Skocz do zawartości

Słonina wędzona


krzymyt

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 134
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

wszystko co dobre i sprawdzone rozchodzi się pocztą poliszynela,a na każdym forum odbywa się to za posrednictwem PW

U nas jest inaczej. Dzielimy się swymi tajemnicami produkcyjnymi w odpowiednich tematach na forum.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrobiłeś zamieszania. :D Po prostu my nie mamy przed sobą tajemnic produkcyjnych. Mało tego, z chęcią dzielimy sie nimi z innymi zadymiaczami. :D

Masz do dyspozycji dwie wyszukiwarki: tutaj i na stronie głównej Wystarczy wklepać słonina wędzona i zobaczysz jakie bogactwo materiałów obie wyrzucą.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alehar. wiem od czego jest wyszukiwarka .

ale znając życie wszystko co dobre i sprawdzone rozchodzi się pocztą poliszynela,a na każdym forum odbywa się to za posrednictwem PW.

Ale nie tutaj tu ludziska dzielą się swoją wiedzą , pomagają jak umieją najlepiej A my za to możemy się odwdzięczyć np. klikając na reklamy

Świat jest na tyle duży, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich. Ale zawsze będzie za mały, by zaspokoić chciwą jednostkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dostałem 6 kilogramów słoniny o grubości płatów od 1,5 cm. do 3,5. W przepisach jest żeby słonina do wędzenia miała co najmniej 2,5 cm.

Mam pytanie czy coś złego się stanie jak zasolę także te cienkie płaty ??

Z tego co mi wiadomo to słonina weżme w siebie tylko tyle soli co potrzeba , więc zastanawiam się czemu nie może być grubość poniżej 2,5 cm. :???:

„Ciężka praca i brak rozrywek sprawiają, że będziesz cholernym nudziarzem, a twoja żona bogatą wdową.” Edward Evan Evans-Pritchard. Pamiętajcie o wypoczynku!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem 6 kilogramów słoniny o grubości płatów od 1,5 cm. do 3,5. W przepisach jest żeby słonina do wędzenia miała co najmniej 2,5 cm.

Mam pytanie czy coś złego się stanie jak zasolę także te cienkie płaty ??

Z tego co mi wiadomo to słonina weżme w siebie tylko tyle soli co potrzeba , więc zastanawiam się czemu nie może być grubość poniżej 2,5 cm. :???:

 

Nic się nie stanie. Spokojnie możesz zasolić tą cienką. Jesteś szczęściarzem, że masz trochę słoniny 3,5 cm :grin: . Wiem, wiem :grin: . Zaraz się odezwą farciarze, którzy zaopatrzyli się w gruubą sloninkę na Podlasiu :wink:

Szukasz nowych wrażeń? Skróć trzonek od grabi o połowę.

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/7419-moja-nowa-wedzarnia/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek dziękuje za odpowiedż.

 

To jest słonina jest ze świnki (160 kilo. ) z domowego chowu z pod Krakowa.

Naczytałem się tutaj tyle na temat wędzonej słoniny, że poprosiłem znajomego i przywiózł mi od rodziców.

Wędzić mam zamiar na zimno przez trzy dni, tylko nie doczytałem po ile godzin dziennie.

„Ciężka praca i brak rozrywek sprawiają, że będziesz cholernym nudziarzem, a twoja żona bogatą wdową.” Edward Evan Evans-Pritchard. Pamiętajcie o wypoczynku!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boob96

ja ostatnio wędziłem na zimno razem z innymi wędlinami, możesz zobaczyć w moim temacie(wyroby osida), tylko że ja miałem grubą tak ze 3 cm spokojnie i wędziłem 8h(sobota) i 12h(niedziela) i o ile na początku w cieńszym kawałeczku słonina rozpływała sie w ustach jak masełko(1/3 pożarta od razu) to przy grubszym końcu jest juz twardsza ?! i nie wiem czy nie podwędzić jeszcze przy okazji kilka godzin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osid, oglądałem Twoje wyroby i zapewne tak smakują jak wyglądają :clap:

Poczytałem trochę i będę wędził po 8 godzin przez trzy dni. Czasu mam dużo więc zobaczę co mi z tego wyjdzie :smile:

„Ciężka praca i brak rozrywek sprawiają, że będziesz cholernym nudziarzem, a twoja żona bogatą wdową.” Edward Evan Evans-Pritchard. Pamiętajcie o wypoczynku!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja z moją słoniną nie robiłem dosłownie nic !! bo dostałem w dniu wędzenia, i natarłem tylko solą i papryką, a potem wędziłem i pewnie dlatego wyszła w jednym miejscu twardawa :( może sparzyć ją teraz ? pewnie odkleją sie przyprawy ale może da się ją jeszcze zjeść ?? muszę doczytać w przepisach czy tak można ?!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co wędzicie słoninę przez 3 dni, skoro i tak będzie zjedzona przez nastepne trzy? :D Jedno wędzenie, dla osiągnięcia wymaganego kolorku wystarczy. To da równiez wystarczający aromat wędzonki.

