Skocz do zawartości

Wędzenie polędwicy bez późniejszego parzenia


MiD2006

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 92
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jeszcze jedno. W pierwszej fazie czyli osuszaniu w komorze staraj się używać w miarę suchego drzewa. Pamiętaj że wędzonki leżakowały w solance kilka dni. Są bardzo wilgotne. Sam dym ma też spory zasób wilgoci więc osuszanie mokrym drzewem nie jest zalecane. Samo wędzenie może być wykonane przy użyciu no powiedzmy drzewa mokrego przy czym nie mam tu na myśli oczywiście szczap ociekających wodą :) Każdy z nas ma drzewo które leży dłużej i drzewo przywiezione niedawno.

pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sam dym ma też spory zasób wilgoci więc osuszanie mokrym drzewem nie jest zalecane.

 

Jak drzewo to raczej zawsze mokre suche to może być drewno i tym zdecydowanie wygodniej palić niż drzewem ... ;) 

A tak na marginesie to osuszamy gdy mamy praktycznie sam żar w palenisku a wtedy już komora powinna być sucha i nie ma dymu tylko temperatura ;)

A z tym "mokrym drewnem" do dymienia to też wolałbym uważać bo jak nie bardzo wiesz co i jak to prosto o kwacha czy goryczkę ;) 

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak drzewo to raczej zawsze mokre suche to może być drewno i tym zdecydowanie wygodniej palić niż drzewem ...  

no tak. Racja :) 

 

 

A z tym "mokrym drewnem" do dymienia to też wolałbym uważać bo jak nie bardzo wiesz co i jak to prosto o kwacha czy goryczkę

Święte słowa. No mi chodziło o to że np.: ja mam drewno z zeszłego roku, składowane pod przykryciem. Mam też przywiezione w maju tego roku. Do osuszania wybiore te pierwsze bo jest w miarę już suche a do wędzenia mogę też użyć tego drugiego - nazwijmy go mokrego. To miałem na myśli :)

pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Michał Koperski  :) powinno się wędzić tylko  drewnem sezonowanym o zawartości wilgotności max.25 % potrzeba na to około 1 roku  :) pozdrawiam

Najpierw spojrzyj, z kim jesz i pijesz, a dopiero potem, co jesz i pijesz. Epikur

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz bede robił tak, ze najpierw uzyskam z drewna zar, osusze poledwice a nastepnie bede dokladal szczapy aby pokazal sie dym kontrolowany. Wczoraj wedzilem z tesciem. On ma swoje przekonania i nie da sobie nic powiedziec :-) z wedzarni zrobil parowoz. Fotki wstawie wieczorem.

Ogolnie w smaku wyszla ok ale jej wyglad nie zachwyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej byłoby umówić się z teściem na pewien rodzaj współzawodnictwa: teść robi np. pierwszy, swoją metodą, a potem Ty swoją. Porównanie wyrobów gotowych będzie najciekawsze, jeśli końcową ocenę wystawia rodzinni degustatorzy. :D 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo... Super sprawa :) musze z tesciem zrobic takie zawody. Golnie jego wyroby nie wychodza zle. Tylko ma swoje przekonania i nie da sobie nic powiedziec. Jak poledwica jest w srodku miekka to mu wyszla dobra. Nie wazne ze na termometrze podczas wedzwnia 90 stopni :). I ze najlepiej rozpalac i suszyc sosna

A jak temp. Doszla do 120 to tez nic sie nie stalo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczesny "Zbój Madej" (Zbójaszku, bez obrazy :) ). Trochę wytrwałości i czasu poświęconego na czytanie forum, a z rywalizacją z teściem, nie będziesz miał kłopotu.,

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MiD2006 czytaj ,czytaj i jeszcze raz czytaj. A zobaczysz ile tutaj wiedzy zdobedziesz a jak wprowadzisz to w zycie tym bardziej bedziesz zadowolony.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MiD2006  tu już nie chodzi o to czy ta wędzonka jest ładna czy nie ale ona po prostu jest "trująca" :cry:

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A oto wędzenie teścia

 

Napij się z teściem wódy, ale nie jedz jego wyrobów, ani nie pozwalaj tego jeść swojej rodzinie.

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O smaku nie dyskutuje ale opisywany sposób wędzenia i wygląd  :facepalm:

MiD2006 ja nie twierdzę że twój teść jest lepszy czy gorszy w te klocki ale na forum jest spora grupa mega profesjonalistów i ja ci proponuje uczyć sie jednak od nich. 

Zacznij od Akademii Dziadka na stronie głównej. Gorąco polecam.

A Teściowi wytłumacz że bardzo szanujesz jego tradycyjne i sprawdzone metody ale chciałbyś też spróbować innych sposobów obróbki cieplnej mięsa - wędzenia. Powodzenia.

pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Wątek niewysycony jak dla mnie! O co chodzi z tym trującym mięsem? Tylko dlatego, że jest mocno cygańskie (ciemne, osmolone). Wielokrotnie jadłem mocno osmolone mięso i żyję! Osobiście wolę nawet wędzonki ciemniejsze. Proszę o zamieszczenie rzetelnej informacji na temat trujących właściwości zbyt mocno osmalonego mięsa. Nie chciałbym upolityczniać wątku ale czyżby poszczególne osoby były ultra-pro-europejskie a co za tym idzie próbowały uściślić, ujednolicić i zaszufladkować wędzenie do jednej tylko, słusznej receptury....? Strasząc przy tym trucicielską śmiercią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Proszę o zamieszczenie rzetelnej informacji na temat trujących właściwości zbyt mocno osmalonego mięsa. Nie chciałbym upolityczniać wątku ale czyżby poszczególne osoby były ultra-pro-europejskie a co za tym idzie próbowały uściślić, ujednolicić i zaszufladkować wędzenie do jednej tylko, słusznej receptury....? Strasząc przy tym trucicielską śmiercią?

Na tym forum napisano już chyba prawie wszystko na temat szkodliwości produktów będących efektem niewłaściwego wędzenia, oraz przeciwdziałaniu temu. Naprawdę wystarczy troszkę poszukać. 

Co do upolityczniania wątków - osobiście nie radzę tego robić.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielokrotnie jadłem mocno osmolone mięso i żyję!

Pytanie, jak dlugo?  :laugh:

 

 

Osobiście wolę nawet wędzonki ciemniejsze. 

O gustach się nie dyskutuje, można jeść kwaśne tylko pytanie po co, skoro można jeść dobre. A wolisz od jakich?  :rolleyes:

 

Resztę Maxell napisał.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.