Skocz do zawartości

Tusiaczkowe sery i inne mleczne bajery


tusiaczek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 148
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

Za duża lodówka
Staram się jak mogę żeby zmienić proporce lodówki do sera  :laugh: Niedługo kolejna dostawa mleka i kolejny krążek pójdzie w odstawkę... 

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) ten po lewej był w tej samej formie tylko ,,siadł,, na to składa się kilka powodów (za słabo odciśnięty,za szybko wyjęty z formy po soleniu,za ,, ciepło ,, było podczas przechowywania po soleniu........ na pewno Sławek wie gdzie tkwi problem.Chyba,że chciał ser w takiej formie ,,blina,, jeśli to ma być z ,,dziurami,, to tu może być problem. :)

Wędzenie to tak jak seks,tylko dłużej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lecąc po kolei - to sa dokładnie takie same sery. Ten po lewej był troszkę większy o jakieś 250 g i nie dodawałem do niego kurkumy celem lekkiego wybarwienia (ten po prawej z kurkumą). 

Sam jestem ciekaw dlaczego tak siadł bo w sumie robione były identycznie. te same czasy i obciążenia przy prasowaniu, po takim samym czasie wyjęte z formy. Możliwe że leciutko za słabo odciśnięty bo jeszcze delikatnie się poci ale mu to w dojrzewalni przejdzie. I mam nadzieję że dziurecki zastartują.... 

Jeszcze jedno, ten po prawej jest starszy więc siłą rzeczy z czasem traci swoją objętość i może stad lekkie dysproporcje.

Edytowane przez tusiaczek

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziurki fajna rzecz ale jak będzie bez to płakał nie będę... Smak i konsystencja najważniejsze  :tongue:

Jak myślisz Grzesiu do świąt dojdą? Bo tak myślałem jeden na święta a drugi może w lutym na kulig w Pażęcach ... A następne niech se poleżą bo kolejna okazja to dopiero w marcu 60-tka teściowej  :cool:

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dojrzewalni 12-14`C, wilgotności nie mierzyłem ale chyba trzeba będzie. W tygodniu pokryję polioctanem pierwszy bo już skórka odpowiednia a za jakiś tydzień-półtora pokryję ten drugi.

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czekam zobaczyc te dziury. Ale jesli Tobie nie wyjda to  mozna poprosic o pomoc  :tongue:

 

http://www.babskiebielsko.pl/images/original/ser-i-mysza.jpg

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak z duchem czasu, to lepiej może kupić w sklepie. Przecież wytwarzanie własnych wyrobów przestało być na ogół praktykowane w większości domostw. Najlepsza jest naturalna żywność.

Edytowane przez akmis978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestań smędzić bo stajesz się monotematyczny. Dupsko też mam liściem łopianu podcierać? Ser robiony jest tak jak powinien a powłoka tego nie zepsuje.

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akmis, ja tak zastanawiam się po co ty piszesz na tym forum? (i nie tylko) krytykujesz każdego bo to złe, bo piszą nie poprawnie itd itp ... naczytałeś się chyba za dużo wiedzy - nie wiem jaki jest Twój cel, ale może daj sobie spokój z serami skoro nie masz dostępu do mleka i kup w sklepie? :tongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dupsko też mam liściem łopianu podcierać?

 

 BArdziej proponuje " Poison ivy" https://www.google.com.au/search?q=poison+ivy&espv=2&biw=1440&bih=775&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=D-hXVL-BL8Ls8AWwxYDwCw&sqi=2&ved=0CAYQ_AUoAQ , ale ktora to juz sam wybierz  :tongue:

Edytowane przez ANNAM

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pomyśl troszkę zanim coś napiszesz... ser jest jak powinien, powłoka ma znikome znaczenie a toczysz o nią walkę jakby co najmniej od razu czyniła ten ser rakotwórczym  :facepalm:

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobienie sera w Szwajcarskiej jaskini z ichniego mleka też byłoby lepsze i co z tego? Tak to by se można gdybać do końca świata... Robimy u nas i jest dobrze. A tak dla twojej wiadomości to akurat polioctanu Szwajcarzy do swoich serów używają już od dawna. i to do tych lepszych... A oni chyba się znają ? 

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.