Skocz do zawartości

Napęd nadziewarki Zibiego


Rekomendowane odpowiedzi

zibi a powiedz ile masz obrotów na minute przy nadziewarce na dużym kole .pytam bo też się przymierzam do napędu elektrycznego z tym że przy pomocy motoreduktora i nie wiem jakiego szukać (z jaką ilością obrotów)

Nie liczyłem, bo i czasu nie było :lol: :lol: W dniu, w którym to uruchomiłem od razu nadziewałem :grin: :grin: Jak sobie przypomnę wzór na liczenie to obliczę i Ci podam :smile:

 

Po dokonaniu obliczeń wychodzi, że na dużym kole mam ≈14 obr/min

"Pan Bóg stworzył jedzenie, a diabeł kucharzy". James Joyce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam,

Chciałem przedstawić swoje rozwiązanie na napęd do nadziewarki za niewielkie pieniądze.

Do zrobienia takiego napędu zainspirowała mnie oferta firmy Cabela's:

LINK

oraz informacje z tej strony LINK 2 gdzie można zobaczyć jaką to ma moc.LINK 2

 

W swoim napędzie wykorzystałem silnik od wycieraczek z jakiegoś włoskiego samochodu. Silniki takie posiadają przekładnie ślimakowe i obroty w granicach 40-70 na wyjściu. Zasilane są napięciem stałym 12 lub 24V (obecnie akumulator żelowy 7Ah) i posiadają moc chwilową nawet do 22Nm. Do płynnej regulacji prędkości zastosowałem stary układ PWM. Zastosowałem również wyłączniki krańcowe umożliwiające samoczynne załączenie rewersu po osiągnięciu przez tłok pozycji dolnej oraz wyłączenie go po osiągnięciu przez tłok położenia górnego. Rewers pracuje na drugim biegu silnika - szybszy powrót do pozycji górnej. Całość sterowana jest poprzez pedał zrobiony z przycisku dzwonkowego.

Układ zamontowany do nadziewarki 7l Hendi

 

Pierwsze próby:

1. Układ spełnia pokładane w nim nadzieje

2. Aby obiektywnie stwierdzić czy się da jako pierwsze nadziewałem 15 kilo kabanosów- płynna regulacja obrotów umożliwia dostosowanie prędkości do umiejętności odbioru flaka

3. Silnik grzał się zmierzone natężenie prądu to max 8A praca biegu jałowego ok 1A

4. Akumulator 7Ah umożliwił nadzianie jednorazowo ok 40 kg w tym krakowskiej oraz głogowskiej oraz wspomnianych kabanosów

5. Przy kiełbasach grubych nie zauważa się grzania silnika i pracować można na maksymalnych obrotach

6.Reasumując wybierając silnik należy kierować się długością ramienia wycieraczki (większa moc) optymalnie od jakiegoś autobusu, ewentualnie od elektrycznego wspomagania kierownicy

 

Jestem niezwykle zadowolony z tego napędu, szybkość nadziewania oraz wygoda pracy jest niewiarygodna nie bez znaczenia jest też prostota aplikacji i koszty realizacji takiego napędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabuduj jeszcze ten napęd i pochowaj tą pajęczynę kabli i będzie ok. :clap: :clap: Pomyślałbym jeszcze nad zasilaczem. Akumulator czasami może zawieść w najmniej oczekiwanym momencie.

"Pan Bóg stworzył jedzenie, a diabeł kucharzy". James Joyce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowoczesne układy PWM pozwalają na zamknięcie tego w zgrabnej obudowie. Do rozwiązania kwestia chłodzenia

To kolejny etap.

Ten, który zakończył się sukcesem ze względu na minimalizację kosztów polegał na podłączeniu całości w szkieletowej formie.

 

Najprawdopodobniej zostanie wykorzystany zasilacz od xboksa 12V i w zależności od mocy 14,5 do 16,5 A

 

Linki do filmików tak to mniej więcej działa jak na tych filmikach:

 

Tyle tylko, że ja załączam pracę przez naciśnięcie nogą przycisku dzwonkowego.

Przy następnej produkcji zrobię filmik.

 

Pozdrawiam

KWOZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na filmiku z nadziewania kabanosów napęd działa na najmniejszym wysterowaniu układu PWM minimalna prędkość obrotów silniczka. Dla bardziej uważnych słychać jaki duży jest spręż tłoka i jego samowolne podnoszeniu do góry przy przerywaniu nadziewania z tego faktu układ sterowania PWM MUSI być wyposażony w diodę zabezpieczającą element wykonawczy od skutków pracy generacyjnej silniczka.

Co do mocy samego układu widać że spokojnie daje to sobie radę nawet z nadziewaniem kabanosów przez rurkę 12mm od Mira.

 

Pozdrawiam

KWOZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Sprawa jest banalnie prosta na jednym ze zdjęć widać jak jest to połączone.

Silnik od wycieraczek ma końcówkę nagwintowaną z frezowanym stożkiem wieloklinowym - w moim rozwiązaniu użyłem(idąc od silnika) na końcówkę gwintowaną nakrętki 13, klucza nasadowego 13, przegubu cardana (najmniejszy z dostępnych na rynku z zestawów kluczy) potem klucza nasadkowego 13, który pasuje dokładnie do wyjścia z nadziewarki i to wszystko.

Silnik przy opuszczania tłoka działa w stronę zakręcania nakrętki więc nie ma możliwości jej odkręcenia, przy powrocie siły są mniejsze więc nakrętka się nie odkręca.

 

Pozdrawiam

KWOZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik przy opuszczania tłoka działa w stronę zakręcania nakrętki więc nie ma możliwości jej odkręcenia, przy powrocie siły są mniejsze więc nakrętka się nie odkręca.

 

 

KWOZ

Zawsze możesz zastosować nakrętkę samo-kontrującą albo przyłapać lekko mig-iem (gdyby się odkręcała)

"Pan Bóg stworzył jedzenie, a diabeł kucharzy". James Joyce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na małą ilość gwintu nakrętka samokontrująca się nie sprawdzi gdyż nie dojdziemy do elementu kontrującego, zostaje migomat lub klej do gwintów ale to dość drogie rozwiązanie (klej lloctite parę mililitrór kosztuje ok 50 zł lub więcej)

 

Pozdrawiam

KWOZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 ml loctite 243 (niebieski) do zabezpieczania gwintów kosztuje ok. 30 zł

Używam w modelarstwie - mocowanie silnika benzynowego o poj. 50 ccm - do zabezpieczania śrub przed samoodkręceniem.

Jest jeszcze czerwony, ale ten jak złapie to tylko palnik lub cięcie...

 

Np. tu:

 

http://www.sklep-grene.pl/product_info.php/products_id/9467

 

lub w sklepach z akcesoriami do modelarstwa RC

Pozdrawiam - Alehar

Instagram   alehar9999


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
Ponieważ strasznie ale to strasznie wkurza mnie nadziewanie Hendim postanowiłem dorobić mojej nadziewarce podobny napęd jak kolega KWOZ. I teraz mam pytanie, czy taki PWM bedzie dobry - http://allegro.pl/show_item.php?item=3492677102&msg=Obserwujesz+t%C4%99+transakcj%C4%99.%3Cbr+%2F%3E%0D%0ANie+przegap+jej+zako%C5%84czenia.+Ustaw+przypomnienie+w+zak%C5%82adce+%3Ci%3E%3Ca+href%3D%22%2Fmyaccount%2Fwatch.php%22%3ETrwaj%C4%85ce%3C%2Fa%3E%3C%2Fi%3E.&watched=1&msgtoken=2115c2a3abfe1d62338ee15a0f666a574a80fea88dffff9b62fb8b71e1e483bb ? I pytanie nr 2 , jak zrobić te ograniczniki pozwalające na automatyczny powrót tłoka po osiągnięciu punktu krańcowego? Czy sobie odpuścić i po prostu kręcić na wyczucie? Teoretycznie jak nie będę dusił pedała na maxa (przecież widać że końcówka) to silniczek raczej nie powinien paść?Myślałem nad najprostszym rozwiązaniem czyli jeden pedał (przycisk od dzwonka?) plus pstryczek zmieniający biegunowość a co za tym idzie kierunek obrotów gdy trzeba podnieść tłok.

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeden pedał (przycisk od dzwonka?) plus pstryczek zmieniający biegunowość a co za tym idzie kierunek obrotów gdy trzeba podnieść tłok.

Tak jest to rozwiązane w mojej nadziewarce tylko ,że ja mam bardziej płaski włącznik i do tego jest jeszcze płynna regulacja posuwu w dół co umożliwia ustawienie prędkości nadziewania.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Delikatnie odwieże temat. Zamontowałem silnik taki sam do mojej 10L nadziewarki... podszedłem do tematu z 40 kilogramami iiiiii.... dupa... musiałem napchać kręcąc korbą. Teraz po fakcie się zastanawiam, może to kwestia zasilacza bo jechałem na 6amperowym 24VDC???? Na moim silniku nie ma żadnych detali więc zgaduje. Wie ktoś ile maksymalnie można podpiąć pod tensilnik? Może jak by mu 20Amper założyć to by pociągnął? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 6 lat później...

W końcu poprawiłem napęd stosując jak koledzy silnik wspomagania od Nissana.

Teraz konstrukcja jest bardziej zwarta. Muszę tylko oczyścić i pomalować dolną część nadziewarki bo zaczęła korodować. Do sterowania wykorzystałem zasilacz serwerowy Della 1100W i regulator obrotów 40A + sterowanie nogą.

post-40249-0-87142000-1679153409_thumb.jpg

post-40249-0-61667200-1679153437_thumb.jpg

post-40249-0-21042700-1679153494_thumb.jpg

post-40249-0-23140800-1679153848_thumb.jpg

"Pan Bóg stworzył jedzenie, a diabeł kucharzy". James Joyce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawał maszyny. :thumbsup:

Kup sobie tylko na wszelki wypadek z jeden przełącznik (góra/dół) bo potrafią się palić (u mnie jest już chyba trzeci).

A to się psuje gdy masz akurat jelito na lejku :D

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włącznik mam zdublowany z włącznikiem nożnym, którego używam do pracy. Ale dzięki za informację. Kupię mam prosto bo ja przewody zakułem w konektorki więc nawet wymiana nie stanowi problemu.

"Pan Bóg stworzył jedzenie, a diabeł kucharzy". James Joyce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kupię mam prosto bo ja przewody zakułem w konektorki więc nawet wymiana nie stanowi problemu.

Ja przy trzecim założyłem konektory :D:facepalm:

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.