Skocz do zawartości

Maszynka 10 alfa


Kermit

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

a poważnie to tulejki zaczęto stosować lata 80 ?

Robert Ptak dziś potwierdził, że tulejki zaczęto stosować po około 1980 r. 

Widać mi trafiały się maszynki z wcześniejszych produkcji, stąd brak wiedzy o tulejkach.

 

@binio1111

Jak w maszynce nie masz dużych luzów, to może nic nie kombinuj.

Przetrwała tyle lat....więc przetrwa i więcej.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 69
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Jak przez 30 lat nic nie wytłukło to nic się nie będzie działało ;)

 

Ps

Chłopie to nie śmigłowiec ... nie wszystko musi być łożyskowane ;)

 

Tapniete z Tapatalk

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert Ptak dziś potwierdził, że tulejki zaczęto stosować po około 1980 r.

 

 

tulejki zaczęto stosować lata 80 ? może późne 70

o jeszcze jedno potwierdzenie że nie mam mam sklerozy :D. Brak tulejki jest trochę upi$@&liwy  bo "kapie" z tyłu maszynki zwłaszcza przy rzadkim

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak . miało być pięknie , a wyszło jak zwykle :cry:;) . Nie to , że nie jestem zadowolony z tego zakupu

516691350_5_644x461_maszynka-do-mielenia

 

Ale - po testach wyszły jednak niedoróbki : 1. " konstruktor" wspawał krzywo końcówkę na kwadrat  na wałek zdawczy z przekładni i jest bicie

2. oszlifowana końcówka ślimaka na kwadrat nie osiowo. 3. połączenie nie jest w osi i dochodzą pkt.  1 i 2

Całkowita niestaranność producenta (kojarzy się z programem - Usterka ;) )

Przerobię to ; dotoczę nowy wałek zdawczy z oryginalnej przedłużki do klucza z końcówką 1/2 " (muszę mieć 14mm - przedłużka jest troszkę za gruba) i nic nie trzeba będzie spawać. Jako połączenie zrobiłem  do testów podwójny kardan, żeby gubił  bicia . Martwi mnie tylko końcówka ślimaka, która jest źle przerobiona na kwadrat. Poza tym po testach stwierdzam , że luz między korpusem a wałkiem ślimaka jest jednak chyba za duży (trochę tłucze i wyciera się metalowy pył, który widać było w mięsie - poza tym maszynka mimo podwójnego kardana chodziła jakoś "kulawo" , sitko i nuż dostałem naostrzony na magnesówce ) .Teraz , gdzie kupić nowy ślimak ? żeby jakiegoś chińczyka nie trafić? może wymiana ślimaka na mniej wytarty pomoże i zniweluje luz między korpusem . Jeżeli nie , to przetoczenie korpusu na tuleję. :facepalm:  , no ale i tak się opłaca, bo za silnik + przekładnie więcej bym chyba zapłacił, więc trzeba dopracować sprzęcik :thumbsup:

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż maszynkę od strony końca ślimaka.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro obecnie nie ma mnie w domu , wrócę dopiero w piątek. Końcówka ślimaka została oszlifowana na kwadrat ( zresztą nieudolnie - nasadka 1/2" kwadrat wchodzi, ale nie jest idealnie w osi). Trzeba dać nowy ślimak i wrzucić na frezarkę , żeby równo obrobić na kwadrat.

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej naprawić ten co masz?

Stoczyć na tokarce i założyć dorobioną końcówkę.

Jak zastosujesz też miękki klin, to będzie spełniał funkcję zabezpieczenia przed zablokowaniem ślimaka.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie dobrze kombinujesz. :thumbsup:  Można stoczyć stary ślimak , dotoczyć tuleję (przy okazji zrobić od razu końcówkę na kwadrat) i naprasować ją na stoczony trzpień ślimaka . Zyskam kwadrat na końcu i lekki nadwymiar na wałku ślimaka, przy okazji podtoczyć ( wyrównać) otwór w korpusie. po spasowaniu znowu by polatało bez tulejki z plastiku . Może dobry pomysł.

