Skocz do zawartości

Ser Gazdowski Gołka mylnie nazywany Oscypkiem


norkok

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

na wstępie chcę wyprowadzić z błędu osoby robiące ten ser w domu i nazywaniem go oscypkami, ponieważ oscypek jest robiony wyłącznie z sera owczego, a ser robiony podobnie jak oscypek ale z mleka krowiego to gołka którą też robią górale w okresie jesienno zimowym kiedy owce schodzą z gór wtedy nie dają mleka, a większość uparło się że robi oscypki.

 

 

To na tyle, teraz mój przepis na Gołkę.

 

post-51540-0-61797300-1384179395_thumb.j

mleko prosto od krowy to podstawa inne się nie nadaje

post-51540-0-44380200-1384179440_thumb.j

podgrzewamy mleko do temperatury 35-40 stopni i wyłączmy podgrzewanie

post-51540-0-44178200-1384179529_thumb.jpost-51540-0-59115100-1384179490_thumb.j

dodajemy podpuszczkę rozpuszczoną w wodzie, ja daję 3 krople na litr, zostawiamy  na godzinę

post-51540-0-51443700-1384179609_thumb.j

po godzinie mamy już ładny skrzep kroimy go na małe kwadraciki

post-51540-0-61797300-1384179395_thumb.jpg

post-51540-0-44380200-1384179440_thumb.jpg

post-51540-0-59115100-1384179490_thumb.jpg

post-51540-0-44178200-1384179529_thumb.jpg

post-51540-0-51443700-1384179609_thumb.jpg

post-51540-0-92243100-1384180276_thumb.jpg

post-51540-0-13493600-1384180341_thumb.jpg

post-51540-0-58348900-1384180363_thumb.jpg

post-51540-0-63148600-1384180486_thumb.jpg

post-51540-0-55427000-1384180555_thumb.jpg

post-51540-0-55646500-1384180624_thumb.jpg

post-51540-0-59222000-1384180643_thumb.jpg

post-51540-0-28760800-1384180733_thumb.jpg

post-51540-0-07487100-1384180749_thumb.jpg

post-51540-0-59032400-1384180764_thumb.jpg

post-51540-0-13113400-1384180782_thumb.jpg

post-51540-0-94923800-1384180815_thumb.jpg

Edytowane przez norkok
"Tylko ci, którzy mają odwagę ponosić wielkie porażki mogą kiedykolwiek osiągać wielkie sukcesy."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

20l chciałem lepiej opisać ale nie wkleił się cały post a nie wiem jak edytować teraz dopiszę

 

pocięty skrzep zostawiam na godzinę

 

po godzinie podgrzewamy całość mieszając tak by zaczęło parzyć

 

zaczynamy formować serki wyciskając serwatkę

 

potem wkładamy do solanki na 24h  100g soli na 1l wody

 

następnie suszymy 24h

 

wędzenie zależy jaki chcemy uzyskać kolor u mnie jest to 8h   temperatura 30-40

 

gotowy do jedzenia

post-51540-0-68902300-1384190795_thumb.j

post-51540-0-68902300-1384190795_thumb.jpg

Edytowane przez norkok
"Tylko ci, którzy mają odwagę ponosić wielkie porażki mogą kiedykolwiek osiągać wielkie sukcesy."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

po godzinie podgrzewamy całość mieszając tak by zaczęło parzyć

 

A możesz bardziej precyzyjnie ponieważ  jednego parzy 40C a drugiego 55C 

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie mierzyłem więc precyzyjnie nie powiem, ale sam sobie odpowiedziałeś, jeżeli napisałbym 50c to zaraz jeden by napisał że to nie możliwe bo nie da się włożyć do tego ręki drugi że jego nie parzy, po prostu tak by można było go formować

"Tylko ci, którzy mają odwagę ponosić wielkie porażki mogą kiedykolwiek osiągać wielkie sukcesy."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie mierzyłem więc precyzyjnie nie powiem, ale sam sobie odpowiedziałeś, jeżeli napisałbym 50c to zaraz jeden by napisał że to nie możliwe bo nie da się włożyć do tego ręki drugi że jego nie parzy, po prostu tak by można było go formować

Temperatura dogrzewania sera nie może zależeć od wytrzymałości ręki serowara na temperaturę :no:  . 

Aby przepis był kompletny zmierz tę temperaturę następnym razem to uzupełnimy dane.

Zbyt wysoka temperatura dogrzewania - z zależności od pH skrzepu oraz jego tłustości - może powodować jego płynięcie lub nadmierne przesuszenie i kruchość.

