Skocz do zawartości

Ser twarogowy wędzony.


Biotit

Rekomendowane odpowiedzi

Wędzenie w temperaturze 45-50st.C przez 4 godziny. Powolne studzenie (ok.1h) w temperaturze ok.18st.C (późny wieczór, na dworze, w przewiewie). Zapakowane następnie w folię aluminiową i do lodówki na dwa dni.

No to jeszcze Tobie zaproponuję, wędzenie 5 godz., temp. 50-55st.C max., studzenie w siatkach całą noc, po wyjęciu z siatki połóż na talerz lub do miski i tylko przykryj papierem śniadaniowym, staraj się nie kłaść za dużo serków jeden na drugim, w lodówce poleżą tydzień lub dłużej :D

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 408
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dzięki Zbóju, na pewno skorzystam z tej sugestii następnym razem. Serki są wyśmienite w smaku więc z pewnością będę robił je często.

Muszę też wypróbować z serkami z bazaru "od baby", może też pokuszę się o zrobienie własnego twarogu i z niego uwędzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kiedys da Ci sie we znaki brak zdrowego odzywiania.

Z tym że nie na pewno.Znałem młodszych/e od siebie - sport, zdrowe odżywianie, zero używek - dawno "gryzą ziemię" Nie ma co się "napinać" na te wszystkie zdrowe style życia. Nie pal zdrowszym umrzesz :sad: Grunt to samopocieszanie czy jakóś tam

 

Pozdrawiam :wink:

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dobry temat, ale chciałem wkleić link o wpływie wędzenia na zdrowie: http://kuchnia.wp.pl/zyj-zdrowo/health/672/1/4/rak-od-wedzonki.html

Czytałeś ten link dokładnie? Tam jest napisane nie o szkodliwym wpływie wędzenia tylko o szkodliwości tzw "wędzonek" kupowanych w sklepach, nafaszerowanych "chemią". Ta chemia podczas ogrzewania staje się jeszcze bardziej szkodliwa, np podczas grillowania tworzą się związki rakotwórcze. Przy zachowaniu reżimu technologicznego i higienicznego nasze domowe wędzonki są jednym z najzdrowszych pokarmów jakimi możemy się odżywiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Rodzaje obsypek: kolendra, pieprz kolorowy, chili (grys), oregano, czosnek niedźwiedzi oraz połączone: oregano+pieprz kolorowy. Spróbujcie z czarnuszką, kminkiem, kminem rzymskim.

Janusz "Smorodina"

skype: SMORODINA54

ANKIETA GADŻETY

ZAMÓWIENIA IV ZLOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Najlepsze do wędzenia są serki typu włoskiego, natomiast te tłuste (9% tłuszczu

Wg mojej wiedzy serki typu włoskiego są wytwarzane inaczej niż serki twarogowe i dlatego mają zupełnie inne właściwości.Przy obróbce bardziej przypominaja sery podpuszczkowe typu oscypek.

Producent seka Capresi pisze "Capresi - serek typu włoskiego wyprodukowany jest z serwatki z dodatkiem mleka krowiego pasteryzowanego oraz śmietanki pasteryzowanej." :)

W związku z tym porównywanie seka typu włoskiego do serka twarogowego tłustego to porównywanie dwu różnych rodzajów sera.

Z szacunku dla prawdy historycznej przypomnę że przed laty pierwszym propagatorem wedzenia seków typu włoskiego był Zbój Madej i początkowo popularna była nazwa "Pilosy Zbója Madeja" :thumbsup:

My brain: it's my second favorite organ /Woody Allen/

But what was the first

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla ścisłości o serach typu włoskiego pierwszy wspomniał pols 34

"Napisano 23 styczeń 2011 - 22:58

Witam jak o serach mowa to i ja cos dorzucę . Kupuje w lidlu serek podpuszczkowy w lidlu to sie nazywa ser typu włoskiego 24 godziny do rostworu soli".

Następnym, który rozwinął temat wędzenia serków typu włoskiego był DZIADEK MACIEK.

Pozdrawiam

Marko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wg mojej wiedzy serki typu włoskiego są wytwarzane inaczej niż serki twarogowe i dlatego mają zupełnie inne właściwości.Przy obróbce bardziej przypominaja sery podpuszczkowe typu oscypek.

Zgadza się. Dlatego wolę te serki wędzić bo przypominają po obróbce oscypki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

 

"Capresi - serek typu włoskiego wyprodukowany jest z serwatki z dodatkiem mleka krowiego pasteryzowanego oraz śmietanki pasteryzowanej."

To jest ricotta prasowana w wariancie rzymskim, o podwyższonej zawartosci tłuszczu.

http://wedlinydomowe.pl/sery-domowe-maslo-i-nabial/sery-miekkie/1457-ricotta-ser-serwatkowy-eanny

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędzić nie potrafi a już interes kręci ;)http://tablica.pl/i/oferta/przepyszne-serki-wedzone-9-rodzajow-ziol-ID3Jn07.html .

 

Ps. Nie wiedzialem gdzie wstawić , jeśli przeszkadza to proszę wywalić w kosmos lub przenieść . Pozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wg mojej wiedzy serki typu włoskiego są wytwarzane inaczej niż serki twarogowe i dlatego mają zupełnie inne właściwości.Przy obróbce bardziej przypominaja sery podpuszczkowe typu oscypek.

Zgadza się. Dlatego wolę te serki wędzić bo przypominają po obróbce oscypki. 

 

Jaśniej proszę, bo widzę , że mylisz pojęcia.

:cool:

Festina Lente: Zgubne są kroki szybko podjęte
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Spróbujcie uwędzić ser mozzarella :) Uwaga: przelewa się bardziej przez gazę niż serki typu włoskiego.

Wędzę ten serek (mozzarella) w niskiej temperaturze, gazy nie używam.  Gazy nie używam także do innych serków.

 

post-49340-0-32038200-1385596685_thumb.jpg  Mozzarella to ten "w kratkę" :)

Edytowane przez DZIADEK MACIEK

www.wedzarnie.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile można trzymać wędzony żółty ser w lodówce i jak, w pojemniku, zawinięty w pergamin ? mam zamiar wędzić na zimno wędliny 14-15 grudnia i chcę dożucić jakieś serki, standardowo pilosy typu włoskiego, może mozarellę i na pewno jakieś 2 gatunki żółtego serka (gouda,salami), będę wędził 2x12h, jakiej wielkości powinny być kawałki, 0,25kg, 0,5 kg ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem zdjęć. W sumie nie ma potrzeby. Z wyglądu jak serek typu włoskiego, tylko bardziej jednolitej konsystencji (bardziej jak oscypek). A wędziłem normalnie, z wędlinami, na ciepło tj. temp. ok. 50 oC - dlatego się troszkę "przelewał" przez gazę.

 

Ja trzymam w lodówce około tygodnia. Przechowuje normalnie w tej folii aluminiowej. Nigdy nie mroziłem. Ale czytałem, że któryś kolega z forum zamroził. Nie napisał jednak jakie są efekty po rozmrożeniu.

Edytowane przez Jacek001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

 A wędziłem normalnie, z wędlinami, na ciepło tj. temp. ok. 50 oC - dlatego się troszkę "przelewał" przez gazę.

 

 

 

Jacek, przez gazę się przelewał ??? Przez siatkę chyba ?

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serek typu włoskiego (wędzony) wg mnie, nie bardzo nadaje się mrożenia, po rozmrożeniu kruszy się i traci wspaniały smak. Próby robiła moja Mama, Rodzice jedli, mi nie smakował. Podobnie bałkański, chociaż był lepszy.

Wędzony włoski, twarogowy, żółty spokojnie leży w lodówce  do ok 1 miesiąca. Twarogowy twardniej, ale właściwie uwędzony,w   takim czasie nie kruszy się, kroję go na trochę grubsze kawałki niż "świeży". Po okresie ok miesiąca robi się wspaniały do sałatek, można go trzeć na tarce. Śladów psucia się serów nie zaobserwowałem, a wędzę ich sporo i często.

www.wedzarnie.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jacek, przez gazę się przelewał ??? Przez siatkę chyba ?

 

Serki twarogowa wędzę owinięte w gazie. I właśnie ta mozzarella od dołu przeniknęła przez gazę. Zrobiła się taka skorupka. Była smaczna jak ją oderwałem i zjadłem :tongue:

 

W folii aluminiowej nie wolno trzymać dłuższy czas żywności, bo może reagować.

 

... Wędzony włoski, twarogowy, żółty spokojnie leży w lodówce  do ok 1 miesiąca ...

 A w jaki sposób przechowywać w lodówce taki serek wędzony twarogowy przez dłuższy czas aby nie usechł?

Byłem przekonany, że należy przechowywać w tm "złotku", w które zawijamy zaraz po uwędzeniu.

Edytowane przez Jacek001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.