Resal
Użytkownicy-
Posts
2,031 -
Joined
-
Last visited
-
Days Won
2
Resal last won the day on May 4
Resal had the most liked content!
Informacje o profilu
-
Płeć
Nie podano
-
Miejscowość
Warszawa
Recent Profile Visitors
The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.
Resal's Achievements
-
Ja zmniejszam poziom grzania. Przy zmniejszonej mocy moja kuchenka zaczyna działać impulsowo. Pomiędzy impulsami wskazanie jest poprawne i stabilne. Pewnie nie wszystkie kuchenki tak mają. To taki prowizoryczny pomiar.
-
Uniknięcie zakładania działalności
Resal replied to wermik's topic in Jak otworzyć małą, tradycyjną masarnię
Osoby zajmujące się przetwarzaniem żywności muszą wykonać badania na nosicielstwo w sanepidzie. Miejsce trzeba zgłosić do sanepidu składając wniosek. Sanepid dokonuje odbioru ale najczęściej dla małych działalności tego nie robi. Trzeba sporządzić dokumentację HACCP/GHP/GMP. Moim zdaniem można prowadzić tego typu działalność w domu ale pomieszczenia/wyposażenie/urządzenia muszą spełniać wymagane minimalne standardy. Kwota, którą podałem nie jest kwotą wolną od podatku. Jest to miesięczny limit obrotu dla działalności nierejestrowanej. Dochód (przychody-koszty) rozliczasz przez PIT-37. Trzeba prowadzić rejestr sprzedaży. Na życzenie kupującego należy wystawiać rachunki. -
Uniknięcie zakładania działalności
Resal replied to wermik's topic in Jak otworzyć małą, tradycyjną masarnię
Dla bardzo małej skali (3225 zł obrotu miesięcznie) nierejestrowana działalność gospodarcza. Płacisz tylko dochodowy raz w roku. Obowiązuje zgłoszenie do Sanepidu oraz spełnianie wymogów związanych z wytwarzaniem żywności. -
Tak się zastanawiam skąd taka duża różnica temperatur. Znajduję dwie przyczyny. Pierwsza to różnica pojemności cieplnej. Mieszanina pary i powietrza mająca niską pojemność cieplną łatwiej się ochładza niż woda. Druga to przeciwciśnienie, które sprawia, że w temperaturze sterylizacji woda nie wrze. Brak wrzenia sprawia, że wymiana ciepła jest wolna.
-
Nawet gdyby płaszcz chłodzący był wyższy to wystąpią duże różnice temperatur. To się chyba nazywa uwarstwienie cieplne wody. Chłodna wodą jako cięższa opada a ciepła odwrotnie. Jaka jest wytrzymałość ciśnieniowa kega?
-
Muszę sprawdzić. Sonda raczej nie sięgnie samego dna ale powinna być blisko. Tutaj nie spodziewałbym się dużych różnic ze względu na konwekcję.
-
Podczas dzisiejszej sterylizacji konserw sprawdziłem różnicę temperatury wody i poduszki parowo-powietrznej w autoklawie. Pomiar przeprowadziłem za pomocą termometru DT-34 przesuwając nasmarowaną wazeliną sondę w porcie termometru. Przy temperaturze wody w autoklawie wynoszącej 122.0°C temperatura mierzona nad powierzchnią wody oscylowała w granicach pomiędzy 119.0 i 119.5°C. Termomanometr zamontowany na nyplu przykręconym do pokrywy autoklawu wskazywał około 105°C. Pomiary przeprowadziłem przy przeciwciśnieniu wynoszącym około 0.5 atm. Sądziłem, że różnica temperatury w wodzie i ponad nią będzie mniejsza. Ta próba wskazuje, że dla dokładnego pomiaru temperatury sonda pomiarowa powinna być zanurzona w wodzie. Wskazania termomanometru, który mierzy raczej temperaturę obudowy lub akcesoriów są nieprzydatne.
-
Zanim zimna woda wymiesza się z ciepłą mogą popękać słoiki znajdujące się w pobliżu zaworu. Jestem zdania, że pompowanie zimnej wody nie jest trafionym sposobem sterowania przeciwciśnieniem w warunkach domowych.
- 20 replies
-
- 1
-
- sterylizator
- sterylizacja
-
(and 2 more)
Tagged with:
-
Nie ma potrzeby spawania. Wystarczy wywiercić odpowiedni otwór i w nim zamontować wentyl. Wentyl ma gwintowany korpus i nakrętkę.
- 20 replies
-
- 1
-
- sterylizator
- sterylizacja
-
(and 2 more)
Tagged with:
-
Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Upewnij się, że sterylizator wytrzyma 2.5 atm. Wymień zawory bezpieczeństwa (z czerwonymI pokrętłami) na zawory 2.5 atm. Wymiana jest prosta i sprowadza się do wykręcenia i wkręcenia zaworów z uszczelnieniem gwintu taśmą teflonem albo nicią do uszczelniania gwintów. Jeżeli chodzi o wentyl to najprostsze będzie wywiercenie otworu w klapie i montaż metalowego wentyla do ciężarówek do kół bezdętkowych. Propozycję procesu sterylizacji opisałem tutaj. https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/20567-autoklaw-problem-z-topi%C4%85cymi-si%C4%99-gumkami-w-nakr%C4%99tkach/?do=findComment&comment=907033 Przyspieszone chłodzenie konserw poprzez zanurzenie sterylizatora w zimnej wodzie może być trudne ze względu na miejsce umieszczenie termometru. Pomysł z wpuszczaniem zimnej wody w warunkach domowych wydaje się egzotyczny.
- 20 replies
-
- 1
-
- sterylizator
- sterylizacja
-
(and 2 more)
Tagged with:
-
Ciemnienie powierzchni konserw to prawdopodobnie wynik utleniania wzmocniony wygotowaniem zawartości konserw. Efekt przypalenia to moim zdaniem zdaniem skutek przegrzania konserw spowodowanego nadmierną temperaturą oraz/lub zbyt długim czasem sterylizacji. Tak naprawdę to sterylizator działał jak szybkowar. Funkcję zaworu roboczego spełniały zawory bezpieczeństwa. Przy 1.5 atm temperatura pracy odpowietrzonego szybkowaru wynosiłaby 128°C. Wycieki to częste zjawisko. Zmniejszanie ciśnienia poprzez wypuszczenie pary albo wody to ich gwarancja. Aby uniknąć wycieków/wygotowywania zawartości oraz umożliwić chłodzenie należy stosować przeciwciśnienie do czego sterylizator nie jest przystosowany (brak wentyla oraz niskie ciśnienie zaworów bezpieczeństwa). Oczywiście zawory można wymienić i zamontować wentyl. Przed modyfikacjami należy sprawdzić maksymalne ciśnienie robocze w maksymalnej temperaturze pracy. Z ciśnieniem przy temperaturze rzędu 121°C nie ma żartów.
- 20 replies
-
- 2
-
- sterylizator
- sterylizacja
-
(and 2 more)
Tagged with:
-
Czy podczas fazy podgrzewania i fazy sterylizacji zawory się otwierały i wypuszczały nadmiar ciśnienia? Czy autoklaw posiada wentyl umożliwiający dopompowanie powietrza? Jaką maksymalną temperaturę wskazywał termometr?
- 20 replies
-
- sterylizator
- sterylizacja
-
(and 2 more)
Tagged with:
-
Uszkodzoną emalię usuń przez sodowanie/piaskowanie. Potem kilkakrotnie natłuść i wygrzej czyli wysezonuj.
-
Chciałbym odświeżyć temat. Obecnie jeżeli potrzebuję silnej mąki zamiast stosowania mąki manitoba stosuję dodatek glutenu pszennego/witalnego do zwykłej mąki pszennej. Zwykle dodaję 3-5%. Zresztą okazuje się, że mąki typu manitoba są wzmacniane glutenem. Dodatek glutenu umożliwia zwiększenie hydratacji, ogranicza rozpływanie ciasta i umożliwia długie wyrastanie.
-
Autoklaw, problem z topiącymi się gumkami w nakrętkach
Resal replied to Kris2005's topic in Sterylizatory
Jeżeli pompujemy autoklaw na zimno istnieje ryzyko, że konserwy się nie odpowietrzą. Doświadczył tego @Kris2005. Dlatego przed wytworzeniem przeciwciśnienia wskazane jest odpowietrzenie konserw poprzez ich ogrzanie. Zachęcam do użycia termometru. Bez niego nie wiemy w jakiej temperaturze sterylizujemy. Zajrzałem do instrukcji białoruskiego autoklawu. Zaleca on pompowanie do 1.5 atm i ogrzewanie do osiągnięcia 4.0 atm przy poziomie wody 5-6 cm od pokrywy.