Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Tabela peklowania, pytanie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#21 jkniepremier

jkniepremier

Początkujący

• Użytkownicy
  • 26 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 06 paź 2011 - 18:49

A teraz pytanie - jaka będzie różnica jeśli zapeklujemy 5 kg mięsa w 4l solanki 10% na 5 dni, a 5kg mięsa w 10l solanki 10 % na 5 dni w tej samej temperaturze. Moja odpowiedź - żadna.

Pisu, trochę chyba nie tak :rolleyes: :grin: .
Po pierwsze solanka 10% to: 1kg soli/peklosoli + woda mają dać 10l

Pozdrawiam :wink:

Tak naprawdę, to 10% roztwór uzyskamy gdy w 10 kg mieszaniny (nie litrach) znajduje się 1 kg substancji. Tak uczyli kiedyś na lekcji chemii. Kto wtedy spał, albo był na wagarach to nie wie. Pozdrawiam.

#22 smola

smola

Pasjonat

• Klub Przyjaciół Prosiaczka
  • 500 postów

Napisano 27 mar 2012 - 17:09

Witam, odgrzebię trochę temat. Mianowicie proszę o sprawdzenie czy mam dobry tok rozumowania co do tabeli peklowania na mokro (zmodernizowana - mniejsza słoność), np. mam szynkę o wadze 2,2 kg i chciałbym ją przepeklować w ciągu pięciu dni(120 h). Z wyliczeń powinienem użyć wody w ilości 0,9 litra i soli peklującej w ilości 106g oraz wykonać nastrzyk i ... no właśnie, jeden nastrzyk w ilości 60 ml, po kilka ml w różne miejsca? Czy też nastrzyk w ilości 132 ml na całą szynkę (po kilka ml w różne miejsca) zakładając, iż 60 ml to jest ilość na 1 kg mięsa? I dalej, czy tę że szynkę mogę wyciągnąć z zalewy po 108 h celem ociekania i to ociekanie zaliczyć do procesu peklowania?

#23 Siara

Siara

Weteran

• 1281 postów
  • MiejscowośćBelgia/Płock

Napisano 27 mar 2012 - 17:28

nastrzyk w ilości 132 ml na całą szynkę (po kilka ml w różne miejsca) zakładając, iż 60 ml to jest ilość na 1 kg mięsa

Tak

czy tę że szynkę mogę wyciągnąć z zalewy po 108 h celem ociekania i to ociekanie zaliczyć do procesu peklowania?

Tak

#24 smola

smola

Pasjonat

• 500 postów

Napisano 27 mar 2012 - 17:32

Siara dziękuję za szybką odpowiedź.
Proszę mi tylko jeszcze podpowiedzieć czy mięso jeszcze trzeba moczyć czy tylko opłukać z solanki?

#25 Siara

Siara

Weteran

• 1281 postów
  • MiejscowośćBelgia/Płock

Napisano 27 mar 2012 - 17:37

czy mięso jeszcze trzeba moczyć czy tylko opłukać z solanki?

Ja moczę tylko 2-3 minuty.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych