Skocz do zawartości

Parówki - prośba o poradę.


trutlen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

wziąłem się i zrobiłem parówki niewędzone, z solą wędzonkową, wg przepisu Dymka, gdzieś tutaj na forum znalezionego. A konkretnie tutaj . Parówki pakowałem do osłonek parówkowych, od Mira, oraz część do cienkich jelit baranich, kupionych jw. :grin: Odstępstwa od przepisu: dodatek wołowiny (odstępstwo dopuszczone przez autora :wink: ) w ilości ok. 10%, kurczaka ok. 20%, miksowanie doprawionego mięsa ze względu na późną porę odłożyłem na rano, po ok 10 godz. peklowania w lodówce.

 

I do rzeczy - parówki w jelicie wyszły super :tongue: , ale te w osłonce już nie. Podczas parzenia wydzieliła się brązowawa ciecz. Po schłodzeniu i wsadzeniu do lodówki, po kilku godzinach większość cieczy się wchłonęła, ale brązowawy osad został na parówkach latających luźno w luźnej osłonce... A parówki twarde... :cry: Parzyłem 10 min w temp 80°C.

 

I teraz zastanawiam się, gdzie jest błąd? Za wysoka temp parzenia? A może taki farsz też po mieleniu trzeba długo masować? Na razie nie zrażam się, będę walczył :devil:

Zawsze byłem grzecznym chłopcem...

Dopiero teraz uczę się, jak robic DYM...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyczyn mogło być sporo, otóż:

słabo nadziane w osłonkę tj. luźno, moczone osłonki sztuczne -od parówek- w przemyśle się nie moczy, chyba za wysoka temp.parzenia-mniejsza i dłuższy czas, może tępe noże w maszynce do mielenia, farsze miesne zawsze należy staranie wyrabiać bez znaczenia jaki rodzaj kiełbasy produkujemy( z pewnymi wyjątkami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybki odzew :grin:

słabo nadziane w osłonkę

- może być...

 

moczone osłonki sztuczne

- nie moczyłem.

 

chyba za wysoka temp.parzenia

- teraz też dochodzę do tego wniosku

 

farsze miesne zawsze należy staranie wyrabiać

- :cry: tego się obawiam, to mój najsłabszy punkt...

 

No cóż, następnym razem będzie lepiej :wink:

Zawsze byłem grzecznym chłopcem...

Dopiero teraz uczę się, jak robic DYM...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

farsze miesne zawsze należy staranie wyrabiać

- :cry: tego się obawiam, to mój najsłabszy punkt...

to był kiedys i mój najsłabszy punkt,ale po kilku razach zorientowałem się, ze ma to wielki wpływ, szczerze mówiąc jeszcze mi troche brakuje cierpliwosci ale sa postepy.

głowa do góry trutlen

Od teraz bedzie juz tylko lepiej :grin:

 

pozdrawiam

Nic mnie tak nie cieszy, nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W osłonkach też jest wielka różnica ponieważ jelito naturalne wypuści wodę natomiast osłonka celulozowa nie przepuści ani deka.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.