Skocz do zawartości

Wędzenie-prosze o poradę.


adam34

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na początku chcę pozdrowić wszystkich uczestników forum.

Od piątku pekluję mięsko w lodówce, solanka wg. kalkulatora-powinno wyjść. Trzy kawałki schabu, pięć szynek, będzie jeszcze boczek oraz kiełbasa.

zależy mi by były to tzw produkty półtrwałe (o ile to możliwe)

- wymyśliłem sobie by kiełbaski uwędzić a w trzeciej fazie przypiec, a może wystarczy wędzenie dymem gorącym z powierzchniowym przypieczeniem, niestety nie wiem co w tym czasie zrobić z szynkami i innymi, piec nie można, jak doczytałem tylko małe przekroje. Wędzić chce w tym samym czasie.

 

proszę bardzo doradźcie

 

Poprzednio wędził mój tato, jakieś 20 lat temu w wędzarni z blachy-wychodziło, przynajmniej tak mi się wydaje. Obecnie od jakiegoś roku robił trzy wedzenia w wędzarni z cegły, otwarta u góry, zamykana klapa z desek,jakoś nie udaje się. Załatwiłem ostatnio derę z worka może będzie to lepsze jako przykrycie. Przypuszczam że tata wędzi "za mocno" wszystko to bardzo spieczone kiełbasy-szynki. Nie stosuje osuszania, rozgrzewa tylko wędzarnię. Na sobotnie wędzenie będę miał już termometr

pozdrawiam

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę moich rozważań znajdziesz w temacie dla początkujących np.

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1141

Termometr dla początkujących i nie tylko -konieczny. Pozdrawiam

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj Adam

mysle ze na tej stronce co podal Pan Dziadek znajdziesz to co cie zainteresuje ale

jakl wpiszesz w wyszukiwarce temat wedzenie to dowiesz sie jeszcze wiecej,polecam

warto poczytac.

 

jako ciekawostke napisze ci ze ja nawet grubego baleronu nie parze tylko wedze

tak aby juz nie parzyc w wodzie.warunkiem jest dobre przepeklowanie miesa oraz

czas i temp. wedzenia.mi taki produkt przewedzony najlepiej odpowiada uuuu pycha

 

zapraszam cie na zlot,tam na zywo zobaczysz jak sie robi bez zadnych sciem,ja

chociaz wiele aspektow znam to czuje ze mozna sie jeszcze czegos nauczyc.

zapisz sie u maxella.

 

slonecznie pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Chcę własnie chcę zrobić wędzonki bez parzenia. jak długo musiałbym wędzić by były to produkty półtrwałe.

a i jeszcze jedno pytanie, czy podczas podpiekania kiełbas wyciągnąć wędzonki z wedzarni, następnie włozyć z powrotem i kontynuować wędzenie. A może nie podpiekać kiełbas, no ale jak długo powinno trwać samo wędzenie kiełbasek by wytrzymywały w lodówce do miesiąca.

jak widać mam trochę generalnie problem z czasami wędzenia

pozdrawiam

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Adam34- Ja osobiście nie polecam wędzenia bez osuszania, dlatego że jest to bardzo szkodliwe dla zdrowia bardzo brzydki kolor i daje gorzkawy smak

Wędzenie bez osuszania powoduje osadzenie się sadzy stąd czarny kolor na wędlinach dodam, że w ten sposób wędzą osoby, które nie posiadają wiedzy na temat wędzenia

Adam możesz piec i wędzić razem kiełbasę z szynkami tylko pamiętaj, że kiełbasę musisz szybciej wyciągać

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Adam !

A może Twój tato osuszał w wędzarni ? mój tato tak osuszał - z leja do miski i do wędzarni ale wędzarnia była lekko rozpalona praktycznie blaszane boki lekko letnie, kiełbaski na kijach i tak z otwartą górą wisiały sobie w lekkim dymku i małym ciepełku osuszając się pięknie. Nigdy nie były osmalone, gorzkie czarne itp.

Osuszałem kilka godzin na kijach, a później do wędzenia i efekt jest taki sam.

Pozdrawiam

Tadeusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc adam34

moja rada przed wlozeniem do wedzarni godzine wypal ta wedzarnie z cegly tak

aby cegly byly cieple,a potem mozesz zaczac osuszac pomalutku nie ogniem,jezeli bedziesz ja mial tylko rozgrzana to tak czy siak grube cegly beda sie jeszcze pocic

podczas wedzenia wydalajac pare na oslonke co wplynie niekorzystnie.

osuszaj przy odkrytej gorze,bez dymu z paleniska,jak kielbaske zlapiesz i oslonka

zaczyna lekko szelescic to przeprowadzaj wedzenie,pod koniec zwieksz temp.lecz

pamietaj kielbase wczesniej wyciag niz szynki poledwice.

p.s.jak dojdziesz do wprawy to termometr bedzie zbedny,ja go mam ale tak i tak

podchodze do tego sceptycznie,w pewnym momencie tak wyczujesz swoja wedzarnie

ze bedziesz wedzil odruchowo na wyczucie jak kiedys mamiali tego ci zycze

 

pozdrawiam slonecznie

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.