Skocz do zawartości

Peklowanie boczku.


McLeo

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 173
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

:grin: Maad,ta lodówka służy tylko do peklowania :grin: na dole mięso peklowane na mokro,wyżej na sucho na kiełbasy tez było peklowane na sucho 7 dni ale już zrobiłem kiełbasy i czekają na wędzenie. :grin:

 

Wędzenie to tak jak seks,tylko dłużej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EL GREGOR, podaj jeszcze rozkład temperatur na różnych poziomach, bo widać, że lodóweczka została trochę stuningowana :tongue:

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:grin: aż takimi drobiazgami się nie przejmuje na pewno jest w granicach 4-6 *c nie zdarzyło się żeby mięso było nie zdatne do dalszej obróbki.jak wyjmuje na stół to jest zimne i ot chodzi. :grin:

 

Mięsa peklowanego na mokro i sucho też nie ruszam przez 7 dni jak zapeklowałem to dopiero po 7 dniach wyjmuje :grin:

Wędzenie to tak jak seks,tylko dłużej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...drobiazgami się nie przejmuje...

Ja myśle, że wszystko jest względne. :cool:

 

Wszystko zależy od KOŃCOWEGO KONSUMENTA,

od jego "ogarnięcia" - czyli upraszczając od KASIORKI! :tongue: :grin:

.

"Opinia zwykłego człowieka, to brednie gorsze od milczenia." (grizzly)
:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy skąd taki przepis ?

Peklowanie na sucho, choć to wędzonka ?

26g/kg i jeszcze 50/50 ?

Peklowanie w woreczku .... ?

Pieczenie boczku 90 min w 82C ?

 

Jak dla mnie zaprzeczenie przepisu na boczek !

Czyż to nie piękne, że spędamy tyle czasu na wędzeniu, dyskusjach, zgłębianiu forum i wciąż możemy się od siebie uczyć? :cool:

 

Decyzja odnośnie poziomu soli, kruchości, sposobu peklowania, i innych ważnych cech organoleptycznych zapadła na walnym, rodzinnym panelu sensorycznym, na którym syn powiedział: tato - to mi smakuje, a tamte nie. Odnośnie woreczka, to zapach czosnku niekoniecznie pasuje mi na owocach z lodówki, więc wrzucam mięsiwo do woreczka i problem znika.

:cool:

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyż to nie piękne, że spędamy tyle czasu na wędzeniu, dyskusjach, zgłębianiu forum i wciąż możemy się od siebie uczyć?

Według mnie to jest to sentencja roku !!!

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się podłączę, zapeklowałem dziś na sucho 67dag boczku i omyłkowo zadałem 26g peklosoli, oj co to będzie? :cool:

Ty i boczek o wadze 0,67kg ? Dobry żarcik.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To tak podsumowująco:

 

http://www.malew.user.icpnet.pl/boczekisloninka.jpg

 

Mam natomiast cały czas wątpliwości - jak to jest z parzeniem? Dlaczego w wielu wyrobach parzenie jest obowiazkowe, natomiast przy boczku piszecie "jak ktoś chce to parzy, jak ktoś nie chce nie parzy".

Pomijam w tym momencie czy ktoś chce ciągutkę czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego w wielu wyrobach parzenie jest obowiazkowe, natomiast przy boczku piszecie "jak ktoś chce to parzy, jak ktoś nie chce nie parzy".

 

Pomijam w tym momencie czy ktoś chce ciągutkę czy nie.

Boczek wędzony nie parzony ma wiele zastosowań kulinarnych.

Na surowym boczku robi się np. jajecznicę, boczkiem takim można szpikować mięso, układać go na zapiekankach, pasztetach itd. Wreszcie wytapiać z niego tłuszcz uzyskując aromatyczne skwareczki.

Boczek gotowany w powyższych zastosowaniach raczej się mniej sprawdza :cool:

 

[ Dodano: Sob 21 Wrz, 2013 22:31 ]

P.S. Boczek surowy wędzony dłużej się przechowuje.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ktoś nie chce nie parzy".

Bo możesz zrobić to w wędzarni,podnosząc temp.

Tak jak pisałem u Ciebie na pierwszej stronie, podpiekam 90 min w 82C.

Wtedy u mnie temp. wew. mięska to 68C - ideał. Jeszcze socyste, a już kruche, nie ciągnące się.

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy parzenie jest obligatoryjne i dlaczego dla boczku nie jest?

Ponieważ parzenie powoduje ,że boczek jest miękki, ale jak lubisz ciągutki to możesz nie parzyć.Jeśli boczek będziesz używał np. do jajecznicy to parzenie nie ma sensu, ale jak chcesz z nim zjeść kanapkę to powinieneś parzyć ,albo piec w wędzarni.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to chodzi, parzymy o ile pamietam nie tylko ze wzgledów nazwijmy to organoleptycznych. W wątku gdzię pytałem czy powinienem sparzyć golonki odpowiedziano mi, że obowiązkowo. Przy kiełbasach także.

Dlaczego więc kiełbasy w większości musimy parzyć, a boczek niekoniecznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już Ci Arek odpowiedział.

 

Możesz zrobić boczek parzony lub tylko wędzony, to dwa różne wyroby.

Kiełbasy również się parzy lub nie w zależności od tego co chcesz uzyskać.

Również otrzymujesz dwa różne wyroby.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego więc kiełbasy w większości musimy parzyć, a boczek niekoniecznie?

Aby konsumować bezpiecznie surową kiełbasę musi być ona zrobiona wg specjalnej technologii dla kiełbas surowych wedzonych. Boczku te ograniczenia nie dotyczą bo jest zwartym kawałkiem mięsa.

Co do golonek, jest to najbardziej ścięgniste mięso z całej tuszy i bez obróki termicznej się nie obejdzie.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to chodzi,

A o co bo ja już nie wiem o co chodzi.Golonki niesparzonej byś nie zjadł bo będzie twarda.Boczek możesz w zależności od tego do czego będziesz go używał.Kiełbasy również można parzyć lub nie.W kiełbasie mięso jest rozdrobnione i nawet surowe wędzone da się zjeść (np. polska, salami, metka ).Z boczku wędzonego nieparzonego możesz zrobić jak ja to nazywam smarówę ,czyli zmielić go na oczku 6 i na kanapkę, ale już w plasterkach ten sam boczek będzie ciągliwy.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arkadiuszu - koleżanka EAnna już mi odpowiedziała - jak pisałem, nie pytałem o wpływ na smak czy konsystencję, tylko na bezpieczeństwo.

EAnno - robiłem eksperymenty na peklowanych golonkach bez kości, takich gotowych, ze sklepu. Były jak najbardziej jadalne zarówno parzone, jak i nie parzone, ale fakt, kroiłem ja na cienkie plasterki "na obkład" a nie jak normalne gotowane, tradycyjnie z chrzanem itp. Parzona oczywiście była ciut inna w konsystencji, ale nie mogę powiedzieć, że nieparzona była jakaś niejadalna. Nie mam pojęcia jak z trwałością, bo doczekała z ledwością następnego dnia i został zjedzona :)

Czyli teraz czas na eksperyment z boczkiem nieparzonym, a potem... może się odważę kiełbasę zrobić? Póki co tylko białą robiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robiłem eksperymenty na peklowanych golonkach bez kości, takich gotowych, ze sklepu

Takie golonki mogą być wstępnie zmiękczane, np. enzymami.

Próba byłaby miarodajna gdybyś golonki przygotował od podstaw.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robiłem eksperymenty na peklowanych golonkach bez kości, takich gotowych, ze sklepu.

to faktycznie lubisz ekstremalne eksperymenty :rolleyes:

jak już koleżanka wyżej zasugerowała takie wyroby maja w sobie całą masę chemii zmiękczającej - Ty np żeby zrobić galaretkę z nóżek potrzebujesz ze 4 godziny ... w zakładzie godzina

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.