Skocz do zawartości

V. ORGANIZACJA SKUPU I OBROTU DZICZYZNĄ


Maxell

Rekomendowane odpowiedzi

ORGANIZACJA SKUPU I OBROTU DZICZYZNĄ

 

Dostawa dziczyzny

 

Placówki odbioru. Ubitą zwierzynę dostarcza się do najbliższej placówki skupu należącej do Przedsiębiorstwa Produkcji Leśnej "LAS". Gdy to jest możliwe, zwierzynę należy wysyłać w godzinach wieczornych, by tra.nsport odbywał się w porze nocnej i w godzinach rannych docierał do star eji docelowej.

Dokumentacja dostaw. Przy dostawie dziczyzny należy przedstawić placówce skupu prawidłowo wystawione świadectwo pochodzenia zwierzyny. Na każdą sztukę zwierzyny płowej i czarnej przy zdawaniu należy przedłożyć osobne świadectwo pochodzenia, w którym wyszczególnione jest nazwisko i adres myśliwego, numer obwodu łowieckiego, w którym dokonano odstrzału, nazwa i adres koła łowieckiego dzierżawiącego obwód.

Dla jednej lub kilku sztuk drobnej zwierzyny, ubitej przez jednego myśliwego, wystawia się świadectwo zbiorowe z wjnnienieniem gatunku oraz ilości dostarczonych sztuk.

W świadectwie pochodzenia zwierzyny pozyskanej na polowaniu z biorowym wymienia się tylko nazwę i adres koła łowieckiego lub zarządcy obwodu i datę polowania.

W przypadku gdy dostawca nie przedstawia świadectwa, pochodzenia zwierzyny w chwili dostawy, powinien przesłać je do placówki najpóźniej w ciągu 14 dni od daty dostawy.

Dostawa bezpośrednia. Dostawa bezpośrednia do placówki skupu polega na dostarczeniu ubitych przez myśliwego sztuk własnym (lub innym) środkiem lokomocji. Ta forma dostawy jest najbardziej pożądana, gwarantuje bowiem dostar.- czenie dziczyzny w stanie świeżym. Dotyczy to zwłaszcza zwierzyny zastrzelonej w ciepłej porze roku. Dzikie kaczki powinny być dostarczane wyłącznie bezpośrednio. Bezpośredniej dostawy dziczyzny można również dokonywać transportem kolejowym. Tusze na, daje się jako przesyłkę bagażową. Nadający obowiązany jest do dopilnowania załadunku zwierzyny do wagonu i dostarczenia osobiście do placówki skupu.

Dostawa kolejowa. Dziczyznę kierowaną do placówki skupu transportem kolejowym nadaje się wyłącznie jako przesyłkę ekspresową, z żądaniem najkrótszej drogi przewozu.

Każda ubita sztuka, zwierzyny grubej albo wiązka, (pakiet) zwierzyny drobnej musi być zaopatrzona w tzw. adres pomocniczy (zawieszka kolejowa).

 

Skup i obrót dziczyzny

 

Skupem i obrotem dziczyzny zajmuje się Przedsiębiorstwo Produkcji Leśnej "Las". Prowadzi ono na terenie kraju placówki skupu ubitej zwierzyny.

Sieć terenowa skupu i obrotu dziczyzny składa się z baz zbiorczych (wojewódzkich) i stałych punktów skupu rozmieszczonych w terenie o większym występowaniu użytkowej zwierzyny łownej.

Ponadto do obsługi większych polowań zbiorowych służą samochody przystosowane do przewożenia ubitej zwierzyny.

Placówki skupu dokonują odbioru ilościowego ubitej zwierzyny, klasyfikacji jakościowej, obliczenia i wypłaty należności za dostarczone sztuki, okresowo magazynują przygotowują dziczyznę do składowania, ora, z do wysyłki do przetwórni i na eksport®

W placówkach skupu przeprowadza, się badanie sanitarno- weterynaryjne dostarczonej zwierzyny.

Pomieszczenia bazy i obrotu i skupu dziczyzny. Baza powinna składać się z odpowiednich pomieszczeń i urządzeń u- możliwiających przeprowadzanie wszystkich czynności związanych z przyjmowaniem dziczyzny, obróbką, przygotowaniem do składowa, nia oraz okresowego magazynowania.

