Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Własna wędzarnia

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
86 odpowiedzi w tym temacie

#21 Benedicto

Benedicto

Początkujący

• Użytkownicy
  • 19 postów
  • MiejscowośćMałopolska

Napisano 28 cze 2013 - 13:51

Arkadiusz,

dziękuję za wyjaśnienie. Teraz już wiem, że źle rozumiałem pojęcie paleniska bezpośredniego. Myślałem, że palenisko bezpośrednie to usytuowane bezpośrednio pod komorą - ale oddzielone od niej. W takim razie chciałbym, aby moja wędzarnia posiadała palenisko pod komorą, ale oddzielone od komory płytą z otworem (kanałem) dymnym.

I w tym wypadku moje pytania stają się w dalszym ciągu aktualne.

#22 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 5857 postów

Napisano 28 cze 2013 - 14:22

W takim razie chciałbym, aby moja wędzarnia posiadała palenisko pod komorą, ale oddzielone od komory płytą z otworem (kanałem) dymnym.

To szkoda ,ale Twoja wola Panie :grin:

I w tym wypadku moje pytania stają się w dalszym ciągu aktualne.

To zrób zwykły strop i wstaw rurę 200 i do tego deflektor.Ocieplenie stropu jest zbędne przecież chodzi o to ,żeby ciepło z paleniska ogrzewało komorę.Żadnych szamotów.W takim przypadku to wyłóż komorę w środku drewnem i zrób dylatację.Powodzenia. :grin:

#23 Benedicto

Benedicto

Początkujący

• Użytkownicy
  • 19 postów
  • MiejscowośćMałopolska

Napisano 28 cze 2013 - 14:40

To zrób zwykły strop i wstaw rurę 200 i do tego deflektor.Ocieplenie stropu jest zbędne przecież chodzi o to ,żeby ciepło z paleniska ogrzewało komorę.Żadnych szamotów.W takim przypadku to wyłóż komorę w środku drewnem i zrób dylatację.Powodzenia. :grin:

Dzięki tej odpowiedzi zrobiłem krok naprzód. Co do paleniska na tym etapie nie mam pytań.

Teraz mam pytania odnośnie komory:

1. Czy wyłożenie drewnem komory wędzarniczej jest:
a) konieczne, bo bez tego wędzarnia będzie działać źle.
b) sugerowane, bez wyłożenia ścian drewnem też będzie działać, ale gorzej.
c) całkowicie zbędne, ale z drewnem po prostu wędzarnia wygląda fajniej. :grin:
?

2. Jeśli zdecydowałbym się na wyłożenie wnętrza komory drewnem, to :
- czy gatunek drewna ma znaczenie?
- jakiej grubości powinno być deskowanie?
- jakiej szerokości powinna być dylatacja (rozumiana przeze mnie jako przerwa pomiędzy ścianami z cegły a drewnem)?

#24 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 5857 postów

Napisano 28 cze 2013 - 14:58

a) konieczne, bo bez tego wędzarnia będzie działać źle.

Moim zdaniem tak szczególnie zimą

czy gatunek drewna ma znaczenie?

Najlepiej było by liściastym ,ale może być sosna tylko żeby nie płakała żywicą. :grin:

jakiej grubości powinno być deskowanie?

Może być z podłogówki.

- jakiej szerokości powinna być dylatacja

Grubości krawędziaka 3-5 cm .

#25 Benedicto

Benedicto

Początkujący

• Użytkownicy
  • 19 postów
  • MiejscowośćMałopolska

Napisano 28 cze 2013 - 15:51

Arkadiusz,

dzięki za cenne rady.
Myślę, że w tym momencie będę się mógł wziąć za opracowanie projektu uwzględniającego moje założenia oraz to, czego się dowiedziałem.

Jeżeli będę miał kolejne pytania (a na pewno będę miał), to zadam je w niniejszym wątku.

#26 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 5857 postów

Napisano 28 cze 2013 - 16:50

(a na pewno będę miał)

Poczytaj trochę bo wszystkie no może prawie wszystkie pytania w tym temacie już padły i doczekały się odpowiedzi.Takie niuans jak duża ma być dylatacja jest w tym wypadku bezprzedmiotowy bo to tylko zależy od budowniczego. :grin:

#27 Andyandy

Andyandy

Weteran

• Użytkownicy
  • 2980 postów
  • MiejscowośćGdańsk

Napisano 28 cze 2013 - 17:41

Jak dobrze mieć sobowtórów! Udzielą odpowiedzi fachowo i na temat. :grin:
Możesz palić bezpośrednio pod samym deflektorem, ale deflektor umieść na wysokości 65 cm i wykonaj z podwójnej blachy oddalonej od siebie 2 cm. Rozmiar deflektora 60 x 60 cm.
Deflektor musi zachodzić poza przewidywane palenisko ( żar ) w komorze spalania.
Wymiary wysokość 1300 mm komory wędzarniczej - mierzone od deflektora.
Szerokość i głębokość 900 mm
Pozostałe pytania na PW. :wink:

#28 Andyandy

Andyandy

Weteran

• Użytkownicy
  • 2980 postów
  • MiejscowośćGdańsk

Napisano 28 cze 2013 - 18:21

arkadiusz, Nie przepraszaj bo nic się takiego nie stało, ale może by tak w końcu wstawić na forum moje wypociny na temat budowy wędzarni i wędzenia. Jak dotąd można pobrać z poza stronki. Warto też zrobić porządki i oddzielić historię trudnych początków powstawania wędzarni w oparciu o błędne założenia i propagować wędzarnie, które wędzą nie kopcą. Dziadek już się na ten temat wypowiedział i przekonał na własnej skórze o małych paleniskach i kanałach. Mnie osobiście znudziło się pisać w koło to samo, a takie koło napędza stronka. Należy obalić mit o schładzaniu dymu, długich kanałach, małych ciasnych kamiennych posążkach ogrodowych itd.
Wszyscy trzymają się gramatury, przepisów co do grama, technologii i organizowane są kursy, szkolenia, a potem wszystko jest spaprane w pseudo wędzarni. Może wędzić w byle czym, ale doskonałość i prawdziwy smak otrzymamy w odpowiednich wędzarniach spełniające kilka warunków. Ma to również swój udział z zdrowej żywności o której tak dużo się pisze, a nic nie robi.

#29 Andyandy

Andyandy

Weteran

• Użytkownicy
  • 2980 postów
  • MiejscowośćGdańsk

Napisano 28 cze 2013 - 19:30

arkadiusz, Więc od dziś będę zachwalał wszystkie buble, kanały i betonowe pomniki. Dochodząc prawdy wybiorą z rozsądkiem.
I na początek Ludzie jedzcie guano, miliardy much na pewno się nie myli !!!
Prawda jest taka, że jak w "kibelku" dasz tekturę zamiast papieru to i tak ją złożą w pół.
Przy takiej mentalności tylko radykalne zmiany na stronie mogą odnieść sukces, a to oznacza odnowienie przez odchudzenie całego forum - przeniesienie do archiwum.

#30 vtec

vtec

Weteran

• Administratorzy
  • 1973 postów
  • MiejscowośćOrzesze

Napisano 28 cze 2013 - 20:05

a to oznacza odnowienie przez odchudzenie całego forum - przeniesienie do archiwum.

Już chciałem się zabrać za kasowanie, ale... przypomniałem sobie ile razy od momentu kiedy się u nas zarejestrowałeś zmieniałeś zdanie na temat budowy wędzarni, więc poczekam aż dojrzejesz do wędzarni elektrycznej z dymogeneratorem ;)

A tymczasem:Dołączona grafika

#31 Benedicto

Benedicto

Początkujący

• Użytkownicy
  • 19 postów
  • MiejscowośćMałopolska

Napisano 28 cze 2013 - 20:07

Zawsze łatwiej zadać mnóstwo pytań nieraz bezsensownych a nóż ktoś taki jak Ty czy ja się ulituje i poda jak na talerzu. :grin:

Panowie,
jedna moja uwaga. Jeśli pomoc dla totalnych amatorów (takich jak na przykład ja) w postaci odpowiedzi na zadane - nieraz może i bezsensowne, ale ważne dla pytającego kwestie - ma być aktem litości czy łaską, to napiszcie proszę to wyraźnie. Szanując Wasz czas i Wasze podejście po prostu nie będę Wam zawracał głowy.

Wydawało mi się, że tego typu fora powstały między innymi po to, aby udzielać innym pomocy. Ale może się mylę ...

#32 Andyandy

Andyandy

Weteran

• Użytkownicy
  • 2980 postów
  • MiejscowośćGdańsk

Napisano 28 cze 2013 - 20:26

vtec, tak bo próbowałem coś robić wzorując się na forum, ale szybko zrezygnowałem z literatury i wzorów uzyskanych na stronie. Mam własne opracowanie sprawdzone i wypróbowane.
Jak wiesz wprowadziłem nazwę i budowę deflektora oraz długo "walczę " o inne wzory wędzarni dużych, ciepłych, prostych bez kanałów, rezygnacje z kominów oraz innym sposobem opalania. Czy mi się udało? Tak! powoli zdobywam naśladowców, ale im więcej ja ich mam tym mniej ma forum. Dlaczego, bo mają własną drogę, bogatszą wiedzę i konkretne wyroby. Dla Nich forum stoi w miejscu.

#33 abratek

abratek

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5758 postów

Napisano 28 cze 2013 - 20:49

to taki jak do mojej komory.Chyba nie uznasz ją za dużą :rolleyes:

no... mała nie jest :cool: - może nico za niska dla bezpośredniego paleniska...

sam wiesz że osobiście też mam dylemat w która stronę pójść ale również po rozmowach z osobami znającymi tematykę drewna skłaniam się jednak ku drewnie bez blachy ...
warunek to idealnie gładka powierzchnia desek

#34 Pacan Wojciech

Pacan Wojciech

Weteran

• Użytkownicy
  • 1241 postów
  • MiejscowośćOPOLE

Napisano 28 cze 2013 - 20:52

Benedicto, nie zrażaj się od razu , jak widac w tym temacie odpowiedziano na kazde z Twoich pytań , koledzy w ostatnich postach poczuli sie lekko zmeczeni ,ale oni to lubią , więc dali Ci lekko odczuc ze to zawracanie głowy- nie prawda , napisze nastepny forumowicz pytania i odpowiedza. Jeden tylko żada dla siebie pomnika i wyłacznosci na wiedze ,tez sie nie przejmuj to juz polityka - wyciagaj wnioski rób co Ci nakazuje Twoja zdobyta wiedza .Wszystko sie uda . Pozdrawiam ,

#35 vtec

vtec

Weteran

• Administratorzy
  • 1973 postów
  • MiejscowośćOrzesze

Napisano 28 cze 2013 - 20:55

Andyandy, ze specjalną dedykacją dla Ciebie:

Na forum masz wielu użytkowników, których wyroby mogą uchodzić za wzór, a nie korzystają z jedynie_słusznej_wędzarni_zgodnej _z_Twoją_koncepcją...
Jeżeli ktoś opanuje dobrze podstawy i zasady prawidłowego wędzenia, to niezależnie od tego czy będzie wędził w beczce, wędzarni z kanałem, wędzarni elektrycznej z dymogeneratorem, "pomniku", itd... to efekt końcowy będzie satysfakcjonujący.

Idąc Twoim tokiem myślenia, to producenci samochodów powinni wszyscy produkować jeden model, wszystkie komputery powinny wyglądać tak samo i działać w oparciu o jeden system operacyjny, itd. itp... Nie tędy droga.

#36 Andyandy

Andyandy

Weteran

• Użytkownicy
  • 2980 postów
  • MiejscowośćGdańsk

Napisano 28 cze 2013 - 21:13

vtec, A świstak zawija sreberko. Zawsze pisałem, że każdy może postawić własna wędzarnię i liczą się warunki które muszą być spełnione. Wędzenie to sztuka opalania i do paleniska należy dopasować całość nie palenisko do budowli. Moja wędzarnia to tylko przykład i nikogo nie namawiam.
Znajdą się jednak mądrzejsi i z praktyką budowniczego "Boba" i chwała im za to bo jest wesoło w śród tych co mają wędzarnie jak np Beiot. Umarł Król, niech żyje Król, a tu Lenin wiecznie żywy.

#37 vtec

vtec

Weteran

• Administratorzy
  • 1973 postów
  • MiejscowośćOrzesze

Napisano 29 cze 2013 - 06:51

Jak wiesz wprowadziłem nazwę i budowę deflektora

Andyandy, "gwiazdorzysz" i to niesamowicie.
Deflektor pojawił się w publikacjach na stronie na długo przed tym, niż Ty zarejestrowałeś się na forum. Przeczytaj sobie np. artykuł z 04.09.2007 r o budowie wędzarni Wojtka Minora i zastosowanym tam deflektorze, a potem spójrz na datę widniejącą w Twoim profilu i przestań sobie przypisywać zasługi innych.

Forum ma być miejscem wzajemnej pomocy. Jeżeli ta pomoc Cię nudzi i tylko co jakiś czas masz z miną znudzonego gwiazdora pouczać innych to lepiej sobie to odpuść.

#38 Andyandy

Andyandy

Weteran

• Użytkownicy
  • 2980 postów
  • MiejscowośćGdańsk

Napisano 29 cze 2013 - 08:02

vtec, Tak były jakieś skrzydełka i są umieszczone w mojej "pracy" nie ukrywam tego i są przykładem, ale nazwę zapożyczyłem od anten - elementu rozpraszającego. Wcześniej były konstrukcje które kierowały strumień gorących gazów na boki i w określone strony. Skomplikowane i trudne do utrzymania w czystości. Mój pomysł to prosta płyta umieszczona na pewnej wysokości nad kanałem i wykorzystanie właściwości gazów. Deflektor w takiej formie został już na stałe zaakceptowany w wędzarniach i nie potrzeba już przekładać wyrobów. Wprowadziłem dużo zmian i dużo wysiłku mnie to wszystko kosztowało, żeby ułatwić proces wędzenia, samo wędzenie i zmienić zasady budowy wędzarni. Tak jestem też przeciwny budowaniu "pomników ogrodowych" jako dobre wędzarnie i wędzarnie wykopane w ziemi, długie kanały itd. Jako jeden z pierwszych forumowiczów poruszyłem wielokrotnie i pisałem o odpowiednich paleniskach i spalaniu drewna jako najważniejszy proces w wędzeniu. Owszem dzięki niektórym "betonowym głowom " miałem pod górkę w forum i chyba mam dalej. Może zmieniłem na + zasady budowy wędzarni i sposób opalania, może już było pisane na forum. Jednak wszystko zostało "topione" w bzdurnych wypowiedziach i prezentacjach drogich ładnych zewnętrznie bublach za aprobatą wielu doświadczonych forumowiczów. Nic się nie zmieniło, vtec również jesteś jednym z tych balastów ciągnących postęp na "dno zakopanej beczki" :wink:

#39 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5042 postów
  • Miejscowośćz Narwi

Napisano 29 cze 2013 - 13:07

Andyandy nic nie poradzisz, po prostu do Twoich bardzo dobrych pomysłów i racji w budowie wędzarni , część naszych forumowiczów jeszcze nie dorosła, raczej nie dojrzała . Poczekaj jeszcze trochę aż nowe pokolenie dorośnie .

#40 beiot

beiot

Weteran

• **VIP**
  • 1453 postów
  • Miejscowośćsuwałki

Napisano 29 cze 2013 - 13:31

Dziadku, ja dorosłem. :grin:

Zrobiłem właśnie taką wędzarnie wg. rad andyandy, za co jestem mu wdzięczny.
Wcześniej miałem i mam dwie elektryczne bradleya, generator borniaka i roggera.

Teraz mając jako takie doświadczenie od ponad roku elektryki nie używam, czy to latem, czy zimą, w słońcu i w deszcz.

Kolejna będzie tego samego typu, tylko z troszkę większa komora 1x1x2m i z drzwiczkami z zasuwą oraz paleniskiem obniżonym jak o Andrzeja - bagno.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych