Skocz do zawartości

[FACHOWA POMOC] 1. Zaczynamy od podstaw


Rekomendowane odpowiedzi

W ustawodawstwie mamy dwie główne możliwości otwarcia masarni. jedna to zakład zatwierdzony, druga to zakład zarejestrowany. Wg mnie najlepiej odpowiadający typ dla małej masarni to typ zarejestrowany tzw. zakład o charakterze marginalnym ograniczonym lokalnym. Posiada on ograniczenia w ilości produkowanych wędlin oraz zasięgu sprzedaży, lecz jest znacznie tańszy w wybudowaniu. Przechodząc zatem do meritum opisuje jak wybudować taki warsztat masarski.

Najważniejszym tematem otwierając nową masarnie jest jej lokalizacja. Pamiętać należy o unikaniu zabudowy jednorodzinnej, bliskości stajni, obór, cmentarzy, kurników itp. Rzeczą bardzo ważna jest program Natura 2000, tam też trzeba sprawdzić czy obszar nie jest np. strefą lęgową chronionych zwierząt.

1.Następnie jak to już mamy zidentyfikowane to sprawdzamy czy dla danego terenu został sporządzony obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli tak, to sprawdzić zgodność planowanej funkcji i charakteru inwestycji z dopuszczeniami planu tzn.usługi, handel, mieszkalnictwo, przemysł itp. Sprawdzić zgodność parametrów planowanej inwestycji z zapisami planu tzn. wysokość obiektów, dopuszczalną powierzchnie zabudowy działki, wielkość terenów biologicznie czynnych itp.

W tym miejscu trzeba opracować projekt technologiczny zakładu zgodny z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 marca 2006 r. w sprawie wymagań, jakim powinien odpowiadać projekt technologiczny zakładu, w którym ma być prowadzona działalność w zakresie produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego (Dz. U. Nr 59, poz. 415) ze zm. W projekcie tym trzeba określić zapotrzebowanie na dostawę energii elektrycznej, wody, ewentualnie gazu, ciepła i ilości ścieków i ich obciążenia. Projekt technologiczny trzeba złożyć w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii i ten organ wydaje decyzję.

2. W przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego. Masarnia należny do inwestycji taktownych z automatu, jako taka która może oddziaływać na środowisko. Dlatego trzeba wystąpić, w pierwszej kolejności, do Urzędu Gminy bądź Miasta o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizacje inwestycji. Do wniosku należy dołączyć szczegółową informacje o planowanym przedsięwzięciu (tzw karta informacyjna przedsięwzięcia). W informacji tej powinny być parametry charakteryzujące obiekty inwestycji, wielkość produkcji, wielkość zużycia surowców, obsługę komunikacyjną, emisje i oddziaływanie na środowisko. Urząd prowadzący sprawe po zasięgnięciu opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Powiatowego Inspektora Sanitarnego może nałożyć obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania inwestycji na środowisko. Po pozytywnym zaopiniowanym raportu Urząd wydaje decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Musimy tutaj pamiętać, że czas który jest potrzeby do zamknięcia tego tematu wynosi od 3 do 9 miesięcy.

Po uzyskaniu decyzji środowiskowej wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, we wniosku trzeba podać parametry obiektów budowlanych, warunki dostawy i odbioru mediów itp.

3.W przypadku braku kanalizacji deszczowej, wody deszczowe trzeba będzie odprowadzić do gruntu. Wymaga to wykonania operatu wodnoprawnego i uzyskania na jego podstawie pozwolenia wodnoprawnego.

4. Uzyskać warunki techniczne od zarządcy przyległej drogi na pobudowanie wjazdu (wjazdów) na działkę.

6.Wykonać pełnobranżowy projekt budowlan.

7. Projekt budowlany uzgodnić pod względem sanitarnym, BHP i p.poż.

8. Rozwiązania zawarte w projektach branżowych uzgodnić z zarządcami sieci (energetyka, wodociągi, gazownia,zakład ciepłowniczy).

9. Projekt zagospodarowania działki przedłożyć do uzgodnienia w Zakładzie Uzgadniania Dokumentacji Projektowej (ZUD).

10. Projekt budowlanych wraz ze wszystkimi stosownymi załącznikami złożyć do Starostwa o wydanie pozwolenia na budowę.

11. W przypadku inwestycji dla których w trakcie uzyskiwania decyzji środowiskowej nałożono obowiązek opracowania raportu oddziaływania inwestycji na środowisko, Starostwo Powiatowe na etapie wydawania pozwolenia na budowę może zażądać ponownego sporządzenia raportu oceniającego przyjęte rozwiązania projektowe.