Zrywalne sprzęgło zrobię na kardanie (dam jedną ośkę cieniutką)

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korpusu na tuleję.

 a nie lepiej czop  ślimaka + dorobić tuleje z teflonu . Siły nie są duże to chyba nie ukręci ślimaka :D o mniejszej średnicy. Zwłaszcza  ze do slimaka potrzebne mniejsze oprzyrządowanie (czytaj prostsza bardziej dostępna obrabiarka )

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak - stoczyć wałek ślimaka, o tyle , żeby weszła tulejka teflonowa (dorobiona) a nie ruszać korpusu maszynki. Tak Maciek  kombinujesz?

 

Przejrzałem rozmiary tulejek standardowych - tulejka od 8-ki ma średnicę zewnętrzną 22mm (więc i tak trzeba podtoczyć korpus) i średnicę wewn. 15mm (można stoczyć wałek ślimaka bez problemu)  Do 5-ki są takie same.

Po tym zabiegu można by  jeszcze "wyrównać" kwadrat na wałku ślimaka przerabiając go na 3/8 .

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Maciek kombinujesz?

dokładnie złapać w uchwyt staliwny korpus będzie trudno + dobra frezarka a jak pęknie korpus to wszystko poszło się $#&8ć , a ślimak prosta tokarka  , a jak nie wyjdzie to kupisz na alledroga kompletną  maszynkę 10 za 20 PLN ?  (wyjdzie pewnie taniej niż nowy ślimak  ) a korpus  ? sprzedasz  za 10 PL ? :D :D

W 12 korpus to rarytas nie  ślimak  :)

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złapałbym z przodu za trzpień, podparł konikiem i stoczył do walca.

Pod walec dorobić tulejkę ślizgową a na walec dotoczyć mocowanie napędu.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)  Dzień udany. pojechałem do miejscowego złomu i znalazłem alfę 10 w stanie bdb. Pozyskałem od niej ślimak i tulejkę za kwotę aż 2 PLN. :D . Podjechałem do znajomego tokarza i będzie zrobione. W "nowym"  ślimaku zrobi mocowanie na kwadrat (1/2") - tak jak się należy (osiowo). W korpusie rozfrezuje (roztoczy ) otwór na większy , lekko stoczy wałek ślimaka i dorobi do zestawu tulejki z jakiegoś (podobno ;) ) superkosmicznego materiału. Jak obejrzał tulejkę oryginalną  to się roześmiał i twierdzi , że jego materiał 10x lepszy. Całość 40 PLN. :thumbsup: . Po obejrzeniu oryginalnego korpusu do alfy 10 z tulejką  stwierdzam , że po prostu w nowszych robią większy otwór w korpusie , żeby weszła tulejka , średnica zewnętrzna kołnierza jest taka sama.  Tokarz nie chciał jednak robić otworu na 24mm  (za mało ciała zostaje i woli zrobić mniejszy.)  

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie później się zastanowiłem , że mnie zaćmiło :facepalm: . Spoko mogę podjechać po niedzieli. Rozkompletowanej nikt nie ruszy ;) . A wiem gdzie leży :) . Była też Alfa  "5" w dobrym stanie  i "8" ale chyba bez ślimaka . Jak bym bardziej pokopał, to, pewno jeszcze bym znalazł parę skarbów, Ale byłem na "wyjściowo" ;) i nie chciałem się upaprać. Gość mówił , że ludzie kupę tego wywalają i trzeba szukać i , że nawet "22" była jak nowa to ktoś zaraz ją wygrzebał. Więc poszukam ;) . Zacznę kolekcjonować znaleziska :laugh: . I pomyśleć , że chciałem dać za ślimak 50zł + przesyłka :facepalm: , a tu za 2 zylki :)

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogadaj z gościem niech ci odkłada, albo da cynk jak ktoś coś ciekawego z masarki przywiezie.

Nie raz takie skarby na złomie znalazłem, że dziwiłem się że ludzie to wyrzucają.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Maxell zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.