Skocz do zawartości

Zelmer


-stasek-

Rekomendowane odpowiedzi

Wam to się Nobel za te wyroby należy!

 

Czytam i oglądam i mam takiego smaka, że nie wiem od czego zacząć?

Kiełbasa? salcesonik? chlebek? czy drożdżówka?

 

Mam maszynkę elektryczną "Zelmera 5-kę" i co najlepsze co dziś zrobiłem to załatwiłem sobie do niej "szarpak" - będzie ekstra!

Kiełbasę "białą" już robiłem i wydawała mi się za bardzo rozdrobniona więc jak przez "szarpak" przepuszczę 2 razy będzie super chyba?

A do nadziewania zostaję przy starej maszynce na korbkę - elektryczna wprowadza mi za dużo powietrza w farsz.

 

pozdro

i gratuluję wyrobów własnych (wszelakich)http://emoty.blox.pl/resource/sluze.gif

http://www.e-gify.pl/gify/rozne/jedzenie_i_picie/jedzenie_i_picie2.gif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez "szarpak" przepuszczę 2 razy będzie super chyba

Raz na 13mm. :grin:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrób nóż dwuskrzydłowy.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektryczny Zelmer mający końcówkę z rowkami odpowietrzającymi, nabija bardzo ścisło całkowicie bez powietrza.

http://allegro.pl/lejek-do-kielbas-nr-5-m111-i2390457780.html

no ja aż takiego doświadczenia nie mam, żeby mi to wyszło bez powietrza na elektrycznej

jednak 5 ma dość wąskie gardło załadunkowe i przy niezbyt lejącym farszu (no chyba że taki jak w zakładach mięsnych Agryf, przy wydajności +60%), ślimak szybciej odbiera i tworzy się komora powietrzna, a rowki na lejku wszystkiego nie odprowadzą

stara maszynka 8-ka ma szerokie i krótkie gardło załadunkowe i przy dobrze wyrobionym farszu (można porobić kule) nie trzeba go upychać bo sama zasysa farsz

z resztą po co się śpieszyć - mamy się tym wszystkim delektować począwszy od zaplanowania zakupu surowca aż do samej konsumpcji i tego będę się trzymał

http://www.e-gify.pl/gify/zwierzeta/swinie/swinie35.gif

http://www.e-gify.pl/gify/rozne/jedzenie_i_picie/jedzenie_i_picie2.gif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te cztery rowki na lejku maszynki 5 odprowadzają całkowicie powietrze co do deka i kiełbasy są nabite bardzo ścisło bez niepotrzebnego powietrza i rowki lepiej niż dobrze spełniają swoją rolę. Pisanie więc że nie dadzą rady nie ma żadnego pokrycia w prawdzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w przypadku Zelmera -8

Podobnie (sam mam 8, na temat 5 tylko przeniosłem moje doświadczenia, w rzeczywistości może jest nawet gorzej). Jak wielokrotnie pisano na forum Zelmerki mają tendencję do miażdżenia mięsa.

Białą na święta robiłem na szarpaku (boczek na 10). Siostra powiedziała, że lepszej w życiu nie jadła.

Ciągle nie mam czasu, aby kupić drugi nóż i obciąć dwa skrzydełka tak jak Arkadiusz prawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to troszkę mnie zasmuciłeś . Załapałem bakcyla na całego i tydzień temu zakupiłem nowiutkiego Zelmerka MM1000 . Dokupiłem do niego wszystkie możliwe sitka wraz z szarpakiem oraz zapasowy nóż . Nie mam zamiaru robić ilości hurtowych więc pomyślałem , że lepszy elektryczny zelmerek 8 niż ręczna 10 . Po Twoim poście mam mała konsternację .

 

Czy jest ktoś w stanie jakiś sposób usystematyzować jakimi sitkami warto w tego typu maszynkach działać a jakimi nie . Piszesz że szarpak w Zelmerze to praktycznie 10 w normalnej maszynce czyli rozumiem , że osiągnięcie efektu mielenia/rozdrabniania na sitach powyżej 10 w normalnej maszynce jest w Zelmerze 8 nieosiągalne :mellow: . Jedynym sposobem aby coś z tym fantem zrobić to przyciąć nóż na podwójny ( jeśli poradzicie zrobię to z zapasowym ) . Dobrze to rozumiem ??? Interesuje mnie również więcej opinii fachowców pracujących na podobnym sprzęcie . Pozdrawiam Adek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te cztery rowki na lejku maszynki 5 odprowadzają całkowicie powietrze

to prawda, sam niedawno zacząłem przygodę. Narazie z osłonkami barierowymi. "Piątką" pięknie napełniłem fi 40, 73.