12. W czasie uzyskiwania pozwolenia na budowę winny zostać opracowane i wykonane projekty wykonawcze.

13.Reasumując po upływie 4 do 12 miesięcy (w zależności od rodzaju i skali inwestycji) "szczęśliwy" Inwestor lub jego pełnomocnik może odebrać decyzje o pozwoleniu na budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podane przez Pana kryteria odnoszą się do nowo budowanego zakładu. A jak jest w przypadku adaptacji już istniejących pomieszczeń? Większość potencjalnych chętnych na własną mini masarnię jakieś pomieszczenia/gospodarstwa już ma i zapewne z braku funduszy na budowę nowego zakładu chciałaby właśnie te istniejące już pomieszczenia wykorzystać.

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj znajdziecie przykładowe projekty i wizualizacje czterech typów zakładów, w zalezności od produkcji dobowej i powierzchni:

http://www.infomeat.eu/index.php?page=gotowe_projekty_zakladow_masarskich

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podane przez Pana kryteria odnoszą się do nowo budowanego zakładu. A jak jest w przypadku adaptacji już istniejących pomieszczeń? Większość potencjalnych chętnych na własną mini masarnię jakieś pomieszczenia/gospodarstwa już ma i zapewne z braku funduszy na budowę nowego zakładu chciałaby właśnie te istniejące już pomieszczenia wykorzystać.

Można adaptować posiadane budynki. Proces wtedy polega na zmianie uzytkowania obiektu lub pomieszczeń. Adaptowane obiekty muszą mieć wysokość min.3,3m w strefie produkcji , magazynach i 2,5 w pomieszczeniach socjalno administracyjnych. Jeżeli nie ma takiej wysokości można się starać o odstępstwo, jednak to wiąże się z zapewnieniem odpowiedniej wymiany powietrza poprzez system mechaniczny zapewne z rekuperacja ciepła. Kolejna sprawą jest kanalizacja, a dokładnie jej kierunek / od wyrobu gotowego do surowca i brak łączenie kanalizacji bytowej w masarską.Oznacza to że musimy sprawdzić istniejąca i ustawić jak trzeba. Dodatkowo dojdą spadki do kratek ściekowych i bezpośrednie podłączenie maszyn

Finalnie adaptacja jeżeli mieści się w obiekcie jest czasowo atrakcyjniejsza / bo wcześniej się ją zakończy/ jednak do pozwolenia na użytkowanie i tak trzeba pozbierać dokumenty opisane w poprzednim poście bo gazownia nie podepnie gazu do garażu bez projektu budowlanego czy podobnie inne takie instytucje. Adaptacja ma również swój ekonomiczny udział w kosztach. Przeróbki i odgrzybianie bądź kucie do cegły często dużo kosztują, warto policzyć "krótkim ołówkiem" ile może to kosztować i na chłodno oszacować.

Jeżeli posiadany budynek jest za mały i trzeba coś dobudować wtedy, budowana część jest traktowana jak nowy obiekt a na całość jak powyżej.

Dostosowując zakład musimy też brać pod uwagę orientację względem kierunków świata i róży wiatrów przy ustalaniu gdzie będzie ekspedycja a gdzie magazyn surowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie funduszy na budowy masarni mlo, chciałbym zaznaczyć, że w obszarach wiejskich są obecnie refundacje unijne na aktywację tych obszarów i mikrofirm. Z tego co się orientuje będzie organizowany nabór/ konkurs który zaczyna się w II połowie kwietnia. Refundacja jest 100 % jednak wcześniej trzeba wyłożyć własne środki. wielkość refundacji od 100 do 300 tys pln w zależności od liczby stworzonych miejsc pracy. Na przyszły roku też jest coś do pozyskania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jaka jest różnica pomiędzy masarnią zatwierdzoną typ 1, a zarejestrowaną typ2 / działalnością marginalną, ograniczoną, lokalną w skrócie M.L.O/?

 

Różnicę pomiędzy tymi zakładami dzielę na następujące segmenty:

-projekt technologiczny

-infrastruktura

-zakres sprzedaży i jej wielkość.

 

Projekt technologiczny

W obydwu przypadkach musi zostać opracowany projekt technologiczny wg wytycznych Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 października 2007 r. w sprawie projektu technologicznego zakładu w którym ma odbywać się działalność w zakresie

produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego (Dz. U. z 2007 r. Nr 204, poz. 1477). W obydwu przypadkach należy określić m.in. tygodniową zdolność produkcyjną z tą jednak różnicą, że dla zakładu z grupy MLO istnieje od górnie ustalony limit 1500 kg/ tydzień, dolny limit określa zaś sam producent. Dla zakładu zatwierdzonego typ 1 limit brak jest od górnie narzuconego limitu, o jego wydajności decyduje jedynie moc przetwórcza .

Projekt technologiczny zakładu zatwierdzonego typ1 musi być wykonany a taki sposób aby uniemożliwić potencjalnie krzyżowanie się dróg surowców, półproduktów, o różny stopniu zanieczyszczenia mikrobiologicznego. Obowiązującą regułą jest reguła strzałki tzn. ruch surowca, półproduktu i wyrobu gotowego jest realizowany od podstawy strzałki do jej grotu.

Projekt zakładu typ2 MLO również musi uwzględniać ryzyko wynikające z występowania stref o różnym zanieczyszczeniu mikrobiologicznym, jednak ze względu na małą produkcję dopuszcza się wykorzystywanie poszczególnych pomieszczeń z zasadą tzw. rozdziału czasowego. Zasad ta polega na tym, że pomieszczenie które było wcześniej np. halą rozbioru może być halą nastrzyku i masowania czy też produkcji po zakończeniu danej czynności. Przy korzystaniu z tej zasady musimy pamiętać, że jeżeli jedno z zastosowań pomieszczenia ma ograniczenia np. co do temperatury, a my wykorzystujemy je do inny celów to mamy obowiązek temperaturę na czas wykonywania czynności składowej zapewnić. Przykład ustawodawca określił, ze temperatura na hali rozbioru musi być do 12C, jeżeli więc rozbiór wykorzystujemy jako produkcję lub peklownie mokrą to nie możemy zapomnieć, że do 12C musi być zachowane pomimo, ze na hali produkcji nie jest określony ten parametr.

 

Infrastruktura

Materiały wykończeniowe dla zakładu typ 1 i typ2 2 są takie same. Wysokości hal, pomieszczeń, temperatury także. Zakład typ 1 / zatwierdzony /jest gabarytowo większy. Oznacza to że gdybyśmy mieli do porównania zakład MLO o wydajności do 1,5t/tydzień i zakład o takiej samej wydajności, jednak zatwierdzony, to będzie on większy o ok. 30%.

 

Zakres sprzedaży MLO i jej wielkość

Obszar działalności: województwo lub na obszarze sąsiadujących z tym województwem powiatów położonych na obszarach innych województw.

Wielkość produkcji MLO to :

- 1 tona/ tydz. dla świeżego mięsa, surowych wyrobów mięsnych oraz mięsa mielonego wołowego, wieprzowego, baraniego, koziego i końskiego,

- 0,5 tona/ tydz. dla świeżego mięsa i surowych wyrobów mięsnych drobiowych i zajęczaków,

- 1,5 tona/ tydz. produktów mięsnych / WĘDLINY/

- 0,5 tona/ tydz. świeżego mięsa, surowych wyrobów mięsnych i mięsa mielonego ze zwierząt łownych, dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych

- Brak limitu w odniesieniu do sprzedaży konsumentom w miejscu produkcji, ale obowiązek prowadzenia dostaw do innych zakładów detalicznych.

 

Zakres sprzedaży zakładu zatwierdzonego typ1 jej wielkość

Cała WE w ilościach zdefiniowanych w decyzji zatwierdzającej projekt technologiczny.

 

Surowce pochodzenia mięsnego dla MOL-a

Półtusze, tusze, ćwierci wyłącznie z zatwierdzonych rzeźni lub punktów skupu dziczyzny.

Mięsa drobne elementy z zatwierdzonych zakładów lecz również z MOL-i które rozbierają i wykrawają mięsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procedura rejestracji masarni

1. Wykonanie projektu technologicznego

2. Zatwierdzenie projektu technologicznego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii /PLW/

3. Opracowanie projektu budowlanego, budowa , wyposażenie zakładu /czyli wg postu numer 1/

4. Weryfikacja czy stan istniejący zgadza się z zatwierdzonym projektem technologicznym, jak nie to wracamy do punktu 1.

5. Rejestracja zakładu:

Na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem działalności, podmiot składa wniosek o wpis do rejestru zakładów oraz wniosek o rejestrację zakładu, który zawiera:

a) imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres wnioskodawcy,

b) określenie rodzaju i zakres działalności, która ma być prowadzona, w tym rodzaj produktów pochodzenia zwierzęcego, które mają być produkowane w tym zakładzie,

c)określenie lokalizacji zakładu, w którym ma być prowadzona działalność.

Dokumenty dołączone do wniosku:

a)aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, albo

b)zaświadczenie z ewidencji działalności gospodarczej,albo

c) kopia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE udzielonego przez inne państwo członkowskie UE(dotyczy cudzoziemca), albo

d)zaświadczenie o wpisie do ewidencji gospodarstw (numer identyfikacyjny gospodarstwa, z wyłączeniem gospodarstw rybackich).

6. Właściwy PLW:

a) Rejestruje wniosek

b) W ciągu 30 dni dokonuje kontroli zakładu podczas której sprawdza się czy zakład:

c) spełnia wymagania prawa żywnościowego wynikające z przepisów UE i przepisów krajowych,

d) posiada opracowane procedury nadzoru właścicielskiego(GMP, GHP oraz system HACCP).

7. Wydaje decyzję administracyjną, nadaje zakładowi weterynaryjny numer identyfikacyjny (z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 września 2010 r. w sprawie sposobu ustalania weterynaryjnego numer identyfikacyjnego (Dz. U. z 2010 r. Nr 173, poz. 1178) oraz przekazuje za pośrednictwem Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii /WLW/ informacje o zarejestrowanym zakładzie do Głównego Lekarza Weterynarii /GLW /.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam . Posiadam budynek murowany o długości około 16 m i szerokości ok 6 m w którym sa dwa pomieszczenia jedno ma wymiary dł/szer 6,80/5,50 m oraz drugie 7,30/5,30 m .Większe z pomieszczeń jest wysokie na około 3 m a drugie na ok 2.50 . Czy takie wymiary wystarczyły by na otwarcie małego zakładu ? dodam ze w budynku jest podpiwniczenie także składa się z dwóch pomieszczeń o wymiarach jak wyzej tylko wysokość jest mniejsza okolo 2,5 m w obu .Czy pomieszczenia piwniczne także mogą być wykorzystane do produkcji i jaka jest zależność zdolności produkcyjnej do wymiarów zakładu ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat konkretny, brawo. Podchodziłem do tego tematu, już kilka razy, czytałem, szukałem i tak.

Sama działalność i restrykcje co do wymogów MOL są dużo "łagodniejsze" w gminach gdzie stawiają na agro, czy turystykę. Pomaga w tym wójt, burmistrz, organizują kursy dla ubojowców, spotkania z inspektorami itp. W innych przypadkach jest na prawdę ciężko spełnić wymogi, szczególnie po przeróbkach. Dobrym rozwiązaniem jest budowa od podstaw.

I nie jest również bez znaczenia fakt istnienia w okolicy nazwijmy to zakładów przemysłu mięsnego. Nikt nie lubi konkurencji i w dodatku zdrowej i zapewniam, że taki istniejący zakład zrobi wszystko abyś miał u siebie wszystko spełnione na 100% podczas budowy, oddania i produkcji :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Posiadam budynek murowany o długości około 16 m i szerokości ok 6 m w którym sa dwa pomieszczenia jedno ma wymiary dł/szer 6,80/5,50 m oraz drugie 7,30/5,30 m .Większe z pomieszczeń jest wysokie na około 3 m a drugie na ok 2.50 . Czy takie wymiary wystarczyły by na otwarcie małego zakładu ? dodam ze w budynku jest podpiwniczenie także składa się z dwóch pomieszczeń o wymiarach jak wyzej tylko wysokość jest mniejsza okolo 2,5 m w obu .Czy pomieszczenia piwniczne także mogą być wykorzystane do produkcji i jaka jest zależność zdolności produkcyjnej do wymiarów zakładu ?

To co można stwierdzić nie widząc budynku i otoczenia to, ze teoretycznie zakład można w podanych powyżej granicach wykonać. Pomieszczenia socjalne/ szatnie, umywalnie, pokój śniadań itd/ kierowałby raczej w piwnicę, być może trzeba by ja doświetlić i wprowadzić wentylację. Od nośnie reszty to na pewno wystąpienie o zgodne na odstępstwo od nominalnych wysokości będzie potrzebne, zwyczajowo nie ma tym większych problemów.

