Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Chleby, chlebki, bułeczki, ciasta.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
281 odpowiedzi w tym temacie

#21 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6073 postów

Napisano 30 paź 2014 - 10:13

Paweljack, zobacz jaka roznica twoje pierwsze i te teraz  :clap:

Zacząłem regularne treningi ale najważniejsze, że zakupiłem sprzęt który za mnie wyrabia ciasto, :rolleyes:  które nie klei mi się do rąk.  :devil:

#22 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6073 postów

Napisano 31 paź 2014 - 13:19

Wczoraj spróbowałem następnego przepisu.

Składniki na 2 bochenki: /na jeden bochenek

400 g mąki pszennej typ 550 / 200 g

600 g mąki pszennej graham (typ 1850) / 300 g

700 ml letniej wody / 350 ml

4 łyżeczki soli / 2 łyżeczki soli

2 łyżeczki drożdży instant / 9 g świeżych drożdży

1 łyżeczka cukru / pół łyżeczki cukru

60 g miękkiego masła / 30 g masła

"Wszystkie składniki łączymy ze sobą w dużej misce. Ciasto będziemy mieszać łyżką, będzie dość rzadkie. Uczciwie, energicznie mieszamy łyżką przez 5 minut aż składniki się dobrze ze sobą połączą. Od razu przekładamy ciasto do natłuszczonej formy i zostawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia na 1,5 godziny.

Po tym czasie wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i pieczemy 40 minut."

Pierwszy raz użyłem "doniczki". Chleb mocno wyrósł. 

Załączony plik  Chleb półrazowy marderm_wyrastanie.jpg   81,31 KB   11 Ilość pobrań

W przepisie jest, żeby formę nasmarować, to nasmarowałem zamiast posłuchać Magdy i użyć papieru.
Był problem z wyjęciem i pewnie nożem go załatwiłem. 

Załączony plik  Chleb półrazowy marderm_przekrój_2.jpg   52,46 KB   11 Ilość pobrań

Chleb bardzo smaczny ale przy tej "donicy" powinien być albo dłużej albo w wyższej temperaturze. Słabo się wypiekł.

Załączony plik  Chleb półrazowy marderm_przekrój.jpg   49,6 KB   11 Ilość pobrań

Użytkownik paweljack edytował ten post 05 lis 2014 - 18:28

#23 DUCH

DUCH

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 621 postów
  • Miejscowośćteraz Opoczno / kiedyś Jeżewo kuj-pom

Napisano 31 paź 2014 - 17:39

A co było powodem że chleb ci opadł ? bynajmniej tak wygląda jak się porównuje fotkę z piekarnika z tą po wyjęciu z foremki ?

#24 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6073 postów

Napisano 31 paź 2014 - 17:48

A co było powodem że chleb ci opadł ? bynajmniej tak wygląda jak się porównuje fotkę z piekarnika z tą po wyjęciu z foremki ?

Może to, że wyjąłem z ciepłego do chłodnego?

#25 beatag

beatag

Weteran

• Użytkownicy
  • 1781 postów
  • MiejscowośćSkarzysko-kamienna

Napisano 31 paź 2014 - 19:20

Jeżeli to"doniczka" gliniana to pierwszy raz dobrze nasmaruj masłem i obsyp otrębami ,później się wypiecze i nie powinno przywierać.Naczynia gliniane  z chlebem wstawiamy do zimnego piekarnika -najlepiej ,zeby było przykryte ,ustawiamy temp. na 200-220stopni [powinno w przeciągu 20-25min]zdejmujemy przykrycie ,zmniejszamy temp. do 170stopni i pieczemy jeszcze jakieś 30-40min.

#26 DUCH

DUCH

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 621 postów
  • Miejscowośćteraz Opoczno / kiedyś Jeżewo kuj-pom

Napisano 31 paź 2014 - 20:05

jeżeli to było by przyczyną to znaczy że źle go upiekłeś  , ponad to chleb zgodnie ze sztuką , a wypiek chleba taką jest :) powinien wyrastać 2 razy .

a 40 minut dla ponad kilogramowego chleba w 200 st to zdecydowanie za mało , minimum 60 minut , 

#27 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6073 postów

Napisano 31 paź 2014 - 20:13

jeżeli to było by przyczyną to znaczy że źle go upiekłeś  , ponad to chleb zgodnie ze sztuką , a wypiek chleba taką jest :) powinien wyrastać 2 razy .

a 40 minut dla ponad kilogramowego chleba w 200 st to zdecydowanie za mało , minimum 60 minut , 

W linku autor podaje, że w tym przypadku raz.

Natomiast zauważyłem teraz inny błąd ze swej strony, obliczając wszystko na pół, przeliczyłem łyżeczki drożdży na gramy ale nie podzieliłem na pół, czyli dałem 18 g zamiast 9 g.  :facepalm: Zaraz to przeprawię.

#28 magdajack

magdajack

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 676 postów
  • Miejscowość.

Napisano 31 paź 2014 - 20:35

jeżeli to było by przyczyną to znaczy że źle go upiekłeś , ponad to chleb zgodnie ze sztuką , a wypiek chleba taką jest :) powinien wyrastać 2 razy .
My prawie nigdy nie pieczemy dluzej niz 45min. I zwykle faktycznie chleby wyrastaja 2x ale to akurat jest przepis na chleb z 1 wyrastaniem.

