Skocz do zawartości

Polędwica


gasmil

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Czy to w porzadku? Wędzę olcha w temperaturze 20 stC średnim dymem.

 

Widzis zto jeden z powodów długiego czasu wędzenia na zimno ;)

Tu zależność jest prosta im wyższa temperatura tym szybciej łapie koler - zakładam oczywiscie, że zawsze mięso jest prawidłowo osuszone w wędzarni ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 160
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Osuszałem w temperaturze 30 stC do "pergaminowej skórki", wyszło tak jakoś 3 godziny. Niestety, z braku doświadczenia nie zostawiłem np na cała noc do ocieknięcia i martwię się o wilgoć wewnatrz. Jak nie wyjdzie to się czegoś nauczę a pies będzie miał lepsze święta ode mnie bo nie zdarzę już zapeklować i uwędzić przed świętami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odymiłbym ją jeszcze raz przynajmniej i powinno być OK.

O wilgoć wewnątrz się obawiasz powiadasz ... hmmm no przecież taka poledwica surowa a taka właśnie jest łososiowa nigdy nie jest sucha :(

Z psem to się tak nie śpiesz bo mu się w tyłku poprzewraca ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nigdzie nie spieszę a na wędzenie mam czas do świat, no może do 23 bo ja wolę jak wędlinka sobie odpocznie dzień lub dwa w lodówce. To jest chyba to co najbardziej lubię w moich wyrobach, że z czasem robia się lepsze podczas gdy sklepowe oślizgłe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 tygodnie później...
Czy można polędwice (schab b/k – już nie wiem jak nazywać by się nie narażać :cry:    ) zapeklować jak w przepisie


a po tym

ociekanie w temp 15 C, 10-12 h

suszyć ~ 2 h 25 C (do suchości) 

wędzić na zimno (25 C)  non stop 24 h

lub 10 h przerwa ok 12 h i ponownie 10 h

 

wymyślam  :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można polędwice (schab b/k – już nie wiem jak nazywać by się nie narażać :cry: ) zapeklować jak w przepisie

Zmień przepis - 24 godziny w solance - może lepiej nieco mocniej i choć z tydzień, bez cukru, zima - w sumie nie zaszkodzi... :cool:

 

wędzić na zimno (25 C) non stop 24 h

Polędwicę na zimno wystarczy 4-6 godzin i gotowe... :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień przepis - 24 godziny w solance - może lepiej nieco mocniej i choć z tydzień

 

Robiłem dwa razy polędwice

7% peklosól, 0,5l/1kg 7,5 doby – suszenie, wędzenie (gorące) 55C 3 h i gotowe.
Wszyscy się zajadali, tylko ja czułem po czasie jakiś taki posmak metaliczny, nie wiem czy błąd w sztuce, czy szukam dziury w całym
 
Czy po takim samym peklowaniu można wędzić na zimno ? Sugerujesz dłuższe peklowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz dłuższe peklowanie.

Daj 8-8,5 dkg peklosoli na litr wody, zostaw polędwice w kąpieli na 7 -10 dni, potem standardowe procedury przygotowawcze do wędzenia i kilka godzin zimny dym.... wszystko :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.