Skocz do zawartości

Sauna w SDM


Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego przy nagrzaniu w bani (nie saunie) ciała do bardzo wysokiej temp. (ponad 100C) i następnie chłodzeniu w zimnej wodzie (ok 1stopnia) nie następuje szok termiczny?

W przypadku nagrzania się na słońcu i wejścia do ciepłej wody zdarza się.

Wstrząs /szok/ termiczny to pojęcie fizyczne i dotyczy głównie przedmiotów - szkło - metal itp i ich reakcji na gwałtowną zmianę temperatury. - pekanie, kurczenie się itd. Pamiętaj , że nie jesteś w stanie rozgrzać ciała do temp 100 C - powierzchnię skóry podniesiesz oczywiście odrobinę, ale biologia nasza jest taka , że białka , z których jesteśmy zbudowani pod wpływem temperatury ulegają denaturacji/potocznie ścinaniu/ i dochodzi do NIEODWRACALNEGO zablokowania biologicznej aktywności białka - a więc do śmierci - gdybyś podniósł temp ciała do 100 C - juz bys nie żył. Nasze białko denaturuje się w temp. 42C - dlatego gdy pacjent gorączkuje w okolicach 40 -41 C musimy go schładzać i to bardzo szybko. - najważniejsza jest głowa - mózg. inaczej nie jest bardzo duże zagrożenie życia !!!

Myślę, że masz na myśli te przypadki, w których ktoś tonie... to jest kwestia reakcji błędnika na różnicę temperatury, utratę orientacji, i PANIKĘ, zachłyśnięcie.

Są to jednak też stosunkowo rzadkie przypadki, najczęściej przyczyna jest bardziej złożona - choroba serca, tętniaki, udar/pęknięcie naczynia krwionośnego/ - a gwałtowna zmiana temperatury to tylko katalizator i inicjator dużego zagrożenia życia.

Zobacz - osoby świadome np. choroby serca nigdy nie pójdą do sauny i sa bardzo ostrożne na plazy. Zresztą ogólne zasady korzystania z sauny/ bani jasno określają przeciwwskazania do korzystania z sauny. Zobacz, że często osoby które w bani nie osłonią głowy mają często lekki zawrót głowy po wyjściu z sauny, lub wejściu pod prysznic.

Jednak większość osób na plażach nawet bardzo gorących przeżywa wskoczenie do zimnej wody , bo zwykle są po prostu zdrowe.

pozdrawiam

PS. te ostatnie zdjęcia - to jakieś straszne miejsce - mam nadzieję, że tam nie jeździsz - brud aż bije w oczy - to chyba nie o takiej "naturze" piszesz. Takiej bani nikomu nie życzę - to tak troche wygląda jak przerobiony chlew - drzwi, jakieś garnki okropne, podłoga - nigdy nie umyta - w takim miejscu moim zdaniem nie sposób odpocząć, nabrać sił, wymasować się. Takie miejsce to antyreklama kultury korzystania z sauny czy bani.... nie o to chodzi oczywiście moim zdaniem

pozdrawiam

ARTUR Z. - Pontifexmaximus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

.Grzybica stóp, skóry pleców, genitaliów, okolic odbytu , zakażenia łojotokowe skóry twarzy, głowy.

Ale "grzybica" w pewien sposób "uszlachetnia"! :tongue:

 

Jak to potem można się do końca życia leczyć z wdziękiem

za pomocą np. "wydalania" tzw. toksyn ! :grin:

"Opinia zwykłego człowieka, to brednie gorsze od milczenia." (grizzly)
:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego przy nagrzaniu w bani (nie saunie) ciała do bardzo wysokiej temp. (ponad 100C)"

Źle się wyraziłem.

Powinno być przy nagrzaniu ciała w wysokiej temperatury panującej w

te ostatnie zdjęcia - to jakieś straszne miejsce

bardzo popularne i uczęszczane przez miejscowych i turystów!!!

Warunki są super. Mało gdzie jest taka temp i wilgotność. Sama natura.

Wielu wychuchanym pseudo-saunom z piecykiem elektrycznym daleko do takich jak tam panują.

 

a odnośnie jajka to będziemy robić przy najbliższej test ma ścinanie się białka. :grin:

 

Zobacz - osoby świadome np. choroby serca nigdy nie pójdą do sauny i są bardzo ostrożne na plazy

Akurat znam dwójkę ludzi z którymi mam zamiar spotkać się na bani w sobotę, którym lekarze od dawna zabraniają sauny!

Jeden ma jakąś niewydolność serca. Postaram się wypytać dokładnie. Do bani jeździ od ponad 20 lat i nie planuje rezygnować.

 

PS. te ostatnie zdjęcia

Powiem tak jest to bdb bania jeśli chodzi o temperaturę i wilgotność.

Jest naprawdę popularna, choć niektórych odstrasza.

Nie należy do typu SPA. Bliżej jej do czarnej bani niż sauny.

 

a czarna wygląda tak dla porównania:

Też w niej byłem. Jest działająca. Samo zdrowie.

 

w takim miejscu moim zdaniem nie sposób odpocząć, nabrać sił, wymasować się

to nie jest prawda. Sprawdzone :grin:

Od czasu jak korzystam z tego typu miejsc nie muszę chodzić do lekarzy :wink:

Moi współtowarzysze też.

 

[ Dodano: Czw 17 Mar, 2011 17:51 ]

Dodam jeszcze, że z sauną i bania to tak jak

z wędzarnią typu Atmos i beczka wkopaną w ziemię.

Co kto lubi :wink:

ale narobiłem dymu 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a odnośnie jajka to będziemy robić przy najbliższej test ma ścinanie się białka.

Po co ten test, jajko nie ma mechanizmów chroniących organizm przed przegrzaniem, my mamy. Najlepiej wiedzą to ci, którzy sobie wodę w kąpieli dogrzewali grzałką elektryczną, później następowało błogie ciepełko, przychodził sen, temperatura wzrastała do 50-60 stopni, a czasem i więcej, w pewnym momencie gość się budzi, wyskakuje z gorącej wody jak oparzony, jest czerwony jak burak, oprócz głowy i ramion, które wystawały z wanny ponad lustro wody, i nic, żadnych zmian oparzeniowych, a dlaczego, to fizjologia i mechanizmy obronne wyjaśniają. Widziałem takiego na drugi dzień, ładny był. :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heloł - chłopaki

jak pisałem jestem ZA sauną , banią w SDM - jak najbardziej

ale także za czystością

nic nie mam do bani czarnej - byłem w takiej kilka razy, akurat nie w Polsce bo jakoś nie trafiłem, Ja akurat byłem w bani czarnej w Irkucku - i było super - z całym ceremoniałem biesiadnym itd. ale było po prostu czysto, umyte podłogi, dechy wyczyszczone - moim zdaniem natura z czystością się nie gryzą - ale to moje zdanie i nic nikomu nie narzucam.

A lekarze nigdy nikomu niczego nie mogą zabronić, mogą tylko coś zalecać - każdy z nas ma rozum aby go używać i kazdy z dorosłych odpowiada za siebie a nie lekarz, ksiądz czy ktoś inny. W Polsce z tego co się orientuję tylko kiła i gruźlica podlegają przymusowemu leczeniu, ale może i to się zmieniło - nie jestem tu na bieżąco. Jak pokazuje praktyka moja i kolegów po fachu - kazdy Polak najlepiej wie co może robić gdy jest chory, jak i kiedy i jakie przyjmować leki - włos się jeży jak wyglądają te statystyki - średnia w Polsce przyjmowania leków - wszystkich od noworodka do starca to 5 rodzajów TABLETEK DZIENNIE - !!!!! SREDNIA !!!!! to znaczy że ludzie przyjmują po kilkanaście preparatów dziennie i to nie dlatego, że lekarze je przepisują tylko dlatego że są bez recepty i można je kupić - bo REKLAMA zadziała....

kończę już się tu mądrować bo to i nie forum na to i nie zbyt ciekawe dla większości

pozdrawiam i mam nadzieję , że zobaczymy się w tym co zakupi Maxell i będziemy mięli kupę radochy i przyjemności a i pogadać będzie wtedy łatwiej

pozdrawiam serdecznie

ARTUR Z. - Pontifexmaximus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka słów szerszego naświetlenia tematu. Otóż jeden z naszych Kolegów, który jest właśnie na etapie prac wykończeniowych swego gospodarstwa agroturystycznego (będzie w nim filia naszej SDM), wyraził chęć współfinasowania takiej sauny (bani). Obiekt zostałby zlokalizowany poza budynkiem i pewnie już na stałe. Korzystaliby z niego zarówno nasi kursanci (jesli będą mieli ochotę i czas), jak i pozostali goście gospodarstwa. Cena jaką proponuje producent oraz oferta współfinansowania pozostałej kwoty przez naszego Kolegę, czynią tę inwestycję bardzo atrakcyjną.

Jesli chodzi o pozostałe filie SDM - opcja zakupu urządzeń nie jest na razie brana pod uwagę, o czym poinformowałem producenta.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale się temat rozwinął. Tylko, że kilka osób pisze pewnie i tak samo będzie z korzystaniem.

 

byłem w bani czarnej w Irkucku - i było super - z całym ceremoniałem biesiadnym itd. ale było po prostu czysto

w czarnej nie może być czysto. To tak jakby w wędzarni nie było śladów dymu na ścianach. Bania czarna czyli syberyjska jest bez komina i dym kłębi się wewnątrz. Musi być czarno, taka jej uroda.

Jak podłoga była z desek to pewnie ruska, a nie czarna musiała być.

 

Zobaczymy co Maxell wybierze, czarną, ruską, fińską, czy spa :grin:

 

Również pozdrawiam i dobrej pary życzę.

 

[ Dodano: Czw 17 Mar, 2011 21:07 ]

Cena jaką proponuje producent oraz oferta współfinansowania pozostałej kwoty przez naszego Kolegę, czynią tę inwestycję bardzo atrakcyjną.

Też tak uważam. Ja za swoją musiałem zapłacić całkiem sporo.

Na pewno jest to atrakcja dla gospodarstwa mniejsza dla SDM.

 

pontifexmaximus, tak na marginesie to ta pierwsza a z przedstawionych to moja, aby nie było że ... :grin:

ale narobiłem dymu 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę ale tam dochodzi jeszcze niesamowity efekt inhalacyjny

też tak uważam. No i klimat jest bezcenny, takie banie to perełki. Jest ich coraz mniej.

 

chociaż niektórzy odbudowują lub budują na nowo takie perełki:

http://polskalokalna.pl/wiadomosci/warminsko-mazurskie/olsztyn/news/tradycyjna-bania-atrakcja-na-mazurach,1416341

ale narobiłem dymu 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj , że nie jesteś w stanie rozgrzać ciała do temp 100 C - powierzchnię skóry podniesiesz oczywiście odrobinę ...

 

Polej się wrzątkiem to zobaczysz czy się da czy nie :grin:

 

W saunie temperatura skóry jest regulowana przez krążenie krwi, która transportuje ciepło z zewnątrz do wewnątrz i przez parowanie potu. W bani ten drugi mechanizm jest ograniczony na skutek dużej wilgotności powietrza. Organizm się szybciej przegrzewa.

 

Ja cały czas nie rozumiem, po co to robić? Po co balansować na granicy oparzenia? No chyba że ktoś lubi sobie zadawać lekki ból :lol:

Nawet jeśli to ma jakiś sens zdrowotny to i tak wymaga dużego doświadczenia, żeby nie przegiąć pały. To jest naprawdę bardziej skomplikowane niż zjeżdżalnia w aquaparku.

 

O wpływie wilgotnego środowiska na rozwój patogenów już było wspominane. Sauna fińska, sucha, jest pod tym względem znacznie zdrowsza.

 

[ Dodano: Pią 18 Mar, 2011 10:51 ]

Obiekt zostałby zlokalizowany poza budynkiem i pewnie już na stałe. Korzystaliby z niego zarówno nasi kursanci (jesli będą mieli ochotę i czas), jak i pozostali goście gospodarstwa.

I taki sposób lokalizacji daje szansę na powodzenie całego przedsięwzięcia - na miejscu byłby ktoś kto by to wszystko ogarniał, instruował nowicjuszy, pilnował, żeby nikt sobie krzywdy nie zrobił.

Takiej osobie, trzeba by oczywiście na początku pomóc, pokazać jak saunowanie/baniowanie powinno się odbywać, przeszkolić teoretycznie i praktycznie.

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.