Oczywiście istniejące dwa pomieszczenia trzeba dostosować pod produkcję ściany ocieplić, położyć płytki lub panel, ułożyć kanalizację. Łączna ilość pomieszczeń wyniesie około 10-12. Zdolność produkcyjna przy takiej wielkości obiektu i zakładanej różnorodności asortymentowej kiełbasy, wędzonki, wędliny podrobowe to 2 wędzarnie / ok 400 kg/na 8-12 godz. Pamiętajmy jednak ze mol ma swoje ograniczenia dotyczące zasięgu i wielkości tygodniowej sprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co trzeba jeszcze zrobić, aby posiadając wybudowany zakład móc go otworzyć i sprzedawać wędliny-wybrane zagadnienia- charakterystyka wyrobów gotowych.

Kiedy już mamy, wyrób gotowy musimy wysłać jego próbkę do badań fizykochemicznych i trwałościowych. Fizykochemia to przede wszystkim zawartość mięsa, woda, tłuszcz, białko, sól, Trwałościowe badania to ustalenie jak długo nasz wyrób może być sprzedawany / przy założeniu, że jest magazynowany w warunkach przez nas określonych dla wędlin zwyczajowo 2-10C/ Jest wiele możliwości określenia trwałości naszego wyrobu, najprostsza zgodna z prawem jest oznaczenie bakterii Listerii monocytogenes w skrócie L.mono w ostatnim dniu przydatności do spożycia/ ma jej nie być/ w wyrobie magazynowanym w temp. np. 2-10C przez czas który chcemy określać na etykiecie jako termin przydatności do spożycia. Jak zaplanować badania trwałościowe? Są następujące możliwości:

1. Zlecamy odbiór próbki z zakładu wybranemu laboratorium, które przyjeżdża, pobiera próbkę, która umieszcza w termosie do transportu próbek, następnie zawozi do laboratorium tam magazynuje czas który chcemy np.7 dni i po tym czasie bada czy pojawiła się L.mono. Jak nie to wystawia raport z badań, ze po 7 dniach magazynowania w warunkach 2-10C nie pojawiła się L.mono.

2. Sami magazynujemy próbkę w swojej chłodni i zawozimy ją po np. 7 dniach w termosie do laboratorium i wystawiamy zlecenie na badanie L.mono. Na raporcie z badań zapisujemy datę produkcji i datę wykonania badania.

3. Wzajemna kompilacja tych metod.

Dobrze jest w tym miejscu kierować się nie tylko wynikiem badań mikrobiologicznych, lecz również porównaniem wyrobu magazynowanego przez tyle dni z wyrobem ze świeżej produkcji. W produkcji wędlin o charakterze tradycyjnym liczy się ich atrakcyjny wygląd dlatego mikrobiologia tylko wspomaga proces podejmowania naszej decyzji.

L.mono jest bakterią wskaźnikową która jest obowiązkowa do oznaczania w przypadku żywności z grupy RTE tj. „gotowa do użytku”.

Jeżeli chcemy to można oprócz listerki wykonać inne badania np. ogólna liczba drobnoustrojów, E.Coli, pleśnie, drożdże, bakterie koagulozo dodatnie i inne, zakres tych badań określały Polskie Normy, które już nie są obowiązujące.

Mając zatem wyniki fizykochemii i znając czas magazynowania wyrobu należy przystąpić do opracowania karty wyrobu gotowego, która powinna zawierać m.in. nazwę wyrobu, rodzaj mięsa z którego została wykonania i stopień rozdrobnienia tego mięsa, określenie rodzaju obróbki jakim jest poddawana, skład wędliny, termin przydatności, formę opakowania stosowanego do sprzedaży. Na tej podstawie powinno się również opracować cenę za 1 kg z uwzględnieniem kosztów zakupu surowca, strat, opłat typu gaz, prąd, woda, pracownik i inne, które trzeba ponieść oraz marża. Zatem jak powinna się nazywać np.kiełbasa wiejska:- Kiełbasa wiejska, wędlina wieprzowa, średnio rozdrobniona wędzona, pieczona, , skład: mięso wp, przyprawy, cukier, substancja konserwująca E250, ze 130 kg surowców uzyskano 100 kg wyrobu gotowego / taki zapisu tylko wtedy kiedy z wędliny ubywa np. wody w wyniku obróbki termicznej i zatężają się pozostałe składniki / tłuszcz, białko, sól/. W nazwie trzeba unikać kiełbasa tradycyjna, bez konserwantów, naturalna itp / za to jest mandat/. Zamiast tego można zastosować zwrot np. wędzona w tradycyjnej wędzarni itd. Kto może wykonać te wszystkie badania?, każde laboratorium które ma akredytacje opisany powyżej zakres badań. W praktyce są to laboratoria sanepidu, ijharsu, zhw lub prywatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Jestem na etapie zmiany siedziby swojego ,,mola'' i zastanawiam się jaki wpływ ma kierunek kanalizacji na jej prawidłową eksplatacje.Kilka postów powyżej jest napisane od wyrobu gotowego do surowca,czyli za surowcem wyjście z budynku.Czy mam to tak rozumieć?Dodatkowo jestem ciekaw dlaczego nie można łączyć kanalizacji masarskiej z bytową.Będę wdzięczny jak ktoś zechce rozświetlić moją niewiedzę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Temat związany z kanalizacją można rozpatrywać z różnych punktów. Ja posłużę się praktycznym aspektem, jeżeli kierunek kanalizacji jest od wyrobu gotowego do surowca wówczas w przypadku zatkania się rury wybicie następuje w pomieszczeniu/-ach  poniżej miejsca zatkania, dlatego magazyn z wyrobem gotowym pozostanie najpóźniej zalany. A kanalizacji bytowej się nie łączy z przemysłową wewnątrz obiektu gdyż, jak się zatka to fekalia zaleją nam część zakładu zgodnie z reguła powyżej i będzię więcej do sprzątnia. Poza obiektem powinna się znajować studzienka więc jak nam zakład fakaliami zaleje tzn. ze mamy awarię albo, że cała okolica jest zatopiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Witam wszystkich. Od pewnego czasu szukam informacji jak rozpoczac produkcje i sprzedaz (mala ilosc do 50 kg tygodniowo) wyrobow miesnych (wedzonych) i powiem szczerze jestem zszokowany... Z tych wszystkich informacji wynika, ze moje plany zagospodarowania wolnego pomieszczenia o wielkosci 15m2 na "kuchnie" w, ktorej bede przyrzadzal produkty do wedzenia ( w wedzarni wybudowanej na dzialce) sa kompletnie nierealne ? Naprawde jedyna opcja do produkcji i sprzedazy zdrowych wyrobow to budowa kompleksu masarniczego wartego 1 mln zl? Czy to tak naprawde wyglada w naszym kraju?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówi ci coś hasło "Przyjazne państwo"

Nasi bliscy i dalsi sąsiedzi (Niemcy, Francja, Anglia) mogą produkować we własnych gospodarstwach, domostwach i sprzedawać swe produkty. Podejrzewam, oni swoje produkty, wytworzone na swoich 15 m2 mogą legalnie eksportować do Polski i legalnie sprzedawać. 

No cóż bracie, pozostaje ci grać w lotto, przykra sprawa. 

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.

Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Produkować nie można, ale ...... czy można świadczyć usługę nauki wędzenia ?  :cool:

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem ciekawe opracowanie MLO ( http://piw-lubaczow.pl/cms/files/Info_MLO.pdf ), prawie jak swiatelko w tunelu :) pytanie moje bo nie moge znalesc dokladnie czy aby prowadzic tego typu dzialnosc musze byc "rolnikiem" ? W Dz. U. Nr 113, poz. 753 nie ma takiej informacji albo ja zle interpretuje :)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie odnosnie lokalizacji masarni ,mieszkam na wsi mam budynki ktore chce przeksztalcic na masarnie Mlo, zmiana funkcji przeznaczenia ,w poblizu nie ma kornikow ,cmentarzy ,obory ,stajni ,nie ma natury 2000 ,w okolicy sa domy mieszkalne, nie ma planu zagospodarowania przestrzennego ,dostane zgode na otwarcie masarni?czy obecnosc w okolicy domow eliminuje otwarcie takiej masarni? ,gdzie szukac informacji na ten temat ,prosze o odpowiedz pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoń do sanepidu, bo jak zdecydujesz się na własną firmę (najlepiej na papierze jednoosobową) to bez odbioru nie ruszysz. Mowa oczywiście tylko o produkcji, bo jeżeli chcesz z ubojnią to według mnie szybciej "szóstkę w totka wygrasz" jak spełnisz wszystkie normy. Mam znajomego, który w ten sposób otworzył swój mały biznes, ale postarał się o dotację na zozpoczęcie działalności, teraz wędliny ma super.

Edytowane przez gumbas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.