Pomieszczenia produkcyjne bazy jak również pomieszczenia socjalno-bytowe muszą odpowiadać wymaganiom sanitarno- -higienicznym. ustalonym dla zakładów przemysłu spożywczego.

Pomieszczenia użytkowe bazy

Hala manipulacyjna jest pomieszczeniem przeznaczonym do odbioru dziczyzny. Wyposażona jest w wózki do przewożenia grubej zwierzyny, wyciągi mechaniczne, suwnice, wieszaki, ha, ki ścienne, kozły itd.W hali manipulacyjnej znajdują się ujęcia wody wodociągowej, urządzenia, ściekowe i kanalizacyjne w ilości zapewniającej utrzymanie dobrych warunków sanitarno-higienicznych. W wydzielonej części tego pomieszczenia znajduje się podłoga ażurowa (kratownica, ) do czasowego złożenia, dziczyzny.

Hala, przetwórcza. jest wyposa.żona w sprzęt przeznaczony do rozbioru tusz (stoły pokryte blachą, haki, wieszaki itd.). Również i w tym pomieszczeniu znajduje się odpowiednia, ilość ujęć instalacji wodociągowej i kanalizacyjna).

Komory chłodnicze (posiadają instalację do regulowania temperatury) - służą do okresowego przetrzymywania, dziczyzny kierowanej do chłodni składowych zakładów przetwórczych lub na eksport.

Pomieszczenia, socjalne placówek skupu i obrotu. Do pomieszczeń socjalnych, przeznaczonych dla personelu, należą; umywalnie, natryski, wanny, szatnie, pokój śniadaniowy i urządzenia sanitarne. Wysoki stan higieny tych pomieszczeń rzutuje na. poziom higieny produkcji i jakość higieniczną gotowego produktu. Lekarz weterynarii sprawuje również nadzór sanitarny na, d pomieszczeniami socjalnymi.

Wymagania sanitarno-higieniczne dla baz obrotu i skupu dziczyzny. Stosownie do przepisów budowlanych i przepisów sanitarnych budynki i pomieszczenia baz obrotu i skupu dziczyzny muszą odpowiadać podstawowym wymaganiom sanitarnohigienicznym.

Budynek bazy wznosi się z materiałów trwałych ze szczególnym uwzględnieniem ich odporności na wilgoć. Konstrukcja budynku powinna zapewniać utrzyma, nie temperatury wewnętrznej pomieszczeń na, wymaganym poziomie oraz umożliwiać swobodny odpływ pary wodnej na zewnątrz. Konstrukcja okien, drzwi i otworów wentylacyjnych powinna wykluczać możliwość przenikania do pomieszczeń owadów i gryzoni (siatki ochronne).

Podłogi w pomieszczeniach wykonuje się z materiału wodoodpornego, o gładkiej a nie śliskiej powierzchni, z nieznacznym spadkiem w kierunku wlotu studzienek ściekowych. Ściany pomieszczeń są malowane farbą olejna lub wyłożone płytkami. Pozostałe powierzchnie ścian i sufitów mają powierzchnie gładkie nieprzepuszczalne oraz odporne na wilgoć.

Pomieszczenia bazy (hala manipulacyjna., hala obróbki, magazyn chłodzony i inne pomieszczenia) powinny być odpowiednio obszerne, by tusze można było swobodnie rozwieszać a jednocześnie przy przesuwaniu ich nie dochodziło do zakłóceń w cyklu produkcyjnym.

Dziczyzna nie może być magazynowana, w pozycji leżącej. W magazynie chłodniczym umiejscowiona jest klatka (zamykana) do okresowego przetrzymywania dziczyzny zakwestionowanej przez lekarza weterynarii.

Umywalnie w halach produkcyjnych znajdują się obok stanowisk pracy (ujęcie ciepłej i zimnej wody, mechanizm zapewniający mieszanie wody ciepłej i zimnej, mydło, płyn odkażający, ręczniki do jednorazowego użytku, pojemniki na ręczniki zużyte itd.). Wypływ wody z kranów uruchomia, się pedałem nożnym.

Urządzenia wodociągowo-kanalizacyjne, wentylacja, oraz oświetlenie muszą odpowiadać przyjętym normom sanitarnohigienicznym.

Stanowisko sanitarno-weterynaryjnego badania mięsa musi zapewniać swobodne i nieskrępowane wykonywa.nie wszystkich czynności. Oświetlenie sztuczne na stanowisku badania odpowiada natężeniu 500 lu^ówo Sta.nowisko jest wyposażone w sterylizator do odkaża.nia narzędzi oraz umywalnie. W pomieszczeniu, w którym bada. się dziczyznę, znajduje się konfiskator podręczny do nieszkodliwego usuwania części niezdatnych do spożycia. Ponadto na terenie bazy znajduje się konfiskator główny (zbiorczy). W placówce skupu dziczyzny powinno znajdować się wydzielone pomieszczenie dla. lekarza weterynarii, w którym bada się jednocześnie mięso w kieinanku na. obecność włośni.

 

Obowiązek placówek skupu w zakresie skupu i przechowywania dziczyzny

 

Uwagi ogólne. Placówka skupu odbiera dziczyznę bezpośrednio od myśliwego, który dostarcza ją własnym środkiem lokomocji albo ze stacji kolejowej - jeżeli zwierzyna była nadawana jako przesyłka kolejowa. W placówce tusza zostaje sklasyfikowana. tj. zostaje określone klasa, jakości) poddana badaniu lekarsko-weterynaryjnemu, poddana toalecie i przygotowana do składowania w chłodni.

Tusze lub części tuszy uznane przez lekarza weterynarii za. niezdatne do spożycia przekazuje się do zakła.du u- tylizacyjnego zgodnie z przepisami.

Odbiór i magazynowanie ubitej zwierzyny grubej. Do czasu poddania wymienionym zabiegom, tusze muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach higienicznych, w pomieszczeniu chłodnym i przewiewnym, zawieszone za tylne kończyny. Miejsca przecięć rozchyla się drewnianymi rozpórkami.

Toaleta tuszy sprowadza się do usunięcia zanieczyszczeń zewnętrznych (ziemia, krew, części roślin, ciała obce). Okrywę włosową czyści się szczotką lub zgrzebłem.Rany postrzałowe oczyszcza ze skrzepów krwi, poszarpanych tkanek, odłamków kostnych i ta. Hdycie wodą tkanek jest niedopuszczalne.

Dalej sprawdza się czy sztuka została prawidłowo wypatroszona przez myśliwego (str. 17), usuwa ewentualne usterki, wyciera czystą gazą resztki skrzepów krwi, treści pokarmowej, jaja much i inne ciała obce. Nie należy zszywać ran postrzałowych.

Odbiór i magazynowanie ubitej zwierzyny drobnej (zające).

Odbiór ubitych zajęcy przez placówkę skupu odbywa się według tych samych zasad, co przy odbiorze dziczyzny grubej.

Zające muszą być magazynowane w pomieszczeniach chłodnych, suchych i przewiewnych wyposażonych w odpowiednie urządzenia do zawieszania tuszek (stojaki, kozły, drążki).

Przed skierowaniem do składowania tuszki zajęczę poddaje się toalecie, polegającej na dokładnym oczyszczeniu turzycy z resztek ziemi i krwi. Turzycę należy dokładnie wyczesać. Głowę tuszki zajęczej owija się papierem pergaminowym i związuje sznurkiem. Każda tuszka zostaje zaopatrzona w etykietkę, wypełnioną zgodnie z obowiązującą normą branżową (str. 49).

Odbiór i magazynowanie ubitego ptactwa łownego. Odbiór ubitego ptactwa, jak wyżej.

Ptactwo łowne musi być magazynowane w odpowiednich warunkach higienicznych, w chłodnych, suchych i przewiewnych pomieszczeniach w pozycji wiszącej, zawieszone za główki na trokach ze sznurka na stojakach, kozłach, wieszakach itd.

Klasę jakości określa pracownik placówki skupu.

Przed oddaniem ubitego ptactwa do chłodni, główki owija się papierem pergaminowym, papier obwiązuje sznurkiem. Każdą sztukę zaopatruje się w etykietkę wypełnioną zgodnie z normą branżową dla poszczególnych gatunków ptaków.

Tuszki układa się w skrzynkach, odpowiednio przygotowanych dla każdego gatunku, wyłożonych wewnątrz papierem pergaminowym. W przypadku kuropatw - oddzielnie pakuje się młódki, oddzielnie starki.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.