:13

znaczy nie biłeś tej świnki?
o to mi chodziło

#12 maciej49

maciej49

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 7 postów
  • MiejscowośćToruń

Napisano 03 cze 2010 - 18:42

ja kupuje w sklepie i na prawdę nie znam się na mięsie liczę na uprzejmość sprzedawcy a teraz dowiedziałem się że w promocyjnej sprzedaży trafiają się takie okazy że nawet kilka godzin można piec np. karkówkę i będzie twarda i podejrzewam że na początek mojej przygody z dymkiem wędzarniczym trafiłem na taki przypadek?. Ale będę próbował.

#13 wiejas

wiejas

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 307 postów
  • Miejscowośćpawłowice

Napisano 03 cze 2010 - 19:01

to wszystko tlumaczy
ja jestem przy zabijaniu i widzę co bije rzeźnik
tak jest najlepiej

#14 duduś

duduś

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 287 postów
  • Miejscowośćczęstochowa

Napisano 03 cze 2010 - 19:40

Dołączona grafika

Dzisiejszy wyrób: parzona przez 10 min w temp. około 95 stopni, później nie wiem ile dokładnie czasu lecz w temperaturze 83 stopnie a w środku miała 69 stopni. Zawsze wychodzi soczysta i mięciutka :thumbsup: :thumbsup: . Polecam ta metodę parzenia :thumbsup:

#15 alehar

alehar

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 442 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 09 cze 2010 - 06:58

Absolutnie polecam sposób podany w linku wyżej a opisany przez Maxell'a :)
http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=21

Robię tak od dawna (choć kiedyś tak nie robiłem i wyrób był "za suchy")
Cytat z opisu, coby było jak na talerzu:

"5. Gotowanie szynek: (tak, tak gotowanie z parzeniem)
Szynki wkładamy do naczynia z wrzącą wodą (tak aby cała była w niej zanurzona) i gotujemy w temperaturze wrzenia powtarzam GOTUJEMY W TEMPERATURZE WRZENIA PRZEZ OK 15 MIN., a następnie obniżamy temperaturę do 80-82 0C i utrzymujemy ja do ugotowania szynek i osiągnięcia 68-70 0C. wewnątrz szynki. Orientacyjny czas gotowania wynosi ok. 50 min. na 1 kg szynki. Do czasu gotowania wlicza się czas gotowania w temp. wrzenia.
Ja sprawdzam sondą temperaturę wewnątrz szynki już po godzinie.
Podkreśliłem to piętnastominutowe gotowanie we wrzątku, gdyż nie zetkniecie się z tym w przepisach książkowych ani w relacjach domowych masarzy. To jest sposób produkcji w starych masarniach. Jego wynikiem jest znacznie wyższa soczystość mięsa i lepszy smak. Uważam wręcz - po kilkuletnich próbach - iż jest to podstawa parzenia szynek."

Co do temp. wew. wyrobu to było to omawiane wielokrotnie na Forum - ja staram się trzymać temp. wew. ok. 66 st. C + oczywiście pilnowanie czasu, zazwyczaj jest prawie pełna korelacja pomiędzy temp. wewnątrz a czasem parzenia - moje szynki czy balerony mają masę ok. 2 kg.

#16 maciej49

maciej49

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 7 postów
  • MiejscowośćToruń

Napisano 09 cze 2010 - 09:42

Dołączona grafika

szynka wyszła mi trochę za sucha no i w środku to jaśniejsze mięso. Mogła by być bardziej słona.

#17 EL GREGOR

EL GREGOR

Weteran

• **VIP Junior**
  • 2726 postów
  • MiejscowośćBartoszyce

Napisano 09 cze 2010 - 09:47

Jak na początek Mi się podoba.Nie peniaj dzialaj dalej,będzje dobrze :grin: :thumbsup: :clap:

#18 anerka

anerka

Weteran

• Klub Przyjaciół Prosiaczka
  • 1091 postów
  • Miejscowośćlubuskie

Napisano 09 cze 2010 - 09:51

Mój syn nie wiedząc jak sparzyć szynkę,wrzucił ją do wrzątku na 15 minut, wyłączył gaz i zostawił. Po ok. 1,5 godziny wyjął. Próbowałam i choć nie jest to zgodne z żadną recepturą jakie czytałam, szynka była wyśmienita. Dodam, że to ta sama, ktorą ostatnio wędziłam.

[size=9][ Dodano: Sro 09 Cze, 2010 10:55 ][/size]
maciej49, poczytaj jeszcze trochę, praktykuj, nie zniechęcaj się. Będzie dobrze.

#19 duduś

duduś

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 287 postów
  • Miejscowośćczęstochowa

Napisano 09 cze 2010 - 10:15

maciej49, ten kolor w środku oznacza, ze mięso nie zapeklowało się do końca. Na drugi raz nastrzyknij mięsko solanką albo przeczytaj przepis na Szynkę wiejską w/g Szczepana i jak zrobisz w/g tego przepisu nie ma szans aby nie wyszła

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 alehar

alehar

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 442 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 09 cze 2010 - 12:49

maciej49, ten kolor w środku oznacza, ze mięso nie zapeklowało się do końca. Na drugi raz nastrzyknij mięsko solanką albo przeczytaj przepis na Szynkę wiejską w/g Szczepana i jak zrobisz w/g tego przepisu nie ma szans aby nie wyszła

Czyli zakup tego http://www.wyroby-domowe.pl/igla-strzykawki-otworami-bocznymi-p-290.html
i strzykawka - jak na domowe nastrzykiwanie przyrządzik nieodzowny...

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych