Skocz do zawartości

Ser twarogowy wędzony.


Biotit

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 408
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dziękuję wszystkim za porady

U la la !!! A jak w smaku ??? Prawie jak oscypek pewnikiem, łobuzie ja teraz spać nie będę mógł !!! Ale jak z "konsystencją" ? Po przekroju chyba widać ze suchy nie wyszedł... Teraz to już z górki :) Polecam z przyprawami się pobawić w przyszłosci :)

:clap: :clap: :clap: :thumbsup: :wink:

MIŁOŚĆ

JEST PIĘKNYM KWIATEM

KTÓRY KWITNIE

POŚRÓD CHWASTÓW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie info z załączonych linków można stwierdzić, że capri to czysta ricotta, natomiast pilos to ricotta typu rzymskiego, czyli z dodatkiem kazeiny,

Oba można zrobić z serwatki, lub serwatki i mleka. Kiedyś je wędziłąm z dobrym skutkiem.

Jednak w/w sery nie należą do twarogów, tylko serów zwarowych :smile:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

może mi ktos pusci przepis?

w największym skrócie:

1.kupujesz serek w Lidlu, albo biały twarogowy tłusty, albo "typu włoskiego"

2.wrzucasz do solanki o stężeniu 8% na 10-12 godzin (max 10% jak lubisz bardziej słone) SOLANKA nie ma nic wspólnego z PEKLOSOLĄ (do zrobienia solanki używasz zwykłą sól)

3. wyciągasz z solanki i do odcieknięcia, na jakiejś kratce czy coś-na kilka godzin (ja obsuszam całą noc)

4. wrzucasz do wędzarni, na jakiejś kratce, czy w siatce-jak już lubisz. Wędzisz ile Ci się podoba (powiedzmy 3 godzinki będzie ok)

 

to są moje wnioski z tematu, i tak ja działam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Ostatnio zakupiłem takie serki Capriolla i Capriccia:

 

http://imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img802/9926/20121213111143.jpg

 

 

Czy te serki są aż tak słone jak serki Capresi typu włoskiego, czy bardziej podobne w słoności do serków Pilosów lub Capri?

Nie wiem do jakiej solanki je dać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

może mi ktos pusci przepis?

w największym skrócie:

1.kupujesz serek w Lidlu, albo biały twarogowy tłusty, albo "typu włoskiego"

2.wrzucasz do solanki o stężeniu 8% na 10-12 godzin (max 10% jak lubisz bardziej słone) SOLANKA nie ma nic wspólnego z PEKLOSOLĄ (do zrobienia solanki używasz zwykłą sól)

3. wyciągasz z solanki i do odcieknięcia, na jakiejś kratce czy coś-na kilka godzin (ja obsuszam całą noc)

4. wrzucasz do wędzarni, na jakiejś kratce, czy w siatce-jak już lubisz. Wędzisz ile Ci się podoba (powiedzmy 3 godzinki będzie ok)

 

to są moje wnioski z tematu, i tak ja działam

Ostatnio zrobiłem 3 serki typu włoskiego z Lidla z obsypką z pieprzu kolorowego. Były tak smaczne, że dzisiaj kupiłem 16szt. włoskich i 4 tłuste (Pilosa). Solanka 10% z zagotowanymi przyprawami: majeranek, trawa cytrynowa i trochę gałki, dobrze wystudzone i do lodówki. Rano do odciekania, potem obsypka i po południu do wędzarni razem z piersiami z indyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solanka 10%

Napisz bracie jak długo trzymałeś w solance o takim stężeniu :D

z zagotowanymi przyprawami: majeranek, trawa cytrynowa i trochę gałki

Proponuję, po wyjęciu z solanki, ale solanka bez dodatku przypraw, wyłożyć serki na jakąś kratkę czy inny durszlak i niech tak sobie ociekają godzinkę może dwie, następnie posyp przyprawami jakie masz dostępne u siebie w kuchni, zapakuj do siatki i niech siatka jeszcze z nich solanki trochę "wydusi" tak kilka godzin i do wędzarni :D

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solanka 10%

Napisz bracie jak długo trzymałeś w solance o takim stężeniu :D

z zagotowanymi przyprawami: majeranek, trawa cytrynowa i trochę gałki

Proponuję, po wyjęciu z solanki, ale solanka bez dodatku przypraw, wyłożyć serki na jakąś kratkę czy inny durszlak i niech tak sobie ociekają godzinkę może dwie, następnie posyp przyprawami jakie masz dostępne u siebie w kuchni, zapakuj do siatki i niech siatka jeszcze z nich solanki trochę "wydusi" tak kilka godzin i do wędzarni :D

W solance 10% dokładnie trzymałem 18 godzin, razem z opisanymi przyprawami. Słoność jest w sam raz (czterech degustatorów o różnych preferencjach) na kanapce z razowym chlebem i świeżym masłem. Przyprawy jedynie lekko są wyczuwalne, raczej wzmocniły końcowy smak wędzonego sera.

Ociekanie po wyjęciu z solanki ok.3 godzin, później zapakowane do siatek (część obtoczona przyprawami) i ociekanie oraz suszenie w wędzarni z włączonym wentylatorem 2 godziny.

Patent na pakowanie do siatek: obcięta butelka PET. Sucha siatka wskazuje moment odpowiedniego wysuszenia.

Wędzenie w temperaturze 45-50st.C przez 4 godziny. Powolne studzenie (ok.1h) w temperaturze ok.18st.C (późny wieczór, na dworze, w przewiewie). Zapakowane następnie w folię aluminiową i do lodówki na dwa dni.

Rodzaje obsypek: kolendra, pieprz kolorowy, chili (grys), oregano, czosnek niedźwiedzi oraz połączone: oregano+pieprz kolorowy. Oraz cztery sztuki bez obsypki.

Wrażęnia smakowe: najlepsze dla degustatorów okazały się serki bez obsypki, później z pieprzem kolorowym i kolendrą.

Najlepsze do wędzenia są serki typu włoskiego, natomiast te tłuste (9% tłuszczu) nie mają już takiej spójności i kruszą się. Równomierny kolor na całej powierzchni jest oznaką dobrego wędzenia. Barwa ciemnieje z czasem.

Brak utraty wagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natomiast te tłuste (9% tłuszczu)

Czy to jest ilość tłuszczu w suchej masie?

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natomiast te tłuste (9% tłuszczu)

Czy to jest ilość tłuszczu w suchej masie?

Nie wiem. Na opakowaniu jest tylko napisane: "9% tłuszczu".

Polecam jedynie serki typu włoskiego (13% tłuszczu). Są nieco droższe w przeliczeniu na wagę ale nie kruszą się.

Do krojenia najlepszy wąski, ostry nóż stalowy moczony w wodzie. Krojenie w linii pionowej, bez przesuwania noża.

Wczoraj jeden serek włożyłem na próbę do zamrażalnika. Zobaczę czy po rozmrożeniu zmieni strukturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.