Skocz do zawartości

szynkowarzenie z baraniny?


witch

Rekomendowane odpowiedzi

Poniewaz wreszcie udalo mi sie mniej wiecej opanowac sztuke szynkowarzenia wieprzowinki i drobiu (no, przynajmniej dwa ostatnie produkty mi sie udaly), to teraz mam pytanko co da sie zrobic z baranina?

Czy wogole jest sens probowac? Jak to peklowac? Czym przyprawic? Czy czas parzenia powinien byc dluzszy?

Macie moze jakies pomysly?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baraninę raczej bym odradzał ale jagnięcinę możesz spróbować zrobić.

Parę rad co do jagnięciny:

 

- usunąć cały tłuszcz

- namoczyć w kwaśnym mleku

- po namoczeniu natrzeć dużą ilością czosnku

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Pania Witch

ja bym proponowal zrobic mieloneczke z odrobina wieprzowiny np.boczku.

przed peklowaniem z baraniny czy jagnieciny usunal bym bardzo starannie

wszystkie zyly i blony oraz tluszcz poniewaz to najbardziej pachnie barankiem.

 

co do moczenia w kwasnym mleku mozna tak zrobic,lecz nalezy usunac wszystkie

blonki i zyly ,musi byc same czyste mieso.prosze pamietac ze zawsze pozostanie

posmak lekki kwasnego mleka jezeli to idzie do preski tak nam wyjdzie co do pieczenia

to k.mleko moze byc.

 

ja generalnie jak bym robil to napewno bym peklowal w solance z dodatkiem

czosnku roztartego.mieso przygotowane oczywiscie jak powyzej,w ten sposob

uzyskal bym fajnie przepeklowane miesko,przejdzione czosnkiem no i bez zapachu.

nastepnie zmlel bym razem z czescia boczku badz golonka peklowanego,wymieszal bym z dodatkiem galki muszkatalowej badz kardamonu i do parzenia.galka czy

kardamon mysle ze przy baraninie zniwelowalo by troche ten posmak na korzysc.

pisze poniewaz znam dobrodziejstwo tych dwoch przypraw.

jak by Pani miala pytania jakies chetnie odpisze.

 

slonecznie pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za porady :)

Wlasnie zastanawia mnie to, czy jest sens robienia wedlinki z baraniny... Piszecie tutaj, ze trzeba zniwelowac barani smak... Ja nie mam jakiegos przymusu, by z baraniny cos zrobic, po prostu sie zastanawialam, czy to by smaczne bylo... bo jesli ma byc niesmaczne, to po co? Ja wiem, ze baranina to nie jest jakies "luksusowe" mieso i wielu ludzi jej nie lubi (ja probowalam kilka razy, ale poniewaz nie umiem jej przyrzadzac... no to roznie bylo :D ).... Wiec podstawowe pytanie: czy moze to byc smaczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witch mi baranina smakuje np.z grila jako szaszlyk mocno naczosnkowana z

papryka i boczkiem na przemian,oraz najfajniejsza jest naszpikowana

paskami wedzonej sloninki obsypana pieprzem i orginalna papryka

wegierska slodka i upieczona uuuuuuuuuu pycha smakuje najlepiej z micha zielonej

salaty lodowej + smietanka slodka + troche octu+troche cukru do smaku.

 

ja w presce bym raczej nie robil,ale jak chcesz mozesz sprobowac.

 

wie kto gdzie mozna kupic orginalna papryke wegierska slodka,lecz nie w kg slojach?

jak kto wie niech da znac,bo akurat sie konczy a nie mam juz zrodla gdzie kupic.

chce kupic tylko ta orginalna wegierska mocno czerwona jak cegla

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Ci Marku!

Byc moze najpierw sprobuje baraniny z grilla, a potem ewentualnie poeksperymentuje z praska....

PS. nie chce zakladac nowego tematu, a mam pytanko dotyczace wedlinki (drobiowo-wieprzowej) z praski: co moze byc powodem odkruszania sie zewnetrznych kawaleczkow miesa podczas krojenia wedlinki? Czy powodem moze byc zbyt wysoka temperatura parzenia (na kilkanascie minut skoczyla prawie do 90 stopni)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj witch

wczoraj bylem w oszolomie i widzialem udziec jagniecy z koscia cena szok 39zl za kg,

szczerze powiedziawszy to wolalbym zrobic szynke w presce z cielecicny ktora mozna

w podobnej cenie kupic,ale za "capka" 39zl uwazam stanowczo za duzo.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc jondek

toz to nie dowiary 4,5 za lopatke z jagnieciny?chocby z capka to i tak

cena fajna jak bede w tesco to zobacze,ten udziec co widzialem mial 2kg z hakiem

a cena celego to 74zl z gr.

 

czesc przemo

masz racje lepiej od rolnika kupic,ja pod gorami prawie mieszkam a zywe

barany to tylko w zakopanem widze tak to nigdzie,predzej kozy staly sie modne

widac je wszedzie jak szkludza,ostatnnio z moja coreczka pod zapora dokarmiamy

czyjes kozy tak dla przyjemnosci i co sie okazalo ze niechce im sie juz skubac

trawy bo ludzie pod pyszczek daja:-)

 

hej witch

zauwazylem nie tylko ja zapanowala jakas moda na baranine i konine ludzie

szukaja tego miesa po sklepach,chyba dolacze do nich i bede szukal koniny,

bo masci konskiej jest wszedzie juz w brud.

 

pozdrawiam

slonecznie

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baranina a właściwie jagnięcina kiedyś była tania a teraz z braku popytu jest droga.

Kupiłem schab jagnięcy za 28 zł za kg i nie żałuje wydanej kwoty, ponieważ schabik jagnięcy z grilla jest po prostu boski.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Marku z Bielska!

 

pisałem o łopatce z wieprzka.

 

Ja osobiscie też wolę kupić od rolnika, choćbym miął zapłacić więcej.

 

Krew mnie zalewa jak włączę TV i słyszę ten zafajdany rząd i całą tą zbieraninę niedouczonych palantów co mienią się władzą sejmową. Zapędził bym całą tą swołocz w bydlęce wagony i pogonił na sybir, zeby ślad po nich zaginąl po wsze czasy.

 

myślę, ze lepiej odemnie wiesz jaki jest nakład pracy, koszty wychodowania i przerobienia wieprzka w polsce. Jakim cudem zjawia się na pólce mięso za 4,5 PLN za kg oczywiście w zachodnim markecie.

 

kończę bo szkoda moich klawiszy, ponoć lepiej na uspokojenie wypić szklankę zimnej wody co niniejszym czynię

pozdrawiam

z ukłonami

 

Jondek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myslicie o wykorzystaniu watroby jagniecej w produkcji pasztetu? Jak to moze smakowac?

Odrobiną baraniny.

Najlepiej jeśli zrobisz pasztet z watrobą wieprzową i jagnięcą, piekąc w dwóch blaszkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest kwestia indywidualnego smaku. Musisz sama wypróbować i jesli Ci bedzie smakowało to ok. To samo z miesem - baraniną. Inaczej smakuje gotowana, zupełnie inaczej pieczona (odpowiednio przyrządzona), a jeszcze inaczej wędzona.

Moja teściowa (super kobitka) bardzo lubi baraninkę. Kiedys, kiedy jeszcze hodowała owce robiła ja na różne sposoby. Ja baraniny nie cierpię. Przyszedłem z pracy, a tu na obiadek rosół z baraniny (tradycyjna potrawa dawnych gospodyń w centralnej Polsce). Zjadłem dosłownie na wdechu, by mieć to już za sobą i by nie robic przykrości kobitce. Ta jak zobaczyła - Widzę, że mój rosołek z baraninki ci bardzo smakuje. Zjadłes pierwszy. Podaj talerz to naleję ci jeszcze jedna porcję. To był ostatni raz kiedy jadłem baranine. :wink:

Co do wątroby - ja zawsze robię pasztet z kurczakiem (przepis chyba w pasztetach), do którego dodaję wątróbkę wieprzową. Wczoraj nigdzie jej nie mogłem dostać i zastąpiłem ją drobiową. Zobaczymy co wyjdzie. :question:

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witch. Koledzy już pisali, że mięso baranie ma specyficzny smak, dlatego w naszych starych krajowych przepisach wg których produkowano wyroby miesne było napisane, dodatek mięs baranich nie więcej niż 5%.

Dlatego napisałem, że twój pasztet może być czuć baraniną.

Warto zrobić próbę z watrobą baranią lub inną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj na początek skorzystać z tego przepisu .

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=49

i wsad włożyć do szynkowarki, praski a później po sparzeniu i wystudzeniu podwędzić dymem nie przekraczając temp wędzenia 40st C. Pozdrawiam

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oto moj pasztecik z watrobki wieprzowej, watrobki jagniecej oraz boczku... prezentuje sie ladnie (choc nie myslalam, ze sie tak ladnie zetnie, mimo iz dodalam zelatyny, bo chcialam, zeby sie scial), mimo ze za wczesnie z puszki wyjety. Smakuje... calkiem niezle, zwlaszcza na kanapce. Popelnilam blad, bo ilosc watrobek bylo duzo wieksza niz ilosc boczku, wiec baaaaaardzo czuc posmak watrobkowy, ale na kanapke bardzo ladnie pasuje (w sensie smakowym). Baraniny nie wyczuwam....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Odgrzewam ten temat, ponieważ zamówiłam i w sobotę odbieram tuszkę jagniecą od hodowcy, więc szukam wszelkich informacji.

Na bazie byłego PGR (300ha) rolnik hoduje jagnięta rzeźne i w zasadzie całość eksportuje do Europy Zachodniej.

Pytałam go o smak: powiedział, że przede wszystkim zależy od rasy zwierząt. On sam hoduje takie, aby były akceptowane przez zachodnich konsumentów.

Tuszka ma być niewielka, poniżej 20 kg.

Sama jestem ciekawa, jakie to będzie mięso.

Na pewno zrobię szynkę, kiełbasę i kabanosy z wieprzowymi "tłustościami".

Zastanawiam się, jakie byłyby parówki na bazie jagnięciny i podgardla wieprzowego. Myślę o dzieciach, dla których mięso jagnięce jest ze wszech miar wskazane.

Wszelkie sugestie mile widziane :smile:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.