Skocz do zawartości

SZYNKA WIEJSKA


SZCZEPAN

Rekomendowane odpowiedzi

SZYNKA- WIEJSKA

 

Przepis na 1kg szynki

 

- Mięsień z szynki 1kg

-SOLANKA

-Woda przegotowana 1l (wychłodzona do mn10stC.)

-Peklosol - 0,10 kg

-Cukier -0,005kg Lub 50g miodu

-Liść laurowy -2szt

-Ziele angielskie -0,005kg

-Czosnek -2 ząbki

SPOSÓB WYKONANIA

1--Gotujemy 1l wody dodając ziele angielskie czosnek liść laurowy po zagotowaniu schładzamy i dodajemy peklosól,cukier, po czym dokładnie wymieszać

2-Szynkę dokładnie nastrzykujemy i zalewamy pozostałą solanką

3-Masowaniw Tz. Szynkę zalaną solanką w naczyniu takim, aby szło dokładnie wymieszać wymasować po ścianie naczynia w czasie 10-15m i odstawiamy na 72h w temp 5stC.

4-Sznurowanie przędzą lub wkładamy w siatkę

5-Osuszanie 3-5h na powietrzu

6-Wędzenie można wędzić na każdy sposób, jaki kto lubi

 

Bardzo dużo czytelników nie ma dostępu do wędzarni a chcieliby zrobić sobie szyneczkę

Polecam sposób babuni tz. Piekarnik czas pieczenia 1,5h w 200 stC

Smacznego

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam! Dzięki za przepis na pyszną szyneczkę szczególnie teraz przed świętami gdyż szukałam jakiegoś przepisu na dobrą i w miarę szybko peklowaną szynkę. Właśnie jestem po degustacji szynki w/g wyżej wymienionego przepisu i pragnę ją polecić bo jest super. Próba szczególna - nowy przepis i nowa wędzarnia kupiona u Pana Grzegorza. Wszystko o.k. :!:
duduś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Pieczenie 1,5h w 200 stopniach ???

To ja już nic nie rozumiem...

Szczepan pisze tutaj o pieczeniu szynki w piekarniku i nie było by nic dziwnego w tym, że jak ostatnio poleciłem taką obróbkę mięsa to spotkało się to z małym oburzeniem....

A szczepan z tego co widzę wiele zrobił dla forum i receptur...

To jak to w końcu z tym wszystkim jest ?

...Kwestia smaku jest różna u różnych osób...

_____________________________________

http://swinskiekawaly.blox.pl/html

michal.pogorzelec@gmail.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak to w końcu z tym wszystkim jest ?

 

Polecam sposób babuni tz. Piekarnik

 

To jest przepis Szczepana i miał do tego prawo . Nie słyszałem żeby ktoś na forum ten przepis powielił . Może przegapiłem .

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem żeby ktoś na forum ten przepis powielił . Może przegapiłem

Oj, chyba tak.

Właśnie jestem po degustacji szynki w/g wyżej wymienionego przepisu i pragnę ją polecić bo jest super

Kiedyś nawet sam "sparzyłem" uwędzoną polędwicę w piekarniku. Jedna próba była udana, druga mniej i więcej tak nie robiłem. Parzyłem/dopiekałem na kratce w blaszce z wodą w temp. poniżej 100 st.C.
Wiedzy nigdy za wiele, nawet tej na chwilę obecną pozornie nieprzydatnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różnica w obróbce termicznej jest znacząca

Oczywiście. Przytoczyłem tylko przykład jak ratowałem się w sytuacji gdy żona na kuchni "rządziła garami" i nie było wolnego palnika, a że była to polędwica a nie szynka to i temperaturę dałem niską.
Wiedzy nigdy za wiele, nawet tej na chwilę obecną pozornie nieprzydatnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Peklosol - 0,10 kg

.

.

Polecam sposób babuni tz. Piekarnik czas pieczenia 1,5h w 200 stC

Niedawno była dyskusja na temat pieczenia w wysokiej temperaturze wyrobów peklowanych. Chodziło o powstawanie nitrozoamin. Wnioskiem było, że nie jest zalecane pieczenie mięs peklowanych w temperaturze powyżej 130 stC.

Pozdrawiam

waldero

 

"Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie dyskusja podejmowana była w tym temacie:

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=8154

Po prostu sam się zagubiłem... bo tutaj jest inaczej, tam inaczej...

To gdzie w końcu jest consensus zeby wykonac prawdziwie pieczona szynkę/pieczen peklowaną ??

...Kwestia smaku jest różna u różnych osób...

_____________________________________

http://swinskiekawaly.blox.pl/html

michal.pogorzelec@gmail.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu sam się zagubiłem... bo tutaj jest inaczej, tam inaczej...

Zwróćcie uwagę że przepisz Szczepana jest z 2006 a badania dotyczące szkodliwości wysoko termicznej obróbki mies peklowanych są troszkę nowsze ;) świat się zmienia a słowo pisane cierpliwe i stałe ;)

Wiec albo zrób na samej soli piecz jak zalecił Szczepan .... albo na peklosoli ale obniż temperaturę pieczenia poniżej 100st i zwiększ dwukrotnie czas obróbki ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:grin: Misiekk85 :grin: solę zawsze szynki razem do wędzenia i do pieczenia :grin: nie raz te co idą do pieczenia to zamrażam jak nie potrzebuję w danej chwili ich piec.Najpierw je obsmażam i do piekarnika,piekę tem.250*C,220,200,180,160 tą tem. zmniejszam co 0,5 h.Jak na razie po zjedzeniu takiej szynki dobrze się trzymam :grin: ale nie widzieliście jak się puszcze. :grin: :thumbsup:
Wędzenie to tak jak seks,tylko dłużej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naturze ludzkiej jest już żeby się truć :grin: - papierochy , alkohol, dragi......

jak zjemy "od wielkiego dzwonu" peklowaną, pieczoną w całości szynkę SZCZEPANA to nie umrzemy na drugi dzień :cool:

a co z tradycyjnym prosiaczkiem na imprezach - w tym na naszych zlotach? :rolleyes:

 

A szczepan z tego co widzę wiele zrobił dla forum i receptur...

hmmmmm... tu pozwolę sobie wrzucić kamyczek do tej machiny :rolleyes: - zadaj sobie kolego trud i poszukaj dlaczego :tongue:

owszem jest kilka udanych rzeczy ale niestety całość przykryła przykra postawa - ot taka moja opinia

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmmm... tu pozwolę sobie wrzucić kamyczek do tej machiny :rolleyes: - zadaj sobie kolego trud i poszukaj dlaczego :tongue:

owszem jest kilka udanych rzeczy ale niestety całość przykryła przykra postawa - ot taka moja opinia

a juz myslalem ze wszyscy zapomnieli :rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Rozumiem że to będziesz parzyć? Moja największa szynka wędzona z kością ważyła ponad 12kg:) Nazwa handlowa szynka z nogą hehe. Dobrze że mam garnuszek 60 litrowy:) Najbardziej bałem się właśnie parzenia ale wyszła super. 

Człowiek na poziomie powinien trzymać się w pionie.

 

Moje wyroby: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8179-sivona-wyroby-wlasne/

Pozdrawiam Sebastian tel. 508-365-569

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wielka szynka była moim tortem:) na rodzinnej imprezie na 25 osób podawałem ją wtedy na ciepło. Po sparzeniu i przestudzeniu natarłem przyprawami i włożyłem do piekarnika na 1h przed podaniem, kroiłem spore kawałki przy gościach - była hitem wieczoru. Dobrze że całej nie zjedli choć kolejka po dokładki się nie kończyła.

Człowiek na poziomie powinien trzymać się w pionie.

 

Moje wyroby: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8179-sivona-wyroby-wlasne/

Pozdrawiam Sebastian tel. 508-365-569

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie było zdziwienie gości, wtedy dopiero zaczynałem wędzić i nikt się nie spodziewał takiej potrawy, na wstępie powiedziałem że będzie golonka podana około 20tej ale w sklepie była tylko jedna sztuka, jak wniosłem taką szynkę wszystkim szczęka opadła. 

Człowiek na poziomie powinien trzymać się w pionie.

 

Moje wyroby: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8179-sivona-wyroby-wlasne/

Pozdrawiam Sebastian tel. 508-365-569

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.