Możesz słoninę włożyć na 15 min. do wrzątku i jeszcze gorącą obtoczyć w przygotowanych wczesniej przyprawach. Będą się dobrze trzymały. Następnie do wędzenia.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxell, Tak wyczytałem że podczas zimnego wędzenia najlepiej jest to robić po parę godzin dziennie. Ja jestem laikiem w tej dziedzinie i wieżę w to co jest napisane.

Obecnie słonia jest zasypana solą. Czy tak jak napisałeś z tym wrzątkiem to taką słoninę też można dać na krótko do wrzątku ??

„Ciężka praca i brak rozrywek sprawiają, że będziesz cholernym nudziarzem, a twoja żona bogatą wdową.” Edward Evan Evans-Pritchard. Pamiętajcie o wypoczynku!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne. Po prostu słoninę otrzep z soli i włóż na 15 minut. do wrzącej wody z dodatkiem ok 2% soli.

Słonina składa się głownie (jak sama nazwa mówi... :D ) z tłuszczu, a ten jest najlepszym nośnikiem smaku i zapachu. Nie potrzebujesz zatem, do szybkiego spożycia, stosować kilkudniowego wędzenia. Jedno wędzenie 4-5-o godzinne wystarczy.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxell, Sugerowałem się Twoim przepisem i stąd ten czas wędzenia.

Skoro 4-5-o godzinne wędzenie wystarczy to tak uczynię.

„Ciężka praca i brak rozrywek sprawiają, że będziesz cholernym nudziarzem, a twoja żona bogatą wdową.” Edward Evan Evans-Pritchard. Pamiętajcie o wypoczynku!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio parzyłem słoninę (gr ok 3cm) przed wędzeniem (temp 45/55*C, 12 godzin).

Rzeczywiście bez ceremonii- kilkukrotnego wędzenia. Jednak zachowałem 10 dni w soli i z nacieraniem.

Wrzuciłem do wrzątku na 7/8min- w zupełności wystarczy. W przyprawach- papryka (1) i pieprz (2).

Była wystarczająco zmiękczona i jednocześnie "chrupkawa".

Jak kto lubi :)

Klassssssunia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio parzyłem słoninę (gr ok 3cm) przed wędzeniem (temp 45/55*C, 12 godzin).

 

Czyli jak lepiej wędzić , na zimno czy na ciepło :???:

„Ciężka praca i brak rozrywek sprawiają, że będziesz cholernym nudziarzem, a twoja żona bogatą wdową.” Edward Evan Evans-Pritchard. Pamiętajcie o wypoczynku!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boob96, Tłuszcze zwierzęce to, nie tylko "sam tłuszcz" ale także włókna kolagenowe, pomiędzy którymi umiejscowione są estry kwasów tłuszczowych zwane popularnie tłuszczem. Włókiem kolagenowych w słoninie jest w jednym miejscu więcej ( nad karkówką i grzbietem łopatki a w drugim mniej ( pod schabem - od strony boczku, poczynając od łopatki w kierunku szynki ). Z tego powodu kolega "osid" pisze miękkiej i twardej słoninie.

Słoninę z reguły wędzimy dymem zimnym, to nie znaczy, że wędzenie dymem ciepłym jest błędne.

Obróbka termiczna uwędzonej słoniny powoduje, pozbycie się pięknego koloru przed wędzeniem, który przy powtórnym wędzeniu jest trudno odtworzyć.

Najpierw parzenie a później wędzenie nie daje takiego efektu jak przy wędzeniu surowej słoniny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyprawy, po parzeniu.

Nie zwracam uwagi i nie rozgraniczam zimno/ciepło.

Poniżej 45*C nie spadało. Powyżej 55*C pewnie i momentami bywało.

Z efektów, co byś nie zczyniał będziesz zadowolony.

W słoninach jak i w wędzonkach i kiełbasach 1. kryterium jest balans soli.

Jak to wyjdzie to reszta się "dopasuje"

Działaj bo słoniny czekają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego powodu kolega "osid" pisze miękkiej i twardej słoninie

ale ja miałem w sumie może z 05-06kg. !! możliwe żebym trafił kawałek pomiędzy miekkim a twardym tłuszczem ?! myślałem iż owy twardy kawałek spowodowany był brakiem solenia/peklowania, dziękuję za wyjasnienie koldze "Bagno' :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem trochę i będę wędził po 8 godzin przez trzy dni.

Ja ostatnio słoninę peklowałem razem z innymi wędzonkami.I później wszystko razem wędziłem.I powiem Ci, że nie ma co się bawić w zimne wędzenie.

 

Pozdrawiam :wink: :wink:

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.