Skocz do zawartości

Zadyma RaV-a


RaV22

Rekomendowane odpowiedzi

Wędzę często (2-3 razy w miesiącu), ale nie zawsze chce mi sie sięgać po aparat. Tym razem był pod ręką, więc wklejam zdjęcia moich wędzonek. Boczek, szynki, polędwica i pierś z indyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Klasa.Pierwsza klasa :clap:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RaV22 piękna produkcja :clap:

Jeśli tak często wędzisz to nie ukrywaj się , bo naprawdę jest na co popatrzeć. :grin:

 

Pozdrawiam Halusia

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RaV22,

No brawo. Pysznie wyglądają.

Jakbyś pokazał przekroje to ślinotok murowany :grin:

 

Współczuję sąsiadom co na Twój balkon mają widok. Pewnie ich skręca. Całe szczęście że wysoko to tak łatwo nie wejdą.

 

:clap: :clap: :clap:

ale narobiłem dymu 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekroje z boczku, którego nie parzę i wczoraj wędzonych polędwiczek na zimno.

 

Reszta będzie jutro jutro :) na razie sparzone i stygną, dobrze że na dworze 8°C, więc wiszą na balkonie. Sąsiedzi nie mają ślinotoku bo regularnie się u mnie zaopatrują. Poza tym nic nie czuć. Jak na prawie centrum Warszawy do warunki do wędzenia jak na razie komfortowe. Obawiam się jednak że z mrozami zmniejszy się częstotliwość wędzenia.

Dziękuję za pozytywne komentarze, wszystko dzięki Szkole domowego masarstwa. Poprzednie moje wyroby (z przed kursu) nie były tak udane :blush:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BoyLer Polędwiczki wędzę ok 16 godzin. Pierwszego dnia 12 godzin, drugiego dowędzam 4 godziny. Temperatura ok 25-30°C

 

Pools Miałem rajd zabytków, na który czekałem cały rok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie :) Jak długo peklowałeś polędwiczki i w jak mocnej solance? Swoje wstawiłem w niedziele w solance 1:10 i zastanawiam się jak długo je trzymać zważywszy na nieduży ich przekrój, tak by nie przesolić, albo nie dosolić.

http://wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1327 tutaj masz odpowiedź .

POZDRAWIAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, właśnie takiej odpowiedzi "z własnego doświadczenia" potrzebowałem :)

 

Tabela na pewno jest w wielu sytuacjach użyteczna, ale dotyczy peklowania z nastrzykiwaniem, a do tego nie mam jeszcze "sprzętu". Poza tym mam wrażenie, że trochę trudno porównać delikatną polędwiczkę o przekroju ~5cm do szynki o przekroju ~15cm. Chociaż może się mylę i nie ma to znaczenia :) Tak czy siak w wielu przepisach stosuje się mniejsze dawki soli niż w tabeli i będę pewnie musiał sam wyczuć jaki jej poziom jest dla mnie optymalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze pamietać, iż dawka soli uzależniona jest ściśle od czasu peklowania. Zapewniam, że te tabele sa bardzo dobre, jesli się ścisle przestrzega zawartch w nich wskazówek.

Oczywiście każdy ma tzw. inny poziom "słoności", co wiąże sie z wypracowaniem swojej metody peklowania.

Dla poczatkujacych proponuję peklowanie tradycyjne: 0,80-0,85 kg peklosoli na 10 l wody. Solanką o takim stężeniu zalewamy nasze mieso, biorąc jej 40% w stosunku wagowym do ilości peklowanego mięsa. Po ok. 9-11 dniach poledwice powinny byc gotowe.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście na co dzień korzystam z tabeli peklowania, jednak upodobania smakowe są różne. Na swoje potrzeby ilość soli zmniejszam o 25% względem tego co w tabeli. Nastrzykuję 30-40 ml na 1 kg (1-2 nastrzyki w najgrubszym miejscu). Doszedłem jednak do tego metodą prób i błędów i są to wartości odpowiednie dla mnie, nikogo nie namawiam to takich prób :rolleyes:

 

Polędwiczki pekluję wg "16" (str 34, jak dla polędwiczek pieczonych) 2-3 dni peklowania (zwykle wydłużam do 4) solanką o stężeniu 6-7 Be

 

a to przekroje reszty wędzonek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.