Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Korbacze - jak zrobić ?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 świadziu

świadziu

Entuzjasta forum

• Klub Przyjaciół Prosiaczka
  • 878 postów
  • MiejscowośćKraków

Napisano 07 kwi 2012 - 17:52

Wczoraj rozpocząłem swoją przygodę z serwowarstwem i marzy mi się zrobić korbacze wędzone.
Czy ktoś z Was ma sprawdzony przepis jak je zrobić i wędzić ?
Z góry dziękuję za pomoc !!

#2 Gregtom

Gregtom

Weteran

• 2077 postów
  • MiejscowośćDortmund-Rawicz

Napisano 07 kwi 2012 - 20:38

świadziu..

Tak jak już kiedyś pisałem, mam ruski sklep pod blokiem. Oni mają cos podobnego w propozycji, ale smak nie był zadowalający. Wyglądało to jakby "spagetti" podwędzone a ser typu mozzarella, czyli bez smaku.. (w/g mojego gustu)..

Pozatym., uzywali solanki z aromatem wędzarniczym i było to raczej w ten sposób produkowane..

Smak... Hmm.. No nie za bardzo.. (tylko moje zdanie)..

Jeśli chcesz to podeślę na forum skład chemiczny.. :wink: :wink: :wink:

#3 fatum

fatum

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 224 postów
  • Miejscowośćłódzkie

Napisano 07 kwi 2012 - 20:53

Na Korbacze jest taki przepis:

Na 10 litrów mleka należy wlać litr mleka kwaśnego (zsiadłego) – mieszamy. Tak samo jak podczas produkcji oscypków podgrzewamy do około 45 stopni. Należy wlać do podgrzanego mleka roztwór z podpuszczką – przyrządzony jak wyżej. Należy mieszać powoli mleko z roztworem podpuszczki aż mleko zetnie się. Jeśli po kilku minutach jednak mleko się nie zetnie należy jeszcze dolać łyżkę podpuszczki – i dalej mieszać powoli. Po ścięciu mleka należy odcedzić ser i wycisnąć z niego pozostałą wodę. Odczekać chwilkę. Tak około od pół do godziny.

Należy pociąć ser na mniejsze kawałki.
Umieszczamy dwa garnki z wodą – jeden obok drugiego.
Jeden podgrzewamy do wysokiej temperatury wrzucamy do niego kawałek sera (temperatura powinna być bardzo wysoka – wyznacza nam to, że łapiąc z brzegu zanurzony ser (podgrzewany ser w wodzie) i wyciągając go z tej gorącej wody zaczyna on się „ciągnąć” tak jakby guma do żucia. Jeśli się jeszcze nie „ciągnie” znaczy że ser nie został odpowiednio podgrzany. Należy z taką prędkością wyciągać ser z gorącej wody aby robiła się nam „nitka” o średnicy około 5-8 mm. (na początku jeśli się to pierwszy raz robi to jest małe prawdopodobieństwo że korbacz będzie idealnie równy ale to jest tylko kwestia wprawy)
Wyciągające nitki należy bezpośrednio wkładać w garnek stojący obok z zimną wodą aby korbacze ochłodziły się i zachowały swój kształt.
Po zakończeniu tych czynności należy korbacze (z tej zimnej wody) przelać do roztworu soli (woda i sól) w na około 1 – 2 godziny.
Należy wyciągnąć korbacze i osuszyć. Korbacze już są gotowe do spożycia. Można też poddać wędzeniu.

Nie robiłem, bo zbyt dużo z tym zabawy.

#4 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 7859 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 07 kwi 2012 - 22:30

Tak samo jak podczas produkcji oscypków podgrzewamy do około 45 stopni. Należy wlać do podgrzanego mleka roztwór z podpuszczką –

Tak się teraz zastanawiam , albo czegoś nie rozumiem . Podpuszczka zapodana do podgrzanego mleka powyżej 38stopni nie zadziała . Enzym zostanie uszkodzony , bynajmniej ja tak miałem . 36-37 stopni to max .

Pozdrawiam

[size=9][ Dodano: Nie 08 Kwi, 2012 00:14 ][/size]
fatum , mam jeszcze takie pytanko :question: Wykonywałeś z podanego przepisu te korbacze , czy po prostu podałeś przepis nie sprawdzony .

Pozdrawiam

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#5 piksiak

piksiak

Pasjonat

• 526 postów
  • MiejscowośćKielce

Napisano 08 kwi 2012 - 13:59

Tak jak pisze Andrzej - max temp. przy której dodaje się podpuszczkę to 40C, potem skrzep będzie bardzo twardy a podgrzewa sie skrzep!

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych