Skocz do zawartości

KarKan zaczyna z serami


KarKan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Postanowiłem zrobić swój pierwszy ser żółty. Od wuja z wioski na jutro rano mam zamówione mleko jadę o 7 rano po pierwszy udoju. 20 litrów. Tak sobie myślę fajnie zrobię fotorelację i wrzucę na forum. Siedzę i czytam. Podpuszczkę mam mleko będzie chusta serowarska termometr formy. Okej wszystko mam. Czytam i czytam ale nie mam żadnych kultur bakterii :( Co za ser mogę wyczarować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 88
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Na początek zacznij od wędzonego czyli "oscypka" albo koryciński.

Pod warunkiem, że odebrałeś mleko nie chłodzone.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EAnna,

Jednak warunkiem jest wykorzystanie mleka nie chłodzonego (bakteriofagi zabijają bakterie czystej fermentacji kwasu mlekowego) po udoju. Również chemia, stosowana do dezynfekcji sprzętu dojarskiego niszczy część bakterii. Dlatego spółcześnie, takie super czyste mleko po schłodzeniu, powinno się zaszczepiać.

Znalazłem taki cytat EAnna może o to chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia poniżej.

Chyba coś nie tak mleka miałem około 22 litrów serwatki przelałem około 19 litrów... Możliwe że aż tyle?

Może za krótko czekałem aż skrzepnie?

Jako że nie ma już dziś czasu serwatkę zlałem i odstawiłem do jutra aby zrobić ricottę? Może tyle poczekać? Wiem że pytań sporo ale zielony w tym jestem ;)

http://naprawiamy-laptopy.eu/fotki/73.jpg

http://naprawiamy-laptopy.eu/fotki/74.jpg

http://naprawiamy-laptopy.eu/fotki/75.jpg

http://naprawiamy-laptopy.eu/fotki/76.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia poniżej.

Chyba coś nie tak mleka miałem około 22 litrów serwatki przelałem około 19 litrów... Możliwe że aż tyle?

Może za krótko czekałem aż skrzepnie?

Jako że nie ma już dziś czasu serwatkę zlałem i odstawiłem do jutra aby zrobić ricottę? Może tyle poczekać? Wiem że pytań sporo ale zielony w tym jestem ;)

 

 

Z 22litrów mleka powinieneś mieć około 2,7-3kg sera (11 takich małych jak ta foremka (ciacotta) na Twoim ostatnim zdjęciu).

Serwatka - może ktoś ma inne doświadczenie, ale z mojego to mogę Ci powiedzieć że jak jej nie przerobisz tuż po zrobieniu serków, to następnego dnia może być kwaskowa ta ricotta i mało wydajna.

Nie ganiaj za ludźmi. Bądź sobą, rób swoje i pracuj ciężko. Odpowiedni ludzie - Ci, którzy naprawdę pasują do Twojego życia pojawią się i zostaną.

 

Wielu ludzi powie Ci, że nie dasz rady - a Ty po prostu odwróć się i powiedz - no to patrz!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że nie ma już dziś czasu serwatkę zlałem i odstawiłem do jutra aby zrobić ricottę? Może tyle poczekać?

Ja zawsze robię ricottę po odstaniu serwatki 20-24 godziny, w tym czasie sama się zakwasi i nie trzeba nic dodawać tylko podgrzać do 95*C

TYLKO WIDZEW RTS !!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najchłodniejszym miejscu w domu mam 17 stopni i 55% wilgotności. Może poleżeć Koryciński z 4 tyg w takich warunkach? Mam pastę antyplesniową nie wiem czy smarować? Dziś zrobię fotkę.

Zdecydowanie masz za ciepło. Na przyszłość na sito połóż jakąś tkaninę, ser nie będzie tak odciśnięty.

Jak soliłeś sery?

Pleśń zmyj wodą, wżery wykrój nożem. Potem przetrzyj wódką.

 

Chyba nie masz innego wyjścia i założyć "kaganiec" z pasty antypleśniowej.

Warunek: Ser musi być suchy.

Jak pozbędziesz się pleśni, włóż ser do jakiegoś naczynia i włóż do lodówki i tak 3-maj do czasu wysuszenia przed nałożeniem pasty.

Festina Lente: Zgubne są kroki szybko podjęte
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.