Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

szumowiny w solance POMOCY !

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
75 odpowiedzi w tym temacie

#1 cyganero

cyganero

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 59 postów
  • MiejscowośćGdynia

Napisano 29 wrz 2013 - 20:50

Witam dziś pierwszy raz zauważyłem niepokojące zjawisko w solance mianowicie białe szumowiny coś takiego jak podczas gotowania rosołu się robi

Wszystko było jak należy mięso chłodne woda chłodna stężenie peklosoli 10% w stosunku do wody na 17 kg wyrobu 8 litrów wody przyprawy to majeranek  ziele liść laurowy gotowane 10 minut na małym ogniu i wystudzone dopiero dolane do solanki czosnek bez gotowania poszedł do solanki nakoniec

Miał ktoś takie doświadczenie??

Mam się bać i od razu zmieniać solankę ( zacząłem w piątek 2 dni temu ) dziś mieszałem mięso

CZekam na jakieś porady drodzy forumowicze...

Cyganero

#2 pis67

pis67

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 3897 postów
  • MiejscowośćNML

Napisano 29 wrz 2013 - 20:59

przyprawy to majeranek ziele liść laurowy gotowane 10 minut na małym ogniu i

Po co te przyprawy? Wylej to i zrób czystą solankę. :cool:

#3 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 7417 postów

Napisano 29 wrz 2013 - 21:04

pis67 nie mów mi że peklujesz bez przypraw ?

Cyganero czy zalewa ma jakiś zły, przykry zapach ?

Może wklej fotkę.

I nie panikuj !!!

#4 pis67

pis67

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 3897 postów
  • MiejscowośćNML

Napisano 29 wrz 2013 - 21:08

nie mów mi że peklujesz bez przypraw ?

Nigdy nie skaziłem solanki przyprawami, może dlatego, że mięso mam pewne, kolejny wieprzek w sobotę będzie wisiał w chłodni, tym razem taki większy. :cool: 

#5 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 7417 postów

Napisano 29 wrz 2013 - 21:11

To jak doprawiasz mięso peklowane na mokro.

Kiedy to robisz ?

#6 pis67

pis67

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 3897 postów
  • MiejscowośćNML

Napisano 29 wrz 2013 - 21:14

To jak doprawiasz mięso peklowane na mokro. Kiedy to robisz

Na wędzonki doprawiać mięso? Po co psuć smak. No chyba,  że mięsko z matketu się ma, to i ducha trzeba wtedy weń przyprawami tchnąć. :cool:  

#7 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 7417 postów

Napisano 29 wrz 2013 - 21:16

I ręce mi opadły ..... ale robisz jak uważasz.

#8 @halusia@

@halusia@

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 3807 postów
  • MiejscowośćInowrocław

Napisano 29 wrz 2013 - 21:37

Miro to opadną Ci bardziej bo ja również nie dodaję przypraw do solanki :mellow:

#9 Henio

Henio

Weteran

• Klub Przyjaciół Prosiaczka
  • 2548 postów
  • MiejscowośćGdańsk Nowy Port

Napisano 29 wrz 2013 - 21:40

Ja dodaję czosnek bo ja lubię  , a jego bakterie nie lubią . 

#10 cyganero

cyganero

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 59 postów
  • MiejscowośćGdynia

Napisano 29 wrz 2013 - 21:41

ok spoko każdy robi jak lubi ja lubie smak majeranku czosnku więc daje  jak ktoś nie lubi to jego sprawa

Post jest o szumowinach więc na tym sięs kupmy

Miro zapach jest ok mysle ze to ogarne bez zmiany solanki ale jutro sprawdze czy coś się dzieje dziś zebrałem cedzakiem to cholerstwo więc fotki nie cykne

dzieki za pomoc

#11 Małgoś

Małgoś

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 4219 postów

Napisano 29 wrz 2013 - 21:42

Miro to opadną Ci bardziej bo ja również nie dodaję przypraw do solanki :mellow:

Czy bardziej mogą jeszcze opaść ,gdy się dowiesz, miro, że ja też pekluję bez przypraw? :cool:

#12 Bandolini

Bandolini

Stały bywalec

• Zbanowani
  • 358 postów
  • Miejscowośćnie za duża, nie za mała a w sam raz by cieszyć się życiem, wśród śpiewu ptaków. Bo tu i trawa zieleńsza i kwiaty bardziej pachnące a i słońce bardziej świeci.

• Mój kącik kuchenny

Napisano 29 wrz 2013 - 21:48

Miro: ręce do góry! Ja pekluję z przyprawami :)

#13 abratek

abratek

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5595 postów

Napisano 29 wrz 2013 - 21:51

@miro, a mi ręce opadły jak czytam że to dla Ciebie dziwne..... :facepalm: - ja rozumiem "nowego"... ale Ty "stary wyga" :w00t:

toż wiele osób odrzuciło przyprawy aby poczuć smak mięsa i Ty tego przez tyle lat nie zauważyłeś?

Użytkownik abratek edytował ten post 29 wrz 2013 - 21:53

#14 cyganero

cyganero

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 59 postów
  • MiejscowośćGdynia

Napisano 29 wrz 2013 - 22:05

Dobra super ale co z szumowinami ??

następne peklowanie zrobie bez przypraw tylko pomóżcie z tym........

#15 Małgoś

Małgoś

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 4219 postów

Napisano 29 wrz 2013 - 22:08

Wylej to i zrób czystą solankę

Pis już poradził Tobie..

#16 ANNAM

ANNAM

Weteran

• Klub Przyjaciół Prosiaczka
  • 1238 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 29 wrz 2013 - 22:37

Czy z przyprawami czy bez, to juz osobiste odczucie.ale wracajac do peklowania tu w przepisie na stronie glownej jest napisane wlasnie na temat piany i na temat peklowania z przyprawami http://wedlinydomowe...nie-mokre-miesa. W taki sposob wlasnie peklowalam po raz pierwszy bo byl to dla mnie bardzo czytelny i pelen porad przepis, wyszedl bezblednie, chociaz teraz juz przyprawnie daje do pekoowania.

#17 Pacan Wojciech

Pacan Wojciech

Weteran

• Użytkownicy
  • 1186 postów
  • MiejscowośćOPOLE

Napisano 29 wrz 2013 - 22:46

cyganero , pomijająć fakt , że ja też nie używam przypraw , zrób jak radzi kolega pis 67 . Na poczatku stosowałem przyprawy często sie to kończyło zabawą z pianą w zalewie .Zrób nową zalewę czystą a dokończysz peklowanie bez przygód .Przyprawy oprócz soli dodaję do parzenia . Bez czosnku oczywiście jedynie liść laurowy , ziele angielskie i owowc jałowca .Pozdrawiam 

#18 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 7417 postów

Napisano 30 wrz 2013 - 07:05

No dobra już skończcie, bo mi całkiem ręce odpadną. :D

Pekluję mięso z przyprawami tylko zawsze je zaparzam i może temu nie mam problemów z solanką.

#19 Bandolini

Bandolini

Stały bywalec

• Zbanowani
  • 358 postów
  • Miejscowośćnie za duża, nie za mała a w sam raz by cieszyć się życiem, wśród śpiewu ptaków. Bo tu i trawa zieleńsza i kwiaty bardziej pachnące a i słońce bardziej świeci.

• Mój kącik kuchenny

Napisano 30 wrz 2013 - 09:00

Czy z przyprawami czy bez, to juz osobiste odczucie.ale wracajac do peklowania tu w przepisie na stronie glownej jest napisane wlasnie na temat piany i na temat peklowania z przyprawami http://wedlinydomowe...nie-mokre-miesa. W taki sposob wlasnie peklowalam po raz pierwszy bo byl to dla mnie bardzo czytelny i pelen porad przepis, wyszedl bezblednie, chociaz teraz juz przyprawnie daje do pekoowania.

"My przedstawimy Państwu mokre peklowanie mięsa
Do zapeklowania 1 kg mięsa należy przygotować następujący roztwór: 
  •  
  • 1/2 litra wody 
  • 0,05 - 0,07 kg soli kuchennej 
  • 0,0025 kg saletry sodowej lub potasowej 
  • 0,5 dag przypraw (liść laurowy, pieprz czarny, ziele angielskie, kolendra, majeranek i goździki) 

peklowanie2.jpg 
  1.  
  2. Do peklowania nadają się: mięso na szynkę, schab, golonka, boczek i wieprzowina na pasztety. 
  3. Saletrę i sól rozpuścić w wodzie, dodać zmielone przyprawy i zagotować. Zebrać wytworzoną pianę, roztwór przecedzić i ostudzić. 
  4. Do glinianego, kamiennego lub szklanego naczynia włożyć opłukane i osaczone mięso, zalać roztworem i naczynie przykryć. Mięso musi poleżeć całkowicie zanurzone w zalewie od kilku do kilkunastu dni (w zależności od jego masy np. szynkę o masie 6 kg trzeba peklować około 14 dni) i raz dziennie powinno się je obracać. Do sporządzenia zalewy należy używać składników w proporcjach odpowiadających masie mięsa. 
  5. Mięso po okresie leżakowania gotuje się w dużej ilości osobnej wody, wędzi po osuszeniu i osznurowaniu lub dusi z jarzynami. 

RADA 
Jeśli podczas peklowania pojawi się piana w miejscu stykania się roztworu ze ściankami naczynia, wówczas mięso trzeba niezwłocznie wyjąć, opłukać w czystej wodzie, a naczynie, w którym się peklowało starannie umyć i wyparzyć. Roztwór zagotować i ostudzić. Mięso włożyć do naczynia i ponownie zalać roztworem. Jeśli natomiast pojawi się piana, roztwór stanie się ciągliwy i będzie miał nieprzyjemny zapach, wówczas należy-przygotować świeży roztwór i opłukane mięso ponownie zapeklować. 

Źródło: Kolekcja Dobrej Kuchni 
Nadesłał: Maxell "

Właśnie według tego przepisu podanego przez Maxella pekluję, nie daję tylko goździków. Mięso mam z uboju gospodarczego od świń karmionych naturalnie.

Próbowałem peklować bez przypraw, jednak z przyprawami aromat mięsa po wędzeniu jest bardziej intensywny.

Zasadniczą sprawą by peklowanie z przyprawami było udane i bez szumowin jest zachowanie odpowiedniej higieny a mięso musi być nieskażone żadną chemią i być świeże. Rozumiem, że wielu z Was rezygnuje z tego sposobu peklowania bo nie ma możliwości zakupu "czystego" mięsa. Mięso z marketów, sklepików, hal targowych czy nawet prywatnych ubojni nie nadaje się do tego celu. Zawsze powstanie szumowina bo przyprawy przyspieszą rozwój bakterii. Dobrym sposobem jest dodanie czosnku, jak podaje Henio, jednak nie wszyscy go akceptują.

I jeszcze raz powtórzę: podstawa to utrzymanie higieny. Naczynia muszą być wyparzone lub zdezynfekowane i opłukane, atmosfera podczas wędzenia nieskażona a mięso prosto z uboju. Ja pekluję w piwnicy w lodówce i na 2-3 dni przed peklowaniem odkażam powietrze w piwnicy specjalnymi knotami siarkowymi.

Użytkownik Bandolini edytował ten post 30 wrz 2013 - 09:01

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 pis67

pis67

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 3897 postów
  • MiejscowośćNML

Napisano 30 wrz 2013 - 10:02

Naczynia muszą być wyparzone lub zdezynfekowane i opłukane, atmosfera podczas wędzenia nieskażona a mięso prosto z uboju. Ja pekluję w piwnicy w lodówce i na 2-3 dni przed peklowaniem odkażam powietrze w piwnicy specjalnymi knotami siarkowymi.

To nieźle masz w piwnicy, że knoty siarkowe potrzebne. :cool:

Próbowałem peklować bez przypraw, jednak z przyprawami aromat mięsa po wędzeniu jest bardziej intensywny.

Jaki aromat mięsa, ten zniszczony przyprawami? :cool:

Do peklowania nadają się: mięso na szynkę, schab, golonka, boczek i wieprzowina na pasztety.

Wieprzowina na pasztety, do peklowania, niezła kicha. :cool:

Proponuję zmienić literaturę piękną.... :cool:

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych