Jump to content

Blablas

Użytkownicy
 • Posts

  15
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Miejscowość
  Rybnik

Blablas's Achievements

Rookie

Rookie (2/14)

 • First Post
 • Collaborator Rare
 • Week One Done
 • One Month Later
 • One Year In

Recent Badges

0

Reputation

 1. Mhm rozumiem. Postaram się przestawić z nazewnictwem. Człowiek całe życie się uczy a to jest nowy rozdział w życiu. Milego weekendu życzę wszystkim
 2. Przepraszam błąd w pisowni 0,085 kg ???? Dobrze myślałem źle napisałem na 1,3 litra wody dałem 120g peklo soli 3,2 kg mięsa mam więc chyba dobrze. Proporcje z tabeli Dziadka dobrane mniej słone. Schab i szynka nastrzykiwane a boczek nie
 3. Ok dziękuję idę dodać peklosoli do wody i cierpliwie będę czekał na efekt finalny pozdrawiam
 4. Ociekanie i suszenie traktować jako 1 dzień peklowania i 0,85g na 1 litr wody na 8-10 dni z jednym nastrzyskiem tak najlepiej rozumiem?
 5. Dzięki teraz mam pole manewru w wyborze czasów peklowania a ilość peklosoli. A pytanie z innej beczki, kupiłem beczkę plastikową z atestem pzh do peklowania i jest ona bez uszczelki na wieku. Może tak być czy to musi być super szczelny pojemnik?
 6. I to jest pewnie wersja bardziej słona? A na mniej słona też jest jakaś tabelka? Kalkulator podaje wersję słona mniej słona ale z kad on wie ile ja będę peklował
 7. Nasuneło się nowe pytanie odnośnie tabeli korzystacie z jakiejś? Chodzi o to że nie zawsze mogę mieć możliwość peklowania 8-10 dni. Może to być raz krócej raz dłużej. Na podstawie czego dobieracie ilość peklosoli? Jak macie jakieś zrozumiałe tabelki poproszę o link. Bo kalkulator nie przewiduje zmiany dni peklowania a jest różnica 7 a 14 dni i nie wiem jak to łatwo ogarnąć. A i jeszcze jaka Wasza opinia na temat cukru zbędne czy konieczne w solance?
 8. Tak to pamiętam że temperatura na pierwszym miejscu razem z higieną i jakość miesa. Na kartce mam krok po kroku żeby o niczym nie zapomnieć zapisane - lista poszczególnych etapów o czym się dowiedziałem od Was jak to ma wyglądać. Także jestem pełen hura optymizmu oby tylko nie za szybko ???? w razie czego zrobię jak mój pies, zakopie głęboko pod ziemię żeby skruszało hehe ????. Jeszcze raz wielkie dzięki trzymajcie się.
 9. Ok dziękuję Panowie za cierpliwość i podzielenie się wiedzą spróbuję tego nie zepsuć ???? i mam nadzieję że do rzeźnika będę już chodził tylko po mięso a nie po wędlinę bo coraz trudniej kupić coś dobrego o ile jeszcze coś dobrego występuje na półkach. Pozdrawiam
 10. A czy od 0,4-0,6 litra wody jak widziałem na forum to duża różnica czy trzymać sztywno 0,4l na 1kg? No i jeszcze czy sam wywar z przypraw wystarczy czy wrzucić wszystko do solanki jak się to ma nie psuje to nic?
 11. Ok dziękuję będę próbował i z czasem korygował ewentualnie. A gdyby mi te 0,4 litra solanki na 1 kg mięsa zabrakło tak czysto teoretycznie to jak wygląda dorobienie solanki chodzi o proporcje? [Dodano: 19 kwi 2018 - 07:59] Wiesz jak już będę robił solanke a będzie godzina nocna i nikogo na forum to będę w ciemnej d... ????
 12. Dzięki więc parzenie myślę ogarnąłem. Jeszcze chciałbym się upewnić czy mogę przyprawy zostawić z czystym sumieniem czy lepiej nie oraz korzystałem z kalkulatora co do wody i peklosoli. I powiem szczerze czy można mu ufać nie ma opcji podania ile dni będę peklowac więc czy aby on wie co robi? Zamierzam dać 3 kilo mięsa na 8 dni i opcja raczej mniej słona pokazuje mi około 10 dag peklosoli opcja mniej słona. Z tabeli Dziadka też mam około 10 dag pekli dla 3 kilo a doczytałem że to opcja raczej bardziej słona. [Dodano: 19 kwi 2018 - 06:46] Właśnie dzięki Twojemu blogowi Miro mnie tutaj przywiało. Dlatego zamierzam się tutaj zadomowic 3 dni już czytam i czytam. Narazie w wiedzę się ogarniam lecz praktyki brak dlatego też ostrożnie podchodzę do wszystkiego
 13. Spokojnie mam czas jutro przyjdą wszystkie akcesoria beczki siatki termometry peklosol itp. Mięso zamierzam peklowac w sobotę więc do tego czasu myślę podstawy ogarnąć peklowania później mam czas na ogarnięcie jak to wedzic. Wedzarnie mam bukowe drzewo mam no i później patrzenie. Myślę że jeszcze zadam kilka pytań ale trzeba uciekać do pracy. Narazie z góry dziękuję i czekam na podzielenie się waszymi dalszymi opiniami. O przyprawy pytam bo nie wiem czy solanka się nie psuje szybciej jak zostawię je w niej. A przyznam że lubię przyprawy lecz z solą ostrożny bywam ani dzieci ani żona nie lubią słonego bardzo więc co polecicie na 3 kg mięsa 1kg boczek 1 kg szynka 1 kg schab jak to ogarnąć z peklosolą. Mało mieska bo nie chce marnować jak coś zepsuje. Wiem już ze wody ma być 1,2 litra i peklowac chce około 8 dni że względu że wtedy mam czas
 14. Czytam i czytam już z dwa tygodnie fora YouTube i inne portale postanowiłem iż zamknę wszystkie strony zostaje tylko z Waszą wiedzą na tym forum jest to dla mnie najbardziej merytoryczne i fachowe forum. I właśnie napotkałem magikow gdzie pisali o tym parzeniu 1kg/1h i widziałem w garnku bulkalo to dlatego już zglupialem z tym. Ale zrobię tak jak piszesz. A jest konieczność parzenia bo chce zrobić szynkę, schab, boczek. Jak to wygląda poszczególnie wszystko parzyć czy po prostu jedno tak jedno nie? I jak temp parzenia dla tych trzech rodzajów się kształtuje?
 15. Witam wszystkich. Jestem nowym użytkownikiem oraz laikiem w dziedzinie wedzenia. Mam kilka pytań nurtujacych mnie. Ponieważ przewracam wszystkie strony na forum i już się mieszam chciałem zapytać czy podczas peklowania na mokro przyprawy maja być w tym samym pojemniku co mięso przez cały czas peklowania i czy robić wywar z nich a później dolać całość z przyprawami do solanki oraz o sam fakt parzenia szynek otóż doczytałem że parzyć trzeba 1kg mięsa 1h czyli czy dobrze rozumiem jak mam 5 kg szynek w jednym garnku to mam 5h gotować czy po prostu jeżeli jest 5kg szynek w kawałkach po 1 kg to wystarczy godzina dla całości? Z góry przepraszam za może dość proste pytania lecz uczę się i nie chce się pierwszego razu zrazic i zrobić jakiś błąd. Dzięki za wyrozumiałość ????
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.