Skocz do zawartości

Żywienie zwierząt-wpływ na produkt finalny.


pis67

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnimi czasy zastanowiło mnie czym żywi się obecnie zwierzęta rzeźne i postanowiłem się nieco przyjrzeć temu zagadnieniu w praktyce. Zacząłem od trzody chlewnej i doszedłem do wniosku, że świnka od gospodarza(rolnika) produkującego rocznie kilka, kilkadziesiąt tuczników nie różni się od takiego, który dostarcza rocznie nawet kilka tysięcy sztuk. Mam kilku kolegów pracujących w branży paszowej w dużych koncernach i postanowiłem na początek wnikliwiej przyjrzeć się składowi koncentratów stosowanych w produkcji pasz dla tuczników. Zadzwoniłem do kolegi dyrektora jednej z dużych firm paszowych i do kolegi właściciela wytwórni premiksów i koncentratów z pytaniem o skład i zawartość składników szkodliwych dla zwierząt w paszach, pośrednio mających wpływ na jakość mięsa. W skład koncentratu, który po zmieszaniu z odpowiednią ilością śruty zbożowej(dość powszechny sposób przygotowania paszy w małych i średnich tuczarniach trzody chlewnej ), daje gotową paszę, jest następujący:

 

-śruta sojowa,rzepakowa

-kreda, fosforan jedno lub dwu wapniowy z kości

-sól

-aminokwasy: lizyna, metionina, treonina, tryptofan(dla prosiąt)

-dodatki ziołowe stymulujące wzrost(czosnek,oregano,wyciągi z olejków eterycznych)

-mieszanka mineralno-witaminowa (mikroelementy i witaminy)

-aromat smakowo zapachowy lub mączka rybna

 

Od jakiegoś czasu w Polsce zakazane są w produkcji pasz syntetyczne stymulatory wzrostu i aromaty, dopuszczone tylko ziołowe.

Wanilina- aromat waniliowy do produkcji pasz dla zwierząt został zakazany- używa się go powszechnie w produkcji spożywczej dla ludzi, w dużej części występuje w produktach dla dzieci np. kakao rozpuszczalne - zgadnijcie jakie?

W paszach dla zwierząt robi się dość często i systematycznie badania na obecność mykotoksyn, w produktach dla ludzi nie robi się tego.

 

Panuje przekonanie, że mięso pochodzące od tucznika wyhodowanego przez drobnego rolnika jest lepsze, sam do niedawna tak sądziłem. Ale po rozmowach na temat żywienia i warunków bytowych zwierząt w małych i średnich chlewniach nieco zmieniłem zdanie.

Nasze świnki są karmione bardzo podobnymi mieszankami, które nie zawierają substancji szkodliwych w warunkach tuczu drobno i średnio towarowego i myślę, że kupując mięso wieprzowe od rodzimych hodowców możemy być spokojni o jego jakość.

Nie poruszam tu tematu mięsa z tzw. ferm wielkotowarowych - tuczarni, gdzie tuczniki otrzymują gotowe mieszanki pełno porcjowe, ale wkrótce zasięgnę języka w tej sprawie.

Pasze dla drobiu też mam na celowniku.

To tyle na dziś moich przemyśleń - zapraszam do wyrażania swoich opinii.

:grin:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Anonymous

To zapraszam do usa na karkowke z grilla - zobaczysz jak szybko zmienisz zdanie .

W polsce na wakacjach zawsze griluje karkoweczke i jest za kazdym razem super , natomiast w usa probowalem kilka razy ( karkowka ze sklepu rzeznickiego ) i za kazdym razem klapa . Wszystkiego pewnie Ci nie powiedzieli co dodaja do pasz na duzych fermach - bynajmniej dla mnie dziwne ze swinia na duzej fermie dochodzi do wagi 2 razy szybciej niz ta chodowana u rolnika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za moich młodych lat moi rodzice hodowali świnię ale ich pożywieniem były generalnie ziemniaki a teraz to nasze świnki mają swój MCdonalds.

Cóż 21 wiek.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.