Skocz do zawartości

Wędzoneczki Małgoś


Małgoś

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 80
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

O! Mamuś do roboty się wzięła. Wsio smaczniaście wygląda :D

Małgoś, to na święta czy dla "tych" dwustu osób w Styczniu? :D :D

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małgś - dzikowe wyroby :clap: :clap: :clap:

Proszę , zamieść przepis według jakiego zrobiłaś kiełbaskę .

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę , zamieść przepis według jakiego zrobiłaś kiełbaskę .

 

 

 

Kiełbaska a'la myśliwska z dzika (z dodatkiem wieprzowiny ).

 

Surowce i przyprawy:

 

- I     - 3,3 kg ( mięso wykrojone z łopatek i karkówek) - mielone na 16 (mam Dianę Zelmer ,więc użyłam większych siatek)

-II A - 1,9 kg chudy boczek z dzika- sitko 10

        -1,87kg okrawki z karkówki ,mostku i łopatek

-II B - 1.19 kg wieprzowiny - sitko 10

-III   - 1,0 kg dzik- golonki - sitko 2

-podgardle wieprzowe- 0,52 kg - sitko 8

 

- peklosól – 17g/kg

- pieprz naturalny - 2g/kg

- ziele ang. 0,3g/kg

- jałowiec 0,5g/kg

- kardamon 0,3g/kg

- czosnek 2,5g

- cukier 1g/kg,

- woda 5% wagi mięsa

 

 

Mięso kroimy na kawałki ok. 4x4 cm i umieszczamy w oddzielnych pojemnikach odpowiednio klasami. Mieszamy z peklosolą w ilości 17g/kg mięsa i wstawiamy do lodówki na 48h.

 

Mięso kl. III mielimy na siatce 2 mm 2-3 razy lub kutrujemy(ze względu na to,że mam niezbyt mocną maszynkę najpierw mięso z golonek zmieliłam na większym sicie. a potem 2 x na 2 )

Do III (masa wiążąca) dodajemy wodę z przyprawami , potem mieszamy z I .W dalszej kolejności dodajemy II (A+B) a na końcu podgardle.

Napełniamy ściśle osłonki uzyskaną masą. Wykłuwamy powietrze. Osadzamy w przewiewnym miejscu 2-4h.

 

Wędzimy  w dymie o temp. ok 50 stopni około 3 h. Następnie podnosimy temp do ok. 90 stopni i podpiekamy do uzyskania wewnątrz batonu temp. ok. 70stopni .

Wieszamy na kije ,studzimy i wynosimy w przewiewne miejsce ( nie dłużej niż na tydzień- bo potem będzie coraz twardsza )aby kiełbaska podeschła.

Smacznego!

 

 

Małgoś, to na święta czy dla "tych" dwustu osób w Styczniu? :D :D

 

Na święta..i na teraz do kanapek :). W styczniu będzie kolejne wędzenie :tongue:

Edytowane przez Małgoś

"W życiu piękne są tylko chwile.."

Dżem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mięso kroimy na kawałki ok. 4x4 cm
OK super sprawa :clap: - ale czy nie próbowałaś - pokroić w paski - nawet długie - co by do zelmerka  wchodziły i pięknie się wciągały ? spróbowałem tego patentu i bardzo mi odpowiada  ( lepiej chyba wychodzi samo krojenie)- ale .... każdemu wolno inaczej :D 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale czy nie próbowałaś - pokroić w paski - nawet długie - co by do zelmerka wchodziły i pięknie się wciągały ? spróbowałem tego patentu i bardzo mi odpowiada

 

O proszę..  fajny patent! Na pewno w najbliższym czasie wypróbuję! :)

"W życiu piękne są tylko chwile.."

Dżem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez tak robie ..bo tez na "dianie" jade...a paseczki same sie :) wciagaja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawełku,przecież na zdjęciu jest przekrój.

 

attachicon.gifDSCN3653.JPG

Okej.  :) Nie zauważyłem, bo moje oczy widzą żywiecką tylko z jelicie wołowym prostym albo w białkowych fi 55.  :D

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Małgoś,

to przewidujesz sporo gości.

Ładna "kolekcja"

 

POZDRAWIAMY! Ciebie Małgosiu

Edytowane przez EAnna

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za miłe słowa. W tym roku oprócz "stałego,świątecznego zestawu gości"  goszczę min. przyszłych teściów mojego syna, a  więc przygotowania idą pełną parą. :)

P.S

Papciu, pozdrawiam Ciebie i Danusię :)

 

a tu właśnie świeżo nastawiony zakwas na barszcz

post-39887-0-07620000-1512313690_thumb.jpg

 

Poza tym już pierogi, uszka , bigos i pasztet z dzika z żurawiną i bez żurawiny spoczęły w czeluściach zamrażarki :cool:;):D .

 

...  a szynki z dzika , po leżakowaniu w korzenno winnej marynacie , pieką się właśnie w piekarniku..mmm..co za zapach :thumbsup::cool: 

Edytowane przez Małgoś

"W życiu piękne są tylko chwile.."

Dżem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż sprawdziłam ile do Świąt zostało bo tak Małgoś zaszalałaś świątecznie  :D:clap:

 

 

 

 

a szynki z dzika , po leżakowaniu w korzenno winnej marynacie , pieką się właśnie w piekarniku..mmm..co za zapach :thumbsup::cool:

 

Też będziesz mrozić ? Ja pieczystego nie może bo nie wymaga takiego nakładu pracy - wkładam do marynaty jeszcze zanim przyjdzie apogeum świątecznych przygotowań no a najczęściej piekę w wigilię rano by na I dzień Świąt było albo od rana w tenże dzień.

Edytowane przez chudziak

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Olga , do Świąt "troszkę " zostało  , ale w tym roku szczególnie zależało mi na tym,aby pewne potrawy szybciej przygotować. Co do szynek z dzika- w tamtym roku zamroziłam i były wyśmienite zarówno na gorąco jak i na zimno. ,Mam to przećwiczone ,więc dlatego i w tym roku tak robię.

Edytowane przez Małgoś

"W życiu piękne są tylko chwile.."

Dżem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.