Skocz do zawartości

Rodzaje noży


mike

Rekomendowane odpowiedzi

Przede wszystkim chciałbym całą wędzarniczą brać pozdrowić i podziękować za wszystkie te posty, które napisaliście - prawdziwa skarbnica wiedzy

Mam na imię mirek i po zawitaniu na stronę główną i forum zaraziłem się bakcylem domowego wyrobu wędlin. Mam pewne doświadczenie, gdyż w mojej rodzinie wyrabiało się wędliny domowym sposobem i parę razy zdarzyło mi się zrobić białą wg przepisu mojego stryja.

Wiem że podstawą dobrego trybowania i klasyfikowania mięsa jest użycie odpowiednich noży i stąd moje pytanie:

Jakie podstawowe noże powinienem zakupić w sklepie Mira?

Praca nożem kuchcennym do którego moja lepsza połowa jest silnie przywiązana sprawia mi ogromne trudności a trybownik ( taki jak ten nr 2 w sklepie Mira ) nie do wszystkiego się nadaje ( np. oddzielanie skóry od boczku )

Jeśli ktoś z doświadczonych kolegów i koleżanek mógłby napisać coś więcej o stosowanych nożach byłbym bardzo wdzięczny

pozdrawiam

mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 164
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam

 

Ja używam noży firmy Teskoma i też jestem bardzo a bardzo zadowolony . o noże należy dbać muszą być ciągle ostre . Do ostrzenia należy używać dobrych stalek, ostrzałek, osełek, itp.

 

Serdecznie pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nóże trybowniki nadają się do wykrawania mięsa.

Noże "skórowacze" używane są między innymi do szczecinowania czyli usuwania włosów ze skóry ale mogą też służyć do oddzielania skóry od mięsa.

Noże do kalsowania można z powodzeniem używać do zwykłego krojenia mięsa i wędlin.

 

Co do długości należy ją dobrać według własnego uznania.

Jedni wolą długie trybowniki a inni krótkie proste albo wygięte, dlatego ten wybór pozostawiam w gesti klienta.

 

I prosze pamiętać nie myć noży w gorącej wodzie. :wink: a będą Wam długo służyły.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadze, ze o wiele gorzej zrobi im mycie szorstka strona zmywaka, bo zahaczajac o ostrze bedziemy je tepic. Szkodliwosc mycia nozy w goracej wodzie, wedlug mnie to mit.

Twierdzi sie w nim, ze ostrze noza sie rozhartowywuje przy podgrzaniu w goracej wodzie i powolnym ochlodzeniu na suszarce. Jednak w procesie produkcji stali, tzw. odpuszczanie - czyli celowe rozhartowywanie, aby wyrob byl bardziej sprezysty, mniej podatny na udarowe uszkodzenia robi sie w oleju mineralnym w temperaturze ok. 400C! ;)

Stad mam ogromne watpliwosci, czy noz nagrzany najwyzej do 85C moze rzeczywiscie stracic na twardosci swego ostrza. Ale inzynierem - metalurgiem nie jestem, wiec autorytatywnie nie bede sie wypowiadal. ;)

 

--

Smoczny Smok :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie jestem przekonany bo np w taśmie np na ubojach są sterylizatory z gorącą wodą do odkażania noży i obowiązkiem pracownika jest po każdej sztuce zanurzenie noża w gorącej wodzie . Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to mit czy prawda ale tak mówią.

Kiedy jednak włożyłem Dicka do zmywarki to nie był już ten sam nóż.

Uważam też aby nie używać do cięcia gorącej pieczeni tego samego noża którego używam do krojenia mięsa.

Kiedy sie pilnuje nóż długo jest ostry i wystarcza mu parę ruchów na stalce i goli jak brzytwa.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Miro.

 

Każdy wzrost temperatury powoduje zmianę wewnątrz metalu, który się rozszerza, a co za tym idzie tępi.

Większość osób po myciu w gorącej wodzie płucze zimną, a to już nie jest powolne stygnięcie, co ma wpływ na zmianę własności metali, co prawda niewielką ale zawsze.

Można sprawdzić mając dwa takie same noże jeden myjąc w wodzie zimnej drugi w gorącej. Według mnie ten z zimnej wody posłuży nam dłużej.

 

pozdrawiam

Nic mnie tak nie cieszy, nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze pamiętać nie myć noży w gorącej wodzie. :wink: a będą Wam długo służyły.

Dodałbym jedno

 

Pamiętajcie że nóż po umyciu powinien być suchy

Bo noże np. polsus rdzewieją

Człowiek, który nie robi błędów, zwykle nie robi niczego,

Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!Ja wswojej kuchni użuwam japońskiego noża CHROMA, kupionego przez

internet w Czerwonej Maszynie.Rewelacja!Cena z wysyłką ok.90 zł.Co do mycia w gorącej wodzie,to mam inne doświadczenia.Gdy stępią mi się nożyki do golenia to wkładam pod gorącą wodę i są ostre.!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie golę to nie wiem jak to jest z maszynkami :devil:

 

Wiem tylko jak sie metal zachowuje w wyższej temperaturze.

 

Pozdrawiam

Jak to się nie golisz :question: :question: Wyrywasz czy co :question: :question:

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro, Oli nie wyrywa i nie goli się. Oli to orginał. Ja chciałem tak jak on to Papciowa powiedziała że w nocy mi podpali. Gdzieś na stronce jest fotka Olego.

Oli, bródka ma już meter?

Oli jest (mam nadzieję, że Oli mi wybaczy) podwładnym jednego z wicepremierów-tego najdłuższego.

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro, Oli nie wyrywa i nie goli się. Oli to orginał. Ja chciałem tak jak on to Papciowa powiedziała że w nocy mi podpali. Gdzieś na stronce jest fotka Olego.

Oli, bródka ma już meter?

Oli jest (mam nadzieję, że Oli mi wybaczy) podwładnym jednego z wicepremierów-tego najdłuższego.

Zapomniałem :blush: Oli wybacz gafę :lol:

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oli jest (mam nadzieję, że Oli mi wybaczy) podwładnym jednego z wicepremierów-tego najdłuższego.

No co robić :D

Zapomniałem :blush: Oli wybacz gafę :lol:

Się wybacza.

 

 

Dlaczego nie można pod gorącą wodą rozhartuje się .

Uogólniając tak to można wyjaśnić.

Nic mnie tak nie cieszy, nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Miro.

 

Każdy wzrost temperatury powoduje zmianę wewnątrz metalu, który się rozszerza, a co za tym idzie tępi.

Oooo? Ale jak sie schladza, to sie kurczy i staje sie bardziej ostry, nieprawdaz? ;):D

Bo o procent rozszerzalnosci poprzecznej nie zapytam. ;):D

 

Większość osób po myciu w gorącej wodzie płucze zimną, a to już nie jest powolne stygnięcie, co ma wpływ na zmianę własności metali, co prawda niewielką ale zawsze.

No to jak nie jest powolne stygniecie, to jest szybkie, a wiec to hartowanie! :D

I o jakiej jeszcze zmianie wlasnosci metali mowisz? ;):D

 

Można sprawdzić mając dwa takie same noże jeden myjąc w wodzie zimnej drugi w gorącej.

Zachecam do testow! :D Bedzie zabawa! ;):D

 

Według mnie ten z zimnej wody posłuży nam dłużej.

Dobrze, ze dodales owo zastrzezenie. ;):D

 

Oli jest (mam nadzieję, że Oli mi wybaczy) podwładnym jednego z wicepremierów-tego najdłuższego.

Nauczyciel, czy pracownik MEN-u? ;)

 

Kiedy jednak włożyłem Dicka do zmywarki to nie był już ten sam nóż.

Zapewne z tych samych przyczyn z jakich nie zaleca sie mycia w zmywarce naczyn i sztuccow platerowanych srebrem i/ub zlotem ;):D

 

Pozdrawiam,

 

--

Smoczny Smok :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak nie jest powolne stygniecie, to jest szybkie, a wiec to hartowanie! :D

I o jakiej jeszcze zmianie wlasnosci metali mowisz? ;):D

Problem polega, że bbay hartowanie sie odbywało muszą być zachowane odpowiednie temperatury zarówno nagrzewania i wygrzewania materiałujak i odpowiednia temperatura i czas chłodzenia.

 

Samo ostrzenie noży na wysokoobrotowych ostrzałkach może powodować zwiekszenie temperatury i działać podobnie jak mycie w goracej wodzie.

Nic mnie tak nie cieszy, nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam belgijskie noże i są super

jedyna wada to że są grube ale dłużej służą

Człowiek, który nie robi błędów, zwykle nie robi niczego,

Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega, że bbay hartowanie sie odbywało muszą być zachowane odpowiednie temperatury zarówno nagrzewania i wygrzewania materiałujak i odpowiednia temperatura i czas chłodzenia.

Oczywiscie, ze tak i podobnie jest z odpuszczaniem, a wiec zmniejszaniem stopnia zahartowania powierzchni lub calego wyrobu, albo tylko okreslonego przekroju/miejsca, dlatego twierdze, ze taki proces nie zachodzi w temp. tych najwyzej 85C podczas mycia. ;)

 

Samo ostrzenie noży na wysokoobrotowych ostrzałkach może powodować zwiekszenie temperatury i działać podobnie jak mycie w goracej wodzie.

No, tam to leca iskry, wiec temperatura jest wysoka i czesto widac, ze material zmienil swa strukture, bo mieni sie fioletowo, najczesciej miejscowo przegrzal i zahartowal, przez szybkie odprowadzenie ciepla w glab metalu, ale ze temp. jest znacznie wyzsza niz 85C to nie moze to dzialac podobnie jak mycie w goracej wodzie. ;)

 

@Zemat: podaj marke tych nozy, posiadane modele, mozliwe miejsce zakupu, ile kosztowaly, moze jakies fotki?

 

Pozdrawiam,

--

Smoczny Smok :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie, ze tak i podobnie jest z odpuszczaniem, a wiec zmniejszaniem stopnia zahartowania powierzchni lub calego wyrobu, albo tylko okreslonego przekroju/miejsca, dlatego twierdze, ze taki proces nie zachodzi w temp. tych najwyzej 85C podczas mycia. ;)

No to w tym się zgadzamy.

 

Przyznać jednak musisz, że jakieś zmiany w nożu zachodzą choć niewielkie i to co może mieć wpływ na właściwości noża.

 

pozdrawiam

Nic mnie tak nie cieszy, nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musze ;), uwazam, poki nie przekona mnie metalurg specjalista, ze w temp. 85C zadne trwale ani znaczace ( abysmy nie wyladowali na poziomie subatomowym ;) ), tzn. nie ustepujace po schlodzeniu, zmiany w strukturze krystalicznej stali z ktorej jest zbudowany noz kuchenny, nie zachodza! ;)

 

Pozdrawiam,

--

Smoczny Smok :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.