Skocz do zawartości

Czas wędzenia zimnym dymem


fasadakarpik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , mam pytanie odnośnie wędzenia zimnym dymem.

Wędzę kilogramowe szynki myszki gęstym dymem . Posiadam generator dymu z pompką . 

Temperatura wędzenia to 25 stopni celcjusza , zrębki olchowe. 

Wędzenie trwa od dwóch dni po 8 godzin, czy to już wystarczy ? Jak długo jeszcze zadymiać?

Szynki mają piękny kolor i zapach , ale martwię się żeby były dobrze uwędzone w środku.

Razem z szynkami zadymiam kiełbasę polską  własnej produkcji , kolor, ma już odpowiedni lecz jest jeszcze miękka . Jak wygląda sprawa z kiełbasą wędzoną zimnym dymem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Razem z szynkami zadymiam kiełbasę polską  własnej produkcji , kolor, ma już odpowiedni lecz jest jeszcze miękka

 

Kiełbasa po wędzeniu zawsze jest miękka czy to zimnym czy ciepłym.Jeśli już ma odpowiedni kolor to możesz wyciągać j jedno i drugie .

 

http://wedlinydomowe.pl/budowa-wedzarni-i-wedzenie/rodzaje-wedzenia/145-wszystko-o-wedzeniu



Dodano: 29 wrzesień 2013 - 21:07

 

Wędzę kilogramowe szynki myszki gęstym dymem .

 

A dlaczego myszki wędzisz zimnym dymem? :cool:

 

A co nie wolno?

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do czego dąży wędząc na zimno ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Temperatura wędzenia to 25 stopni celcjusza

 

Raczej ciepłym  :cool:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to super , a jak wygląda sprawa z dojrzewaniem?

Ja po wędzeniu na gorąco trzymam szynkę przez tydzień w temperaturze 6 stopni celcjusza tzn. w lodówce  :) bo lubię jak mi szynka lekko podeschnie.

Jeszcze jedno pytanie;

- jak bym wędził tą szynkę jeszcze przez dwa dni po 3 godziny to mogło by to mieć negatywny wpływ na smak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

fasadakarpik byłoby nam łatwiej gdybyś napisał co chcesz osiągnąć takim wędzeniem.

 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę aby wędzonki były trwalsze i chodzi też o smak.

Jestem początkujący i to jest moje pierwsze wędzenie zimnym dymem.

Przedtem wędziłem szynkę i boczek na gorąco ,

Proszę o porady z jakim mięsem i w jaki sposób rozpocząć przygodę z wędzeniem na zimno  :)

Posiadam książkę Bernharda Gahma "Wędzenie oraz domowy wyrób wędlin" i tam w przepisach jest wędzona szynka myszka i cytat : - szynkę wędzimy na zimno.... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

to jest moje pierwsze wędzenie zimnym dymem. Przedtem wędziłem szynkę i boczek na gorąco ,
ten mięsień jest mięśniem ścięgnistym.... wędzenie bez obróbki termicznej da wyrób ciągliwy ale w tym przypadku za bardzo."gumowy"

jesli chcesz przedłuyć trwałość wędzonek wędzonych na ciepło to możesz je po prostu "dopiec" w wędzarni ale również sparzyć... następnie podwędzić jeszcze raz ale już chłodnym  dymem

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , mam pytanie odnośnie wędzenia zimnym dymem.

Wędzenie trwa od dwóch dni po 8 godzin, czy to już wystarczy ? Jak długo jeszcze zadymiać?

Razem z szynkami zadymiam kiełbasę polską  własnej produkcji , kolor, ma już odpowiedni lecz jest jeszcze miękka . Jak wygląda sprawa z kiełbasą wędzoną zimnym dymem?

 

Wędzenie na zimno robię często jesienią, zimą i wiosną, przy temparaturze powietrza między -25, a + 15 st. Różne mięsa, różny czas wędzenia. Najczęściej 2 x dziennie po ok 2 do 3 godz. W zależności od temperatury zewnętrznej, wyjmuję i wkładam do lodówki lub zostawiam w wędzarni na czas przerw w wędzeniu.

Najwcześniej wyjmuję np schab środkowy, min po 10 dniach.

Baleron trzymałem 16 dni, podobnie boczek, szynka "wyszła" po 14 dniach.

Smak - rodzina ocenia jako coś wysmienitego, coś czego nie jadają w innym wykonaniu.

Trwałość - z ciekawosci robię próby "wytrzymałościowe", 4 miesiace bez problemu, dłużej nie daję rady, muszę zjeść i zrobić następną porcję. Po dłuższym czasie wyroby twardnieją i kroję je kralanicą na cienkie plasterki.

Kiełabasy tak nie wędziłem.

Oczywiście nic nie jest parzone.

www.wedzarnie.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

fasadakarpik

powiem ci kolego że niewiele osób bawi się tutaj w zimne wędzenie, bo i w sumie po co, skoro zależy ci tylko na trwałości to możesz przecież uwędzić coś na ciepło/gorąco, zamrozić a potem sparzyć i masz wędlinkę jak byś dopiero co ją z wędzarni wyciągnął,

chyba że, tak jak ja lubisz surowiznę, ja wędzę na zimno tylko to co mam zamiar zjeść na surowo, ew. podsuszam ze 3-4 tygodnie, co do przepisów to polecam ci dwa sprawdzone kolegi Ligawy: ”schinkenspeck” oraz „polędwica łososiowa Ligawy”, oba sprawdzone,

oba pyszne, kawałek polędwicy robiony wg. przepisu trzymałem kiedyś w lodówce 3 miesiące, w ramach testu na wytrzymałość, aż go w końcu pożarłem J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://wedlinydomowe.pl/wedzonki/szynki/389-szynka-wedzona http://wedlinydomowe.pl/wedzonki/szynki/388-szynka-staropolska

NA glownej stronie znalazlam tez informacje o szynkach wedzonych zimnym dymem Sa to dokladnie w przepisach podane ilosci dni dla rodzaju szynki i jaki produkt sie otrzymuje.

 No i w informacji jaka podal Arkadiusz jest na temat zimnego dymu i zasad jego stosowania. Bardzo  przystepnie podane zimne wedzenie.

 A to na temat kielbasy:  http://wedlinydomowe.pl/kielbasy/trwale-i-poltrwale-wedzone/706-kielbasa-polska-wieprzowa

 Mam nadzieje ze pomocne materialy.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższym czasie wyroby twardnieją i kroję je kralanicą na cienkie plasterki.

ja ścieram takie "suchary" na tarce do warzyw na małych oczkach :):) :) bo w kawałku to szyby można tym wybijać, może jak dorobię się zelmerka metalowego to bede kroił plastry

 

 

kroję je kralanicą na cienkie plasterki

jaką masz krajalnicę (model,producent) ??

Edytowane przez osid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dymiłem jeszcze 3 godziny i po wyciągnięciu szynek nie wytrzymałem i musiałem spróbować, i tu zdziwie nie ...

Szynka lekko gorzkawa i czuć dym w smaku.

Domyślam się, że zbyt długo wędzona.

Czy ten posmak zniknie?

Dziękuję wszystkim za rady  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra rada - poczytaj jakie związki wchodzą w skład dymu wędzarniczego, chociażby tu:

http://wedlinydomowe.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1515&Itemid=4

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Proszę o porady z jakim mięsem i w jaki sposób rozpocząć przygodę z wędzeniem na zimno 

 

Najlepsza jak dla mnie do wędzenia na zimno jest polędwica lub polędwiczka .

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Szynka lekko gorzkawa i czuć dym w smaku. Domyślam się, że zbyt długo wędzona.

 

Z mojego doświadczenia, przyczyną może być zbyt wysoka temperatura wędzenia (wtedy za długie wędzenie powoduje taki efekt), ale jeśli pilnowałeś temperatury, to przyczyną może być nadmierna wilgotność w wędzarni. Jeśli włożyłeś zimne wędzonki do wędzarni, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w początkowej fazie wędzenia będą się "rosiły". Rosa na wędzonkach absorbuje dym. Po pewnym czasie, jak wędzonki się ogrzeją, rosa wysycha, ale pozostaje właśnie lekko gorzkawy smak i mocny aromat dymu. Kika wędzeń w ten sposób załatwiłem (nie znalazłem sposobu, żeby tego "gorzko-dymnego" posmaku się pozbyć). Moja rada: wędzimy (dajmy dym) dopiero wtedy jak wędzonki się lekko ogrzeją w wędzarni, tak, żeby różnica temperatury dymu i temperatury wędzonek była jak najmniejsza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.