Skocz do zawartości

Jak długo przechowywać szynki dojrzewające ?


g3liat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam takie pytanie. W sierpniu z Korsyki przywiozłem wędliny dojrzewające kilka lasek salami i kilka małych szynek dojrzewających. Na kilku z nich (nie na wszystkich) był termin spożycia na wrzesień 2010. Czy mogę je jeszcze przetrzymać - powiedzmy do świąt? Czy nie ma obawy że zatrujemy się np. jadem kiełbasianym? Dodam jedynie że szynki nie leżą w lodówce ale wiszą w spiżarni.

 

I inne pytanie. czy dojrzewające kiełbasy np. Kiełbasa polska dojrzewająca można przetrzymywać poza lodówką by bardziej dojrzały? Jeśli tak to ile ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sierpniu z Korsyki przywiozłem wędliny dojrzewające kilka lasek salami i kilka małych szynek dojrzewających.

Jeśli zostały wyprodukowane jako typowe dojrzewające ( fermentacja mlekowa) to, możesz je przechowywać kilka miesięcy dłużej w lodówce. Będziesz miał je bardziej wysuszone.Dlatego, że w niższych temperaturach spowolnisz reakcje utleniania tłuszczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...

Witam,

kupiłam we Francji kiełbasy dojrzewające ale dość świeże i miękkie; chciałabym by trochę stwardniały ale obawiam się, że mogą się zepsuć. Jeżeli powiesiłabym je (dość blisko siebie - nie mam miejsca na tyle) w pomieszczeniu zimnym i przewiewnym to nie powinno się nic stać?? Jak dlugo mogą tak wisieć??

 

z góry ogromnie dziękuje za odpowiedź, Pozdrawiam,

Cecylia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłam we Francji kiełbasy dojrzewające ale dość świeże i miękkie; chciałabym by trochę stwardniały ale obawiam się, że mogą się zepsuć. Jeżeli powiesiłabym je (dość blisko siebie - nie mam miejsca na tyle) w pomieszczeniu zimnym i przewiewnym to nie powinno się nic stać?? Jak dlugo mogą tak wisieć??

Pomieszczenie odpowiednie lecz nie wiem, jaka występuje wilgotność, która jest odpowiedzialna za równomierne wysychanie produktu. Wisieć mogą dość długo, czyli miesiąc lub krotność.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz :)

 

pokój raczej jest suchy - to chyba dobrze tak??

 

Za jakieś 2 - 3 tygodnie zacznie sie robic ciepło boje sie ze temperatura w pokoju może być powyżej 15/18st - czy to nie zaszkodzi kiełbasom, może lepiej bedzie wsadzić je do lodówki? tam nie ma przewiewu wiec nie wiem czy to dobry pomysł.

Byłabym ogromnie wdzieczna za odpowiedz!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokój raczej jest suchy - to chyba dobrze tak??

No nie za bardzo, do odpowiedniago wysychania potrzebna jest też odpowiednia wilgotność. :cool: A w lodówce, może i lepiej, zależy od typu kiełbasy. :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.