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

nigdy nie mierzyłem więc precyzyjnie nie powiem, ale sam sobie odpowiedziałeś, jeżeli napisałbym 50c to zaraz jeden by napisał że to nie możliwe bo nie da się włożyć do tego ręki drugi że jego nie parzy, po prostu tak by można było go formować

Temperatura dogrzewania sera nie może zależeć od wytrzymałości ręki serowara na temperaturę :no:  . 

Aby przepis był kompletny zmierz tę temperaturę następnym razem to uzupełnimy dane.

Zbyt wysoka temperatura dogrzewania - z zależności od pH skrzepu oraz jego tłustości - może powodować jego płynięcie lub nadmierne przesuszenie i kruchość.

 

niestety nie mierzę pH oraz tłustości mleka przed jego podgrzewaniem to jest ser domowy anie przemysłowy

"Tylko ci, którzy mają odwagę ponosić wielkie porażki mogą kiedykolwiek osiągać wielkie sukcesy."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

na wstępie chcę wyprowadzić z błędu osoby robiące ten ser w domu i nazywaniem go oscypkami, ponieważ oscypek jest robiony wyłącznie z sera owczego..

 

 

No nie  bardzo. Nawet do 40% może być mleka krowiego ,ale fakt w domu nie robimy oscypka, chyba, że ktoś ma mleko owcze.

Piksiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

niestety nie mierzę pH oraz tłustości mleka przed jego podgrzewaniem to jest ser domowy anie przemysłowy
dlatego Eanna sugeruje zmierzenie temperatury... - tylko temperatury..... to nie jest az takie trudne

wprawdzie każdy w końcu dojdzie do właściwych wnioskó

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jeżeli napisałbym 50c to zaraz jeden by napisał że to nie możliwe bo nie da się włożyć do tego ręki drugi że jego nie parzy, po prostu tak by można było go formować

 

I właśnie o to chodzi, żeby było precyzyjnie a nie na oko ;)  

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

niestety nie mierzę pH oraz tłustości mleka przed jego podgrzewaniem to jest ser domowy anie przemysłowy

Nikt nie każe Ci mierzyć pH  mleka.

Mowa była wyłącznie o temp. dogrzewania. Natomiast pozwoliłam sobie zwrócić uwagę na to, co może zepsuć ser. Niskie pH to podkwaszone mleko, które zupełnie inaczej się obrabia. W skrajnych przypadkach można wyprodukować kulę twardej, niejadalnej kazeiny.

W domu też chcemy zrobić dobry wyrób a nie to, co przypadkowo wyjdzie.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

niestety nie mierzę pH oraz tłustości mleka przed jego podgrzewaniem to jest ser domowy anie przemysłowy

Nikt nie każe Ci mierzyć pH  mleka.

Mowa była wyłącznie o temp. dogrzewania. Natomiast pozwoliłam sobie zwrócić uwagę na to, co może zepsuć ser. Niskie pH to podkwaszone mleko, które zupełnie inaczej się obrabia. W skrajnych przypadkach można wyprodukować kulę twardej, niejadalnej kazeiny.

W domu też chcemy zrobić dobry wyrób a nie to, co przypadkowo wyjdzie.

 

ok następnym razem zmierzę

 

Dodano: 11 listopad 2013 - 20:21

 

...

 

na wstępie chcę wyprowadzić z błędu osoby robiące ten ser w domu i nazywaniem go oscypkami, ponieważ oscypek jest robiony wyłącznie z sera owczego..

 

 

No nie  bardzo. Nawet do 40% może być mleka krowiego ,ale fakt w domu nie robimy oscypka, chyba, że ktoś ma mleko owcze.

 

taki z dodatkiem mleka to już nie oryginalny  oscypek fakt jest że dopuszcza się dodawanie mleka krowiego  ale to już nie  orginał

 

Dodano: 11 listopad 2013 - 20:23

 

załączone miniatury IMG_0898.JPG

 

 

Słabo wyciskałeś, sporo pracy przed Tobą, poczytaj w dziale OSCYPKI jak robimy takie serki.

:cool:

 

nie czytałem w dziale oscypki bo to nie jest oscypek a pro po po czym poznajesz że słabo wyviskałem

 

Dodano: 11 listopad 2013 - 20:28

 

jeżeli napisałbym 50c to zaraz jeden by napisał że to nie możliwe bo nie da się włożyć do tego ręki drugi że jego nie parzy, po prostu tak by można było go formować

 

I właśnie o to chodzi, żeby było precyzyjnie a nie na oko ;)  

 

oki zmierzę, ale co będzie jeżeli temperatura która będzie dla mnie ok, dla innego będzie za gorąca jak wyjmie i uformuje ser?

"Tylko ci, którzy mają odwagę ponosić wielkie porażki mogą kiedykolwiek osiągać wielkie sukcesy."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

oki zmierzę, ale co będzie jeżeli temperatura która będzie dla mnie ok, dla innego będzie za gorąca jak wyjmie i uformuje ser?

 

 

To będzie miał grube gumowe rękawice - ja sobie takie kupiłem.

 

ok

 

Dodano: 11 listopad 2013 - 20:41

 

załączone miniatury IMG_0898.JPG

 

 

Słabo wyciskałeś, sporo pracy przed Tobą, poczytaj w dziale OSCYPKI jak robimy takie serki.

:cool:

 

jeżeli mówisz o tych dziurkach, dla mnie dodają uroku, mi to nie przeszkadza 

"Tylko ci, którzy mają odwagę ponosić wielkie porażki mogą kiedykolwiek osiągać wielkie sukcesy."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

 

po godzinie podgrzewamy całość mieszając tak by zaczęło parzyć

 

A możesz bardziej precyzyjnie ponieważ  jednego parzy 40C a drugiego 55C 

 

Temperatura to 45-50C

"Tylko ci, którzy mają odwagę ponosić wielkie porażki mogą kiedykolwiek osiągać wielkie sukcesy."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dzięki wielkie za tą recepturę! :) Gołki wyszły rewelacyjne! :thumbsup::)

 

Z racji tego, że nie mogę wstawić zdjęcia podsyłam link ze zdjęciami dzisiejszych serków:

https://www.facebook.com/groups/169073723117064/permalink/1223977577626668/

 

Ser ok, tylko ten profil fb to nie ten...   :tongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne gołki,z ilu litrów robiłeś. :clap:

Robiłam z 10 litrów. Wyszło 1,34kg sera już po uwędzeniu. :)

 

 

Dzięki wielkie za tą recepturę! :) Gołki wyszły rewelacyjne! :thumbsup::)

 

Z racji tego, że nie mogę wstawić zdjęcia podsyłam link ze zdjęciami dzisiejszych serków:

https://www.facebook.com/groups/169073723117064/permalink/1223977577626668/

 

Ser ok, tylko ten profil fb to nie ten...   :tongue:

 

Że "Wędzarnicza Brać" czy jak? :)

Edytowane przez PrzezKraj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z racji tego, że nie mogę wstawić zdjęcia podsyłam link ze zdjęciami dzisiejszych serków

A dlaczego to nie możesz wstawić zdjęcia? ;)

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz nie do końca prawdę. Rozmawiałem z góralami. Oscypek certyfikowany musi mieć 60% mleka owczego. I nikt teraz nie robi go na 100% bo się to nie opłaca. Dodają 40% mleka krowiego. Owca bowiem daje tylko 250-500 ml dziennie. Więc trochę ich trzeba mieć żeby zarabiać na tych serkach.

Reszta się zgadza z nomenklaturą - ale czy to takie ważne ? Ciężko nawet odróżnic dobrego krowiego od mieszanego czy jak ktoś ma szczęście to 100 % owczego :)


A zapomniałem dodać że jest jeszcze hardcorowa wersja produkcji gołek. Zamiast podgrzewania dolewa się wrzącej wody do gara ze skrzepem/gęstwą. Nie polecam ale także wychodzi :) i też ugniatam w rękawicach bo rączki parzą.....ale gorzej z mozarellą bo tam wyższą temperaturą trzeba się bawić - tam to już praca dla prawdziwych twardzieli hehehe

Edytowane przez Perszing37
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z racji tego, że nie mogę wstawić zdjęcia podsyłam link ze zdjęciami dzisiejszych serków

A dlaczego to nie możesz wstawić zdjęcia? ;)

 

Możliwe, że nie umiem dodać... :hmm:

 

 

Że "Wędzarnicza Brać" czy jak?

 

 https://www.facebook.com/wedlinydomowepl-148037251897288/

 

Wysłałam zdjęcia do podanego fanpage'u, ale nie zostały opublikowane. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wysłałam zdjęcia do podanego fanpage'u, ale nie zostały opublikowane.

Poprawione Pani Agato.. :) 

 

Prosimy, dopracuj wklejanie zdjec tutaj na forum bo wtedy beda one mialy sygnature ktora uniemozliwi kopiowanie (podkradanie) przez innych, Twoich wyrobow (fotek)..

A ze serki Twoje to mistrzostwo, to juz nie bede wspominal..  :clap:  :clap:  :clap:

 

Prosimy o wiecej ..  ;)

Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.