Skocz do zawartości

Wędzarka


Marek_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Czytam wasze forum i strone od dłuższego czasu i zaczynam sie wciągać, myśle juz o przymiarce do stworzenia mojej pierwszej kiełbasy:)

I tu moje pytanie apropo wędzarki, gdyż znajduje sie w posiadaniu wędzarki, wbudowanej w stary piec kaflowy i zastanawiam sie czy moze ona być przydatna w wędzeniu czy raczej nie, z tego co pamiętam jak tato robił szynke to troche przykopcona była, tylko nie wiem czy to nie jest wina złego postępowania:/.

Czekam na wasze opinie.

Pozdrawiam Marek_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli twierdzisz że takie wędzarki są w porządku.

A moze ktoś ma doświadczenie z takimi wędzarkami i udzieli kilku cennych rad?

Byłbym bardzo wdzięczny:),

Aha i jeszze jedno pytanko, bo tak czytem te przepisy, i w niektórych jest napisane ze wędzieć trzeba 3 a nawet 7 dni? Czy wy tyle wędzicie,bo jak dla mnie mogłobytobyć troche problematyczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj na stronie głównej Wędzenie a wędzić można różnie. Co do okopcenia to przyczyny mogą być różne ale najlepiej doszkolić się z zasad wędzenia i dobrze gdybyś zaopatrzył się w termometr np. może być taki do pieca co, bo jest tani.

Hmm.. tylko zastanawiam sie nad tym jakby ten termometr tam zainstalować, bo ta wędzarnia jest wmururowane w ten piec. Moze jakies propozycje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz wstaw pare zdjęc będzie łatwiej pomóc

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie ze zdjęciami gdyż nie posiadam aparatu cyfrowego, a z komurą sobie można tylko nerwy poszarpać.

Co do wędzarki, mieszkam w domku jednorodzinnym, i w piwnicy znajduje sie piec kaflowy taki jak kiedyś na wsiach w chałupkach budowano, no i są jeszcze do tej pory.:] i na ścianie, nad piecem jest nadmurowane miejsce na wędzarke, i na "odpowadzanie dymu", wiec dym z tej kuchni mozna skierować do wędzarni, ale żeby tam termometr umieścić to juz mała komplikacha, bo jedyny sposób jaki mi przychodzi do głowy to poprostu wywiercenie dziurki na termometr. Drzwiczki do niej są metalowe. A opcja wkładania ręki z termometrem całkowicie odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pospacerowałem po necie i według mnie ten termometr bedzie dobry :

 

termometr

 

i jeszcze dwa, też całkiem dobre a może i lepsze:

 

termometr 1

 

termometr 2

 

Miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek- obawiam się że termometr wbudowany na stałe ze skalą 120 st , to za mało w czasie nagrzewania wędzarni temperatra jest nie raz o wiele wyższa .Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Twojej wędzarni można zastosować z powodzeniem termometr elektroniczny z sondą (są też takie do 300°C )- masz wtedy długi kabel który Cię nie ogranicza w montażu, a dodatkowo wykorzystasz go do pomiaru temperatur przy parzeniu.
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z powodzeniem używam takiego:

 

http://www.allegro.pl/item144738578_termometr_do_miesa_z_sonda_grill_wedzarnia_.html

 

Oczywiście podczas nagrzewania wędzarni go nie wkładam bo w nim max to 120 st. C, ale podczas wędzenia się sprawdza, podobnie podczas parzenia czy pomiarów wody przy wyrobach z szynkowarki lub pasteryzacji przetworów warzywnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też kupiłem dużo termometrów w stalgaście, między innymi termometry do piekarnika i do mierzenia temperatury za oknem. Jak widziałem aukcje na Allegro tak drogie i za te same termometry to napisałem do gostka z zapytaniem. Dostałem odpowiedź typu: on poniósł koszta zakupu w firmie i musi na tym zarobić. Jak zapytałem dlaczego aż tyle to nie przytoczę odpowiedzi i od tego momentu już nie pytam i nie kupuję nim nie sprawdzę czy nie ma w firmie produkującej taniej.

 

Pozdrawiam

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja kupiłe trzy szt . i dostałem jeszcze rabat . Więc wyszło po 9 pln.

pozdrawiam :tongue: zadymiczy wujtom

Myślisz , że możesz wszystko ?

Spróbuj trzasnąć drzwiami obrotowymi

 

Myślałem ,że jestem już na dnie !!!!

Ale ktoś rzucił mi łopatę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem dużo termometrów w stalgaście

Papcio

Ale po co dużo?

Wystarczy jeden do wędzarni ( np.zwykły spirytusowy byle do 200 stopni)- 15 zł

drugi - elektroniczny do parzenia za 80zł. -bajer z wieloma funkcjami.(taki co wcięło koledze na Zlocie :devil: )

ucałowania dla PAPCIOWEJ !!!!

fentel

zadymiacze wszystkich krajów łączcie się

ORMO czuwa !!!!! bo Milicja śpi !

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1256

www.rufi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak na marginesie noszę się z zamiarem kupna termometru elektronicznego, bo te zwykłe już mam w komplecie ( w wędzarni, w piekarniku, w domu do parzenia i na działce do parzenia, nie mam tylko na działce w piekarniku, ale z niego nie korzystam, bo nie mam odpowiedniej dyszy do palnika gazowego) teraz potrzebny byłby taki właśnie do kontrolowania temperatury przy parzeniu, czy przy robieniu serów. w wędzarce mam ten zwykły już nie pamiętam ile za niego dałem właśnie ze stalgastu. mam ich kilka. w wedzarni spisują się świetnie. zamontowałem na stałe i przetrwał już dwie zimy i półtora lata. poprzedni bidoczek spirytusowy mimo obudowy wytrzymał tylko pół roku. :cry:

 

A czy ktoś wie gdzie kupić tanio garnek elektryczny z termostatem o pojemności około 20 lirów

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Fentku za pamięć, Papciowa odwzajemnia pozdrowienia (ciekawe czemu tak chętnie?...) No ja kupiłem 3 termometry na 120stopni, 2 na 300, trzy do piekarnika na 300 stopni, 3 zaokienne, trzy do lodówki lub zamrażarki +-30 stopni. to ze stalgastu. Mam jeszcze jeden który ma 300mm długości szpikulec, 2 termometry o średnicy 85mm na 150 stopni które kiedyś były używane w kotłowniach są nowe ale rok produkcji to lata 60-70 za 5zł sztuka na allego i oba są dokładne) to termometry mechaniczne. I mam jeden termometr elektroniczny do 300 stopni (miałem go na zlocie) termometrów ci u mnie dostatek! nie liczę własnego który sam zrobiłem z czujnikiem na diodzie, oraz termometrów lekarskich aż 4 - dwa elektroniczne i dwa rtęciowe (już po woli nielegalne, bo unii coś się pokręciło) Po co mi tyle? Jak gdzieś zapodzieję jeden to mam zawsze inny pod ręką? :) W sumie te kotłowe są najlepsze bo mają dużą skale i nie potrzeba szkła powiększającego!

Pozdrawiam Cię Fentelku i moja pigówka jest coraz to lepsza, nie zakopałem, nie mam jeszcze ziemi! a byle gdzie to mógłbym potem mieć kłopot z odnalezieniem tego miejsca! :)

 

Koledzy i koleżanki, odliczanie czas zacząć!

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

noszę się z zamiarem kupna termometru elektronicznego

jarek

MirekB, z którym masz stały kontakt ( nie wspomnę o Waszej degustacji mojej cytrynówki ) :wink:

ma dojście do termometrów elektronicznych po atrakcyjnej cenie - 79zł.

Taki termometr z wieloma funkcjami właśnie kupił mi MirekB z dostawą osobistą do domu. :grin:

pozdrowionka

fentel

zadymiacze wszystkich krajów łączcie się

ORMO czuwa !!!!! bo Milicja śpi !

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1256

www.rufi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc melduje.

Termomert zakupiłem sobie taki jak małgoś wskazała.

Zrobiłem kiełbase i szynke wg przepisu z akademi dziadka, tylko zamiast indyczego dałem wołowe mięso i powiem że wyszła pyszna:]. Ale niestety okazało sie że niedostatecznie wysuszyłem szynki, kiełbase z resztą też z tym że ona sie mniej opkopciła:). Problem jest w tym że nie moge tu puścić dymu żeby nie szedł przez wędzarkea ona tylko sie nagrzała, a ciepło musiło by sie utrzymywać przez jakąś 1h, żeby to sie przyzwoicie obsuszyło.

I to jest właśnie jedyny mankament mojego wyrobu bo w smaku jest pyszności: :lol:

Co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje Kolego.

Nie rozumiem zdania, iz nie możesz tu puscić dymu, aby nie szedł przez wedzarkę?

Poczytaj wiadomości zawarte w Akademii - osuszasz nie dymem tylko gorącym powietrzem, powstałym ze spalania suchego drewna, a własciwie żarem jaki jest skutkiem porządnego rozpalenia ognia, suchym drewnem, w ilościach wystarczających do osuszenia wyrobów. Jasnym jest, iz troszke dymku będzie, ale nie jest to istotne w procesie osuszania prowadzonym taką metodą.

Dziś po południu wkleje potęzny materiał na temat domowej wędzarenki (kuchennego urzadzenia), który własnie otrzymałem z USA. To dla bojaźliwych niedowiarków. :wink: straszacych młodych adeptów sztuki zadymiarskiej.

W przyszły tygodniu zas, spodziewam sie przepisów przeciwpożarowych dot. wędzarni przy - i wewnatrzdomowych, jakie obowiązuja na terenie USA, i Niemiec. Przepisy z Kanady bedą po świetach. Na tej podstawie opracuje poprawki i wnioski do zmiany naszych przepisów, które podeslę naszemu posłowi do dalszej obróbki i wdrożenia.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

:grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

Pierwszy raz widzę żeby strażak zachęcał usilnie do zabawy zapałkami w domu. :lol: :wink: :tongue:

Świat się zmienia :cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool: :cool: :cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool: :lol: :tongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.