Skocz do zawartości

Montaz DG w szafie Borniaka


jaugusty

Rekomendowane odpowiedzi

Nie napisałem, że lepszy tylko,że mi najprawdopodobniej pasowałby bardziej.

A dlatego, że dymu nie wytwarza z otwartego ognia (lub precyzyjniej z żarzenia się zrębek), mogę go wsunąć do wędzarki i przez to zmniejszyć zapachy/dymy w samym pomieszczeniu.

Kol. To jakaś nowa bardzo ciekawa teoria. Gdybyś może zechciał nam bardziej przybliżyć to nowatorskie rozwiązanie, dymu bez ognia i za pomocą tzw. "żarzenia precyzyjnego" .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol: kolego mysle ze nacenniejsza rade dal ci kolega Andydady ( przepraszam jesli przekrecilem pseudo ) jesli dymu jest malo - optycznie, to moze sie zdarzyc ze jest on cieplejszy i bardzie przezroczysty , a to z powodu umiejscowienia rurki z powietrzem, kolega Andydady radzil Ci bys przesunal ja do polowy rurki dymowej , teraz powietrze przed rurka wplywa na zarzace sie trociny lub zrebki , ( nie bede analizowal technicznie zjawiska ) i rozpala je lepiej dostaczajac wiecej tlenu ( rozrzaza je , a wiec lepiej spala ) w przypadku przesuniecia rurki do polowy rury dymowej , ten strumien powietrza bedzie wytwarza podcisnienie za soba , i wydmuchiwal powstaly dym , stworzy dysze , wiec zuborzy w tlen objetosc nad wiorami ( spalanie bedzie sterowane wlotem powietrza w DG ) bedzie wytwarzal podcisnienie , a tym samym ssanie przez trociny , w wyniku zmniejszenia ilosci tlenu w zarzacych sie trocinach wytworzy sie wiecej dymu. W samej komorze wedzarniczej musisz miec doplyw swiezego powietrza by we wspolpracy z kominem wytworzyl sie ciag , ten mozesz regulowac zakladajac sobie szyber na wlocie powietrza lub w kominie .Piszesz ze chcesz wykorzsytac w bloku ciag kominowy z kanalu ktory jest w scianie , osobiscie bym przesledzil czy przypadkiem nie jest do niego podlaczony ktorys z lokali , w blokach kanaly wentylacyjne sa otwierane w kolejnosci co druga kondygnacje ,czyli lokal na I pietrze i trzecim moze miec wspolny kanal wentylacyjny , w takim przypadku mozesz troche poddymic sasiadow .Pozdrawiam MIlych eksperymetow .
Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mozna powiedziec, ze DG Borniaka jest gorszy od Smoke Daddy, jest po prostu inny. SokeDaddy daje wiecej dymu i to mi sie podoba. Wedzac pstragi na borniaku, mialem wrazenie, ze byly troche niedowedzone, jakby za malo aromatu, a z SD byly pycha. To naturalnie moje subiektywne odczucie. Jesli jednak zdecydujesz sie na borniaka to goraco polecam aby spirala nie byla za nisko spodu wedzarni. W oryginalnej szafie borniaka montaz jest duzo za nisko, albo szafa jest za niska. Dlaczego? A no dlatego, ze jesli nie damy pod spirale naczynia do gaszenia zuzytych zrebek, beda sie one zbierac na dnie. Po jakims czasie zrobi sie dosc goraca kupka, ktora doprowadzi do samozapalenia sie zrebkow na spirali. Nic sie nie stanie, po prostu przestanie dymic. U mnie, w oryginalnej szafie borniaka wiorki zapalaja sie po ok 2 godzinach, zawsze ! Postawie pojemnik z woda do gaszenia robi mi sie na spirali juz po 3-4 godzinach taki nagar, ze nie widac juz zwojow.

