Skocz do zawartości

Zdrowie


Jondek

Rekomendowane odpowiedzi

Z cyklu „Zrozum, Zastosuj, Zdrowiej”…

 

Dziś wiadomość dokumentująca autentyczne oblicze wielkich koncernów farmaceutycznych. Na tym fałszywym tle, samoleczenie sposobami naturalnymi i właściwa profilaktyka stanowi jedyną drogę do zdrowego i długiego życia.

 

Gwen Olsen, przez 15 lat pracowała jako reprezentant dla takich gigantów farmaceutycznych jak Johnson & Johnson, Syntex Labs, Bristol-Myers Squibb, Abbott Laboratories czy Forest Laboratories. Zrezygnowała z pracy w roku 2000, i od tego czasu ostro występuje publicznie przeciwko firmom farmaceutycznym, które jej zdaniem nie działają na korzyść pacjenta, a własnego zysku. W 2007 roku uzyskała nagrodę Human Rights Award za swoją działalność humanitarną. Poniżej przedstawiam skrót tłumaczenia jej wystąpienia, które znajduje się na YouTube:

 

Pharmaceutical companies DO NOT CURE DISEASES - Ex-Pharma Sales Reps Speaks Out (VIDEO w języku angielskim)

 

Chcę obalić mit, że przemysł farmaceutyczny ma na celu poprawę zdrowia i leczenie. W rzeczywistości celem jest utrzymywanie chorób i zarządzanie objawami. Nie jest zainteresowany leczeniem raka, Alzheimera czy chorób serca, ponieważ gdyby tak było to działali by na własną szkodę – utraty biznesu, a to nie ma sensu. Nie chciałabym, żeby ludzie myśleli, że jestem zwolenniczką „teorii konspiracji”, gdyż w rzeczywistości za tym co mówię nie stoi żadna „teoria”, a wszystko co mówię jest do udowodnienia. Można udowodnić, że przemysł farmaceutyczny wcale nie chce leczyć ludzi.

 

W szczególności, jeśli chodzi o leki psychotropowe – są to środki, które powodują uzależnienie od przemysłu farmaceutycznego. Wprost się mówi, że jeśli będziecie brać np. lek antydepresyjny czy antypsychotyczny, to będziecie od niego uzależnieni do końca życia. I faktycznie ludzie znajdują się w sytuacjach, że muszą przyjmować dany środek przez długi okres czasu, o ile nie na zawsze, gdyż jest prawie niemożliwe uniezależnienie się od nich. Gdy przestaje się brać dany preparat, następują bardzo ostre reakcje organizmu, nawet jeśli próbuje się stopniowego zmniejszenia dawek.

 

Dlatego ważne jest by rozumieć jakie motywacje kierują produkcją leków, które są dostępne na rynku. Kolejnym przykładem mogą być preparaty obniżające poziom cholesterolu – te faktycznie obniżają znacząco jego poziom, ale jednocześnie powodują inne stany chorobowe. Tak więc musicie być bardzo ostrożni jeśli chcecie leczyć się chemią w celu utrzymania Waszego zdrowia. Nikt Wam nie będzie tłumaczył, że leki są zawsze testowane klinicznie poprzez porównywanie ich z placebo. Placebo są to po prostu pigułki z cukrem. W rzeczywistości wiele leków nie jest skuteczniejsza od pigułek placebo. Niedawno w Anglii przeprowadzono testy z jednym z leków antydepresyjnych i wyszło to, że nie jest on skuteczniejszy od pigułek cukrowych. A przecież ponad 44 miliony ludzi go zażywa, większość z nich z niewielkimi objawami depresji.

 

Można udowodnić, że leki antydepresyjne w ogóle nie są skuteczne, z wyjątkiem pacjentów z bardzo silnymi objawami. Na podstawie własnego doświadczenia mogę Wam powiedzieć, że można poprawić stan ich zdrowia psychicznego bez przyjmowania tabletek, w sposób o wiele bardziej skuteczny niż placebo.

Niedawno dowiedziono, że ćwiczenia fizyczne są o wiele bardziej skuteczne od placebo czy leku antydepresyjnego. Ale nigdy nie usłyszymy tego w mediach, gdyż główne stacje telewizyjne i wydawnictwa, są sponsorowane przez te duże firmy farmaceutyczne.

 

Musimy się więc oprzeć na naszym zdrowym rozsądku i zrozumieć, że przemysł farmaceutyczny zarabia 5-6 razy więcej niż jakakolwiek inna kompania spośród największych Fortune 500 w USA. I nie dadzą łatwo sobie odebrać tego zarobku. Tak naprawdę jesteśmy dla nich tylko „ludzkim towarem” – nasze dzieci, rodzice, dziadkowie są dla nich tylko „krowami dojnymi”, na których żerują reprezentanci firm farmaceutycznych, jakim i ja byłam. Są oni zainteresowani tylko zdobywaniem rynku, bez uwzględniania konsekwencji jakie to przyniesie pacjentom. Nie interesuje ich to, że sieją dezinformację, że dane z badań klinicznych są ukrywane czy też fałszowane, że skutki uboczne są minimalizowane czy też prezentowane w niewłaściwy sposób.

 

Pracowałam przez 15 lat w tym biznesie, byłam jedną z najlepszych. Mówię Wam, że ten przemysł oszalał. Znaleźliśmy się w dziejowym punkcie zwrotnym – musimy jako naród przejąć władzę i rozliczyć tych ludzi za ich działania i szkodliwe produkty, które wsadzają na rynek. Nie minie bowiem dużo czasu gdy każdy Amerykanin zostanie poszkodowany przez tę katastrofę. Musimy zdawać sobie sprawę jakie są różnice pomiędzy chorobami, zaburzeniami i zespołami. Jeśli bowiem nie ma weryfikacji naukowej – testów krwi, moczu, CAT-skanów, RMI – dowodu, że jesteś chory, to masz tylko zaburzenie.

 

Należy sobie zdać sprawę z tego, że są inne opcje, o wiele bardzie efektywne niż leki, prowadzące do poprawy Twojego stanu zdrowia. Szczególnie należy zwrócić uwagę na suplementy w diecie, ćwiczenia, taki styl życia, który sprzyja zdrowiu. Jeśli zaczniesz przyjmować leki, jeden za drugim, staniesz się klientem przemysłu farmaceutycznego na całe swoje życie i będziesz miał ograniczone możliwości wyboru. Tak więc proszę Was o to byście się edukowali i podzielili informacjami z innymi. Następną ofiarą może być bowiem ktoś kogo kochacie.

z ukłonami

 

Jondek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jondek, to jest Twoje opracowanie? Jeśli nie, to podaj źródło aby się można tam zapoznać :)

 

[ Dodano: Czw 05 Lip, 2012 08:59 ]

Już sobie znalazłem :grin:

http://monitorpolski.wordpress.com/2011/11/21/gwen-olsen-kompanie-farmaceutyczne-nie-chca-byscie-byli-zdrowi/

 

...Tak więc proszę Was o to byście się edukowali i podzielili informacjami z innymi. Następną ofiarą może być bowiem ktoś kogo kochacie.

_________________

z ukłonami

 

Jondek

Taka wklejka może być myląca :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to denerwuje, ze te wszystkie firmy farmaceutyczne tak drogo liczą sobie za leki na poważne, nieuleczalne dolegliwości, no nie wierzę ze tak drogo wychodzi ich wyprodukowanie ich, a ludzie muszą umierać albo poważnie cierpieć, bo ich nie stać na leki. Nawet tyle się słyszy, ze Państwo nie stać na dofinansowanie, eh szkoda gadać. A tacy sobie żyją.

Lepiej żałować tego co się zrobiło, niż żałować że się czegoś nie zrobiło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

madlinka, leki to jest temat rzeka. Nie denerwuj się tak nimi - nic nie poradzisz. Bardzo zbliżonym tematem jest powszechność stosowania glutaminianu sodu, aspartamu, GMO. Dodatkowo nie tylko ręce opadają, jak zainteresować się i zrozumieć bankowość prawa patentowe i wiele innych.

 

Korona stworzenia? Ha, ha, ha!!! Guzik prawda! Hodowla na podobieństwo hodowli pszczół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 lata później...

Dlaczego jedne tłuszcze są dobre do smażenia, a inne się nie nadają? Decyduje o tym tzw. punkt dymienia. Oznacza on temperaturę, przy której tłuszcz zaczyna się rozpadać na glicerol oraz kwasy tłuszczowe i traci właściwości odżywcze (a do tego dymi). Przy zbyt mocnym lub długotrwałym ogrzewaniu zaczyna się też wydzielać uważana za rakotwórczą akroleina. 

Czytaj więcej na http://kobieta.interia.pl/kuchnia/news-smaz-na-zdrowie,nId,2357692#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Podczas tradycyjnego smażenia tłuszcz osiąga na ogół temperaturę 180˚C i właśnie ją uznaje się za graniczną. Jeśli olej ma niższy punkt dymienia, nie wolno na nim smażyć. Graniczna temperatura zależy nie tylko od rodzaju tłuszczu, ale również od sposobów jego pozyskiwania. Olej tłoczony na zimno ma niższy punkt dymienia, niż poddany wcześniej rafinowaniu. 

Czytaj więcej na http://kobieta.interia.pl/kuchnia/news-smaz-na-zdrowie,nId,2357692#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Smalec czy oliwa? Tłuszcze zwierzęce zawierają niekorzystne dla serca nasycone kwasy tłuszczowe. Z tego powodu masło czy smalec warto zastępować odpowiednio dobranymi olejami roślinnymi.

Smalec

Jak każdy tłuszcz pochodzenia zwierzęcego zawiera nasycone kwasy tłuszczowe. Lepiej używać go z umiarem. Smalec podnosi poziom trójglicerydów i cholesterolu ogólnego we krwi, a szczególnie jego złej frakcji LDL. Smażone na nim potrawy, wbrew pozorom, są jednak mniej kaloryczne. Wysoka temperatura, do której można bezpiecznie rozgrzać ten tłuszcz, powoduje, że potrawy nim nie przesiąkają. Kotlety są chrupiące i szybko się smażą.

Smalec gęsi: Zawiera dużo jednonienasyconego kwasu oleinowego. Nadaje się do pieczenia i smażenia w wysokich temperaturach, np. do przyrządzania frytek.

Smalec wieprzowy: Punkt dymienia wynosi 210˚C. Jest używany do smażenia kotletów, pączków i faworków.

Oliwa dobra nie tylko do sałatek

Uważana za podstawę diety śródziemnomorskiej oliwa pomaga zapobiegać otyłości, chorobom serca i cukrzycy. Wpływa też korzystnie na poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze.

Lepsza rafinowanaJeśli smażenie nie wymaga bardzo wysokiej temperatury, śmiało sięgaj po oliwę z oliwek. Wybieraj jednak produkt rafinowany, którego temperatura dymienia waha się między 210 a 220˚C.

Extra virgin: Zawiera dużo antyoksydantów i jest smaczna, ale oliwy takiej lepiej używać do krótkiego przesmażania czy duszenia warzyw oraz do sałatek.

Oleje kokosowy i palmowy lubią wysoką temperaturę

Mają dużą stabilność i odporność na utlenianie. Oznacza to, że można je rozgrzewać nawet do bardzo wysokich temperatur. Można więc na nich szybko smażyć, bez obawy o przypalenie potrawy. Pamiętajmy jednak, by nigdy nie używać ponownie tłuszczu, na którym już raz smażyliśmy.

Kwasy MTC: Olej kokosowy i palmowy, tak jak tłuszcze zwierzęce, zawierają nasycone kwasy tłuszczowe. Naukowcy odkryli jednak, że budowa ich łańcuchów jest nieco inna. Znajdujące się w tych olejach kwasy MTC przyspieszają metabolizm, nie podnoszą też poziomu złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi w takim stopniu jak smalec.


Czytaj więcej na http://kobieta.interia.pl/kuchnia/news-smaz-na-zdrowie,nId,2357692#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Olej rzepakowy zawsze miej pod ręką

Jest nazywany oliwą Północy. Bez obaw można go rozgrzewać do wysokich temperatur. Nawet podczas długotrwałego smażenia zachowuje smak i wartości odżywcze.

Wyselekcjonowane nasiona: Dzięki uprawie specjalnej odmiany nasion, od kilku lat olej rzepakowy uważa się za najzdrowszy tłuszcz. Ma on optymalny stosunek kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3. Zawiera najmniej nasyconych kwasów tłuszczowych - ok. 6,7 proc. (oliwa z oliwek ma ich ok., 14 proc.) Bije też na głowę tłuszcze o dużej zawartości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki temu obniża zły cholesterol (LDL).

Smaczny i trwały: Ze względu na skład, stabilność (nawet długo przechowywany zachowuje smak i wartości odżywcze) oraz wysoki punkt dymienia olej rzepakowy polecany jest nie tylko do smażenia, pieczenia czy spożywania w sałatkach, ale również do gotowania, np. z warzywami (dodatek oleju sprawia, że organizm lepiej przyswaja rozpuszczane w tłuszczach witaminy).

Idealny do smażenia: Olej rzepakowy tłoczony na zimno, podobnie jak oliwa, jest bardziej podatny na proces utleniania. Dlatego lepiej stosować go jedynie do lekkiego podgrzewania i np. rumienienia cebuli czy czosnku. Można też smażyć na nim jajecznicę. Białko zetnie się szybciej, niż tłuszcz osiągnie maksymalną temperaturę. Natomiast olej rafinowany z powodzeniem można stosować do smażenia i pieczenia w wysokich temperaturach.

TYCH TŁUSZCZÓW NIE ROZGRZEWAJ
olej lniany
olej słonecznikowy
olej z pestek dyni
olej winogronowy
masło (oprócz klarowanego)

Kinga Różycka-Kościuk


Czytaj więcej na http://kobieta.interia.pl/kuchnia/news-smaz-na-zdrowie,nId,2357692#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

 

 

wróciłem do świata żywych i jestem już w domu i na forum
Janie - Cieszymy sie :clap: - ZDROWIA i spokoju  :thumbsup:  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jestem już w domu i na forum

Witaj DZIADKU. Dużo zdrowia. Witaj też w nowych barwach.  

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdrówka dla Dziadka, od dziadka  :)

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.