Skocz do zawartości

Chleby, chlebki, bułki i inne pieczywo.


paweljack

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Może to, że wyjąłem z ciepłego do chłodnego?

jeżeli to było by przyczyną to znaczy że źle go upiekłeś  , ponad to chleb zgodnie ze sztuką , a wypiek chleba taką jest :) powinien wyrastać 2 razy .

a 40 minut dla ponad kilogramowego chleba w 200 st to zdecydowanie za mało , minimum 60 minut , 

Da Bóg dzień ,da i radę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 302
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

Może to, że wyjąłem z ciepłego do chłodnego?

jeżeli to było by przyczyną to znaczy że źle go upiekłeś  , ponad to chleb zgodnie ze sztuką , a wypiek chleba taką jest :) powinien wyrastać 2 razy .

a 40 minut dla ponad kilogramowego chleba w 200 st to zdecydowanie za mało , minimum 60 minut , 

 

W linku autor podaje, że w tym przypadku raz.

Natomiast zauważyłem teraz inny błąd ze swej strony, obliczając wszystko na pół, przeliczyłem łyżeczki drożdży na gramy ale nie podzieliłem na pół, czyli dałem 18 g zamiast 9 g.  :facepalm: Zaraz to przeprawię.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Może to, że wyjąłem z ciepłego do chłodnego?

jeżeli to było by przyczyną to znaczy że źle go upiekłeś , ponad to chleb zgodnie ze sztuką , a wypiek chleba taką jest :) powinien wyrastać 2 razy .

a 40 minut dla ponad kilogramowego chleba w 200 st to zdecydowanie za mało , minimum 60 minut ,

My prawie nigdy nie pieczemy dluzej niz 45min. I zwykle faktycznie chleby wyrastaja 2x ale to akurat jest przepis na chleb z 1 wyrastaniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to"doniczka" gliniana to pierwszy raz dobrze nasmaruj masłem i obsyp otrębami ,później się wypiecze i nie powinno przywierać.Naczynia gliniane  z chlebem wstawiamy do zimnego piekarnika -najlepiej ,zeby było przykryte ,ustawiamy temp. na 200-220stopni [powinno w przeciągu 20-25min]zdejmujemy przykrycie ,zmniejszamy temp. do 170stopni i pieczemy jeszcze jakieś 30-40min.

Dzięki za radę.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chleb po pierwsze na strukture ciasta drozdzowego a prezekroj pokazuje  niedopieczenie. PAweljack, porownaj swoj wypiek do oryginalnego z blogu , zoacz nawet na skorke  chleba. Sprawdz dobrze piekarnik czy on trzyma temperature. CZasem dobrze jest do pieczenia chleba w zwyklym piekarniku sadzic kilka takich cegiel( to sie chyba nazywa szamot ) na dno. Wtedy twoj piekarnik bedzie trzymal rowno temperature.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji wspomnień @Kruszynki, znalazłem ciekawy filmik: 

 

https://www.youtube.com/watch?v=7MVHDdDtuRc#t=11

Edytowane przez paweljack

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć. Polecam kamień do pizzy. Ja mam chyba 8 mm grubości więc szybko (ok 30min) się nagrzewa.

Chodzi o efekt tzw. oven spring. Proponuję poczytać ta ten temat

Dzięki, myślałem już o kamieniu. Pewnie kupię niebawem.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamiast tzw kamienia do pizzy zamówiłem sobie w firmie kamieniarskiej pod wymiar piekarnika płytę z granitu grubości 30 mm. Taki kawałek to dla nich odpad więc zapłaciłem chyba 40 czy 50 złociszy a działa pięknie już kilka lat. Chleby i pizza rzeczywiście pięknie się na tym udają.

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamiast tzw kamienia do pizzy zamówiłem sobie w firmie kamieniarskiej pod wymiar piekarnika płytę z granitu grubości 30 mm. Taki kawałek to dla nich odpad więc zapłaciłem chyba 40 czy 50 złociszy a działa pięknie już kilka lat. Chleby i pizza rzeczywiście pięknie się na tym udają.

Też jest to jakieś rozwiązanie.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz mi wyjaśnić w jakim celu kamień do pieczenia ma być higroskopijny? Przecież to wręcz wada...

 

No skoro to wada, to Ty może wyjaśnij nam dla czego, i jakie zalety powinien mieć spód w dobrym piecu do pizzy. Będziemy wdzięczni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cwaniakuj jak to masz w zwyczaju i nie odpowiadaj pytaniem na pytanie... Konkretną odpowiedź proszę jeżeli potrafisz  :facepalm:

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wszystko wiedzącego cwaniaka to raczej Ty "kolego"starasz się ustawicznie kreować. Wiesz wszystko zawsze najlepiej i jakakolwiek merytoryczna polemika z tobą jest po prostu niemożliwa, więc podejmował jej nie będę.

Dla tych którzy są ciekawi dowiedzieć się nieco o kamieniach do pizzy, podam takiego choćby linka. Całą resztę wiedzy można przyswoić sobie nawet w necie, trzeba chcieć oczywiście.

http://allegro.pl/kamien-do-pieczenia-pizzy-pizza-duza-lopatka-i4770453239.html

http://allegro.pl/okragly-kamien-do-pieczenia-pizzy-2-x-lopatka-i4790803416.html

Zawsze można Włochów uczyć że są od wieków w tzw. mylnym błędzie, może się "makaroniarze" czegoś od wszystkowiedzącego Polaka nauczą? Kto wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe czyli całą swoją wiedzę czerpiesz z aukcji internetowych? Już zapomniałem że jakakolwiek dyskusja z tobą to jak rozmowa ze ślepym o kolorach...

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerpałem również w praktyce, ponieważ jak już pisałem parokrotnie na forum. Syn mój prowadził przez prawie 10 lat "włoską knajpę" posiadał tam też oryginalny włoski piec do pizzy, opalany drewnem, więc spokojnie wszystkowiedzący omnibusie, ja szaraczek też co nieco liznąłem tej wiedzy, nie tylko w teorii. Ale na naukę nigdy nie jest za późno, więc do dzieła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja trochę zaraz posprzątam.

Bardziej interesuje mnie pieczenie chlebów niż pizzy, nie wiem czy to ma znaczenie dla "kamienia" ale proszę o podpowiedzi w tę stronę.

 

 

Na razie tyle.  ;)

Edytowane przez paweljack

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamień ma na celu zastąpienie pieca który to z racji swojej budowy kumuluje ciepło. Blacha piekarnika ma małą bezwładność cieplną więc momentalnie się wychładza do temperatury ciasta zamiast długo dodawać temperaturę pieca. Kamień ma za zadanie trzymać stała temperaturę. To tak w skrócie. I działa to niezaleznie czy pieczesz chleb czy pizzę bo zasada ta sama...

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, proponowałbym nie zaśmiecać koledze postu.

Jak wiadomo kamień do pizzy a także tradycyjny piec chlebowy wyłożony jest szamotem który to ma właściwości kumulujące ciepło. Ciasto po kontakcie z ową płytą gwałtownie spieka się od spodu nadając naszemu wypiekowi smakowitą skórkę a pęcherzyki dwutlenku węgla powstałe w procesie fermentacji gwałtownie rozsprężają się w miękiszu ciasta tudzież chleba powodując znaczny wzrost jego objętości i charakterystyczne odkształcenie spodu. Prawidłowo wypieczony chleb przy szukaniu w spód powinien wydawać głuchy odgłos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PAweljack, ja napisalam o wylozeniu dna piekarnika szmotem, tylko i wylacznie, aby wyrownac temperature w piekarniku.  NIe musisz na tym piec. Jednak jesli zdecydujesz sie na kamien,, proponuje szamot i ten wloski jest jednym z lepszych. mimo wszystko proponowalabym Tobie, abys na stale ustawil kamienne dno w piekarniku. Przekonasz sie jak bardzo rowna temperatura jest wazna w pieczeniu. Moze spokonie piec w takimpiekarniku ciasto na blaszce nawet biszkopt. Bedzie rowny i szybciej bedziesz mial wypieki, jednak dluzej bedziesz musial rozgrzewac piekarnik.

 

 Tusiaczku, prosze wstaw zdjecie swojego kamienia. Granitowe,  plyty bardziej pozostawilabym do wyrabiania ciasta oraz dekoracji do ciast. Trzyma rowna temperature a do tego spaniale na nich robi sie mase cukrowa.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jednak jesli zdecydujesz sie na kamien,, proponuje szamot i ten wloski jest jednym z lepszych

To i ja swoje trzy grosze wtrącę -szamot jest materiałem ceramicznym z wypalanej gliny lub łupków a nie kamieniem.Tak mi się przynajmniej wydaje.A tusiaczka płytę widziałem naocznie i chleb na niej pieczony konsumowałem.Smakował :D

"Zwierzęta się wypasają.

Człowiek je.

Ale umie jeść tylko człowiek inteligentny"

Anthelme Brillat - Sawarin

 

Pozdrawiam serdecznie. Kazik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kruszynko, zle napisalam, nazywajac szamot kamieniem. Nie neguje jakie chleby wychodza tusioaczkom, tylko bardziej granit jest stosowany so stolow do robienia wyrobow cukrowych. Jego jednolitosc wlasnie tutaj jest wykorzystana.

  PAmietam tez, piec na drzewo w cukierni, uwierz mi, granitu tam nie bylo, za to wspanialy stol granitowy byl dla cukiernika ,do robienia dekoracji, gwlownie robienia wstag cukrowych  do tortow. 

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś jak budowałem na we wsi pierwszą wędzarnię nosiłem się także z zamiarem jednoczesnego postawienia pieca chlebowego (i nadal się noszę  :cool: ). Pogadałem sobie wtedy ze starym zdunem który na tego typu konstrukcjach zęby zjadł i jego rada była prosta. Jeżeli budujesz piec to jak najbardziej z szamotu, jeżeli chcesz coś do piekarnika to zdecydowanie granit. Uzasadniał to bardzo prosto tym że po pierwsze nikt nie zbuduje piecu z granitu ze względu na koszta, trudność obróbki no i oczywiście zachowanie z żywym ogniem (ważne!). Po drugie właśnie higroskopijność szamotu wyklucza go z kuchni bo jeżeli będziemy piec cokolwiek innego niż chleb (np pizza, mięsa itp) to szamot wchłania wszystko do wnętrza a w piekarniku nie ma żywego ognia żeby to wszystko wypalić. Proste a jakże do mnie przemawiające .... Szamot lepiej też akumuluje ciepło na dłuższy okres czasu ale jeżeli chodzi o utrzymanie chwilowe po położeniu na nim ciasta to lepiej wypada granit własnie ze względu na mniejszą bezwładność cieplną. 

Edytowane przez tusiaczek

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.