Skocz do zawartości

Peklowanie sposobem Szczepana


SZCZEPAN

Rekomendowane odpowiedzi

PEKLOWANIE SZYNEK NA MOKRO

 

PEKLOWANIE 1 DNIOWE /24h

Wskazana temperatura 4-8stC

1kg mięsa (szynka)

1 litr solanki o st 10% ( 0,10kg peklosoli)

-nastrzyk w pierwszek fazie peklowania 10% drugi nastrzyk w końcowej fazie peklowania 10% ( wskazane masowanie)

 

PEKLOWANIE 3 DNIOWE /72/h

Wskazana temperatura 4-8stC

1 kg mięsa

1 litr solanki o st 8% ( 0,08 kg peklosoli)

-nastrzyk tak samo jak w pierwszym przypadku

 

PEKLOWANIE 6 DNI / 144h

Wskazana temperatura 4-8stC

1 kg mięsa

1 litr solanki o st 7 % (0,07kg peklosoli)

1nastrzyk w pierwszej fazie peklowania 10%

 

PEKLOWANIE SZYNEK NA SUCHO

Wskazana temperatura 4-8stC

Peklowanie na sucho stosujemy od 7 do 14 dni

Na 1kg mięsa 3,5 dkg. Peklosoli

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ująłeś trochę peklosoli przy peklowaniu jednodniowym.

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=1798&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

PS. SZCZEPAN, czy udało Ci się już sprzedać kuter ?

Pozdrawiam

BonAir

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286

Co by tu jeszcze sprasować... ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ująłeś trochę peklosoli przy peklowaniu jednodniowym.

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=1798&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

PS. SZCZEPAN, czy udało Ci się już sprzedać kuter ?

Za to, przy pozostałych dniach dodal po 1%

 

Pzdrawiam :wink:

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PEKLOWANIE SZYNEK NA SUCHO

Wskazana temperatura 4-8stC

Peklowanie na sucho stosujemy od 7 do 14 dni

Na 1kg mięsa 3,5 dkg. Peklosoli

Pozwolę sobie zauważyć że chyba za dużo soli dałeś przy peklowaniu na sucho.

Ja daje 20 g / 1 kg i już jest słonawe jak trochę podeschnie.

Czy jesteś pewien dawki 35 g / 1 kg mięsa?

Czy coś źle zrozumiałem?

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat peklowania - to sprawa smaków - podane przez Szczepana dawki w peklowaniu mokrym są dobre i na pewno przez niego sprawdzone. Zawsze jednak pozostają pewne niedomówienia jak to przy produkcji pół przemysłowej a bardziej usługowej i w warunkach chłodniczych zbliżonych do ideału itd. Problemem dla nas pozostaje to że w warunkach domowych możemy nie dotrzymać podanych warunków chłodniczych i przy 7% solankach możemy mieć ładny zapaszek szczególnie latem . Zawsze zastanawiam się po co te drugie nastrzykiwanie - niedomówieniem jest nie podanie kiedy - stwierdzenie w końcowej fazie jest mało precyzyjne dla nas domatorów. W mojej praktyce zdarza się że nastrzyk jest po osznurowaniu szynek ale bardzo rzadko i tylko na specjalne życzenie ,ale solanką najwyżej 3 % bo komuś wmówiono że przez to szynki będą soczyste jak w sklepie a zwłaszcza te z mięśnia dwugłowego. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! pozwólcie że się wtrącę w temacik!

Więc tak odnośnie tej lodówki to jest tak-- po uboju gospodarczym(u chłopa gdzie cały uzysk jest przeznaczony do spożycia przez jedną rodzinę) na przykład świnka o wadze około 200 kg. To uwierzcie mi,że na prawdę te domowe urządzenia chłodnicze mają niemałe obciążenie i jest tyle rzeczy do wychłodzenia ,że niestety (baniak,pojemnik itp o pojemności np. 40-50 L z marynatą się nie mieści) Myślę,że Dziadek miał to na myśli. A co do stężenia solanki to jest OK.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w dzisiejszych czasach każdy ma lodówkę!!!

SZCZEPAN, przeceniasz lodówki - kłopoty sprawiają szczególnie te silnie zabudowane meblami,

mała przestrzeń lodówki do której dodatkowo wkładamy kawał mięsa z solanką, na dodatek zazwyczaj o wyższej temperaturze niż 10stopni powoduje że te nasze super energooszczędne lodóweczki nie są w stanie wystarczająco szybko wychłodzić wsadu,

a wtedy...

 

Też jestem zdania że w przypadku niskich stężeń solanek należy wyraźnie zwracać na to uwagę

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczepan!!! Tak Tak Tak, tak trzymaj ,,MASZ SMAK" ROBISZ PODOBNE WYROBY I ZASOLENIE. Wiem, że to jest na granicy solenia, ale??? ( i tu mam ochotę coś napisać ) Smak jest zawsze indywidualną sprawą więc zamilknę. Mam ochotę też więcej napisać i się rozpisać na temat solenia, ale obiecałem sobie żadnej krytyki na temat smaku ilości soli!!! Proporcje jakie zostały zastosowane w Twoich wyrobach uważam za idealne. Ps mamy podobne smaki więc ............... :grin:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TOSHIBA tak jestem pewien

Pozdr.

 

A czy przewidujesz jakieś moczenie, na koniec peklowania (co wydaje mi się zaprzeczeniem suchej metody peklowania) ?

Czy mięso "pływa" u Ciebie w sokach własnych czy od poczatku stosujesz ociekanie wszystkiego co wyjdzie z mięsa? Widziałem taką metodę solenia boczków, nikt nie warzył soli tylko walono jej duzo TYLKO od gógy miesa wkładano do grubych workow i na półki do leżakowania i tu uwaga na 2 mesiace! Worki miały małe otwory od dołu i "soki" wypływały powolutku.

 

Ta dawka tak mocno odbiega od mojej (prawie + 80 % soli), że postanowiłem "poświęcić" kawałek mięsa i zastosować Twoją dawkę soli. zobaczymy co wyjdzie.

Pozdrawiam

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O gustach się nie dyskutuję. Jest to pewnik. Ludzie mają różne smaki. Dla mnie tak peklowane (na mokro) wyroby są mało słone. Wiem, że Szczepan produkuję dla klienów i zależy Mu na czasie. Mnie się nie śpieszy. Dlatego wolę jak mięso poleży 2-4 tygodnie w solance. Solankę dalej (mimo krytyki Dziadka) robię na świeże jajko. Przekłada się to na ok. 0,8- 0,9kg soli na 10l wody. Dodaję saletrę, peklosoli przy peklowaniu mokrym nie stosuję.

Tak peklowane mięsko jest moim zdaniem najsmaczniejsze, ale jak napisałem na początku posta.

Czym mam niższą temperaturę tym dłużej pekluję. Rekord to 6 tygodni.

Pzdr.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalecane dawki przy peklowaniu mokrym to 0,4 L solanki na 1 kg mięsa na wędzonki . Teraz zadaję pytanie czy 1 kg mięsa na szynkę zapeklowany w 0,4 L solanki 10% będzie miał taką samą słoność jak ten sam mięsień zapeklowany w 1 L solanki 10% ,przy tym samym czasie peklowania. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadaję pytanie czy 1 kg mięsa na szynkę zapeklowany w 0,4 L solanki 10% będzie miał taką samą słoność jak ten sam mięsień zapeklowany w 1 L solanki 10% .

Oczywiscie, że nie. To już bylo wielokrotnie dyskutowane na forum. W przypadku użycia 0,4l solanki graniczna słoność mięsa bedzie wynosić 2,8%. Przy moczeniu w 1litrze tej samej, 10% solanki, słoność mięsa będzie zmierzać do granicy 5%.

Posłużyłam sie tutaj matematycznym sformułowaniem granicy, ponieważ do osiągnięcia podanych przeze mnie wartości potrzebny jest dostatecznie długi czas.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę jednak Dziadku zaniżyłam tę ilość soli. Powinno być: limes 2,857142857% :lol: :lol: :lol:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solankę dalej (mimo krytyki Dziadka) robię na świeże jajko. Przekłada się to na ok. 0,8- 0,9kg soli na 10l wody

no i widzisz Wnuczku, solanka na jajko to powinno być ok. 1,5 kg/10l - sam więc widzisz że to metoda zawodna, szczególnie kiedy waga nie jest aż tak droga :wink: :lol:
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.