Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Czas na wędzarnię Feniksa ;-)

...

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
207 odpowiedzi w tym temacie

#1 januszfeniks

januszfeniks

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 911 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 24 lut 2014 - 17:29

Moje wędliny dotąd były wędzone w stalowej beczce. Buduję innym wędzarnie itp. a sam jak szewc... bez butów. ;(  Rozpocząłem właśnie budowę własnej wędzarni. Będzie to mój pomysł pod względem technicznym jak i wizualnym. Sądzę co sami ocenicie ze będzie to styl sam w sobie odbiegający od przyjętych standardów. W projekcie przewiduję grill, wędzarnię, miejsce na kuchenkę gazową oraz piec chlebowy, Wstawić chcę też umywalkę. Przedstawię rysunki które zarysowują wygląd kompleksu. Na dzień dzisiejszy nie mam czasu i natchnienia na naszkicowanie projektu. Wszystko tworzy się w głowie. Przedstawię szkice oferowane dla klientów. Długo marzył mi się własnie taki kompleks. Nie było czasu na realizację i przemyślenia ale mimo to w głowie podświadomie powstawała wizja. Budowlę zadaszę daszkiem w formie liścia. W tygodniu staje do wyprowadzenia  wykopu pod kanał dymowy oraz palenisko. W sobotę zwiozłem elementy budowli. Podstawę oraz przyszły szkielet wędzarni. Blat oraz cześć grilla zwiozę po utwardzeniu się betonu. Piec chlebowy powstanie jak uporam się z tymi pracami.

Mile widzę uzasadnioną krytykę. :tongue:  ;)Załączony plik  Projekt_A.JPG   52,63 KB   125 Ilość pobrańZałączony plik  Projekt_C.JPG   60,22 KB   90 Ilość pobrańZałączony plik  Projekt_F.JPG   54,71 KB   82 Ilość pobrań

Postaram się sukcesywnie pisać o postępach prac. 

Wędzarnia będzie posiadać izolacje z mieszanki cementu perlitu oraz keramzytu w granicach 5 cm. Sądzę że taka grubość dostatecznie zaizoluje mi komorę.Załączony plik  KOMPLEKS.JPG   65,52 KB   67 Ilość pobrań

#2 Artur Dor

Artur Dor

Weteran

• Użytkownicy
  • 1460 postów
  • MiejscowośćTrzebnica

Napisano 24 lut 2014 - 17:41

Wędzarnia, grill, piec - ile palenisk będzie??

Tak mi się wydaję, że: jak by co to popraw

-- piec chlebowy - brak paleniska

-- wędzarnia - palenisko .........

-- grill palenisko pod spodem - co z kominem

Projekt C. Piec chlebowy ? taki malutki to chyba  piecyk na bułeczki :laugh:

Wygląd na szkicu bardzo oryginalny i ciekawy. Wizualnie wygląda super

W środku wędzarni pomyśl czy nie było by dobrze dać deskowanie - łatwiej wygrzać i utrzymać temp, w zimie.

Komin - temat skroplin był poruszany wielokrotnie więc też weź to pod uwagę.

Szybry - rozmieszczenie ??

Komora paleniska do wędzarni jaka czym wyłożona ??

To pytania i sugestie - krytyki nie ma - przestaje krytykować kogokolwiek - bo i po co ?

#3 januszfeniks

januszfeniks

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 911 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 24 lut 2014 - 18:05

Traktujmy rysunki jako szkice poglądowe, Nie uwzględniają detali. Palenisko będzie umieszczone w ziemi. Dziękuję za podpowiedz nad skroplinami.  Piec chlebowy będzie rozpalany oddzielnie. Część grilla właśnie się wzmacnia i przywiozę go w środę. Wędzarnia będzie posiadać oddzielny komin z umiejscowionym szybrem a grill oddzielny komin. Co do pieca chlebowego na rysunku to propozycja była dla pewnej Pani która nie rozumiała jak wyglądać ma piec chlebowy a chciała mieć nie za wielki.  ;) W pewnym momencie przestaję tłumaczyć i dyskutować. klient nasz pan.  Komora paleniska  bloczek betonowy jako podstawa  wyłożona cegłą szamotową. Kanał zamierzam zastosować żelbetonowy gotowy. Oczywiście pierwszy odcinek najbardziej narażony na temperaturę będzie wyłożony szamotem.

#4 januszfeniks

januszfeniks

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 911 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 24 lut 2014 - 19:51

Na tym etapie niewiele widać jak będzie wyglądał zamierzony cel. Wstawię zdjęcie bieżącej realizacji która własnie realizuję. Da nam ona wizualny pogląd zamierzonej realizacji. Taką technologią właśnie będzie wykonany kompleks. Jest to surowy etap prac.Załączony plik  DSC_0093.jpg   44,29 KB   96 Ilość pobrań

#5 jpionka

jpionka

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 578 postów
  • MiejscowośćPruszcz Gdański

Napisano 24 lut 2014 - 19:58

Na tym etapie niewiele widać jak będzie wyglądał zamierzony cel. Wstawię zdjęcie bieżącej realizacji która własnie realizuję. Da nam ona wizualny pogląd zamierzonej realizacji. Taką technologią właśnie będzie wykonany kompleks. Jest to surowy etap prac.attachicon.gifDSC_0093.jpg

No ,no ...

niczym Gaudi.