 

Odnośnie Zelmerka 5, możesz poczytać również tutaj:

1. https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=1009

2. https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=265534#265534

"Chwytaj dzień, bo przecież nikt się nie dowie, jaką nam przyszłość zgotują bogowie..."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Witam, dlaczego bawicie się zabawkami na klopse? Maszynkę kupuje się dużą i na korbę. Wiele było pisane o tych zabawkach tu, jak pamiętam rozdrobnienie na tej samej średnicy otworów w sitku jest znaczące. Przy robieniu według przepisów i wielkości rozdrobnienia nie będzie to na pewno to samo. Ktoś (nie pamiętam gdzie to było) pokazał na zdjęciach mięso mielone na małej i na normalnej dużej maszynce. Może ktoś znajdzie i poda link. Maszynka ma wyglądać tak:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2f5a9aa408e60cce.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/49e3626a23353498.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/036b53d322e2d7fb.html

Pamiętajcie że apetyt rośnie w miarę jedzenia, za pół roku wasze zabawki będą nie wyrabiały się w czasie!

Ps. ja jako napęd na ręcznej maszynce 22’ przekręciłem całego świniaka na wyroby podrobowe, po 2 dniach 15kg kiełbasy z mieleniem i napychaniem, wszystko ręcznie na wiosce, ja jako napęd i da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu bym się z Tobą Bartnik nie zgodził. Nie każdy przerabia całego prosiaka za jednym razem. Ja na ten przykład przerabiam jednorazowo od kilku do kilkunastu kilogramów. Dla siebie, rodzinki czy przyjaciół. KENWOOD http://www.google.pl/imgres?q=kenwood+koksmaskin&um=1&hl=pl&client=firefox-a&sa=N&rls=org.mozilla:pl:official&biw=1280&bih=892&tbm=isch&tbnid=fLldxll39waODM:&imgrefurl=http://vlt.lokus.se/Visa/Vastmanland/Prylar/Kok-bad-tvatt/Koksmaskin-Kenwood-Major-_5198733/&docid=RimtDF6khaQxJM&imgurl=http://webimages.lokus.se/VLT/big/Big_000011034084411_.jpg&w=542&h=406&ei=sBLkT86aO8bQsganwIWKCQ&zoom=1&iact=hc&vpx=613&vpy=339&dur=929&hovh=194&hovw=259&tx=100&ty=91&sig=109554728465453851009&page=2&tbnh=141&tbnw=188&start=27&ndsp=29&ved=1t:429,r:14,s:27,i:203 którego od lat posiadam, spisuje się niezawodnie zarówno przy mieleniu mięsa, nabijaniu kiełbas, czy też do mieszania ciast ciężkich i lekkich. Posiadam też dobrej marki maszynkę ręczną 10 i wcale jej nie używam, bo do Kenwooda jej dalekoooo, dalekoooo., i w ogóle o tradycyjnej maszynce do mięsa nawet 22 z napędem nie chcę słuchać, bo masarni nie zakładam, a Kenwoodem ok.20kg. jednorazowo przerabiam czy nabijam w osłonki bez najmniejszych problemów w szybkim tempie. Tylko celujące świadectwo mogę wystawić takiemu sprzętowi, po latach dosyć intensywnego użytkowania.Takie same sprzęciory sa ciągle w produkcji, tylko obudowa jest nieco bardziej nowoczesna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Kenwooda masz racje wspanialy sprzet Problem w tym ze kazdy szuka cos taniego i kupuje Zelmerka a za jakis czas okazuje sie ze jest on za maly na takie prace Jak dla siebie wystarczajacy ale wpadnie sasiad brat czy kuzyn i okazuje sie ze masz 30kg miesa do przerobienia i zaczyna sie zabawa z Zelmerkiem bo sie grzeje bo sie poci i wreszcie Zelmerek sie rozsypuje Ktos kto zacznie zabawe z wedzeniem bedzie juz ciagnal ta przygode na dluzej wiec lepiej od razu kupic lepszy sprzet zeby pozniej nie klnac sam na siebie ze poskapil pieniedzy Ja zakupilem Kenwood MK700 2 razy drozszy od Zelmera ale nie zaluje ani jednej wydanej zlotowki na ta maszynke Mam 2w1 i mielenie i nadziewanie w maszynce rozmiar 10