Dlatego kupilem Smoke daddy. Fajny jest, jestem zadowolony. Na pewno jest warty uwagi i wspaniala alternatywa dla borniaka. Troche byl drogi, ale sam bym czegos takiego nie zbudowal. Jego konstrukcja jest niesamowicie prosta, smiesznie proste czyszczenie, no i jest niesamowicie stabilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smoke Daddy " Magnum" górne zasilanie dymem, lub typu "Ventura" zasilanie dolne, są po prostu niezawodne i nie do pobicia. Dają odpowiednią ilość dymu, maja możliwość regulacji, nie posiadają psujących się mechanizmów (0% awarii), jedyna rzecz mechaniczna mogąca ulec uszkodzeniu, to pompka akwariowa do nabycia na Allegro za 30-40 złotych. Właściwa temperatura żaru w palenisku to też rzecz nie do przecenienia. Samodzielne wykonanie DG wielkości "Magnum" (ja mam np. zasilanie dolne) oscyluje wraz zakupem materiału i zapłaceniem za robotę spawaczowi, w granicach 150zł. max. Nie trzeba wydawać prawie 200 dolarów. Są na forum koledzy którzy robią DG o tych gabarytach za coś ok. 200 zł.

Koszt eksploatacji też niższy niż w Borniaku, bo te DG spalają wszystko. W ostatnim czasie np. tytułem próby, wziąłem pellet ekologiczny bukowo-dębowy produkowany bez jakichkolwiek domieszek (prasowanie na sucho) którym palę częściowo wraz drewnem w swoim komiku, wymieszałem go z dosyć dużymi kawałkami porąbanymi siekierką na poczekaniu, wiśniowych szczapek z gałęzi i podpaliłem palniczkiem gazowym do lutowania (15-20 sek. max) i DG kalibru "Magnum" dymił jak lokomotywa. To wszystko razem pokazuje czy warto pokusić się o taki DG. który nigdy nie zawodzi, dymi lepiej niż dobrze, spala wszystko, a koszt jego budowy, czy też zakup gotowego jest prawie połowę niższy niż Borniak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

ja moge polecic Borniaka, mam uzywam i jestem bardzo zadowolony i jak na razie nie potrzebuje niczego "lepszego".

 

off topic..., kurczaki i ryby wychodza rewelacyjnie a oto moje pierwsze wedzenie szynek i poledwic w zeszla sobote

http://postimage.org/image/nyphptwu1/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecać można wszystko, bo są rożne gusty i różne zapotrzebowania. Jeżeli np. w Borniaku można palić wszystkim, tak jak w Magnum czy Venturze, jeżeli niezawodność jest na tym samym poziomie ( napęd ) , W Venturze i Magnum tylko pompka do akwarium za 30zł. Jeżeli przepływ powietrza jest odpowiedni i skrzynka nie zakwasza wędzonek, itd, itp... to polecać go na pewno warto.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam,

w komorze wedzarniczej, chcialbym podlaczyc grzalke 2000W. Musze wpuscic do srodka troche przewodu zasilajacego.

Moj problem polega na tym, czy przy temp 70 - 80 stopni z izolacji nie uwolnia sie jakies swinstwa.?

Ktos mi powiedzial, ze do tego potrzebne sa specjalne przewody.

Moglby ktos pomoc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze są silikonowe do wysokich temperatur. Takie jakie stosują w piekarnikach elektrycznych.

Nigdy nie walcz o przyjaźń....

O prawdziwą nie musisz,

o fałszywą nie warto

VanCana

 

Jak wspaniale jest nic nie robić , a potem -odpocząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie, o to mi chodzilo. Tak przeczuwalem, ze w piekarnikach musi byc cos "ekstra" Nie znam sie na przewodach, stad moja niepewnosc.

Grzalki niestety nie moge zamontowac na stale, gdyz chcialbym ja wyciagac. Dlatego tez niemozliwe jest wyprowadzenie przewodow calkiem na zewnatrz.

Wielkie dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnij o uziemieniu !  :D

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.