Skocz do zawartości

Tabela peklowania, pytanie


Bogdan1947

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

właśnie zapeklowałem mięso o składzie: 4kg karkówki oraz 4kg boczku średnio tłustego.

Mieszankę peklującą wykonałem wg tabeli Dziadka czyli:

założony czas peklowania: 5dni

woda: 3,2l

peklosól: 0,45 kg

nastrzyki x2

 

Wcześniej też zastosowałem tę tabelę i wędzonki były dosyć słone, myślałem, że coś skopałem w trakcie produkcji i teraz zaczęłem się zastanawiać.

W innych przepisach przeważnie podajecie że wody daje się 40% w stosunku do wagi mięsa a solanka powinna mieć stężenie ca 10%.

W przypadku jak wyżej peklosoli jest więcej. Wody w sam raz

Ponadto boczek przyjmie mniej soli. (tak mi się wydaje?)

Osobiście wolę jak wyroby są lekko za słone niż za mało. Jednak mam wnuki i chciałbym, by im smakowały.

Czy powinienem zmienić tę solankę, a może jednak coś wcześniej skopałem i teraz będzie dobrze?

Rozumiem, że podane w tabeli nastrzyki (1,5) po 60ml oznacza 60ml/kg

Czy większa ilość nastrzyków i większa ich objętość wpływa na słoność wyrobów?

 

Proszę fachowców o szybkie rady.

Pozdrawiam Bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W innych przepisach przeważnie podajecie że wody daje się 40% w stosunku do wagi mięsa a solanka powinna mieć stężenie ca 10%

Takie stężenie solanki stosuje się do peklowania 8-10 dni

Czy większa ilość nastrzyków i większa ich objętość wpływa na słoność wyrobów?

Więcej solanki o danym stężeniu=większa słoność wyrobu

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg tabeli wyroby wychodzą raczej dość słone ..... na 5 dni przy 8kg mięsa dałbym 3,2 wody i 0,30-0,32kg soli i peklosoli (50/50) i około 90-100ml nastrzyku - raz na początku .... ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salvado

Dwie kolumny są oczywiście a różnią się ilością nastrzyków dla danego okresu peklowania.

Ja wybrałem mniejsza ilość peklosoli i więcej nastrzków.

 

Arkadiuszu, ilość solanki a co za tym idzie -soli się nie zmienia, bo nastrzykuję tą w której pekluję.

Dzięki za szybkie wypowiedzi. Czy mam rację jeśli chodzi o boczek?

Pozdrawiam Bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na 5 dni przy 8kg mięsa dałbym 3,2 wody i 0,30-0,32kg soli i peklosoli

Moim zdaniem na 5 dni 10% to za słaba solanka.Solankę moim zdaniem masz dobrą tylko zrób jeden nastrzyk 60ml

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To odwieczna dyskusja Arkadiuszu .... ;) a o gustach i smakach się nie gada .... ;) dla mnie tabelowe są zdecydowanie za słone ..... większość z Nas robi cykle 5 dniowe i jak pogadasz to okaże się że większość stosuje zasadę 10l wody 1kg peklosoli .... ;) czyli 10% ....

Ja lubię słone ale te proporcje do wędlin klasycznych wędzonek są dla mnie w sam raz .... do dojrzewających wynalazków daję więcej .... ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Waszych wypowiedzi, wynika że porzednio coś skopałem a teraz jest dobrze.

Tym razem zrobiłem jeden nastrzyk na wstępie i więcej nie będę powtarzał. Wynik będzie we wtorek.

 

[ Dodano: Czw 26 Maj, 2011 22:25 ]

Roger potwierdza jednak, że moja solanka z tabeli (14%) może dać wyrób za słony, czyli coś w tym jest. Może jeszcze ktoś się wypowie?

 

[ Dodano: Czw 26 Maj, 2011 22:30 ]

Jutro dokładam do solanki jeszcze schab i skoryguję solankę do 12% (taki mały kompromis) :wink:

Pozdrawiam Bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roger potwierdza jednak, że moja solanka z tabeli (14%) może dać wyrób za słony,

Nigdy nie robię solanki mocniejszej niż 1kg soli na 10l wody. A wracając do tabelki i stężeń.

A teraz pytanie - jaka będzie różnica jeśli zapeklujemy 5 kg mięsa w 4l solanki 10% na 5 dni, a 5kg mięsa w 10l solanki 10 % na 5 dni w tej samej temperaturze. Moja odpowiedź - żadna. :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz pytanie - jaka będzie różnica jeśli zapeklujemy 5 kg mięsa w 4l solanki 10% na 5 dni, a 5kg mięsa w 10l solanki 10 % na 5 dni w tej samej temperaturze. Moja odpowiedź - żadna.

Z tym się nie zgodzę. Mięso włożone do solanki soli nie zawiera, pobiera sól w trakcie peklowania, a stężenie soli w solance malaje. Jeśli dasz dużo więcej roztworu, stęzenie nie spadnie lub spadnie nieznacznie i mięso pobierze więcej soli.

Pozdrawiam Bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz pytanie - jaka będzie różnica jeśli zapeklujemy 5 kg mięsa w 4l solanki 10% na 5 dni, a 5kg mięsa w 10l solanki 10 % na 5 dni w tej samej temperaturze. Moja odpowiedź - żadna.

Pisu, trochę chyba nie tak :rolleyes: :grin: .

Po pierwsze solanka 10% to: 1kg soli/peklosoli + woda mają dać 10l a po drugie to robiłem taki eksperyment na zlot WM i uczestnicy nie wiedząc, która szynka jest z której ilości solanki orzekli, że jest różnica w słoności, z większej ilości solanki słońsza.Nieznaczna ale jest.Dodam, że szynki były z tego samego mięśnia, tej samej wagi, naczynia stały obok siebie w lodówce, wyjęte razem, wędzone obok siebie na zlocie WM.

 

Pozdrawiam :wink:

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj już poszedłem spać,ale widzę ,że dyskusja się rozwineła.Po dzisiejszej lekturze dochodzę do wniosku ,że jest to dyskusja o wyższości Świąt wielkanocnych nad itd.Każdy z nas ma inny próg słoności i pytania w stylu "czy moja solanka jest za słona lub mało słona" to pytanie retoryczne.Oczywiście jesli nie ma jakiś zasadniczych odstępstw od mormy.Każdy musi sam wypracować sobie skład solanki i tyle.Jedyny sposób to metoda prób i błędów.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wersja tekstowa tabeli Dziadka jeśli chodzi o mniejszą zawartość soli - był ten tekst przytaczany (nawet robiłem to osobiście ;)

Stosuję tę wersję juz od b. dawna i jestem zadowolony - może warto spróbować ?

Pozdrawiam - Alehar

Instagram   alehar9999


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Alehar

Wprawdzie zmniejszyłem już stężenie solanki do 12% lecz mam prośbę, podaj link do tego artykułu. Mam bardzo wolny net i wyszukiwanie to droga przez mękę a myślę że przypomnienie nie tylko mi się przyda.

Wiele wyrobów wzorowałem na przepisach Dziadka i stwierdzam, że z solą to on raczej nie przesadza, wręcz odwrotnie.

Tabela to pierwszy przypadek, że wędzonki są bardziej słone i dlatego podejrzewałem siebie o jakiś błąd.

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam Bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od początku swojej przygody z tym forum i z zadymianiem, stosuje peklowanie mięs wg tabeli Dziadka i jak dla mnie jest to naprawdę super tabela. Wedzonki naprawde wychodza takie jakie powinny być... Ale co kraj to obyczaj a raczej co język to smak :)

MIŁOŚĆ

JEST PIĘKNYM KWIATEM

KTÓRY KWITNIE

POŚRÓD CHWASTÓW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabela to pierwszy przypadek, że wędzonki są bardziej słone

Porównaj sobie np to :

 

http://www.wyroby-domowe.pl/peklowanie-mokro-i-10.html

 

I tabelę:

 

http://wedlinydomowe.pl/peklowanie/tabela-peklowania-mokrego/1327-tabela-peklowania-mokrego

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabela peklowania jest niezwykle pomocna, korzystam z niej zawsze podczas peklowania mięs na wędzonki. Wprowadzam jedynie drobne zmiany, przy peklowaniu mięsa na szynki, balerony i boczki - zmniejszam ilość peklosoli o 10% od dolnej wartości a przy peklowaniu schabu i polędwiczek o 15-18% od dolnej wartości. Taki wypracowany system odpowiada sprawdza się za każdym razem i słoność jest w sam raz jak dla mnie.

Człowiek na poziomie powinien trzymać się w pionie.

 

Moje wyroby: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8179-sivona-wyroby-wlasne/

Pozdrawiam Sebastian tel. 508-365-569

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

A teraz pytanie - jaka będzie różnica jeśli zapeklujemy 5 kg mięsa w 4l solanki 10% na 5 dni, a 5kg mięsa w 10l solanki 10 % na 5 dni w tej samej temperaturze. Moja odpowiedź - żadna.

Pisu, trochę chyba nie tak :rolleyes: :grin: .

Po pierwsze solanka 10% to: 1kg soli/peklosoli + woda mają dać 10l

 

Pozdrawiam :wink:

Tak naprawdę, to 10% roztwór uzyskamy gdy w 10 kg mieszaniny (nie litrach) znajduje się 1 kg substancji. Tak uczyli kiedyś na lekcji chemii. Kto wtedy spał, albo był na wagarach to nie wie. Pozdrawiam.

To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach,

Czy jest mądry - po pytaniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Witam, odgrzebię trochę temat. Mianowicie proszę o sprawdzenie czy mam dobry tok rozumowania co do tabeli peklowania na mokro (zmodernizowana - mniejsza słoność), np. mam szynkę o wadze 2,2 kg i chciałbym ją przepeklować w ciągu pięciu dni(120 h). Z wyliczeń powinienem użyć wody w ilości 0,9 litra i soli peklującej w ilości 106g oraz wykonać nastrzyk i ... no właśnie, jeden nastrzyk w ilości 60 ml, po kilka ml w różne miejsca? Czy też nastrzyk w ilości 132 ml na całą szynkę (po kilka ml w różne miejsca) zakładając, iż 60 ml to jest ilość na 1 kg mięsa? I dalej, czy tę że szynkę mogę wyciągnąć z zalewy po 108 h celem ociekania i to ociekanie zaliczyć do procesu peklowania?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nastrzyk w ilości 132 ml na całą szynkę (po kilka ml w różne miejsca) zakładając, iż 60 ml to jest ilość na 1 kg mięsa

Tak

czy tę że szynkę mogę wyciągnąć z zalewy po 108 h celem ociekania i to ociekanie zaliczyć do procesu peklowania?

Tak

"W życiu piękne są tylko chwile"

Pozdrawiam

Siara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.