Teraz to Koledzy będą Ci zazdraszczać.

Może  zaczną przebudowywać swoje pomniki i kibelki...

Bardzo pomysłowy projekt pod warunkiem ,że nie przeładujesz komory wędzarni kamieniem.

pozdrawiam

#6 januszfeniks

januszfeniks

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 911 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 24 lut 2014 - 20:10

Nie wprowadzę takiego składu jak na wskazanym zdjęciu.  ;)  Ów kamienie są ręcznie modelowane i raczej chciałem wskazać możliwości a nie ze tak to będzie wyglądać. Np. imitacja belek w tle to beton.Szkice mają mało detali bo na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie określić co mi odbije i jaką będę miał pod tym względem wizję. Tak już mam że zrywam sie w nocy biegnę do biurka po ołówek i kreślę, piszę co mi się uroiło :devil:  :cry:

Użytkownik januszfeniks edytował ten post 24 lut 2014 - 20:12

#7 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3966 postów
  • MiejscowośćCiechocinek - Polska / Lund - Szwecja

Napisano 24 lut 2014 - 20:14

niczym Gaudi.

Oj tam, oj tam, ale ten "kamień" to mi "pressbeton" jako żywo przypomina.

#8 januszfeniks

januszfeniks

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 911 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 24 lut 2014 - 20:16

niczym Gaudi.

Oj tam, oj tam, ale ten "kamień" to mi "pressbeton" jako żywo przypomina.

Ależ oczywiście :D

#9 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 11705 postów

Napisano 24 lut 2014 - 20:16

Jeśli wszystko "dobrze rozegrasz" i wyjdzie CI to co na szkicach ..... Twoja wędzarnia będzie przepiękna.

Byłbym zachwycony mając takie cudo w ogrodzie.

Chętnie służę wiedzą i pomocą. 

#10 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3966 postów
  • MiejscowośćCiechocinek - Polska / Lund - Szwecja

Napisano 24 lut 2014 - 20:23

Jeśli wszystko "dobrze rozegrasz" i wyjdzie CI to co na szkicach ..... Twoja wędzarnia będzie przepiękna.

Tu nie ma mowy o tym czy wyjdzie. Szewc się nie bierze za taką robotę. Fachowiec, taką technologią wykonuje dokładnie wszystko to, co sobie zaprojektuje, lub to co mu zaprojektuje architekt. tu nie ma miejsca na lipę :thumbsup: .

#11 januszfeniks

januszfeniks

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 911 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 24 lut 2014 - 20:30

Za pomoc dziękuję i chętnie skorzystam. Często skupiamy się nad wieloma zadaniami i rozwiązaniami i dla jednej głowy mogą uciec pewne ewentualne rozwiązania. Jeśli administrator sie nie obrazi to wrzucę jeszcze fotkę z zaletami takich materiałów jak pressbeton. Nie jest to reklama żadna ale zrozumienie ile można jeszcze się nauczyć. Jeśli naruszało by to regulamin proszę o usunięcie.

Załączone pliki

#12 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 23017 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 24 lut 2014 - 21:06

Niech zostanie. :D

#13 Artur Dor

Artur Dor

Weteran

• Użytkownicy
  • 1460 postów
  • MiejscowośćTrzebnica

Napisano 24 lut 2014 - 21:42

Weź pod rozmyślanie wyłożenie szamotem paleniska do wędzarni - palenisko powinno być duże i raczej nie kumulujące ciepła.

Z tego co wiem to w piecach chlebowych pali się w tej samej komorze co później pieczę - i tu należy postawić na kumulacje ciepła.

Jak długi kanał, czy wycieplony, czy będzie w nim szyber ??

#14 januszfeniks

januszfeniks

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 911 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 24 lut 2014 - 22:02

Kanał liczę ,że będzie miał 2,3 m i cześć pionowa 0,7 razem 3 m. Wstawię w nim takie  drzwiczki jak na zdjęciu, da sie z łatwością kontrolować ogień. Nie będzie potrzebny szyber na poziomie paleniska. Szyber umiejscowię w kominie. Kanał zasypie żwirem z piaskiem, jedna z opcjiZałączony plik  DSCF2154.JPG   81,02 KB   48 Ilość pobrańZałączony plik  DSCF2155.JPG   85,43 KB   41 Ilość pobrań. Innego materiału nie zastosuje  na problem wnikania wody. Żwir będzie pełnił rolę izolacji. Oczywiście zimą będzie trzeba troszkę pogrzać. Jeśli zasypał bym ziemią to akumulacji nie uzyskam. Żwir i piasek lepiej utrzymują temperaturę  jak sama ziemia i lepszy to izolant. Rozmyślam jeszcze nad opcją użycia keramzytu do obsypania kanału zamiast piasku i żwiru płukanego. Część do przemyślenia. 