#29 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6073 postów

Napisano 31 paź 2014 - 20:40

Jeżeli to"doniczka" gliniana to pierwszy raz dobrze nasmaruj masłem i obsyp otrębami ,później się wypiecze i nie powinno przywierać.Naczynia gliniane  z chlebem wstawiamy do zimnego piekarnika -najlepiej ,zeby było przykryte ,ustawiamy temp. na 200-220stopni [powinno w przeciągu 20-25min]zdejmujemy przykrycie ,zmniejszamy temp. do 170stopni i pieczemy jeszcze jakieś 30-40min.

Dzięki za radę.

#30 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4969 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 31 paź 2014 - 20:44

Chleb po pierwsze na strukture ciasta drozdzowego a prezekroj pokazuje  niedopieczenie. PAweljack, porownaj swoj wypiek do oryginalnego z blogu , zoacz nawet na skorke  chleba. Sprawdz dobrze piekarnik czy on trzyma temperature. CZasem dobrze jest do pieczenia chleba w zwyklym piekarniku sadzic kilka takich cegiel( to sie chyba nazywa szamot ) na dno. Wtedy twoj piekarnik bedzie trzymal rowno temperature.

#31 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6073 postów

Napisano 03 lis 2014 - 10:53

Przy okazji wspomnień @Kruszynki, znalazłem ciekawy filmik: 

https://www.youtube....MVHDdDtuRc#t=11

Użytkownik paweljack edytował ten post 03 lis 2014 - 10:57

#32 clipol

clipol

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 287 postów
  • MiejscowośćUK

Napisano 12 lis 2014 - 12:17

Cześć. Polecam kamień do pizzy. Ja mam chyba 8 mm grubości więc szybko (ok 30min) się nagrzewa.
Chodzi o efekt tzw. oven spring. Proponuję poczytać ta ten temat

#33 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6073 postów

Napisano 12 lis 2014 - 12:25

Cześć. Polecam kamień do pizzy. Ja mam chyba 8 mm grubości więc szybko (ok 30min) się nagrzewa.
Chodzi o efekt tzw. oven spring. Proponuję poczytać ta ten temat

Dzięki, myślałem już o kamieniu. Pewnie kupię niebawem.

#34 tusiaczek

tusiaczek

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5434 postów

Napisano 12 lis 2014 - 12:31

Ja zamiast tzw kamienia do pizzy zamówiłem sobie w firmie kamieniarskiej pod wymiar piekarnika płytę z granitu grubości 30 mm. Taki kawałek to dla nich odpad więc zapłaciłem chyba 40 czy 50 złociszy a działa pięknie już kilka lat. Chleby i pizza rzeczywiście pięknie się na tym udają.

#35 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6073 postów

Napisano 12 lis 2014 - 12:57

Ja zamiast tzw kamienia do pizzy zamówiłem sobie w firmie kamieniarskiej pod wymiar piekarnika płytę z granitu grubości 30 mm. Taki kawałek to dla nich odpad więc zapłaciłem chyba 40 czy 50 złociszy a działa pięknie już kilka lat. Chleby i pizza rzeczywiście pięknie się na tym udają.

Też jest to jakieś rozwiązanie.

#36 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4945 postów
  • MiejscowośćCiechocinek - Polska / Lund - Szwecja

Napisano 12 lis 2014 - 13:05

Z tą tylko różnicą, że płyta granitowa nie jest higroskopijna i nie jest to dobre rozwiązanie.

#37 tusiaczek

tusiaczek

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5434 postów

Napisano 12 lis 2014 - 13:07

A możesz mi wyjaśnić w jakim celu kamień do pieczenia ma być higroskopijny? Przecież to wręcz wada...

#38 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4945 postów

Napisano 12 lis 2014 - 13:20

A możesz mi wyjaśnić w jakim celu kamień do pieczenia ma być higroskopijny? Przecież to wręcz wada...

No skoro to wada, to Ty może wyjaśnij nam dla czego, i jakie zalety powinien mieć spód w dobrym piecu do pizzy. Będziemy wdzięczni :D

#39 tusiaczek

tusiaczek

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5434 postów

Napisano 12 lis 2014 - 13:25

Nie cwaniakuj jak to masz w zwyczaju i nie odpowiadaj pytaniem na pytanie... Konkretną odpowiedź proszę jeżeli potrafisz  :facepalm:

#40 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4945 postów

Napisano 12 lis 2014 - 13:34

Na wszystko wiedzącego cwaniaka to raczej Ty "kolego"starasz się ustawicznie kreować. Wiesz wszystko zawsze najlepiej i jakakolwiek merytoryczna polemika z tobą jest po prostu niemożliwa, więc podejmował jej nie będę.

Dla tych którzy są ciekawi dowiedzieć się nieco o kamieniach do pizzy, podam takiego choćby linka. Całą resztę wiedzy można przyswoić sobie nawet w necie, trzeba chcieć oczywiście.

http://allegro.pl/ka...4770453239.html

http://allegro.pl/ok...4790803416.html

Zawsze można Włochów uczyć że są od wieków w tzw. mylnym błędzie, może się "makaroniarze" czegoś od wszystkowiedzącego Polaka nauczą? Kto wie.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych