Skocz do zawartości

Potrzebny przepis na bób konserwowy.


_Krzysztof_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kiedyś mignął mi w sklepie bób konserwowy w puszcze. W związku z tym że obecnie nie mogę spożywać bobu  :( chciałbym trochę zrobić go na zapas. Czy znacie jakiś sposób na zachowanie tego dobrodziejstwa na przyszłość. Niestety mrożenie odpada. Myślałem raczej o konserwach i tu pytanie czy warto ino?

Zapraszam na mój blog na FB

 

http://bit.ly/Swojskie_Jadlo

 

17218319_1419130924810406_74944440254938

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś mignął mi w sklepie bób konserwowy w puszcze.

 

Kiedyś kupiłem ten puszkowy, ponieważ bardzo  lubię bób, a było to już po okresie kiedy świeży bób jest do nabycia na rynku. Nigdy więcej, bób z puszki to było po prostu niezjadliwe świństwo. W Szwecji spotyka się go bardzo często, puszki posiadają przeważnie napisy w języku arabskim, więc chyba jest ich przysmakiem.

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bób zawsze mrożę i tak przechowuję po powolnym rozmrożeniu i ugotowaniu nie widzę różnicy między świeżym a mrozonym, może tylko to że szybciej się gotuje. Gdybym miał wekować to solanka i krótka pasteryzacja. Lekko "na półtwardo obgotuj bób, do słoików zalej to gorącą zalewą - na litr wody daj płaską łyżkę soli i odrobinę to zakwaś kwaskiem lub octem, zakręć i pasteryzuj 30-40 minut. Potem dokręć i słoiki go góry nogami do wystygnięcia. Powinno być OK bo czasem tak robię fasolkę szparagową ;)

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ArkoGdynia

Jednak najlepszym rozwiązaniem jest mrożenie.... ja w domu mam również bobożernego potwora w postaci ... żonki. 

Po sezonie BoBowym pół zamrażarki jest "zabobowana"  ;)  A o takim konserwowym jeszcze nie słyszałem.

Jak znajdziecie przepis to chętnie podrzucę LP - będzie więcej miejsca w zamrażalniku a nie tylko te małe zielone potworki  :devil:

Edytowane przez ArkoGdynia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem przepis Chef Paul

 

cytat:

 

"...robię to w ten sposób - sparzony bób zalewam osoloną wodą (1 płaska łyżka soli na 1 litr wody), pasteryzować trzy razy (po ostatnim zagotowaniu, trzymać słoje obrócone do góry dnem aż do ostygnięcia) ...
...gotowe,

... pasteryzuję 3 X po 15 minut (strączkowate się gorzej zamykają http://www.kuron.com.pl/forum/images/smiles/icon_biggrin.gif ), ... a ja chcę mieć pewność, że mi się nie zepsuje http://www.kuron.com.pl/forum/images/smiles/015.gif , ...
... bób można również apertyzować, ale robię to głównie z grzybami http://www.kuron.com.pl/forum/images/smiles/icon_biggrin.gif , "

 

Przepis pochodzi z strony:

http://www.kuron.com.pl/forum/viewtopic.php?t=402&view=previous&sid=346cf9d753b315c29a3c86ff5ef61aef

 

Pierwsza pasteryzacja zrobiona zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

 



 

Zapraszam na mój blog na FB

 

http://bit.ly/Swojskie_Jadlo

 

17218319_1419130924810406_74944440254938

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja upieram się, że najlepszy jest bób kiszony hehe, oczywiście zaraz obok mrożenia świeżego :) 

Wystarczy obgotować lekko, obrać a dalej jak z ogórkami postępować z tym, że warto lepiej przyprawić.. 

dodawałem oprócz normalnego zestawu do kiszenia dodatkowy czosnek, chilli i aromatyczne przyprawy.

Na początku obgotowany tylko 2 minutki, potem zakiszony a na koniec pasteryzowany - tylko słoiki muszą być szczelne, kilka słabszych pokrywek dało rezultat wypuczenia i produkcji gazów przez bób.. trzeba było szybko zjeść.. 

Można też zalać bób w słoikach aromatyzowaną oliwą i to zapasteryzować, tylko też sporo przypraw i najlepiej w lodówce trzymać :) Pozdrawiam

Boldly go where no Boczek has gone before  :cool: w morde jeża! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PB.. Ciekawe czy po obgotowaniu bobu, nie szlo by go wsadzic do sloiczka i zalac roztworem octowym z np. chili, cebulka, papryka, cukier itp. Jadlem cos takiego ale to byly "Jaski" i naprawde smakowalo jako zagrycha..

Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kiedyś mignął mi w sklepie bób konserwowy w puszcze.

W sklepie nie widziałam, ale mam przepis na bób konserwowy z kolendrą i mogę podać jeśli takowy Cię interesuję, :)

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może podaj go tutaj, chętnie tez skorzystam;)

 

oczywiście, że podam tutaj, a zdjęcia jak wyszedł bób według znalezionego przeze mnie przepisu zamieszczę niebawem w mojej spiżarni :)

Bób z kolendrą - przepis nieco zmodyfikowany, bo mnie bardziej odpowiada taka wersja :)

2 kg bobu

3 łyżki posiekanej świeżej kolendry a jak ktoś nie ma do niej dostępu to może być natka pietruszki

1 łyżeczka nasion gorczycy białej

4 ziarenka ziela angielskiego

3 liście laurowe

1 łyżeczka kminu rzymskiego .. jeżeli ktoś nie lubi to może nie dodawać i tak będzie dobre

2 papryczki chili

Zalewa

2 litry wody

200 ml octu spirytusowego

ja dałam 3 łyżki cukru

1,5 łyżki soli

Bób wyłuskany ugotować w wodzie bez dodatku soli, choć ja dodaję pół łyżeczki cukru dla zachowania koloru ziaren. Gotujemy 8- 10 minut.

Następnie odcedzić, przelać zimnym strumieniem wody i poczekać aż całkowicie ostygnie.

Włożyć do słoików po jednym liściu laurowym, po 1-2 ziarenku ziela angielskiego i drobno pokrojoną papryczkę chili (chociaż ja wolę w kawałku)

oraz gorczycę, kmin i kolendrę lub natkę pietruszki, a na końcu ziarna bobu.

Z podanych składników ugotować zalewę i gorącą zalewać zawartość słoików. Pierwszego dnia pasteryzujemy słoiki 20 minut a drugiego 15 min.

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 A suszonego nie można kupić jak grochu?
 

 W sprzedazy u nas jest wlasnie suszony, jednak po obgotowaniu smak jest inny niz ten mrozony- smaczniejszy, bo do mrozeniaidzie bob mlody a do suszenia dojrzaly. Chyba taka jest roznica.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A czemu nie możesz spożywać bobu? A suszonego nie można kupić jak grochu?

 

Żona matka karmiąca :) i ma dietę a jak dieta to solidarnie co by apetytu nie robić. Zatem pozostało dobrodziejstwa lata zachować na późniejszy czas.

 

Co do suszonego to jeszcze nie spotkałem w sklepie.

Zapraszam na mój blog na FB

 

http://bit.ly/Swojskie_Jadlo

 

17218319_1419130924810406_74944440254938

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

....zostałem dziś obdarowany mnóstwem bobu - lubię ten sezonowy przysmak, ale z ok 5kg nie dam rady - więc z 3 kg bym zakonserwował.

Czy ktoś ma jeszcze jakieś przepisy na konserwację owego niż te powyżej nadmienione.....?

Chciałbym zrobić go w mundurkach - niełuskany - bo otoczka tęż ma swój smak.....

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli jest swiey to ja bym zamrozila. Wtedy  kiedy ma sie ochote na dalsza porcje, tylko odsypuje sie tyle ile potrzeba i normalnie gotuje. Zachowuje swoj smak i oczywisice jest zielony .  W sloikach traci jednak duzo  na smaku. 

 Do sloikow bardziej proponowalalabym robic suchy, jak fasole .

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wg Ciebie - z tym że poza tym 1 słoik na czystej soli, 1 słoik z czosnkiem i 1 słoik z papryczką chili.... obaczym... :angel:

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.