Skocz do zawartości

Dopiekanie w wędzarni


matys

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Czyli ok 65 gr/1 litr i 0.4l/ kg dobrze rozumiem?

 

A jaką robisz solankę przy wędlinach parzonych.?

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 96
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • 2 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...

Wczoraj dymiłem min. boczek i się teraz zastanawiam, dziś go podpiec czy sparzyć? :)

A czemu dopiero dzisiaj? Zależy jaki chcesz mieć boczek, jak na kanapki to parz 2 godziny a jak do jajecznicy to podpiecz 40 minut. Chociaż taki wczorajszy to pewnie dłużej.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

dziś go podpiec

 

Jeśli masz zamiar podpiekać w wędzarni robisz to bezpośrednio po wędzeniu nie studzisz wyrobów bo potem czas się radykalnie wydłuża i przeważnie wychodzi suchy wiór :( 

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dopiekanie zależy jakich kawałków trwa nawet do 2 godzin. W piekarniku, wychodzi bardzo dobrze i nie trzeba długo pilnować temperatury i ognia w nie sprzyjających czasami warunkach jak w wędzarni ,a jak macie dymogeneratory to jak dopiekacie ? praktycznie w ten sam sposób jak w piekarniku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiekanie zależy jakich kawałków trwa nawet do 2 godzin. W piekarniku, wychodzi bardzo dobrze i nie trzeba długo pilnować temperatury i ognia w nie sprzyjających czasami warunkach jak w wędzarni ,a jak macie dymogeneratory to jak dopiekacie ? praktycznie w ten sam sposób jak w piekarniku

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie.

Edytowane przez Bee Gees

Czasami warto upaść, aby zobaczyć, kto pomoże nam wstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciał bym się tylko upewnić... . Czy dopiekajac wędzonki w wędzarni należy stosować granicę temperatur (wewnątrz wyrobu) stosowaną przy parzeniu ?

 

POLĘDWICA - 60°C

SZYNKA - 68°C

ŁOPATKA - 68°C

BOCZEK - 70°C

BALERON - 75°C

DRÓB - 72°C

[Dodano: 30 lis 2017 - 04:14]

Já mam wendzarnie na gas I drzewo plus generator domu zawsze podpiekam w wendzarni wbijam termometr podkrecam kurek do 90 100c I patrze co sie dzieje takie wendzonki są dużo lepsze i mają lepszy aromat poza tym dłużej można przechowywać od pazonych staram się uzyskać od 65 do 70 stopni w środku zawsze wszystko jest soczyste nie ma porównania z pazonym kwestia gustu lubię dym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam.

Podepnę się pod temat i zapytam. W sobotę chce wędzić polędwice i się zastanawiam nad metodą. Czy dopiekać do uzyskania temperatury w środku 60 st czy może spróbować wędzenia na zimno na samym DG w Borniaku.

Z tym dopiekaniem to jest tak że czasami ta polędwica popęka macie na to jakiś sposób? 

Edytowane przez Tomek101082
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie lepiej i łatwiej jest sparzyć w wodzie do 60C.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Według mnie lepiej i łatwiej jest sparzyć w wodzie do 60C.

Chciałem spróbować czegoś innego. Gdzieś tam czytałem twój post o na pół surowych dla żony które robiłeś w jakich tem. i ile czasu je wędziłeś ??

A to co innego.

Wtedy wędzę do 40C w środku.

Praktycznie,wędząc w temperaturze 60-65C, zajmuje to jakieś 2-3h.

Mięso ma już też ładny kolor.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Tomek - na Twoim miejscu zacząłbym od wędzenia "podstawowego" i parzył wędzonki w wodzie (lub spożywał na surowo np. polędwicę uwędzoną) Uwędź polędwicę w temp. 55 i tyle - gotowa do spożycia. - jak się trochę ogarniesz w temacie wówczas eksperymentuj. Zimne wędzenie to długie wędzenie(kilkanaście godzin) . Tym bardziej nie ma sensu wędzić na zimno a potem wyroby parzyć lub podpiekać

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posmaruj jajkiem i będziesz miał sopocką. :)

[Dodano: 02 lis 2018 - 05:44]

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/13713-10rok-1978-wędliny-eksportowe-receptury/?p=530773

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A to co innego. Wtedy wędzę do 40C w środku. Praktycznie,wędząc w temperaturze 60-65C, zajmuje to jakieś 2-3h. Mięso ma już też ładny kolor.

 

Zrobiłem prawie tek samo jak ty i wyszła przepyszna tylko trochę mocniej ją podpiekłem w środku bo do około 50C. Nie wiedziałem jaka wyjdzie dla tego trochę mocniej ją podpiekłem a wyszła naprawdę super. Następnym razem zrobię ją do 40C tak jak pisałeś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Następnym razem zrobię ją do 40C tak jak pisałeś
:thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

tylko trochę mocniej ją podpiekłem w środku bo do około 50C.

W jakiej temp. podpiekałeś?

Przy "normalnym" wędzeniu (50-60º) po 2,5-3,5 godz. polędwica ma w środku ok.40º - jest wędzona surowa. Jeżeli chcemy mieć taką polędwicę - czyli  surową to bez sensu jest jakiekolwiek podpiekanie, jak i mierzenie temperatury wewnątrz w czasie wędzenia.Wystarczy ją poprostu  normalnie uwędzić do koloru jaki nam odpowiada.  Polędwica zmienia się z surowej w "niesurową" w przedziale 58-59º (czasami już od 56º - prawdopodobnie jak mięsko z młodej świnki )  - przy 60º jest już "biała" czyli ścięta. Przy 62 robi się już bardziej "zwięzła" i zaczyna tracić  soczystość. Czym wyżej tym gorzej. Dla mnie "złoty punkt" to 58-59 (oczywiście polędwice tylko parzę)

Tomku - nie potrzebnie podpiekałeś jeżeli chciałeś mieć surową - tracisz na jakości , bo przesuszasz  i ścinasz  warstwy zewnętrzne.

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.