http://xt24.eu/sklep/volvoforum/

www.facebook.com/OdziezVolvo?ref=hl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ten sam sposób podszedłem do sprawy co sverige2 . Przy moich przerobach ( zamierzonych ) nie byłem przekonany czy zakup większej ręcznej maszynki będzie między innymi opłacalny finansowo . Utwierdziła mnie też w takim wyborze znacząca osoba z WD która na pewno ma na czym czapkę nosić :) ( nick zostawię do swojej wiadomości ) . Dlatego nie ma co panikować trzeba najpierw zobaczyć jak to będzie szło i najważniejsze jak będzie smakowało :) .

 

Mam tylko jedno pytanko . W przyszłym tygodniu ( zaczynam urlop :grin: ) będę robił swoja pierwszą kiełbaskę . Na początek będzie to Chłopska z przepisu Szczepana . W przepisie jest aby wszystko ( karczek , boczek ) zmielić na sitku 8 . Jednak po przeczytaniu waszych uwag zastanawiam się czy nie zmielić Zelmerem karczku na 10 a boczku na 8 . Co o tym myślicie ???

 

Edit : Zelmer 8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja nalezy do ciebie ale grubosc mielenia wplywa na smak kielbasy Inna bedzie mielona na 10 i inna zmielona na 8 Zaczynasz dopiero przygode z wedzeniem wiec mozesz robic eksperymenty Mozesz zrobic pol na 8 i pol na 10 zobaczysz jakie beda efekty

http://xt24.eu/sklep/volvoforum/

www.facebook.com/OdziezVolvo?ref=hl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za cienki jestem aby na tym etapie eksperymentować . Chodziło mi o to , że czytając posty w tym temacie doszedłem do wniosku iż właśnie sitko 10 w Zelmerze będzie w przybliżeniu odpowiadało 8 z receptury . Tylko z tej przyczyny chciałem podnieść wielkość sita . W przypadku boczku zostałem przy 8 z tej przyczyny iż zawiera więcej tłuszczu . Nie wiem czy dobrze kombinuję . Żebym był pewny iż rozmiar sitka czy to w Zelmerze czy w innej ręcznej biorąc pod uwagę rozdrobnienie jest taki sam nic bym nie kombinował .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adek rozmiar sitka jest zawsze taki sam do wszystkich maszynek Jedyna roznica to czy kupujesz sitko rozmiar8 do maszynki 5/8/10/22 ten rozmiar 8 to srednica oczka w sitku Jesli chcesz kupic sitko 8 do maszynki Zelmer to podajesz tylko rozmiar gerdzieli maszynki np5 lub 8

http://xt24.eu/sklep/volvoforum/

www.facebook.com/OdziezVolvo?ref=hl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daro699, to rozumiem i wiem :wink: ale chyba my się nie rozumiemy :wink: . Chodzi mi o to , że jak przepuszczę mięso przez maszynkę ręczną o rozmiarze sita 8 i oceniając/patrząc na jego rozdrobnienie to abym na Zelmerze mieć mięso o takim samym rozdrobnieniu muszę zastosować rozmiar sita np.10 .

 

W tym wątku oraz w przytoczonych linkach wyczytałem , że szarpak w Zelmerze to tak naprawdę zmielenie przez sito 10 w innej maszynce ( profesjonalnej czyli daleko do zamiaru ) oraz że ślimak Zelmera trochę miażdży mięso i przez to też już nie jest to co trzeba . Nie wiem czy wiesz o co mi chodzi chyba , że wyciągnąłem nie takie co trzeba wnioski :smile: Pozdrawiam

 

Edit : Chodzi mi o wielkość oczek w sitku i o to że opierając się na kopalni wiedzy na tym forum oraz korzystając z przepisów na np. kiełbasy gdzie podane są rozmiary oczek w sitach do mielenia poszczególnych partii mięsa chcę otrzymać taki sam efekt jak autor przepisu :) . Myślę , że większość autorów pracuje na profesjonalnym sprzęcie i ich rozmiary oczek a co za tym idzie rozdrobnienie nie będą odpowiadać mojemu Zelmerowi ze względu na jego zminiaturyzowanie w stosunku do innych np. ręcznych 22 czy 32 . Przez co efekt końcowy np. kiełbasy będzie inny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adek, Napiszę tak Napisz proszę do grzegorz565 na PW wiem z jego postów ,że on używał lub używa maszynki Zelmera Wyroby robi znakomite A Tobie na pewno pomoże :grin:

 

[ Dodano: Pią 22 Cze, 2012 11:20 ]

Ja pracuję na ręcznej 22 Robię do 10kg kiełbasy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ten sam sposób podszedłem do sprawy co sverige2

Ja np. do wszystkich kiełbas cienkich, łącznie z pyszną kiełbaską "Szczepana" do mielenia kl. l używam sitka 13, i wiem wtedy, że jem kiełbasę która ma w sobie kawałki mięsa, a nie przypominające w swej strukturze "kiełbasy mielonki" jak śląska, toruńska,czy inne kiełbaso podobne wyroby, dostępne w każdym sklepie, o marketach nie wspominając.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adek, Napiszę tak Napisz proszę do grzegorz565 na PW wiem z jego postów ,że on używał lub używa maszynki Zelmera Wyroby robi znakomite A Tobie na pewno pomoże :grin:

 

tomaj77, dziękuję spróbuję skorzystać z Twojej podpowiedzi :) ale to co napisałeś jest baaaaaaaaaaaardzo pocieszające .

 

Ja np. do wszystkich kiełbas cienkich, łącznie z pyszną kiełbaską "Szczepana" do mielenia kl. l używam sitka 13, i wiem wtedy, że jem kiełbasę która ma w sobie kawałki mięsa, a nie przypominające w swej strukturze "kiełbasy mielonki" jak śląska, toruńska,czy inne kiełbaso podobne wyroby, dostępne w każdym sklepie, o marketach nie wspominając.

O i o tego typu wypowiedzi mi chodzi . Skoro już mamy według niektórych szajs to przynajmniej podzielmy się informacjami jak ten szajs wykorzystać i kiedy jest oki a kiedy źle :clap:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem czemu są różnice w mileniu na 22-ce czy 8-ce skoro:

 

Maszynka 5-tka:

 

Średnica sitka 5,2cm, pole powierzchni ok. 21,23 cm2

Ilość oczek fi 8mm 12.

Pole powierzchni tych oczek to ok. 6 cm2

Oczka zajmują ok 28,8% powierzchni sitka.

 

Maszynka 8-mka:

 

Średnica sitka 6cm, pole powierzchni ok. 28,26 cm2

Ilość oczek fi 8mm 16.

Pole powierzchni tych oczek to ok. 8cm2

Oczka zajmują ok. 28,3% powierzchni sitka.

 

Maszynka 22-ka:

 

Średnica sitka 8cm, pole powierzchni ok. 50,24 cm2

Ilość oczek fi 8mm 29.

Pole powierzchni tych oczek to ok. 14,5 cm2

Oczka zajmują ok 28,8% powierzchni sitka.

 

28,3% a 28,8% może stanowić aż taki problem ?

 

Maszynka 32-ka:

 

Średnica sitka 10cm, pole powierzchni ok. 78,50 cm2

Ilość oczek fi 8mm 53.

Pole powierzchni tych oczek to ok. 26,5 cm2

Oczka zajmują ok 33,7% powierzchni sitka.

 

Tu jest różnica ok. 5% więcej pola otworów.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest różnica ok. 5% więcej pola otworów.

Wydaje mi się że bardziej chodzi o wielkość ślimaka, w mniejszej maszynce większy kawałek mięsa jest już zmiażdżony (ściśniety, zgnieciony) zanim trafi na nóż i sitko, między "trybami" ślimaka. Też mam elektr. zelmerka i kawałek 5x5 cm wkładany do gardzieli jest już czasem "dzielony" przez ślimaka i stłaczany do wielkości 2x2 (tyle mniej wiecej ma chyba powierzchnia między "trybami" ślimaka).

Chleb nigdy się nie znudzi.

Dobra wędlinka również :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że bardziej chodzi o wielkość ślimaka, w mniejszej maszynce większy kawałek mięsa jest już zmiażdżony (ściśniety, zgnieciony) zanim trafi na nóż i sitko, między "trybami" ślimaka. Też mam elektr. zelmerka i kawałek 5x5 cm wkładany do gardzieli jest już czasem "dzielony" przez ślimaka i stłaczany do wielkości 2x2 (tyle mniej wiecej ma chyba powierzchnia między "trybami" ślimaka).

Ale to można bardzo łatwo wyeliminować krojąc w odpowiedni sposób mięso ( dłuższe cieńsze paski ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.