#15 Artur Dor

Artur Dor

Weteran

• Użytkownicy
  • 1460 postów
  • MiejscowośćTrzebnica

Napisano 24 lut 2014 - 22:17

Szyber na końcu dolotu nie do regulowania dymy czy ciepłoty a do całkowitego zamknięcia dopływu dymy - w czasie zaglądania do komory żeby w napływ dymu nie szczypał w oczy - o takim rozwiązaniu myślałem.

Nie wypowiadam się na temat kanałów, kominów i rodzajów izolacji czy to poziomej czy samych kanałów dymnych  bo to było już opisywane tyle razy, że można dokopać się do tego.

#16 januszfeniks

januszfeniks

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 911 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 24 lut 2014 - 22:21

Szyber na końcu dolotu nie do regulowania dymy czy ciepłoty a do całkowitego zamknięcia dopływu dymy - w czasie zaglądania do komory żeby w napływ dymu nie szczypał w oczy - o takim rozwiązaniu myślałem.

Nie wypowiadam się na temat kanałów, kominów i rodzajów izolacji czy to poziomej czy samych kanałów dymnych  bo to było już opisywane tyle razy, że można dokopać się do tego.

Nigdy nad taką wygodą nie rozmyślałem. Pomysł przedni do zastosowania.  :)  I już wiem gdzie go zamocuję. Co dwie głowy... :)

#17 Artur Dor

Artur Dor

Weteran

• Użytkownicy
  • 1460 postów
  • MiejscowośćTrzebnica

Napisano 24 lut 2014 - 22:44

Szamot jeszcze zostaje i izolacja termiczna kanału dolotowego - i poczytaj na forum o kanale i jego długości wadach i zaletach, aha i jeszcze czy palenisko od góry zamykane czy nie lepiej od boku - cale to wymaga podniesienia ponad grunt albo wykopanie w ziemi dołka.

Jaka izolacja od ziemi paleniska  - chodzi o podciąganie kapilarne ??

#18 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 6060 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 24 lut 2014 - 22:45

Mile widzę uzasadnioną krytykę.  

Zadaszenie w formie liścia jest ciekawe, szczególnie w zestawieniu z obłymi kształtami pozostałych elementów.

Jednak liść z grzybem nawet Gaudiego by załamał :no:  :facepalm:

#19 januszfeniks

januszfeniks

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 911 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 25 lut 2014 - 06:37

Mile widzę uzasadnioną krytykę.  

Zadaszenie w formie liścia jest ciekawe, szczególnie w zestawieniu z obłymi kształtami pozostałych elementów.

Jednak liść z grzybem nawet Gaudiego by załamał :no:  :facepalm:

Jak to w życiu i krytyk potrzebny :) .  Jest jeszcze powiedzenie że z gustami się nie dyskutuje. Takie rozwiązanie widzimy w przyrodzie. Grzyb w towarzystwie liści lub odwrotnie :tongue: .  Sądzę ze przyrody nie musimy poprawiać w kwestii co gdzie i w jakim sąsiedztwie ma rosnąć. :facepalm:  Zapewne dach z blachy był by tu najodpowiedniejszy że się odgryzę  :tongue: . Dobrze ze Gaudi nie znał blacho-dachówki bo by się pewnie załamał w niektórych rozwiązaniach. Jeśli jest EAnno krytyka to proszę podpowiedzieć swoje rozwiązania ewentualnego zadaszenia. Jak by widziała to płeć piękna? :)

Artur dziękuję za podpowiedzi. We wcześniejszych postach piszę o tym że izolacja będzie albo ze żwiru lub keramzytu. Muszę się przyjrzeć tematowi w jakim zakresie kondensuje się ewentualnie woda w keramzycie. Oglądałem pomysły z izolacją np waty itp i widziałem po paru latach zgniliznę tej wełny. Woda się w niej kondensuje i opada. Dlatego nie szukam w niej rozwiązania. Poprowadzenie dobrego kanału do wędzarni w ziemi zapewne wymaga innych rozwiązań jak w samej budowli. Zapewne dobrym rozwiązaniem było by wymurowanie  kanału z bloczków a dopiero umieszczenie tam  np głównej rury w osypce keramzytowej i założenie od góry płytą betonową. Zapobiegło by to nasiąkanie wodą deszczową itp. Jest to spory nakład pracy jak i finansowy. Super że są pytania na ich podstawach można rozważać nad odpowiedzią. Rozważę tę możliwość z wpuszczeniem kanału w zamknięty :) kanał.  Martwi mnie ten kondensat na ściankach komory. Deska była by dobrym pochłaniaczem ale nie uwzględniłem jej w wymiarach a teraz już po ptokach. Porozmyślam nad innym rozwiązaniem.

Użytkownik januszfeniks edytował ten post 25 lut 2014 - 06:49

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 11705 postów

Napisano 25 lut 2014 - 08:13

A kanał po co ?

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ...

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych