Skocz do zawartości

biała kiełbasa i ...parówki


marekgks

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

zaczynam przygodę z wyrobami .Narazie szukałem,czytałem,chcę zacząć od zrobienia białej kiełbasy.I tu mam pare pytań:-czy można ją

przechowywać w zamrażarce?jeśli tak,to surową,czy parzoną?Jaka będzie różnica w uwędzeniu takiej kiełbasy surowej a parzonej?

I jeszcze jeden problem- kiedyś to były parówki!dziś już takich nie robią-dlatego szukam przepisu na dobre parówki-robił ktoś?

mniamniam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marekgks - białą można mrozić surową , a potem powolne rozmrażanie w lodówce. ( każde mrożenie wpływa niekorzystnie , ale to jest raczej mały problem).

Najpierw wędzisz - potem parzysz

 

Na parówki było kilka przepisów na stronie i forum (strony i "czarnej oliwki")

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Białą wg kultowego przepisu robię 2x w miesiacu z 4-5kg mięska i zawsze parzę i dzielę na porcje i do zamrażaryw piątek według zapotrzebowania wyciągam z zamrażary do lodówki i w sobote i niedzielę według potrzeb na grill lub na patelnie z cebulką
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzes - robiłem test i moim zdaniem na grila lepsza jest surowa ,a nie parzona, no ale każdy ma swój gust
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi!

Już nie mogę się doczekać długiego weekendu .Jeszcze jedna sprawa-mam mało owocowego drzewa i myślę,żeby na początek,do nagrzania wędzarki użyć suchego,sosnowego drzewa. Często ,gdy brakło węgla drzewnego,grilowaliśmy na takim właśnie drzewie,ogień sie wypalił i nad takim gorącym żarem grilowane kiełbaski były dobre,dlatego przyszedł mi do głowy ten pomysł z nagrzaniem wędzarki drzewem sosnowym.Kiełbasy w tym czasie przecież nie będzie w wędzarce,może tak być?

mniamniam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią - na bezrybiu i rak ryba! - na pewno się nie otrujesz, kiełbasie pewnie też nie zaszkodzi, ale oby nie za często bo wędzarka przyjmie substancje smoliste (pomimo suchego drewna ) i później ciężko będzie się tego pozbyć. Piszesz owocowe - ściślej mówiąc używa się ogólnie drewna liściastego (z kilkoma wyjątkami)

Robi się wyroby na drewnie iglastym (chyba w szwajcarii)

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

abratek dziekuję , jutro spróbuję bo bede robił kiełbasę to odłożę część surowej,grill tez przewiduje na jutro coby w niedzielę dojść do siebie bo tak to zawsze ide rozpędem i jak robie to parze wszystko i do zimna ale to jeszcze nie był otwarty sezon grilowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marekgks rozgrzewałem wędzarnie ostatnio drewnem ze skrzynek takich z cienkich listewek po cytrusach, niektóre palety też były robione z drzewa liściastego ale to wszystko jest konserwowane jakąś chemią więc raczej tego unikam, najlepiej to podejść do jakiegoś nadleśnictwa u nich można zawsze kupić coś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze mała uwaga - surowa na grilla musi być zawiązana z obu końców (ja polecam robić 2 kawałki), w przeciwnym razie woda wypłynie i kiełbaska będzie sucha, nie należy też zbyt długo jej piec - po prostu tyle ile trzeba ;-) ,
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

abratek myśle zrobić w cienkim jelicie tak z około 1m zwiniętą w spiralę tworząc krążki o średnicy około 10 - 12cm(konsumowałem to u znajomych)tylko niewiem czy spinane patyczkiem ale po podsmażeniu podczas którego gospodarz posypywał i smarował takie krązki sobie znanymi przyprawami po podaniu do stołu pani domu serwowała do tego różne sosy wszysko niesamowicie dekoracyjne a było to za zachodnią granicą i miało nazwę kiełbasy ........ ( i tu była nazwa regionu niemiec )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O taak! kiedyś piekłem takie kiełbaski , nie znam niemieckiej nazwy, po naszemu prostu "kiełbaski grillowe".Robiąc taką kiełbaskę oczywiście należy pamiętać o drobniejszym mieleniu.

Dipy to pole do popisu gospodarza, ja robię najprostrzy : główka czosnku(tego słabszego) ,szklanka majonezu, łyżka musztardy,dwie łyżki koncentratu pomidorowego 30%, 4-6 korniszonów - wszystko do malaksera, chwila masarky i sosik najlepszy dla moich gości - innych niechcą jeść.

 

Dodaję przepis z pewnej książeczki , nie robiłem według niego , ale z tej ksiązki zawsze mi wychodziły dobre rzeczy:

 

Białe kiełbaski w ostrym sosie:

 

6 długich białych kiełbasek, 6 łyżek oliwy, 6 oliwek.

Sos: 3/4 szklanki keczupu, 4 ząbki czosnku, po 2 łyżki pieprzu cayenne i sproszkowanej papryki, po łyżce oregano, tymianku i soli, po pół łyżeczki świeżo zmielonego białego i czarnego pieprzu

 

Czosnek obrać, rozetrzeć z solą. W miseczce dokładnie wymieszać keczup z czosnkiem, ziołami i przyprawami. Kiełbaski zwinąć w ślimaki, w środek włożyć po oliwce, posmarować oliwą. Podpiec na grillu, posmarować sosem i dalej piec, przewracając od czasu do czasu, aż się zrumienią

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Cześć.

Tu masz wypróbowany i super przepis http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=7

Co do uboju mogę Ci sporo informacji podać, ale na dzień dzisiejszy nie wolno już w warunkach domowych ubijać zwierząt. Musisz świnkę dostarczyć do najbliższej rzeźni gdzie to zrobią fachowo i przy okazji mięso zbada weterynarz.

Przepisy na kaszanki są na stronce i to bardzo dobre

Pozdrowionka

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.