Skocz do zawartości

Ile soli do schabu a`la wędliny parmeńskie ?


wosiu

Rekomendowane odpowiedzi

A ja też na oko :grin: tyle ile sie rozetrze z czosnkiem na desce, żeby wystarczyło na cały kawałek mięska , a potem tylko dokładne masowanie :grin: i obtaczamy w kolendrze i już :grin: do lodówki , dwa razy robione i nie zostało przesolone z tym "na oko"

Pozdrawiam Anetka :lol:

 

To nie sztuka śmiać się, kiedy wszystko jest dobrze, sztuką jest szukanie uśmiechu gdy nam jest źle !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wosiu - tez sie nad tym zastnawialem ale ilość soli wziąłem z przepisów peklowania mięska na kiełbase czyli okoł 2 dkg. na 1 kg i moim zdaniem było super tylko trochę przecholowałem z czosnkiem dalem dwa ząbki ale swojego z działki a to ne były ząbki tylko chyba "kły"

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast daję do schabu a`la wędliny parmeńskie daję 3% soli lub peklosoli.

Przy wędlinach surowych długo dojrzewających należy wziększać dawki soli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Może troche nie na temat ale też o soli,do solanki na wędzonki dostałem taki przepis:potrzebną ilość wody przegotować ostudzić do temperatury pokojowej,dodawać tyle soli aż surowe jajko sie wynurzy.Mięso układałem warstwami przekładając przyprawami zalałem solanką na 11 dni w połowie przełożyłem to ze spodu na górę i odwrotnie.Było pyszne i było to chyba ze 20 lat wstecz.Moczyłem bez saletry.
HYNIO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hyniu, to sa przepisy bardzo niepewne.

Wejdź na stronkę www.wedlinydomowe.pl i znajdź dział oznaczony zielonym listkiem. Wewnatrz znajdziesz Akademie Dziadka. Zapoznaj się z jej zawartością i zobaczysz jakie to wszystko proste. :wink:

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja natomiast daję do schabu a`la wędliny parmeńskie daję 3% soli lub peklosoli.

Przy wędlinach surowych długo dojrzewających należy wziększać dawki soli.

Masz na myśli schab przygotowany np. w/g takiego przepisu, jak wklejam poniżej?

(Mam dokładnie ten sam dylemat - ile mam wetrzeć tej soli i ile czosnku...)

Szynka w/g tego przepisu należy do 'krótko dojrzewających' czyli raczej mniej tej soli użyć, tak?

 

Mam jeszcze takie pytanie do weteranów i znawców tajemnej sztuki masarniczej:

Czy zamiast schabu można użyć do tego przepisu (schab a`la Parmeńska) łopatki, albo karkówki? Jaka byłaby ew. róznica (czas dojrzewania, przyswajalność przez organizm, walory odżywcze?)

 

> Kawałek schabu bez kości oczyścić z błon. Ma zostać czyste

> surowe mięso. Natrzeć solą roztarta z czosnkiem oraz obtoczyć

> w mielonej kolendrze. Włożyć do pojemniczka i wstawić na 5

> (pięć) dni do lodówki obracając mięso raz dziennie.

> Aby zapach czosnku nie rozszedł się po całej lodówce, można

> mięso umieścić w garnku z pokrywką.

> Po 5 dniach mięso włożyć do damskiej podkolanówki, kawałka

> rajstopy naciągnąć, zakręcić, przełożyć ponownie (mają być

> 3-4 warstwy). Mocno osznurować jak baleron i powiesić w

> przewiewnym miejscu na 5 dni np. w kuchni.

> Po 5 dniach schab włożyć do lodówki na minimum 7 dni

> obracając raz dziennie - już nie trzeba ukrywać w garnku.

> Po tym czasie jest gotowy do spożycia.

> Wyschnie prawie o polowe, czas wysychania (produkcji) 17 dni,

> ale się opłaca. Ja robiłem ostatnia fazę nie 7 a 21 dni,

> wysechł mocno ale i tak jest pyszny, kroi się cieniusieńkie plasterki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię na oko

podobnie jak Oli..na oko

I ja podobnie czyli na oko

A ja też na oko

....yyyyy ...i wszystko jasne ....

fentel

zadymiacze wszystkich krajów łączcie się

ORMO czuwa !!!!! bo Milicja śpi !

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1256

www.rufi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię na oko

podobnie jak Oli..na oko

I ja podobnie czyli na oko

A ja też na oko

....yyyyy ...i wszystko jasne ....

... :) .... yyy ... była jeszcze sugestia, że ilość soli zależy nie tylko od 'oka' ale od czasu dojrzewania...że im dłużej dojrzewa, tym więcej soli potrzeba...

 

czy dobór gatunku mięsa (schab lub łopatka lub karkówka) również jest 'na oko' czyli 'wsio rawno'???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc.

Ile trzeba dać soli do 1kg. schabu na wędlinę a la parmeńska.Nigdzie nie mogę znaleźdź.

Wosiu poczytaj w tym temacie - "istna burza" :wink:

 

http://www.wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=718&postdays=0&postorder=asc&start=90

 

Pozdrawiam :wink:

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zamiast schabu można użyć do tego przepisu (schab a`la Parmeńska) łopatki, albo karkówki? Jaka byłaby ew. róznica (czas dojrzewania, przyswajalność przez organizm, walory odżywcze?)

Można użyć każdego rodzaju mięsa:schab, karkówka, boczek, itd.

Różnica pomiędzy gatunkami tkwi w ich specyfice gatunkowej, co daje przełożenie na smak, gdyż inaczej będzie smakowała karkówka, a inaczej schab.

Walory odżywcze i przyswajalność przez organizm musisz sobie wyliczyć sam. Należy tylko przyjąć odpowiednie wartości białka, tłuszczu itd. dla poszczególnego gatunku mięsa, oczywiście przeliczając na "J" etc.

Masz na myśli schab przygotowany np. w/g takiego przepisu, jak wklejam poniżej?

, tak!

Szynka w/g tego przepisu należy do 'krótko dojrzewających'

biorąc za miernik czas to, w porównaniu do szynki parmeńskiej, "schab a`la wędliny parmeński" należy zaliczyć do krótko dojrzewających.

Odnośnie soli, nie wiem jakie są twoje preferencje smakowe ale jak dla mnie poziom 3 % jest na odpowiednim poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem schab zgodnie z ww przepisem i dałem dokładnie 20 g na 1 kg schabu ( na zjeździe warmińsko-mazurskim), było za mało - była lekko wyczuwalna sól. Wszystko zależy od smaku , ja następnym razem dam 25 g i jak na mój smak wystarczy. Co do 30 g na 1 kg. obawiam się ,że sól będzie zbyt dominującym smakiem w wyrobie.
www.ratownicy.org
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie bardzo pomocne odpowiedzi ;)

Za chwilę zamykam się w kuchni i zabieram za nacieranie solą,

doczytam jeszcze co piszecie o tych suszonych wędlinach w innym wątku.

Nie wiem jeszcze jednego - czy mięso trzeba umyć przed nacieraniem solą?

Moje mięso leży w lodówce od wczoraj, trochę ponad dobę...

To moja pierwsza próba, stąd te moje pytania - dla Was pewnie oczywiste...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem schab zgodnie z ww przepisem i dałem dokładnie 20 g na 1 kg schabu ( na zjeździe warmińsko-mazurskim), było za mało - była lekko wyczuwalna sól. Wszystko zależy od smaku , ja następnym razem dam 25 g i jak na mój smak wystarczy. Co do 30 g na 1 kg. obawiam się ,że sól będzie zbyt dominującym smakiem w wyrobie.

Dziękuję;) Spróbuję z wersją mniej-solną :) Skoro wypróbowałeś ten sam przepis, to proszę odpowiedz ile ząbków czosnku potrzeba? Wystarczą ze dwa?

 

Czytam i czytam ten przepis i jeszcze jednego nie rozumiem:

"...zakręcić, przełożyć ponownie (mają być

> 3-4 warstwy

..."

Zakręcić tą podkolanówkę tak? (zawiązać ją po prostu?)

ale tekstu dalej nijak nie umiem sobie wyobrazić - co, gdzie i dokąd mam przełożyć i czego mają być 3-4 warstwy? (bo chyba nie podkolanówki? :) )

Do tej fazy produkcji ma minąć kilka dni, więc jeśli nie odpowiesz, będę miała zagadkę na kilka nocy :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo chyba nie podkolanówki? )

No własnie z tej podkolanówki!!Włóż schab ,naciągnij podkolanówkę ,zakręć kilka razy i przewracając podkolanówkę na drugą stronę naciągnij z powrotem na schab i tak trzy ,cztery razy..

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki:)

 

Co prawda nie rozumiem, dlaczego nie można użyć jednej grubszej podkolanówki, zamiast kilku cienkich, ale zrobię bez dyskutowania, tak jak radzicie. Noc już, więc mózg pewnie działa nie tak:)

 

Natomiast nadal nie wiem, czy to mięso płukać....w przepisie nie ma o tym mowy, a tylko o oczyszczeniu z błonek, ale to nie jest mięso świeżo ze sklepu, tylko leżące ponad dobę w lodówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.