Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Chleby, chlebki, bułeczki, ciasta.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
281 odpowiedzi w tym temacie

#41 tusiaczek

tusiaczek

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5436 postów

Napisano 12 lis 2014 - 13:43

Hehe czyli całą swoją wiedzę czerpiesz z aukcji internetowych? Już zapomniałem że jakakolwiek dyskusja z tobą to jak rozmowa ze ślepym o kolorach...

#42 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4947 postów
  • MiejscowośćCiechocinek - Polska / Lund - Szwecja

Napisano 12 lis 2014 - 13:56

Czerpałem również w praktyce, ponieważ jak już pisałem parokrotnie na forum. Syn mój prowadził przez prawie 10 lat "włoską knajpę" posiadał tam też oryginalny włoski piec do pizzy, opalany drewnem, więc spokojnie wszystkowiedzący omnibusie, ja szaraczek też co nieco liznąłem tej wiedzy, nie tylko w teorii. Ale na naukę nigdy nie jest za późno, więc do dzieła.

#43 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6078 postów

Napisano 12 lis 2014 - 14:36

To ja trochę zaraz posprzątam.

Bardziej interesuje mnie pieczenie chlebów niż pizzy, nie wiem czy to ma znaczenie dla "kamienia" ale proszę o podpowiedzi w tę stronę.

Na razie tyle.  ;)

Użytkownik paweljack edytował ten post 12 lis 2014 - 14:40

#44 tusiaczek

tusiaczek

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5436 postów

Napisano 12 lis 2014 - 14:41

Kamień ma na celu zastąpienie pieca który to z racji swojej budowy kumuluje ciepło. Blacha piekarnika ma małą bezwładność cieplną więc momentalnie się wychładza do temperatury ciasta zamiast długo dodawać temperaturę pieca. Kamień ma za zadanie trzymać stała temperaturę. To tak w skrócie. I działa to niezaleznie czy pieczesz chleb czy pizzę bo zasada ta sama...

#45 clipol

clipol

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 287 postów
  • MiejscowośćUK

Napisano 12 lis 2014 - 15:42

Panowie, proponowałbym nie zaśmiecać koledze postu.
Jak wiadomo kamień do pizzy a także tradycyjny piec chlebowy wyłożony jest szamotem który to ma właściwości kumulujące ciepło. Ciasto po kontakcie z ową płytą gwałtownie spieka się od spodu nadając naszemu wypiekowi smakowitą skórkę a pęcherzyki dwutlenku węgla powstałe w procesie fermentacji gwałtownie rozsprężają się w miękiszu ciasta tudzież chleba powodując znaczny wzrost jego objętości i charakterystyczne odkształcenie spodu. Prawidłowo wypieczony chleb przy szukaniu w spód powinien wydawać głuchy odgłos.

#46 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4969 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 12 lis 2014 - 20:36

PAweljack, ja napisalam o wylozeniu dna piekarnika szmotem, tylko i wylacznie, aby wyrownac temperature w piekarniku.  NIe musisz na tym piec. Jednak jesli zdecydujesz sie na kamien,, proponuje szamot i ten wloski jest jednym z lepszych. mimo wszystko proponowalabym Tobie, abys na stale ustawil kamienne dno w piekarniku. Przekonasz sie jak bardzo rowna temperatura jest wazna w pieczeniu. Moze spokonie piec w takimpiekarniku ciasto na blaszce nawet biszkopt. Bedzie rowny i szybciej bedziesz mial wypieki, jednak dluzej bedziesz musial rozgrzewac piekarnik.

Tusiaczku, prosze wstaw zdjecie swojego kamienia. Granitowe,  plyty bardziej pozostawilabym do wyrabiania ciasta oraz dekoracji do ciast. Trzyma rowna temperature a do tego spaniale na nich robi sie mase cukrowa.

#47 beatag

beatag

Weteran

• Użytkownicy
  • 1781 postów
  • MiejscowośćSkarzysko-kamienna

Napisano 12 lis 2014 - 21:28

Ja od jakiegoś czasu piekę swoje chleby w garnkach rzymskich z pokrywą-domownicy chwalą  i ja jestem zadowolona .

Mam takie http://www.romertopf...linia-klasyczna

#48 Kruszynka

Kruszynka

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3928 postów

Napisano 12 lis 2014 - 21:31

Jednak jesli zdecydujesz sie na kamien,, proponuje szamot i ten wloski jest jednym z lepszych

To i ja swoje trzy grosze wtrącę -szamot jest materiałem ceramicznym z wypalanej gliny lub łupków a nie kamieniem.Tak mi się przynajmniej wydaje.A tusiaczka płytę widziałem naocznie i chleb na niej pieczony konsumowałem.Smakował :D

#49 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4969 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 12 lis 2014 - 21:39

Kruszynko, zle napisalam, nazywajac szamot kamieniem. Nie neguje jakie chleby wychodza tusioaczkom, tylko bardziej granit jest stosowany so stolow do robienia wyrobow cukrowych. Jego jednolitosc wlasnie tutaj jest wykorzystana.

PAmietam tez, piec na drzewo w cukierni, uwierz mi, granitu tam nie bylo, za to wspanialy stol granitowy byl dla cukiernika ,do robienia dekoracji, gwlownie robienia wstag cukrowych  do tortow. 

#50 tusiaczek

tusiaczek

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5436 postów

Napisano 12 lis 2014 - 22:13

Kiedyś jak budowałem na we wsi pierwszą wędzarnię nosiłem się także z zamiarem jednoczesnego postawienia pieca chlebowego (i nadal się noszę  :cool: ). Pogadałem sobie wtedy ze starym zdunem który na tego typu konstrukcjach zęby zjadł i jego rada była prosta. Jeżeli budujesz piec to jak najbardziej z szamotu, jeżeli chcesz coś do piekarnika to zdecydowanie granit. Uzasadniał to bardzo prosto tym że po pierwsze nikt nie zbuduje piecu z granitu ze względu na koszta, trudność obróbki no i oczywiście zachowanie z żywym ogniem (ważne!). Po drugie właśnie higroskopijność szamotu wyklucza go z kuchni bo jeżeli będziemy piec cokolwiek innego niż chleb (np pizza, mięsa itp) to szamot wchłania wszystko do wnętrza a w piekarniku nie ma żywego ognia żeby to wszystko wypalić. Proste a jakże do mnie przemawiające .... Szamot lepiej też akumuluje ciepło na dłuższy okres czasu ale jeżeli chodzi o utrzymanie chwilowe po położeniu na nim ciasta to lepiej wypada granit własnie ze względu na mniejszą bezwładność cieplną. 

Użytkownik tusiaczek edytował ten post 12 lis 2014 - 22:14

#51 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6078 postów

Napisano 12 lis 2014 - 22:18

Proste a jakże do mnie przemawiające .... 

Do mnie też, na razie najbardziej.  :) Ale dziękuję wszystkim za porady. 

#52 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4969 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 12 lis 2014 - 22:21

Tusiaczku , kazdy ma swoje zdanie i ja na pewno nie bede mikogo przekonywac do mojej opini.  Ja tylko podalam rade i przy tym pozostane. :D

A jesli juz , moj pierwszy post skierowany do Pawlajackbyl wlasnie o to ,zeby szamot polozyl na dnie piekarnika, bo wg zdjecia jego chleba sadze,ze jego piekarnik nie trzyma tempoeratury. 

#53 tusiaczek

tusiaczek

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5436 postów

Napisano 12 lis 2014 - 22:25

I jeszcze jedna rada mi się przypomniała owego majstra - czy to będzie szamot czy granit trzeba go najpierw nagrzać a więc minimum półgodziny potrzymać w zadanej temperaturze. Ja jak piekę chlebki to trzymam godzinę 250`C (podobno mniej więcej tyle mają piece chlebowe) a potem do pieczenia zmniejszam na 200-220. Chlebek pięknie rośnie a skórka jest chrupiąca i rumiana.

#54 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4969 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 12 lis 2014 - 23:09

Tusiaczku, tylko czy twoj pan zdun kiedys schladzam granit do temperatury powiedzmy z250 do 160? Jesli tak, to w jaki sposob, bo nie uwierze ,ze zrobil ro w czasie krotkim jaki potrzebuje cukiernia. I dlatego piece owe byly robione z szamotu. A nie ze wzgledu na koszt kamienia. 

No ale jak powiedzialam, to jest moj punkt widzenia :D

#55 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4947 postów
  • MiejscowośćCiechocinek - Polska / Lund - Szwecja

Napisano 13 lis 2014 - 05:08

Anno masz pełną i całkowitą rację, a poza tym tradycja bierze się skądś i z czegoś wynika, z reguły z setek lat doświadczeń i obserwacji używanych do przedsięwzięcia materiałów, a nie z kosztów jakie wybudowanie czegoś tam generuje. Bo są przecież ludzie których stać na wiele, nie tylko na piec chlebowy z granitu, który jeżeli tylko miałby potrzebne dla wypieku chleba właściwości, znalazłby bez cienia wątpliwości rację bytu i byłby powielany w tysiącach i setkach tysięcy egzemplarzy, z racji swych niezaprzeczalnych zalet. Jeżeli ktoś jednak zechce, to wybuduje sobie piec nie tylko z granitu ale nawet ze stali KO (nie mówimy o obudowie) bo będzie miał ogromną łatwość utrzymania go w czystości i zawsze znajdzie do tego "wynalazku" racjonalne wytłumaczenie i "naukowe" uzasadnienie.

Niezależnie jednak od wszelkich racji, przewag, i naukowych uzasadnień, warto przeczytać ten oto wątek :

http://www.godkowie....wy,page299.html

Użytkownik sverige2 edytował ten post 13 lis 2014 - 05:32

#56 waro58

waro58

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 583 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 13 lis 2014 - 06:48

Po drugie właśnie higroskopijność szamotu wyklucza go z kuchni bo jeżeli będziemy piec cokolwiek innego niż chleb (np pizza, mięsa itp) to szamot wchłania wszystko do wnętrza a w piekarniku nie ma żywego ognia żeby to wszystko wypalić. Proste a jakże do mnie przemawiające.

Chyba głupi jestem, ale po włożeniu wsadu w piecu chlebowym nie musi być żywego ognia.

#57 tusiaczek

tusiaczek

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5436 postów

Napisano 13 lis 2014 - 07:04

Aniu, tak między Bogiem a prawdą nie barfzo rozumiem o co Ci chodzi. Bo nie bardzo rozumiem sens schładzania tego granitu itp. Odnoszę wrażenie że piszemy o dwóch różnych rzeczach. Ja o piecu chlebowym a Ty o cukierni i okolicach. Nie znam się na tym ale wychodzi na to że to dwie różne rzeczy. Chyba...
Waro - a czym rozpalisz w piecu? Czarodziejską różdżką?
Sferisiowi nie chce mi się odpowiadać bo pewnych rzeczy się jednak nie tykam...

#58 waro58

waro58

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 583 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 13 lis 2014 - 07:09

Waro - a czym rozpalisz w piecu? Czarodziejską różdżką?

Żartujesz, czy podpuszczasz. Piec chlebowy jest nagrzewany spalanym drewnem. Przed pieczeniem żar jest usuwany. Wykorzystywane są właściwości akumulacyjne pieca. Więc ponawiam pytanie, gdzie żywy ogień?

#59 tusiaczek

tusiaczek

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5436 postów

Napisano 13 lis 2014 - 07:13

No właśnie to samo pomyślałem sobie o Twoim pytaniu :-) Przecież sam opisujesz proces rozpalania drewnem więc za każdym razem masz właśnie żywy ogień... W trakcie rozgrzewania pieca wypalają się wszystkie pozostałości w piecu...

#60 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4969 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 13 lis 2014 - 07:25

Odnoszę wrażenie że piszemy o dwóch różnych rzeczach.

Tusiaczku przeczytaj moj pierwszy post numer 30  skierowany do Pawlajack i post 52. Ja pisze o wyrownaniu temperatury w piekarniku. Gazowe czy elektryczne piekarniki nie zawsze trzymaja temperatury i dlatego w poerwszym poscie poradzilam Pawlowi aby umiescil szamot na dnie piekarnika.  Taki tryk pozwoli na wyronanie temeratury, utrzymanie jej w czasie pieczenia obojetnie w czym czy na czym i oojetnie ,jakiego wypieku czy pieczeni.

Jakims cudem wy wszyscy dajecie jemu porady do kamienia do pieczenia. Twoj granit bardzo dorze sie sprawdza w takim piekarniku, jako "blaszka" do chleba

. A co do piecow, uwiez widzialam je w akcji pieczenia od chleba do suszenia w nich bezy i to wszystko jest mozliwe. Jednka byl wylozonym szamotem. Szybkie schladzanie  rowniez widzialam, bo w kolece czekaly inne produkty do pieczenia. I chleby szly bez blach a ciasta w blachach.

O smaku owych wipiekow chyba mozemy spytac kolege na forum ( jak przeczyta i pamieta to sie odezwie  :D ), bo ja pamietam te smaki, ale niestety technologia wyparla juz dzisiaj owe cudo i teraz tylko zwykle piekarniki tam sa.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych