Skocz do zawartości

Ser twarogowy wędzony.


Biotit

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dzisiaj zrobiłam twarog, korcinski i ricottę z serwatki oraz pierwszą goudę. W poniedziałek powtórka, bo będę musiała dorzucić do szynek wedzonych za tydzień...takiego mi apetytu narobiliscie ;). To będą moje pierwsze wedzone sery. Dzięki za porady!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 408
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  ...nie umiem wrzucić fotek :(


Udało się! :)post-64282-0-88689500-1396990920_thumb.jpg

 

Kwadratowy po lewej to gouda (moja pierwsza), reszta to sery korycińskie. Ten żółtawy przy goudzie jest o dzień starszy.

Wszystkie teraz leżakują w lodówce i czekają na niedzielne wędzenie.

Twaróg i riccotę zjedli już domownicy...jutro przy okazji robienia "oscypków" z krowiego (pierwszych) dorobię riccotę.

 

Może zdążę ją sfotografować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jak wszyscy, to ja też się pochwalę... ????

Ser typu włoskiego, moczony całą noc w solance 8%. Rano ocieknięty (1godzina) na ręczniku papierowym. Obsypany oregano i papryką + 1 bez posypki. Serki zawijałam w gazę i na hak do wędzarni na ok. 3-4 godziny 55-70 stopni.

Wyszły jak na zdjęciu. SMAK BOSKI...

Serki wędzone przechowuję w lodówce w pojemniku próżniowym. Ser nie wysycha i nie przechodzą zapachy.

post-75471-0-43909200-1446495818_thumb.jpg

Edytowane przez CODA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CODA -gratulację za wyrób :clap:  Serki typu włoskiego solimy i  wędzimy w ten sposób  na naszym forum od lat :laugh: Ja jeszcze posypuję np czosnkiem , kminkiem , ziołami prowansalskimi.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smaczne. Najlepsze te z LIDLA. Z Biedronki się kruszą. Jak chce się proces przyspieszyć to solanka 20% przez 6 h w temp. pokojowej.

Bardzo łatwo się je też wędzi w zwykłych , najtańszych pończochach - oczywiście bez lycry itp.

Mi smakują najbardziej z kminem rzymskim ale nie można z tym przesadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wędzę ułożone na płasko na siatkach z nierdzewki bez żadnych pończoch i siatek. Najbardziej mi smakują te z LIDLA z grubo mielonym zielonym pieprzem lub z granulowanym czosnkiem  :tongue:  :)

Edytowane przez JaGra

Nigdy nie walcz o przyjaźń....

O prawdziwą nie musisz,

o fałszywą nie warto

VanCana

 

Jak wspaniale jest nic nie robić , a potem -odpocząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe a mi najbardziej smakują GOŁKI własnoręcznie zrobione. Kto raz zrobi to będzie niechętnie do typu włoskiego wracał :)

I gołki wędzę na siatce z nierdzewki. A czemu włoskie w pończochach ? bo nie ma ryzyka że popłyną i są wtedy niżej ( a ja lubię takie dość mocno podwędzone).

Gołki tak wieszane trochę płyną i wolę na siatce.


A tak w ogóle to serek typu włoskiego najprawdopodobniej nie jest serem twarogowym. Szukam i szukam i znalazłem informacje, że jest zbliżony do ricotta - czyli ser serwatkowy zwarowy.

Ale może ktoś ma dokładniejsze dane jak się je wytwarza ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

noooo moi drodzy zadymiarze! dziś premiera moich twarożków:) napisze krótko - chyba przestane jeść mięso :) a tak serio to pomysł rewelacyjny, serki są idealnie ścięte w środku a smak to poezja. Ja co prawda trzymałem w solance 10% z dodatkiem czosnku 24h i nie żałuję, są słone i bardzo wyraziste. 2 zrobiłem gole, 1 obsypany ziołami prowansalskimi, 1 curry, 1 mix papryka, 1 czosnek. Jutro wstawie fotki które niestety smaku Wam nie przedstawią. pozdrawiam

Edytowane przez Sloma1988
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

I ja również coś z serków uwędziłem. Pilosy z Lidla, moczone całą dobę w różnych solankach. Do jednej wycisnąłem kilka ząbków czosnku, do drugiej dałem soli ziołowej z Ziołowego Zakątka, do trzeciej przyprawa znaleziona w kuchni i czwarta największa część czysta 8% solanka.

Stwierdziłem, że optymalna partia do małego Borniaka to 22 sztuki

post-41749-0-92500500-1450890740_thumb.jpg

Po wędzeniu

post-41749-0-81855600-1450892065_thumb.jpg

i rozpakowaniu

post-41749-0-77966800-1450892175_thumb.jpg

Niestety mniej słone niż robiłem ostatnio, nie wiem co było powodem, sól zwykła, nie ta do przetworów, czy może mniejsze naczynia, a co za tym idzie mniejsza ilość solanki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że mogę i chętnie wytłumaczę... :)

a więc tak, od lewej patrząc na 1 wstawione zdjęcia mamy...

1. serek typu włoskiego capri bez przypraw (fajny, zwykły, słony)

2. serek typu najzwyklejszy twaróg bez przypraw (gorsza konsystencja niż capri)

3. serek z ziołami prowansalskimi (bardzo przyjemny wyrazisty smak)

4. serek z curry (zbyt słodkawy w połączeniu z serkiem który przebywał 24h w solance 10%)

5. mix papryki słodkiej i ostrej 50/50 (proponuję dać 70/30 ostra/zwykła ponieważ mało wyrazisty)

6. którego nie widać z czosnkiem granulowanym (bardzo dobry pod warunkiem krojenia cieniutkich plasterkow).

 

nie ukrywam, że dużą rolę odegrał również czosnek ktory wrzuciłem do solanki:)

Edytowane przez Sloma1988
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lysy100, dnia 23 Gru 2015 - 17:53, napisał: te dwa cylindryczne to ricotta w stylu " rzymskim", konsystencja - oscypka. Prasowałeś ją ?? Pozdrawiam Grzesiu

 

Tak, przez noc około 12 godzin pod naciskiem :) 1 litrowy słoik z wodą.

Grzegorz- pozdrawiam całą WB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Sery typu włoskiego Capri z Almy i Pilos z Lidla oba produkowane w Sierpcu wędzę w temperaturze 60-65 stopni przez 5 godzin wcześniej moczone w solance 8 procent przez 12 godzin i nastepnie suszone w Borniaku z wiatraczkiem również przez 12 godzin.

Ser typu Bałkańskiego wędzę bez solanki przez 2,5 godz w temperarurze 60-65 stopni.

W tym tygodniu spróbuję uwędzić dodatkowo Bryndzę z Makro bez solanki ,Mozarellę z solanką.

A to ostatnie wędzenie serów.

post-68511-0-03607100-1453665644_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witajcie koledzy.

 

Zacznę od tego że amatorem jestem pełną gębą i dopiero co zbudowałem małą wędzarnię.

 

Planuję wędzić sery narazie wersja basic.

 

Mam pytanie dość proste a jednocześnie skompilowane: jak wędzić sery?

 

Czy ogólna zasada jest prawidłowa?

 

0. SER TŁUSTY np pilos itp

1. solanka (wg przepisów wcześniejszych) - ok 10%

2. solankowanie około 12-24h w lodówce

3. osuszenie ogólne, i przyprawienie

4. wędzenie w siatce do serów lub gazie

5. wędzimy ok 3-4h w temp około 50-60C

6. wyjmujemy na świeże powietrze, studzimy, i gotowe

 

Drewno bukowe lub owocowe.

 

 

 

Zapewne popełniłem grube błędy w rozumowaniu - uprzejmie proszę o wyprowadzenie mnie z błędu i wprowadzenie stosownych poprawek w moim planie :)

 

 

Jeśli któryś z kolegów miałby chwilkę czasu - proszę o fajny przepis - dla matoła :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. solanka (wg przepisów wcześniejszych) - ok 10%

Proponuję solankę raczej słabszą  ok 8,5%  i nie ma konieczności trzymania w lodówce.Ja wkładam serki wieczorem do solanki i rano wyciągam. A serki kup raczej nie takie zwykłe twarogowe tylko typu włoskiego - chyba ,że masz zamiar wędzić własne sery bo tak chyba pomyślał Aksamit97

https://www.google.pl/search?q=serek+typu+w%C5%82oskiego+pilos&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjntpL1-r3LAhXnC5oKHcr5B7oQ_AUIBygB&biw=1252&bih=602#tbm=isch&q=serek+typu+w%C5%82oskiego+sierpc

 

https://www.google.pl/search?q=serek+typu+w%C5%82oskiego+pilos&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjntpL1-r3LAhXnC5oKHcr5B7oQ_AUIBygB&biw=1252&bih=602

Edytowane przez chudziak

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.